Izrael – u źródeł judaizmu i chrześcijaństwa

Stolica: Jerozolima
Język: hebrajski, arabski
Religia: judaizm, islam
Waluta: nowa szekla (ILS) (przelicznik)
Żydowska Ziemia Obiecana, miejsce narodzin dwóch wielkich światowych religii, jest dziś krajem o najwyższym na Bliskim Wschodzie standardzie życia. Mimo, że jego historia sięga tysięcy lat wstecz, Izrael uzyskał status niezależnego państwa dopiero w 1948 roku, a do dziś nie rozwiązano sporów terytorialnych z Palestyną.

Turystom Izrael oferuje niesamowitą różnorodność: można udać się szlakiem biblijnym i zwiedzać miejsca kluczowe dla religii judaistycznej lub chrześcijańskiej, leżeć na plaży lub unosić się na wodach Morza Martwego, chodzić po pustyni i wspinać się na góry. Największą atrakcją jest Jerozolima – święte miasto, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Klimat Izraela

Izrael leży w regionie subtropikalnym, między strefą umiarkowaną a tropikalną. Sezonem deszczowy trwa od października do początku maja. Zimą w okolicy Wzgórz Golan mogą występować obfite opady śniegu. W innych częściach kraju śnieg jest rzadkością.

Kiedy jechać do Izraela

Wyjazd do Izraela najlepiej zaplanować na jesień lub wiosnę, żeby uniknąć skrajnych temperatur.
Zimą ceny są niższe, ale jest wilgotno, a pogoda przypomina polską jesień, niekoniecznie złotą.
W lecie można odwiedzić Jerozolimę oraz inne tereny położone wysoko, ale już w Tel Awiwie jest bardzo gorąco i niesamowicie wilgotno. Mimo to Izrael jest najczęściej odwiedzany przez turystów latem i wtedy ceny są najwyższe a hotele najbardziej zatłoczone.

Dobrze jest zaplanować wyjazd do Izraela tak, aby uniknąć świąt żydowskich, kiedy ceny noclegów wzrastają 2-3-krotnie, sklepy są pozamykane a komunikacja ograniczona.

Co zwiedzać w Izraelu

Izrael zachwyca różnorodnością, zarówno miłośnicy historii, imprez jak i sportów wodnych i aktywnego wypoczynku znajdą tu coś dla siebie.
[box]

 • Jerozolima: święte miasto trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Można tygodniami wędrować po wąskich uliczkach i bazarach starożytnego miasta, i za każdym razem odkrywać coś nowego. Niemal w jednym miejscu można zobaczyć chrześcijan modlących się w Bazylice Grobu Pańskiego, żydów przy Ścianie Płaczu i muzułmanów przy meczecie Al-Aksa.

  • Tel Awiw – co prawda znajduje się zaledwie 80 km od Jerozolimy, ale trudno znaleźć dwa bardziej zróżnicowane miasta. O ile Jerozolima to religia i kultura, o tyle Tel Awiw to sanktuarium dla miłośników zabawy i imprezowania. Położone nad Morzem Śródziemnym miasto oferuje piękne plaże, świetną kuchnię i bogate życie nocne. Na przedmieściach Tel Awiwu leży Jaffa – jeden z najstarszych portów na świecie, z którego połknięty przez wieloryba biblijny Jonasz wyruszył w swoją podróż.
  • Masada na Pustyni Judzkiej – forteca wzniesiona na pustyni, niedaleko Morza Martwego. Zbudowana przez Króla Heroda Wielkiego pod patronatem Rzymian na skalnym płaskowyżu w I w n.e. jest dla Izraelczyków symbolem męstwa i poświęcenia – okoliczne tereny były ostatnim punktem oporu Żydów przeciw Cesarstwu Rzymskiemu. Na terenie fortecy znajdują się synagogi, domy, łaźnie, oraz kompleks pałacowy Heroda.

  • Akka – miasto krzyżowców, ostatnia twierdza krzyżowców w Ziemi Świętej, miejsce, które odwiedził m.in. Marco Polo. W XIII wieku Akka została zdobyta przez muzułmanów.
   Świetnie zachowana kamienna starówka znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Arabskie fortyfikacje z XVIII/XIX wieku otaczają całe stare miasto, na terenie którego znajdują się cytadela, wybudowana w XIII wieku przez krzyżowców a następnie przebudowana przez Arabów, a w XX wieku przerobiona przez Brytyjczyków na więzienie, podziemne miasto krzyżowców – olbrzymie sale pod terenem cytadeli, zasypane w XIII wieku i odkryte dopiero niedawno. Zwiedzać można również synagogi, meczety i karawanseraje – zajazdy, często ufortyfikowane, gdzie członkowie karawany mogli odpocząć.
   Za miastem są plaże, również jedna z atrakcji turystycznych

  Zwiedzanie Izraela - Akka
  [/box]

  Ciekawostki kulinarne

  Najbardziej typowym izraelskim daniem jest falafel – kotlety z cieciorki, zwykle podawany w chlebku pita z tahini – pastą z sezamu.
  Tahini stanowi główny składnik hummusu – pasty z cieciorki z oliwą z oliwek, solą i czosnkiem, pełniącej funkcję izraelskiego „masła”. Tahini używa się też do zrobienia chałwy i baba ganush – potrawki z bakłażana.

  Szacowany koszt dojazdu do Izraela

  Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Tel Awiwu to ok. 500 – 1200 zł.
  Na tygodniowe wakacje warto przeznaczyć od 2500 – 3000 zł w zwyż.

  Średnie ceny w Izraelu dla wybranych produktów w ILS

  Waluta:

  Restauracje

  Posiłek w niedrogiej restauracji: 60,00 ₪

  Posiłek dla 2. osób w restauracji:

  Zestaw w McDonalds lub podobnej:

  Sklepy

  Mleko (1L):

  Woda (1,5L): 5,07 ₪

  Wino (butelka): 45,00 ₪

  Lokalne piwo (0,5L): 9,71 ₪

  Paczka papierosów: 33,00 ₪

  Transport

  Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 6,90 ₪

  Taxi - opłata wejściowa: 12,30 ₪

  Taxi - opłata za 1km jazdy: 3,81 ₪

  Benzyna (1L): 6,22 ₪

  Opłaty

  Minuta rozmowy, prepaid: 0,34 ₪

  Czynsz, opłaty:

  Internet:

  Ubrania i buty

  Para spodni Levis 501:

  Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 194,29 ₪

  Para sportowych butów Nike:

  Para męskich skórzanych butów:

  Wynajem mieszkania

  1-pokojowe mieszkanie w centrum: 4 415,62 ₪

  1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 3 327,50 ₪

  3-pokojowe mieszkanie w centrum: 7 518,37 ₪

  3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 5 600,00 ₪

  Wynagrodzenia i finanse

  Średnia miesięczna pensja (NETTO):

  Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

  Źródło: numbeo.com

  Zagrożenia w Izraelu

  Izrael jest państwem bezpiecznym dla turystów. Należy pamiętać, że relacje izraelsko – palestyńskie oraz relacje z sąsiadami nie są najlepsze, więc przed wyjazdem warto sprawdzić, czy wyjazd w dany region nie jest odradzany.
  Relacje z Jordanią są bardzo dobre, warto zwiedzać te kraje razem. Niedawno objazdowa wycieczka po Bliskim Wschodzie obejmowała też Egipt i Syrię, w tej chwili jest to niewskazane.

  Wiza do Izraela

  Obywatele Polski posiadający paszport ważny co najmniej 6 miesięcy nie potrzebują wizy do Izraela na pobyt krótszy niż 90 dni.

  Szczepienia

  Przed wyjazdem do Izraela zalecane są szczepienia na następujące choroby:

  • WZW A
  • WZW B
  • Tężec
  • Błonica

  Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

  Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

  Planujesz podróż do Izraela? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
  Życzymy udanego wyjazdu do Izraela!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • xmagda94x.blogspot.com

  Izrael jest cudowny. Byłam tam kilka lat temu. Warto odwiedzić też plażę i wejść do Morza Martwego 🙂 Niezapomniane wydarzenie 🙂