Chile – Informacje podstawowe

Stolica: Santiago
Język: hiszpański
Religia: chrześcijaństwo
Waluta: peso (CLP) (przelicznik)

Chile rozciąga się przez pół kontynentu południowoamerykańskiego – państwo o długości 4300 km obejmuje najbardziej suchą pustynię świata – Atacama i olbrzymie lodowce, a pomiędzy nimi są wulkany, plaże, gejzery stepy i wyspy. Największym problemem w przypadku wyjazdu do Chile jest wybór trasy – słynna Wyspa Wielkanocna z tajemniczymi rzeźbami rozpala wyobraźnię, góry w Chile są fenomenalne, kusi Patagonia i oceaniczne fjordy. Infrastruktura jest bardzo dobra, ludzie przyjaźni a widoki przepiękne. Na odludnej wyspie u wybrzeży Chile rozbił się statek, na którym podróżował pierwowzór Robinsona Crusoe – Alexander Selkirk.
Chile, gdzie w 1990 roku zakończyła się dyktatura Augusto Pinocheta jest dziś jednym z najbardziej stabilnych i najlepiej rozwiniętych krajów regionu.

Klimat Chile

Klimat Chile ze względu na rozciągnięcie geograficzne jest bardzo zróżnicowany.Obejmuje pustynie na północy, klimat śródziemnomorski w centrum, wilgotny subtropikalny na Wyspie Wielkanocnej i oceaniczny, łącznie z alpejskimi tundrami i lodowcami na zachodzie i południu.

Kiedy jechać do Chile

Idealny termin wyjazdu do Chile zależy w dużej mierze od tego, gdzie chce się jechać i co planuje się tam robić. Wyspa Wielkanocna jest najlepsza do zwiedzania w marcu, a regiony centralne wiosną (wrzesień -listopad) i jesienią (luty – kwiecień). Pustynię Atacama można odwiedzać cały rok, ale w czasie polskiego lata noce na wyższych terenach mogą być bardzo zimne.

Co zwiedzać w Chile

[box]
 • Wyspa Wielkanocna – zagadkowe miejsca odizolowana od ludzkich siedzib, znane z moai – wielkich ludzkich postaci wyrzeźbionych z jednego kawałka skały, których powstanie i przeznaczenie pozostaje tajemnicą.
 • Torres del Paine – chilijska część Patagonii, gdzie można obserwować wieloryby i pingwiny, uprawiać trekking i chodzić po lodowcach.
 • Góry w Chile – Andy, symetryczny wulkan Villarica, kilkanaście sześciotysięczników i wiele pasm górskich – Chile jest krajem idealnym dla fanów trekkingu i wspinaczki wysokogórskiej.
 • San Pedro de Atacama – miasto na pustyni zwane „Doliną Księżyca”, bo krajobraz w okolicy miasta często porównywany bywa z krajobrazem księżycowym. Pustynia Atacama jest najbardziej suchą i najwyżej położoną pustynią na Ziemi z unikalnymi formacjami skalnymi. San Pedro de Atacama jest świetną bazą wypadową, i można tam spędzić tydzień albo i dłużej.
 • Santiago – stolica Chile otoczona przez potężne góry. Miasto jest brudne i głośne, ale ma swój niezaprzeczalny urok. Można tu dobrze poznać chilijską historię, kulturę i sztukę, dzięki licznym muzeom i galeriom. Do tego dochodzi świetna kuchnia, życie nocne i piękne parki. Santiago można także uczynić miasto bazą wypadową na jednodniowe wycieczki w pobliskie góry.
 • wulkan Villarica

  wulkan Villarica

[/box]

Ciekawostki kulinarne

Kuchnia Chile jest pod dużym wpływem kuchni hiszpańskiej z lokalnymi naleciałościami. Ze względu na bliskość oceanu je się dużo ryb i owoców morza. Bardzo popularne jest paila marina – gęsta zupa z ryb i skorupiaków, z ziołami i przyprawami, podawana oczywiście z chilijskim winem.

Paila marina

Paila marinaPaila marina

Szacowany koszt dojazdu do Chile

Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Santiago to ok. 5000 zł., ale można też taniej dolecieć do któregoś z okolicznych państw a następnie drogą lądową lub lokalnymi tanimi liniami lotniczymi dostać się do Chile.

Średnie ceny w Chile dla wybranych produktów w USD

Waluta:

Restauracje

Posiłek w niedrogiej restauracji: 4 500,00 CL$

Posiłek dla 2. osób w restauracji:

Zestaw w McDonalds lub podobnej:

Sklepy

Mleko (1L):

Woda (1,5L): 765,50 CL$

Wino (butelka): 3 500,00 CL$

Lokalne piwo (0,5L): 842,35 CL$

Paczka papierosów: 3 000,00 CL$

Transport

Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 700,00 CL$

Taxi - opłata wejściowa: 300,00 CL$

Taxi - opłata za 1km jazdy: 650,00 CL$

Benzyna (1L): 766,79 CL$

Opłaty

Minuta rozmowy, prepaid: 150,67 CL$

Czynsz, opłaty:

Internet:

Ubrania i buty

Para spodni Levis 501:

Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 24 346,15 CL$

Para sportowych butów Nike:

Para męskich skórzanych butów:

Wynajem mieszkania

1-pokojowe mieszkanie w centrum: 293 954,55 CL$

1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 261 000,00 CL$

3-pokojowe mieszkanie w centrum: 557 428,57 CL$

3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 492 307,69 CL$

Wynagrodzenia i finanse

Średnia miesięczna pensja (NETTO):

Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):

Źródło: numbeo.com

Zagrożenia w Chile

Przestępczość w Santiago i dużych miastach jest dość wysoka, należy uważać na kieszonkowców i złodziei. W zatłoczonych miejscach plecak lepiej nosić z przodu. Dobrze jest też unikać noszenia laptopa i biżuterii i drogo wyglądających zegarków, nawet w ciągu dnia.
Policja Narodowa – Carabinero – jest godna zaufania i, w przeciwieństwie do krajów sąsiednich, nieskorumpowana. Można się do nich zwrócić po pomoc. W przypadku zagrożenia należy zadzwonić pod numer 133.

Wiza do Chile

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Opłata lotniskowa wynosi 30 USD.

Szczepienia

Przed wyjazdem do Chile zalecane są szczepienia na następujące choroby:

 • WZW A
 • WZW B
 • Tężec
 • Błonica
 • Dur brzuszny

Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.

Planujesz podróż do Chile? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami.
Życzymy udanego wyjazdu do Chile!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska