Kanada – Informacje podstawowe

Stolica: Ottawa
Język: angielski, francuski
Religia: chrześcijaństwo
Waluta: dolar kanadyjski (CAD) (przelicznik)

Do Kanady, podobnie jak do jej południowego sąsiada – USA – warto jechać podziwiać przede wszystkim przyrodę. Mimo wysokiego uprzemysłowienia i stopnia rozwoju, kanadyjska przyroda i jej olbrzymie puszcze, lodowce, wodospady i przepastne prerie rozciągnięte na przestrzeni sześciu stref czasowych zachęcają do opuszczenia miasta i spotkania się z surową przyrodą.
Kanada należy do Wspólnoty Brytyjskiej a Królowa Elżbieta jest oficjalną głową państwa.

Klimat Kanady

Klimat Kanady jest zróżnicowany i zależy od szerokości geograficznej.
Na północy Kanady występuje klimat subpolarny i polarny, w centrum kraju jest pod wpływem klimatu kontynentalnego chłodny, a południe – umiarkowanego ciepłego. Duży wpływ na klimat Kanady mają zimny Prąd Labradorski i ciepły Prąd Północnopacyficzny. Występuje bardzo duża rozpiętość temperatur między północą Kanady, gdzie średnia temperatura w lipcu wynosi –5 °C, a południem, gdzie temperatura wynosi 21 °C. W styczniu temperatury wahają się od –35 °C na północy kraju do 1-4 °C na południowym zachodzie.
Na północy Kanady mocno widać zmiany klimatyczne – w ciągu ostatnich 50 lat temperatura wzrosła o 0,9 stopnia Celsjusza.

Kiedy jechać do Kanady

Do Kanady zdecydowanie najlepiej jechać latem, kiedy jest ciepło, a dni są długie. Południe można zwiedzać od maja do września, na północ lepiej jechać między czerwcem a sierpniem by mieć pewność, że uniknie się śniegu. Zima jest najlepsza jeśli ktoś chce podziwiać zorzę polarną w Manitoba.

Co zwiedzać w Kanadzie

Kanada, obmywana przez wody trzech oceanów: Pacyfiku, Atlantyku i Oceanu Arktycznego, ma niezwykle zróżnicowane krajobrazy i bogatą faunę. Dobrze znane są kanadyjskie łosie, niedźwiedzie polarne i grizzly oraz wieloryby.
Nowoczesne miasta i małe miasteczka, często pamiętające czasy kolonialne, są zamieszkane przez otwartych i gościnnych ludzi, przyjaznych turystom.

[box]
 • Zorza i Niedźwiedzie Polarne w Manitoba. Preriowa prowincja Manitoba, a konkretnie miasto Churchill, jest znane jako „światowa stolica niedźwiedzi polarnych”. Jesienią można zaobserwować bardzo wiele tych zwierząt kiedy przemieszczają się z głębi lądu w stronę wybrzeża. W Manitoba mieszkają też łosie, jelenie wilki i wiele gatunków ptaków, w tym wielkie puszczyki o rozpiętości skrzydeł dochodzących do 1,5 metra. Dodatkową atrakcją jest Zorza Polarna, Aurora Borealis, którą można tam podziwiać od listopada do marca.
 • Zorza Polarna

  Zorza Polarna

 • Wodospad Niagara. Trzy wielkie wodospady w stanie Ontario na granicy z USA, na rzece Niagara, nieodmiennie przyciągają turystów pragnących zobaczyć (i usłyszeć) 110,000 m3 wody w ciągu minuty przelewających się przez krawędź i z olbrzymimi impetem spadających w dół przepaści.
 • Jeziora Louise i Moraine w Górach Skalistych. Kanadyjskie Góry Skaliste z polodowcowymi dolinami i jeziorami oraz ostrymi, ośnieżonymi szczytami gór mocno różnią się od amerykańskich Gór Skalistych.
 • Vancouver, otoczone przez góry i wodę, gęste lasy i rzeki idealne do kajakowania, podobnie, jak inne kanadyjskie miasta ma wiele do zaoferowania turystom zarówno, jeśli chodzi o zwiedzanie, jak i rozrywkę oraz zakupy. Muzea i galerie, dzielnice zarówno eleganckie jak i hipsterskie dzielnice wciągają i warto pochodzić wśród nich przez kilka dni.
 • Northwest Territories – Terytoria Północno-zachodnie, leżące na północy, pomiędzy bardziej popularnymi Jukonem i Nunavut Terytoria Północno-zachodnie są bardzo słabo zaludnione, zamieszkane głównie przez niedźwiedzie, Karibu i łosie, poruszaja surowym pięknem krajobrazu i specyficzną atmosferą małych miasteczek, często w dużej mierze zamieszkanych przez ludność autochtoniczną.
 • Niedźwiedzie Polarne w Manitoba

  Niedźwiedzie Polarne w Manitoba

[/box]

Ciekawostki kulinarne

Sztandarowym daniem kuchni kanadyjskiej jest poutine: frytki z dużą ilością sera (rodzaj twarogu) polane sosem pieczeniowym. Smacznego!
Najbardziej znanym dodatkiem w kanadyjskiej kuchni jest oczywiście syrop klonowy, świetnie komponujący się z bekonem, dodawany przede wszystkim do naleśników, wafli i tostów francuskich.

Poutine

Poutine

Szacowany koszt dojazdu do Kanady

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Toronto to ok. 2200 zł.

Średnie ceny w Kanadzie dla wybranych produktów

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 16,50 C$

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 2,18 C$

Wino (butelka): 14,50 C$

Lokalne piwo (0,5L): 2,33 C$

Paczka papierosów: 12,00 C$

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 3,55 C$

Taxi - opłata wejściowa: 3,50 C$

Taxi - opłata za 1km jazdy: 1,93 C$

Benzyna (1L): 1,02 C$

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,28 C$

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 47,93 C$

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 1 162,12 C$

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 904,62 C$

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 1 906,06 C$

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 1 438,85 C$

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Kanadzie

Kanada jest bardzo bezpiecznym krajem, przestępstwa zdarzają się rzadko, a policja działa bardzo dobrze.
Największym zagrożeniem są burze śnieżne na wschodzie kraju w zimie – jeśli ktoś przypadkiem planuje jeździć samochodem zimą po tamtych regionach to lepiej być na to dobrze przygotowanym.

Wiza do Kanady

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wyrabiania wizy do Kanady przy pobycie do 90 dni, jeśli posiadają paszport biometryczny. Paszport musi być ważny min. 180 dni.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Kanady zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW B
 • Tężec
 • Błonica

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Kanady? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
Życzymy udanego wyjazdu do Kanady!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska