Filipiny – zanurkuj z wielorybami!

Filipiny – Informacje podstawowe

Stolica: Manila
Język: filipiński, angielski
Religia: chrześcijaństwo
Waluta: peso (PHP) (przelicznik)

Filipiny to kraj dla miłośników nurkowania, sportów wodnych, aktywnego wypoczynku i kontaktu z naturą. Ponoć zwiedzenie każdej z ponad 7 tysięcy wysepek porośniętych dżunglą z plażami, lagunami i rafami koralowymi zajęłoby wytrwałemu podróżnikowi ponad 30 lat.
Oprócz plaż na Filipinach są aktywne wulkany, jaskinie, góry i tarasowe pola ryżowe. Ta dawna hiszpańska kolonia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie krajów świata o fenomenalnym środowisku naturalnym.

Klimat Filipin

Klimat Filipin jest tropikalny morski, z trzema porami roku. Od marca do maja jest pora gorąca sucha, pora deszczowa jest od czerwca do listopada, a od grudnia do stycznia jest pora sucha chłodna. Od czerwca do grudnia trwa sezon tajfunów.
Średnie temperatury w zależności od miesiąca wahają się od 21 do 32 stopni.

Kiedy jechać na Filipiny

Najlepsza pogoda na Filipinach jest zwykle od stycznia do maja i wtedy jest też najwięcej turystów, ale tłok panuje tylko na najbardziej popularnych plażach. W czasie pory deszczowej zwiedzanie też jest możliwe, tym bardziej że w wielu miejscach, np. w centralnym rejonie wysp Visayas deszczu w tym okresie prawie nie ma.

Atrakcje Filipin

[box]
  • Nurkowanie – na Filipinach są najlepsze na świecie miejsca do nurkowania, szczególnie w okolicach grupy wysp Visaya, ale jest też wiele innych lokalizacji, np. dużo mniej turystyczny Palawan. Oprócz nurkowania można uprawiać wind- i kitesurfing, i oczywiście plażowanie.
  • Pływanie z rekinami wielorybimi – w południowej części wyspy Luzon, na której znajduje się też Manila, jest miasteczko Donsol. Pobliskie wody są idealne do nurkowania i snorkelingu, a największą atrakcją są rekiny wielorybie, których w okolicznych wodach jest wiele. Pływanie wśród nich wiele osób określa jako najbardziej niesamowite doświadczenie w życiu. Jako bonus nocami w pobliskich rzekach latają chmary świetlików – bardzo popularne są nocne wycieczki aby je podziwiać.
  • Island hopping – u wybrzeży wyspy Palawan oraz na północy Luzonu w Parku Narodowym Hundred Islands bardzo popularne są całodniowe wycieczki, podczas których łodzią przepływa się z jednej wyspy na drugą. Każda z wysepek jest inna i zachwyca różnymi atrakcjami, a nawet kilka dni spędzonych w ten sposób nie zmniejsza poczucia, że chciałoby zobaczyć się jeszcze jedną więcej.
  • Tarasy ryżowe w Banaue na północy Luzonu. Tarasy rolne na zboczach gór na północy Luzonu zostały stworzone około 2000 lat temu. Część z nich jest używana do dzisiaj. Mówi się, że gdyby tarasy złączyć jeden obok drugiego, to objęły by pół kuli ziemskiej.
  • Jaskinie i wodospady na wyspie Samar – eksploracja jaskiń, nurkowanie w jaskiniach i wędrówka do wysoko położonych wodospadów dla miłośników adrenaliny. Na wyspie są też świetne warunki dla surferów.
  • Góry Sagada – przepiękne góry, podziemna rzeka i jaskinie, które eksplorować mogą także osoby bez większego przygotowania. Jedną z ciekawostek są „wiszące trumny” – tradycyjny, lokalny sposób pochówku – trumnę przyczepia się do stromego zbocza góry.
[/box]

Ciekawostki kulinarne

Charakterystyczne dla kuchni filipińskiej jest łączenie smaków słodkiego, kwaśnego i słonego. Na przykład słodki kakaowy kleik ryżowy champorado podaje się ze słoną suszoną rybą tuyo. Zupa z krwi i wnętrzności świni (sama w sobie ekstremalna) dinuguan jest łączona z puto – słodkimi ciastkami ryżowymi.
Podstawą posiłków jest, podobnie jak w innych krajach Azji, ryż, ale je się dużo mięsa i ryb, szczególnie suszonych.

Kuchnia filipińska - Chicharong - świńskie wnętrzności

Kuchnia filipińska – Chicharong – świńskie wnętrzności

Szacowany koszt dojazdu na Filipiny

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Manili to ok. 3200 zł.

Średnie ceny na Filipinach dla wybranych produktów

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 150,00 ₱

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 36,17 ₱

Wino (butelka): 325,00 ₱

Lokalne piwo (0,5L): 42,17 ₱

Paczka papierosów: 61,50 ₱

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 20,00 ₱

Taxi - opłata wejściowa: 40,00 ₱

Taxi - opłata za 1km jazdy: 12,00 ₱

Benzyna (1L): 41,08 ₱

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 6,97 ₱

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 1 857,84 ₱

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 21 904,76 ₱

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 9 095,24 ₱

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 48 058,82 ₱

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 21 588,24 ₱

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia na Filipinach

W Autonomicznym regionie muzułmańskim na Mindanao zdarzają się starcia i zamieszki. Jeśli planuje się wyjazd na Mindanao, przed wyjazdem należy sprawdzić na stronie MSZ czy nie ma przeciwwskazań do wyjazdu na tę wyspę.

Poza Mindanao Filipiny są bezpieczne, należy zachować normalne środki bezpieczeństwa. Lepiej nie nosić przy sobie większych sum pieniędzy. Należy uważać na kieszonkowców, szczególnie, jeśli nosi się drogie telefony.

Wiza na Filipiny

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 21 dni – wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, i posiadanie środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona).
Planując dłuższy pobyt, należy wystąpić przed podróżą o wizę, która jest wystawiana na okres do 59 dni. Przy wjeździe na Filipiny paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 750 PHP.

Szczepienia

Przed wyjazdem na Filipiny zalecane są szczepienia na następujące choroby:

  • WZW B
  • Tężec
  • Błonica

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż na Filipiny? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
Życzymy udanego wyjazdu na Filipiny!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska