Malezja – olbrzymie centra handlowe i dzikie dżungle

Malezja – Informacje podstawowe

Stolica: Kuala Lumpur
Język: malajski
Religia: islam
Waluta: ringgit (RM) (przelicznik)

Kultura Malezji jest mieszanką wpływów malezyjskich, chińskich i indyjskich, choć większość mieszkańców to wyznawcy islamu. Półwysep Malajski jest miejscem gdzie leży stolica – nowoczesne Kuala Lumpur słynne ze strzelających wysoko w niebo bliźniaczych wież i olbrzymich centrów handlowych. Na półwyspie mieszka ponad 22 z ponad 28 mln ludności Malezji. Wyspa Borneo, którą Malezja dzieli z Indonezją, jest porośnięta gęstą, dziewiczą dżunglą, gdzie w odległych regionach mieszkają natywna ludność plemienna, a w dżungli można spotkać orangutany. Malezja to swoiste połączenie kraju rozwiniętego i rozwijającego się – wystarczy przenieść się ze stolicy na dalszą prowincję, a ma się wrażenie podróży w czasie.

Klimat Malezji

Klimat Malezji jest tropikalny wilgotny, z temperaturami powyżej 30°C w dzień i rzadko spadającymi poniżej 20°C w nocy. Pora deszczowa teoretycznie przypada na okres październik – kwiecień, ale nie ma wielkiej różnicy w opadach między porą suchą a deszczową, za wyjątkiem wschodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego, gdzie opady są duże między listopadem a połową lutego.

Kiedy jechać do Malezji

Podróżowanie po Malezji jest możliwe cały rok i cały rok należy liczyć się z opadami deszczu. Wschodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego, należy unikać między listopadem a połową lutego.
Wiele resortów jest zamkniętych w tym okresie. W regionach Sabach i Sarawak, gdzie opady są duże przez cały rok, pada najbardziej intensywnie od października do marca.

Zwiedzanie Malezji

[box] W Malezji nie musisz się ograniczać – tu możesz mieć wszystko – zakupy, plaże, nurkowanie, dżunglę, egzotyczne plemiona, góry… jedyne, czego nie znajdziesz, to śnieg

 • Kuala Lumpur, największe miasto i stolica Malezji, przez mieszkańców nazywana po prostu KL, jest nie tylko atrakcją samą w sobie, ale też dobrą bazą wypadową do odkrywania Półwyspu Malajskiego. Wiele osób przyjeżdża tu na zakupy do jednego z wielu ekskluzywnych centrów handlowych, albo lub na któryś z licznych rynków, specjalizujących się w tekstyliach, rękodziele czy jedzeniu. W marcu, maju i grudniu odbywają się olbrzymie wyprzedaże, mające promować pozycję Kuala Lumpur jako jednego z najlepszych miejsc do robienia zakupów na świecie.
  Wyjazd do Malezji - Kuala Lumpur- Suria KLCC

  Kuala Lumpur- Suria KLCC

 • Sarawak – kwintesencja dzikiego Borneo. Znajdziesz tu dziką dżungle i plemienną kulturę, długie łodzie na rzekach wśród tropikalnej zieleni, wiele miejsc nie zmienionych od setek lat. Oczywiście, są też miasta i lotniska, ale wystarczy trochę się od nich oddalić aby znaleźć niesamowite jaskinie, a głównym problemem jest ekspansja przemysłu i szybkie wylesianie regionu. Warto wybrać się tam, póki część dzikiej przyrody jest nietknięta.
 • Langkawi – archipelag 99 wysepek na Morzu Andamańskim. Langkawi jest idealne do plażowania i nurkowania, ale można tam także udać się na wycieczkę do dżungli oraz w pływać łodzią w lasach namorzynowych. Warto odwiedzić wodospady Telaga Tujuh z siedmioma naturalnymi basenami i wejść na punkt widokowy na najwyższej górze – Gunung Raya o wysokości 881 m. n.p.m.
 • Wyjazd do Malezji - Langkawi Sky bridge

  Langkawi Sky bridge

 • wyspy Sipadan, Mabul i Kapalai u wybrzeży Borneo – idealne miejsca na nurkowanie, jedne z najlepszych na świecie. Aby się tam dostać trzeba najpierw wsiąść w samolot a potem na łódź, ale zdecydowanie warto. Dodtakowo Kapalai jest znane jako genialne miejsce do podwodnej makro fotografii.
 • Wyjazd do Malezji - nurkowanie w Sipadan

  nurkowanie w Sipadan

[/box]

Ciekawostki kulinarne

Kuchnia malezyjska, z pewnością nie oszczędzająca na przyprawach, z których najpopularniejsze to anyż, cynamon, kardamon i goździki, jest połączeniem kuchni malajskiej, chińskiej, indyjskiej i arabskiej, a jej podstawą są ryż i makarony, ewentualnie chleb w stylu indyjskim. Spora część dań ma formę curry, ewentualnie grillowanego na patyku lub smażonego mięsa.
Popularnym daniem śniadaniowym jest nasi lemak – kremowy ryż, gotowany w mleku kokosowym, podany ze świeżym ogórkiem, anchois i orzeszkami, oraz porcją curry.

Nasi Lemak

Nasi Lemak

Szacowany koszt dojazdu do Malezji

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Kuala Lumpur to ok. 2700 zł. Dobrą opcją jest też lot do Singapuru i stamtąd przelot do Malezji lokalnymi liniami.

Średnie ceny w Malezji dla wybranych produktów w Kuala Lumpur.

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 10,00 RM

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 2,54 RM

Wino (butelka): 60,00 RM

Lokalne piwo (0,5L): 10,07 RM

Paczka papierosów: 17,00 RM

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 2,20 RM

Taxi - opłata wejściowa: 3,00 RM

Taxi - opłata za 1km jazdy: 1,50 RM

Benzyna (1L): 2,02 RM

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,26 RM

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 135,17 RM

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 2 455,99 RM

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 1 254,52 RM

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 4 485,40 RM

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 2 143,67 RM

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Malezji

Na ulicach należy zachować ostrożność ze względu na kieszonkowców oraz złodziei na motocyklach wyrywających damskie torebki. Należy unikać poruszania się po zmroku samotnie i wracanie do hotelu przed północą.

Trzeba też pamiętać, że posiadanie narkotyków w Malezji jest bardzo surowo karane – z karą śmiercie włącznie. Policja ma prawo do przeprowadzania badań moczu i krwi, i długoletnie więzienie grozi za samo wykrycie resztek narkotyków w organizmie, nawet, jeśli się udowodni, że zażyło się je przed wjazdem do Malezji.

Wiza do Malezji

Wiza turystyczna do Malezji na okres do 90 dni nie jest wymagana. Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Malezji zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW B
 • WZW A
 • Tężec
 • Błonica
 • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Część Borneo leży w strefie malarycznej, więc warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki odstraszające komary.
Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Malezji? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami. Zobacz, co Ci oferujemy.
Życzymy udanego wyjazdu do Malezji!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • Oliwia

  Malezja jest dla mnie jednym z głównych celów – planuję pojechać tam jak tylko uspokoi się obecna sytuacja na świecie. Moi znajomi byli na podróży poślubnej i nie ukrywam, że trochę im zazdrościłam ;D Zwłaszcza, że naprawdę mam dość zimy i tegorocznej wiecznej jesieni, która była jeszcze bardziej przygnębiająca niż sam śnieg. Mam nadzieję, że uda mi się pojechać, zwłaszcza, że ITAKA organizuje wycieczki do Malezji, a ja jestem zwolennikiem działania z biurem podróży, a nie organizowaniem wyjazdów na wlasną rękę. Swoją drogą nie wiedziałam, że ich kuchnia jest tak inspirująca i tak bardzo nawiązuje do tradycji indyjskich. To przekonało mnie jeszcze bardziej, bo uwielbiam tamtejsze aromaty. Dzięki za ten post!