Kuba – tam, gdzie jeździ się zabytkowym Cadillakiem z silnikiem Łady

By 19/10/2012Kuba

Kuba – Informacje podstawowe

Stolica: Havana
Język: hiszpański
Religia: chrześcijaństwo
Waluta: peso kubańskie (CUP) (przelicznik)

W 1492 roku na terenie dzisiejszej Kuby zszedł na ląd Krzysztof Kolumb i ogłosił przynależność wyspy do Królestwa Hiszpanii. Od tego czasu, aż do roku 1902, kiedy stała się niepodległym, demokratycznym państwem w 1902 roku, Kuba była kolonią hiszpańską.
Demokracją kraj nie cieszył się długo. W 1952 swój reżim ustanowił Batista, a 7 lat później władzę przejął Fidel Castro.

Ludność Kuby, a tym samym jej kultura, jest mieszanką, na którą złożyli się Hiszpanie, potomkowie afrykańskich niewolników oraz ludność rdzenna z Karaibów i biali przybysze z USA.

Turystom ten kraj kojarzy się z żywiołową muzyką, rumem, cygarami, przepięknymi plażami, górami i nieprawdopodobnymi krajobrazami.
Nie jest to najtańszy kraj dla polskich turystów, ale jego karaibsko-latynoska natura zachwyci tych, którzy zdecydują się na wyjazd na Kubę.

Klimat na Kubie

Klimat na Kubie jest tropikalny, nieco złagodzony przez pasaty wiejące cały rok. Od listopada do kwietnia jest bardziej sucho niż do maja do października. Od czerwca do listopada na wybrzeżu mogą występować huragany.

Kiedy jechać na Kubę

Najwięcej turystów jest na Kubie w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, a także w lipcu i sierpniu. Hotele są wtedy pełne, ceny wysokie, a dodatkowo w lipcu i sierpniu jest gorąco i wilgotno.

Lepszym pomysłem jest wyjazd na Kubę pomiędzy styczniem a majem, kiedy nie jest zbyt gorąco i nie wieją huragany.

Co zwiedzać podczas wyjazdu na Kubę

Kuba to piękne, kolonialne miasteczka z charakterystycznym kolorytem, piękne, choć często bardzo snobistyczne plaże, góry i zniewalające doliny.
Podczas wyjazdu na Kubę warto zwiedzić zarówno miasta, jak i zachwycić się przyrodą, udać na trekking lub wycieczkę rowerową.

Będąc na Kubie warto zamieszkać w rodzaju pensjonatu – „casa particular” – prywatnym domu z licencją na przyjmowanie turystów.

 • Havana – stolica Kuby nie jest przygnębiającą, szarą, komunistyczną metropolią. Mimo biedy widocznej na ulicach, Havana czaruje romantyczną atmosferą i żywiołowością. Po ulicach jeżdżą zabytkowe amerykańskie samochodu z których dobiega salsa i mambo, a imprezy trwają do białego rana.
 • Trinidad – miasteczko w centralnej części wyspy z przepiękną, kolonialną zabudową, idealnie położone między plażą a górami.
 • Cienfuegos, położone na wybrzeżu Morza Karaibskiego przyciąga miłośników nurkowania ze względu na podwodne jaskinie i ponad 50 miejsc wyznaczonych dla nurków.
  Są tu też piękne wodospady, a w całej prowincji hoduje się trzcinę cukrową. Samo miasto zostało założone na początku XIX wieku przez osadników francuskich i zachwyca piękną architekturą z tamtego okresu.
 • Zachodnia Kuba, gdzie znajduje się niesławna amerykańska baza Guantanamo, której nazwa wzięła się od nazwy prowincji w której jest położona. Ta część kraju jest spokojniejsza, z dużo bardziej karaibskim klimatem. W tej części leży drugie największe miasto i kulturalna stolica Kuby– Santiago de Cuba.

Ciekawostki kulinarne

Kuchnia kubańska jest mieszanką kuchni hiszpańskiej, karaibskiej i afrykańskiej. Podstawowym daniem jest fasola z ryżem, wykle podawana z wieprzowiną lub kurczakiem.
Będąc na Kubie należy unikać restauracji, bo wszystkie bez wyjątku są państwowe i zwykle serwują jedzenie pozbawione smaku. Lepiej jest jadać w pensjonatach, w których się mieszka, paladares – małych knajpkach prowadzonych w prywatnych domach.

Szacowany koszt dojazdu na Kubę

Lot w obie strony z Warszawy do Havany kosztuje około 3200 PLN.

Średnie ceny na Kubie dla wybranych produktów w euro

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 5,50 $

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 0,81 $

Wino (butelka): 4,50 $

Lokalne piwo (0,5L): 1,00 $

Paczka papierosów: 2,40 $

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 0,27 $

Taxi - opłata wejściowa: 1,00 $

Taxi - opłata za 1km jazdy: 1,00 $

Benzyna (1L): 1,33 $

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,55 $

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 39,00 $

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 525,12 $

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 260,00 $

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 854,07 $

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 400,00 $

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia na Kubie

Kuba, jako państwo policyjne, jest bezpieczna dla turystów, ale lepiej nie wchodzić w bliższe kontakty z policją.

Należy trzymać się z daleka od materiałów pornograficznych, narkotyków oraz rozmów o polityce.

Zdarza się sporo przypadków naciągania i oszukiwania turystów, szczególnie jeśli chodzi o ceny drinków i taksówek. Osoby kupujące cygara powinny kupować je w sklepach, a nie okazyjnie na ulicy.

Wiza na Kubę

Wiza na Kubę jednokrotnego wjazdu, ważna 6 miesięcy i uprawniająca do 30-dniowego pobytu na Kubie kosztuje 22 euro i jej wyrobienie trwa 1 dzień.
Wizę można wyrobić w ambasadzie w Warszawie. Aby dostać wizę należy mieć wykupiony bilet powrotny z Kuby.

Szczepienia

Przed wyjazdem na Kubę zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW A
 • WZW B
 • Tężec
 • Błonica
 • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Planujesz wyjazd na Kubę? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
Życzymy udanego wyjazdu na Kubę!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • Gdyby ktoś potrzebował przesłać coś na Kubę, to polecamy nasze usługi 🙂 Tu szczegółowy cennik – http://allekurier.pl/cennik/eksport/kuba – może akurat komuś się przyda 🙂

 • GoforHoliday

  Kuba faktycznie jest niesamowita.Polecamy sprawdzić oferty na http://www.gofor.holiday/ .Są tam ceny organizatorów. Jeżeli szukacie koleżankę lub kolegę na wyjazd mamy największą bazę wpisów -wiele portali na jednej stronie osób szukających towarzysza do podróży http://friends.gofor.holiday/ . Życzymy udanych wakacji i wielu wrażeń:)

 • Michal D

  na Kubę to tez można się wybrać rejsem , byłem na takim dwa lata temu z travelinc naley żeby pamiętać eby zarezerwować sobie dwa albo więcej tygodni wolnego no i sprawa wizy nie pamiętam czy załatwiają ale można do nich zadzwonić i do pytać