Laos – Kraina Miliona Słoni

By 14/11/2014Laos

Informacje podstawowe

Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna
Stolica: Vientiane
Język: laotański
Religia: buddyzm
Waluta: kip (LAK) (przelicznik)

Laos jest jeszcze bardzo mało uprzemysłowiony – dominują wioski i małe miasteczka, nie ma wielkich miast,supermarketów i centrów rozrywki. Drogi są kręte i często w nie najlepszym stanie, ale widoki rekompensują wszelkie niedogodności.
Laos jest przepiękny – przyroda – wapienne góry, dżungle, wodospady i rzeki są jeszcze w dużej mierze nietknięte przez człowieka. W Laosie nikt się nie spieszy – jest to wciąż jedno z najspokojniejszych i najbardziej relaksujących miejsc na świecie.

Klimat Laosu

Klimat Laosu jest tropikalny, monsunowy, z porą deszczową od maja do października i porą suchą od listopada do kwietnia. W porze deszczowej jest bardzo wilgotno i raz na jakiś czas schodzi kilkugodzinna ulewa.

Kiedy jechać do Laosu

Najlepsza pogoda jest w okresie listopad – styczeń – nie pada, jest bardzo dużo słońca, temperatury nie są ekstremalnie wysokie (około 30 stopni poza terenami w górach), a poziom wody w rzekach jest jeszcze wysoki.

Zwiedzanie Laosu

Laos to przede wszystkim niesamowita przyroda oraz buddyjskie świątynie.
Jest to też świetne miejsce dla osób aktywnych – jest dużo możliwości trekkingu po górach na północy, spływów kajakowych, zwiedzania jaskiń i jazdy na rowerze. Jest też sporo wycieczek i obozów ze słoniami, ale warto najpierw sprawdzić, w jakich warunkach żyją zwierzęta i jakie opinie ma dane biuro.
Laos nie ma dostępu do morza więc plażowanie nie wchodzi w grę, chociaż można polecieć na którąś z tajskich lub wietnamskich wysp po intensywnym zwiedzaniu.

 • Luang Prabang – dawna stolica kraju. Małe miasteczko wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, pełne złotych świątyń i posągów Buddy. Ma się wrażenie, że mnichów jest tu więcej niż świeckich mieszkańców. W Luang Prabang warto spędzić co najmniej trzy dni, z czego jeden na wycieczce do pobliskiego wodospadu Kuang Si. Miasto jest też bazą wypadową na jedno- lub kilkudniowe wycieczki trekkingowe z możliwością noclegu w lokalnych wioskach, spływy kajakowe oraz wycieczki do obozów słoni.
  Luang Prabang - wodospad Kuang Si

  Luang Prabang – wodospad Kuang Si

 • Vang Vieng oddalone 5 – 7 godzin drogi od Luang Prabang krętą górska szosą jeszcze do niedawna cieszyło się złą sławą ze względu na tłumnie przybywających tu młodych backpackersów, przyjeżdżających na tanie wakacje z narkotykami i alkoholem. Obecnie sytuacja się zmieniła, miasto jest spokojne a górska okolica przepiękna. Warto tu przyjechać na parę dni dla kontaktu z naturą, udać się do kilku jaskiń, na spływ kajakowy po rzece i pojeździć rowerem po okolicznych wioskach.
  Idealne miejsce na relaks przy posiłku na tarasie z widokiem na zachód słońca na rzece i góry.

  Laos - droga w okolicy Vang Vieng

  Laos – droga w okolicy Vang Vieng

 • Góry północy – na północy, niedaleko granicy z Wietnamem, mieszkają laotańskie mniejszości etniczne Hmong, Mien i Akha. Bardzo popularny jest tutaj trekking po wioskach. Warto wziąć pod uwagę, że dostęp do Internetu a nawet do prądu może być mocno ograniczony. Z północy można spłynąć łodzią do Luang Prabang – zajmie to 1 – 2 dni w zależności od typu łodzi.
 • Pakse i Kraina 4000 Wysp na południu – wyspy położone na rozlewisku Mekongu – są trzy główne, które można zwiedzać pieszo, rowerem lub tuk tukiem, albo wynająć łódź. Dla wielu osób jest to najpiękniejsza a także najspokojniejsza część Laosu. Idealne miejsce na relaks pod koniec pobytu. Miasteczko Pakse jest dobrą bazą wypadową zarówno do Krainy 4000 Wysp jaki pobliskiego płaskowyżu Bolaven z plantacjami kawy i wodospadami
 • Phonsavan – około 6 godzin jazdy od stolicy Vientiane, miasteczko będące bazą wypadową do tajemniczej Równiny Dzbanów, gdzie można podziwiać setki olbrzymich, 1 – 2 metrowych dzbanach, będących pozostałością po dawnej, tajemniczej kulturze.

Ciekawostki kulinarne

Kuchnia laotańska jest zbliżona do tajskiej. Dodatkowo wśród turystów furorę robią bagietki z warzywami i mięsem, naleśniki z owocami oraz wszelkiego rodzaju koktajle owocowe. Typowym daniem jest larp – mięso duszone z miętą i chilli oraz warzywami, podawane z ryżem.

Szacowany koszt dojazdu do Laosu i transport na miejscu

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Bangkoku to ok. 2300 zł. Z Bangkoku można albo polecieć do Laosu (połączenia są dość drogie – $100 – 200 w jedną stronę), albo udać się drogą lądową. Możliwy jest też transport lądowy od strony Wietnamu.
Na miejscu jest dobrze rozwinięta sieć połączeń lotniczych między głównymi miastami, chociaż loty są drogie, podobnie jak loty międzynarodowe.
Wszędzie można dostać się minibusami lub autobusami, które są wygodne, ale ze względu na góry i słabą jakość dróg transport zajmuje dużo czasu.

Średnie ceny w Laosie dla wybranych produktów.

Laos jest jednym z najtańszych krajów regionu.
Zarówno hotele jak i restauracje są relatywnie tanie, chociaż standard budżetowych noclegów nie dorównuje temu w Wietnamie.
Śniadanie/kolacja w restauracji z ładnym widokiem kosztuje $3 – $5.

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji:

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L):

Wino (butelka):

Lokalne piwo (0,5L):

Paczka papierosów:

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport):

Taxi - opłata wejściowa:

Taxi - opłata za 1km jazdy:

Benzyna (1L):

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid:

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.):

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum:

1-pokojowe mieszkanie poza centrum:

3-pokojowe mieszkanie w centrum:

3-pokojowe mieszkanie poza centrum:

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Laosie

Laos jest bezpiecznym krajem.

 • Transport między miastami może nie być szczególnie przyjemny ze względu na drogi, ale poważne wypadki z udziałem turystów raczej się nie zdarzają.
 • W wielu miejscach na południu wciąż są miny i pozostałości po amerykańskich nalotach – w miejscach oznaczonych jako niebezpieczne nie należy schodzić z wyznaczonych szlaków – wypadki wciąż się zdarzają.
 • Wypożyczając skuter należy sprawdzić hamulce – bywały wypadki w których cierpieli turyści ze względu na niesprawne hamulce.
 • Tubing – spływ rzeką w oponach przy dużej ilości alkoholu i narkotyków w Vang Vieng został w dużej mierze ograniczony, ale warto pamiętać, że rzeka i alkohol nie powinny iść w parze.
 • Ceny dla turystów zwykle są zawyżone – dotyczy to przede wszystkim transportu oraz lokalnych sklepów – trzeba się targować.

Wiza do Laosu

Na granicy należy wukupić wizę w cenie $20 na 30 dni. Należy mieć ze sobą zdjęcie paszportowe. Dodatkowo pobiera się około $2,5 „opłat administracyjnych” oraz za „kontrolę zdrowia” (mierzenie temperatury).

Szczepienia

Przed wyjazdem do Laosu zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW B
 • WZW A
 • Tężec
 • Błonica
 • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Laosu? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami. Zobacz, co Ci oferujemy.
Życzymy udanego wyjazdu do Laosu!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska