Kambodża – starożytne imperium Khmerów

Kambodża – Informacje podstawowe

Stolica: Phonm Penh
Język: khmerski
Religia: buddyzm
Waluta: riel (KHR) (przelicznik) Dolary amerykańskie są również w powszechnym użyciu.

Kambodża słynie przede wszystkim ze swojej starożytnej stolicy – Angkoru, położonej przy dzisiejszym mieście Siem Reap. Ale Kambodża to też przepiękne wyspy i plaże, często jeszcze niemal nietknięte cywilizacją, oraz Góry Kardamonowe na południu, porośnięte wiecznie zielonym lasem równikowym.

Najnowsza historia Kambodży jest tragiczna ze względu na rządy Pol Pota i Czerwonych Khmerów, których maoistyczna ideologia doprowadziła do wyludnienia miast, zgładzenia 1/3 społeczeństwa i całkowitej gospodarczej ruiny kraju w latach 70. XX wieku. Współczesna Kambodża dopiero teraz powoli podnosi się ze zniszczeń, w dużej mierze dzięki turystom przyjeżdżającym do Angkor Wat oraz pomocy międzynarodowej.

Klimat w Kambodży

Klimat w Kambodży – zwrotnikowy monsunowy, z wyraźnym podziałem na porę suchą i deszczową. Pora deszczowa trwa od maja do października.

Kiedy jechać

Idealny okres na wyjazd do Kambodży to grudzień i styczeń, ale zwiedzać Kambodżę można cały rok. Od lutego do kwietnia jest bardzo gorąco, od maja zaczyna padać, ale nie przeszkadza to znacznie w zwiedzaniu.

W listopadzie odbywa się święto Bon Om Tuk, symbolizujące koniec pory deszczowej.
W połowie kwietnia celebruje się Khmerski Nowy Rok, który przypada na zakończenie żniw.
Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wyjazdu do Kambodży tak, aby wziąć udział w którymś ze świąt.

Co Cię zachwyci a co może przestraszyć w Kambodży?

Angkor, a szczególnie jego główna świątynia – Angkor Wat, musi zrobić niesamowite wrażenie na każdej osobie, nawet kompletnie nie zainteresowanej starożytnymi kulturami: sam jego ogrom oraz precyzja wykonania poraża.

W Kambodży zachwycą też przepiękne plaże na tropikalnych wyspach oraz ludzie, szczególnie z małych wiosek. Są przemili, a uśmiech wydaje się być dla nich stanem naturalnym.

Przestraszyć może bieda, która w dalszym ciągu jest wielka. Wiele kambodżańskich dzieci nie chodzi do szkoły, co widać na terenie Angkoru, gdzie pamiątki często są „wciskane” turystom przez urocze dzieciaki w wieku szkolnym.
Na ulicach miast widać wiele kalek – ofiar min lądowych Czerwonych Khmerów. Rok w rok kolejne ofiary cierpią z ich powodu, natomiast co ciekawe – bardzo mało jest przypadków żebractwa. Każdy próbuje w jakiś sposób zarobić pieniądze – choćby czyszcząc buty czy sprzedając pocztówki turystom.

Jak spędzać czas w Kambodży

Zwiedzanie Angkoru zajmie 3-7 dni, poza tym warto zobaczyć stolicę (Phnom Penh), udać się na rejs Mekongiem i spędzić parę dni na plaży. Jeśli się z nami skontaktujesz, zaplanujemy dla Ciebie wyjazd do Kambodży na miarę Twoich potrzeb.

Ciekawostki kulinarne

Podstawą kuchni kambodżańskiej jest ryż oraz świeże produkty. Częstym dodatkiem jest prahok – solona pasta ze sfermentowanej ryby. Na ulicy można kupić również małe ślimaczki obtoczone z chilli oraz wszystkiego rodzaju smażone insekty. Nie należy się tym jednak zniechęcać: poniżej zdjęcie jednej z najpopularniejszych potraw kuchni khmerskiej: amok trey: delikatne curry z ryby gotowanej na parze z dodatkiem mleczka kokosowego, trawy cytrynowej, często przygotowywane i podawane w liściach bananowca.

Szacowany koszt dojazdu do Kambodży

Lot w obie strony z Warszawy do Phnom Penh kosztuje około 3500 PLN.

Średnie ceny wybranych produktów w Kambodży

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji:

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L):

Wino (butelka):

Lokalne piwo (0,5L):

Paczka papierosów:

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport):

Taxi - opłata wejściowa:

Taxi - opłata za 1km jazdy:

Benzyna (1L):

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid:

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.):

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum:

1-pokojowe mieszkanie poza centrum:

3-pokojowe mieszkanie w centrum:

3-pokojowe mieszkanie poza centrum:

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia

Kambodża jest generalnie bezpieczna dla turystów. Jak większości krajów rozwijających się, w Kambodży również należy uważać na naciągaczy, szczególnie jeśli chodzi o taksówki oraz autobusy.

Kambodża jest znana z kamieni szlachetnych szczególnie rubinów i szafirów, ale łatwo paść ofiarą oszustów. Lepiej nie kupować, jeśli nie jest się pewnym, że to prawdziwe kamienie.

Należy też uważać na narkotyki, wiele ze specyfików, które można dostać na ulicach może być bardzo szkodliwa.

Wiza do Kambodży

Wiza do Kambodży kosztuje 20 USD, można ją wyrobić w Ambasadzie Królestwa Kambodży w Warszawie lub na lotnisku w Phnom Penh i Siem Reap, albo na wybranych lądowych przejściach granicznych.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Kambodży zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW A
 • WZW B
 • Tężec
 • Błonica

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • khmer

  Dawna stolica to Angkor, Angkor Wat jest największą i najbardziej znaną świątynią położoną w tejże 🙂

  • Oczywiście masz rację 🙂 Mi pozostaje tylko zastanawiać się, czemu napisałam tak, jak napisałam – nie mogę nawet zasłonić się niewiedzą. Zresztą, niewiedza to najgorsza możliwa wymówka.
   Dzięki za uwagę 🙂