Hongkong – „Pachnący Port”

Hongkong – Informacje podstawowe

Specjalny Region Administracyjny Hongkong
Stolica: Hongkong
Język: angielski, kantoński
Religia: buddyzm, taoizm
Waluta: dolar hongkongski (HKD) (przelicznik)

Hongkong, w świetle prawa część Chin, cieszy się dużą autonomią i większą swobodą niż Chiny kontynentalne, w myśl zasady „jedno państwo, dwa systemy”. Dawna brytyjska kolonia, która w 1997 roku powróciła pod chińską jurysdykcję ma swój własny rząd i konstytucję, a także odrębną walutę i paszporty.
Terytorium dzieli się na trzy główne regiony: wyspę Hongkong, półwysep Kowloon oraz tzw. New Territories i około 200 wysp, z których największa to Lantau. Całość ma powierzchnię 1,054 km2.
Olbrzymie, gwarne miasto portowe do którego ciągną tysiące turystów na wyspie jest otoczone osłoniętymi mgłą górami i skalistymi wysepkami, których spora część stanowi teren parku.

Klimat Hongkongu

Hongkong, leżący tuż na południe od Zwrotnika Raka, charakteryzuje się klimatem subtropikalnym wilgotnym. Lata są gorące i wilgotne, z okazjonalnymi burzami i tajfunami. Zimy są łagodne i słoneczne. W ciągu roku jest średnio 1948 godzin słonecznych (w Polsce: 1149).

Kiedy jechać do Hongkongu

Do Hongkongu można jechać cały rok, ale latem trzeba się liczyć z tym, że pot będzie się lał strumieniami – wysoka temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością nie jest niczym przyjemnym. Relatywnie najlepszy czas na wizytę to marzec – kwiecień oraz październik kiedy dni są ciepłe, a wiatr znad morza odgania kłęby smogu.
Zimą może być chłodno (kilkanaście stopni) i mgliście, albo raczej dymnie, ze względu na zanieczyszczenie powietrza.

Zwiedzanie Hongkongu

[box] Warto wiedzieć, że Hongkong to nie tylko olbrzymie, tłoczne, tętniące życiem miasto. 70% terytorium stanowią tereny wiejskie, w tym parki morskie i krajobrazowe. Jeśli szukasz kontaktu z naturą wśród wielkomiejskiego zgiełku, warto udać się na wyspę Lantau z tradycyjnymi wioskami rybackimi, odludnymi plażami i klasztorami buddyjskimi, lub na półwysep Sai Kun w regionie New Territories.
Niezależnie, w jakim stylu planujesz podróżować po Hongkongu, zawsze warto zrobić jedną rzecz: przynajmniej raz przejechać się komunikacją miejską – autobusem i tramwajem. Nawet jeśli na co dzień preferujesz taksówki, taka przejażdżka pokaże Ci zupełnie inną, mniej turystyczną i pokazową stronę miasta.

 • Victoria Peak – wizyta w Hongkongu nie może zakończyć się bez wjechania na Szczyt Wiktorii, z którego rozciąga się niesamowity widok na całe miasto. Na szczycie znajduje się Peak Tower w kształcie woka, z platformą widokową, centrum handlowym, muzeami i restauracjami. Za czasów kolonialnych była to najelegantsza część miasta, do której lokalni Chińczycy nie mieli wstępu.
 • Victoria Harbour pomiędzy wyspą Hong Kong a półwyspem Kowloon to jedna z głównych atrakcji Hongkongu, ze względu na zniewalające widoki, szczególnie nocą, kiedy znad wody można podziwiać panoramę miasta.
 • Wyjazd do Hongkongu - Victoria Harbour

  Wyjazd do Hongkongu – Victoria Harbour

 • Wyścigi konne – to, czym żyją mieszkańcy Hongkongu. Zakłady są przyjmowane w całym mieście, a lokalne radio transmituje wyścigi. Wstęp dla cudzoziemców to tylko $1, warto poczuć atmosferę panującą na hipodromie i spróbować szczęścia w zakładach! Wyścigi odbywają się od września do czerwca.
 • W Hongkongu można też odwiedzić parki rozrywki: Disneyland, Ocean Park, gdzie w jednym miejscu można przejechać się roller coasterem, kolejką linową, obejrzeć morskie zwierzęta w oceanarium oraz pandy w zoo. Na wyspie Lantau jest buddyjski park tematyczny Ngong Ping 360 z przedstawieniami, pokazami, architekturą stylizowaną na czasy cesarstwa oraz największą figurą buddy pod gołym niebem. Nie brakuje tu także muzeów – warto odwiedzić Hong Kong Museum of History, oraz jedno z wielu muzeów tematycznych, np. Dialogue in the Dark gdzie wszystkie przedmioty poznaje się w kompletnej ciemności, czy International Hobby and Toy Museum z przedmiotami z całego świata.
[/box]

Ciekawostki kulinarne

Hongkong jest rajem dla miłośników dobrej kuchni. Tu połączyły się smaki chińskie, japońskie, zachodnie i południowoazjatyckie. Od małych stoisk, tzw. hawkers food, do jednych z najlepszych restauracji na świecie – wybór miejsc oraz dań jest niesamowity.
Można skosztować słynnego kantońskiego stuletniego jajka, które leżało kilka miesięcy w mieszance gliny, popiołu i innych składników, aż żółtko sczerniało.

Stuletnie jajko

Stuletnie jajko

Szacowany koszt dojazdu do Hongkongu

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Hongkongu to ok. 2500 zł.

Średnie ceny w Hongkongu dla wybranych produktów.

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 50,00 HK$

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 11,90 HK$

Wino (butelka): 120,00 HK$

Lokalne piwo (0,5L): 10,79 HK$

Paczka papierosów: 55,00 HK$

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 10,00 HK$

Taxi - opłata wejściowa: 22,00 HK$

Taxi - opłata za 1km jazdy: 8,00 HK$

Benzyna (1L): 14,69 HK$

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 0,29 HK$

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 322,29 HK$

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 16 900,78 HK$

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 11 418,51 HK$

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 37 776,64 HK$

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 22 883,57 HK$

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Hongkongu

Hongkong należy do najbezpieczniejszych miejsc na świecie, więc standardowe środki ostrożności w zupełności wystarczą. Największą ostrożność należy zachować w Kowoloon, gdzie przestępczość jest relatywnie wysoka jak na Hongkong.
Należy uważać na „super oferty” od ulicznych handlarzy – jeśli coś wydaję się niesamowicie dobrą okazją, to prawdopodobnie jest próbą oszustwa.

Wiza do Hongkongu

Obywatele polski nie potrzebują wizy do Hongkongu na pobyt nie przekraczający 90 dni.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Hongkongu zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW B
 • WZW A
 • Tężec
 • Błonica
 • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Hongkongu? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami. Zobacz, co Ci oferujemy.
Życzymy udanego wyjazdu do Hongkongu!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska