Indonezja – kraj tysięcy wysp

Indonezja – Informacje podstawowe

Stolica: Jakarta
Język: indonezyjski
Religia: islam
Waluta: rupia (IDR) (przelicznik)

Indonezja, jak wiele państw rozwijających się, w pełni zasługuje na nazwę „kraju kontrastów”. Terytorium kraju stanowi kilkanaście tysięcy wysp i wysepek, z czego kilka tysięcy jest niezamieszkanych. Kraj liczy sobie 240 milionów mieszkańców, mówiących różnymi językami i wychowanych w różnych kulturach. Niestety ekonomiczne różnice są też bardzo widoczne – bogactwo można zobaczyć na Bali czy w Jakarcie, ale większość ludności Indonezji żyje w biedzie.

Klimat Indonezji

Klimat Indonezji jest tropikalny, roczna temperatura praktycznie się nie waha. Średnia to ok. 28 stopni na równinach i ok. 23 stopni w wysokich górach. Wyróżnia się dwie pory roku – suchą i deszczową. W większości kraju pora deszczowa przypada na okres listopad – kwiecień, a pora sucha na okres maj – październik.

Kiedy jechać do Indonezji

Wysoki sezon jest w czasie pory suchej, chociaż w czasie deszczów też da się podróżować. Deszcze w różnych częściach Indonezji padają z różną intensywnością. W części kraju drogi, zwykle bardzo słabej jakości, mogą okazać się nieprzejezdne.
Do Indonezji można pojechać w dowolnym okresie, ale w czasie pory deszczowej należy sprawdzić, czy do wybranego miejsca da się w danym okresie dojechać, i czy dojazd będzie bezpieczny.

Zwiedzanie Indonezji

[box]

Indonezja jest idealna dla miłośników plażowania, ale nie ma co jechać tak daleko tylko po to, żeby leżeć na plaży. Kraj oferuje niesamowite możliwości jeśli chodzi o nurkowanie wśród raf koralowych, we wrakach statków, surfing, wakeboarding, wędrówki przez dżunglę i podziwianie tropikalnej flory i fauny. Na Jawie można wspiąć się na Bromo – aktywny wulkan a na Komodo zobaczyć smoka. Miłośnicy kultury mogą zwiedzać buddyjskie i hinduistyczne świątynie oraz muzułmańskie meczety czy podziwiać słynny indonezyjski teatr lalkowy. Warto zobaczyć miasta – najstarszą Yogyakartę będącą kulturowym centrum Indonezji oraz stolicę – Jakartę, idealne miejsce dla miłośników muzeów – zakupów.

  • Bali – wyspa ze świetną infrastrukturą, przepięknymi plażami i wieloma rozrywkami – uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Zamiast Bali można także wybrać Lombok – drugą najpopularniejszą wyspę Indonezji, z równie pięknymi plażami i miejscami do nurkowania.
  • Borobodur w centralnej Indonezji – buddyjski kompleks świątynny z VIII wieku, znajdujący się na liście UNESCO. Jego stupa jest największą pojedynczą buddyjską budowlą na świecie. Kompleks znajduje się w centralnej części Jawy, na przepięknej równinie Kedu, z widokiem na aktywne wulkanu buchające kłębami dymu.
  • Wyjazd do Indonezji - Borobodur

    Borobodur

  • Park Narodowy Bromo-Tengger-Semeru na Jawie. Góra Semeru, najwyższy szczyt Indonezji, co 20 min wyrzuca się z siebie kłęby dymu i pyłu, a czasem pomniejsze kamienie. Surowy, niemal pozbawiony roślinności krajobraz parku jest naznaczony przez erupcje wulkaniczne, i dzięki temu – dziwnie piękny. W parku żyje rdzenna grupa etniczna wyznająca hinduizm – Tenggerzy.
    Wyjazd do Indonezji - park narodowy Semeru Bromo

    Krater Bromo podczas erupcji i góra Semeru

  • Raja Ampat na Papui – archipelag ponad 1500 koralowych wysepek, jedno z lepszych miejsc na świecie do podziwiania ryb i koralowców – można tam zobaczyć około 1300 gatunków ryb i 75% wszystkich znanych koralowców. Oprócz nurkowania, także we wrakach, w okolicy można żeglować, pływać kajakiem, eksplorować jaskinie i podziwiać przepiękne formacje krasowe.
  • Wyjazd do Indonezji - Raja Ampat

    Raja Ampat

[/box]

Ciekawostki kulinarne

Jak się można domyślać, kuchnia kraju, którego ludność zamieszkuje 6000 wysp, jest bardzo zróżnicowana regionalnie. Chyba najlepiej znanym indonezyjskim daniem jest nasi goreng – smażony ryż ze słodkim sosem sojowym, szalotką, czosnkiem, chilli i innymi przyprawami, często podawany z jajkiem, krewetkami lub kurczakiem.

Indonezyjska kuchnia

Indonezyjska kuchnia

Szacowany koszt dojazdu do Indonezji

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Jakarty to ok. 3000 zł.

Średnie ceny w Indonezji dla wybranych produktów w Jakarcie.

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 22 500,00 Rp

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 6 666,67 Rp

Wino (butelka): 170 000,00 Rp

Lokalne piwo (0,5L): 18 333,33 Rp

Paczka papierosów: 16 250,00 Rp

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 5 000,00 Rp

Taxi - opłata wejściowa: 7 000,00 Rp

Taxi - opłata za 1km jazdy: 6 500,00 Rp

Benzyna (1L): 7 875,00 Rp

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 1 250,00 Rp

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 626 667,60 Rp

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 2 250 000,00 Rp

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 2 100 000,00 Rp

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 11 838 950,00 Rp

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 7 666 666,67 Rp

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Indonezji

Indonezja jest krajem zagrożonym atakami terrorystycznymi – w 2002 roku na Bali miał miejsce duży zamach, od tego czasu zdarzały się mniejsze ataki, ale turyści nie byli ich ofiarami. Ze względu na ruchy separatystyczne niektórych prowincji zdarzają się protesty i zamieszki – warto przed podróżą sprawdzić, czy nie ma ostrzeżeń przed wyprawą w dany region Indonezji.

Na ulicach należy zachować ostrożność ze względu na kieszonkowców i w środkach transportu, gdzie przypadki okradania turystów są dość częste. Nie należy afiszować się z drogimi rzeczami i zwracać uwagę na swoją własność. Zdarzają się przypadki wyrywania laptopów i komórek w hot-spotach, więc warto korzystać z Internetu w hotelu.

Indonezja jest znana z gwałtownych zjawisk pogodowych – tajfunów, tsunami i wybuchów wulkanów. Drogi są słabej jakości – lepiej unikać wynajmowania samochodu samemu, i lepiej jest nie podróżować łodzią jeśli more jest wzburzone. Przypadki zatonięć są relatywnie częste.

Trzeba też pamiętać, że posiadanie narkotyków jest bardzo surowo karane – z karą śmiercie włącznie – kupno używek np. na Bali nie jest trudne, ale lepiej z tego zrezygnować. Policja ma prawo do przeprowadzania badań moczu i krwi, i długoletnie więzienie grozi za samo wykrycie resztek narkotyków w organizmie, nawet, jeśli się udowodni, że zażyło się je przed wjazdem do Indonezji.

Wiza do Indonezji

Wizy turystyczne można otrzymać po przylocie do Indonezji na lotniskach bądź w niektórych portach morskich (tzw.visa upon arrival). Taka wiza kosztuje 25 USD i wydawana jest na 30 dni. Wizę można też otrzymać w ambasadzie.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Indonezjii zalecane są szczepienia na następujące choroby:

  • WZW B
  • WZW A
  • Tężec
  • Błonica
  • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Indonezji? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami. Zobacz, co Ci oferujemy.
Życzymy udanego wyjazdu do Indonezji!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska