Boliwia – Informacje podstawowe
Stolica: La Paz – stolica administracyjna, Sucre – stolica konstytucayjna
Język: hiszpański, quechua
Religia: chrześcijaństwo
Waluta: boliviano (BOB) (przelicznik)
Boliwia – najwyżej położony, najbardziej odizolowany i niedostępny kraj Ameryki Południowej. Boliwia jest ekonomicznie najbiedniejszym krajem Ameryki Południowej, ale posiada duże zasoby naturalne.
Boliwijczycy, których 60% to ludność autochtoniczna – największy odsetek w regionie – mogą szczycić się wznoszącymi się wysoko ku niebu Kordylierami, księżycowym krajobrazem solnych równin Uyuni, wilgotnymi dżunglami Amazonii i olbrzymimi trawiastymi równinami zamieszkanymi przez dzikie zwierzęta i około 3 miliony lam. Jedyne, czego tu brakuje, to dostępu do morza i plaż.
Klimat Boliwii
Klimat Boliwii jest bardzo zróżnicowany, od tropikalnego na wschodnich równinach do polarnego na zachodzie, na terenie Andów. Lato jest ciepłe, wilgotne na wschodzie i suche na zachodzie, zimy na zachodzie są bardzo zimne, na wschodzie raczej wieje wiatr niż pada śnieg. Boliwia pozostaje pod wpływem El Nino, który mocno wpływa na anomalia i wahania klimatyczne. Mimo, że kraj leży blisko równika, na wysokości Hawajów czy Thaiti, pogoda jest mocno zróżnicowana a ze względu na wysokość cały rok należy mieć ze sobą cieplejsze ubrania.
Kiedy jechać do Boliwii
Planując wyjazd do Boliwii dobrze jest wziąć pod uwagę okres zimowy od maja do października, kiedy w większości kraju jest sucho. Wysoki sezon jest od czerwca do sierpnia, kiedy pogoda jest najbardziej stabilna.
Średnia temperatura w Boliwii to 4 stopnie, najniższa minimalna średnia temperatura to -2 stopnie w czerwcu i lipcu, najwyższa średnia temperatura to 16 stopni w październiku i listopadzie.
Zwiedzanie Boliwii
[box]- Salar de Uyuni – słone jezioro oraz solne pola, będące pozostałością olbrzymiego prehistirycznego jeziora. Jak
okiem sięgnąć, kilometry do przodu i na boki – wszędzie rozciąga się biała równina, widoczna nawet z kosmosu. W okolicy można nawet zatrzymać się w jednym z hoteli zbudowanym głównie z soli! - Jezioro Titicaca i Tiwanaku. Szafirowa tafla jeziora na granicy Peru i Boliwii obrosła w legendy. Nic dziwnego – położone na wysokości 3800 m. n.p.m. jezioro, długie na 230 km, z łańcuchami zaśnieżonych Kordylierów w tle wygląda jak wyjęte z bajki. Na jeziorze są nie tylko piękne, naturalne wyspy, ale też sztuczne „pływające wyspy” rdzennej ludności Uros – „tratwy” zrobione z trzciny, na których mieszczą się całe wioski. Niegdyś budowano je aby bronić się przed atakami wrogów, a tradycja pozostała do dzisiaj. Na południowym brzegu jeziora są ślady pre-inkaskiej cywilizacji, która dominowała w regionie między 6. a 10. wiekiem n.e. Do dziś zachowała się piramida, świątynie, obeliski, bramy i tajemnicze rzeźby.
- La Paz i okolice. La PAz – miasto na wysokości 3660 m n.p.m., dosłownie przyklejone do ścian kanionu zaskakuje turystów w wielu aspektach. Warto spędzić parę dni, pochodzić po wąskich uliczkach, obejrzeć kilka z wielu muzeów i poznać mieszkańców miasta, przy okazji aklimatyzując się do wysokości.
!0 km od centrum La Paz znajduje się Księżycowa Dolina – góry, bardziej gliniane niż skaliste, które uległy erozji - Noel Kempff Mercado National Park – jeden z największych parków na terenie Amazonii i jednocześnie najbardziej dziewiczy spośród nich oraz Park Narodowy Madidi, obejmujący teren od ośnieżonych szczytów Andów do dorzecza Amazonki,
- Sorata i jaskinia San Pedro. Sorata jest spokojnym, małym miasteczkiem o przyjaznej, relaksującej atmosferze, pięknie ustyowanym w górskiej dolinie z widokiem na ośnieżone szczyty Illampu i Ancohuma. Sorata jest świetną bazą wypadową w pobliskie góry, zarówno na kilkudniowe wyprawy jak i krótsze wycieczki do pobliskich jaskiń.
Ciekawostki kulinarne
Kuchnia boliwijska jest dopasowana do zimnego, wysokogórskiego klimatu panującego w większości kraju – pikantna i z dużą ilością ostrych papryczek. Podstawą posiłków są ziemniaki – Andyjczycy znają ich kilkaset odmian, oraz kukurydza i fasola. Je się dużo mięs oraz słynne pstrągi z jeziora Titicaca.
Ciekawym daniem jest Charque de llama: smażone suszone mięso lamy podawane z kukurydzą i serem.
Popularnym napojem w góach jest mate de coca – wywar z liści koki, pozwalający łatwiej znieść chorobę wysokościową.
Szacowany koszt dojazdu do Boliwii
Orientacyjna cena przelotu z Warszawy do Limy to ok. 4300 zł.
Średnie ceny w Boliwii dla wybranych produktów w La Paz.
Restauracje
Posiłek w niedrogiej restauracji: 20,00 Bs,
Posiłek dla 2. osób w restauracji:
Zestaw w McDonalds lub podobnej:
Sklepy
Mleko (1L):
Woda (1,5L): 6,00 Bs,
Wino (butelka): 40,00 Bs,
Lokalne piwo (0,5L): 13,20 Bs,
Paczka papierosów: 15,00 Bs,
Transport
Bilet na 1 przejazd (lokalny transport): 3,00 Bs,
Taxi - opłata wejściowa: 8,00 Bs,
Taxi - opłata za 1km jazdy: 9,85 Bs,
Benzyna (1L): 3,85 Bs,
Opłaty
Minuta rozmowy, prepaid: 1,31 Bs,
Czynsz, opłaty:
Internet:
Ubrania i buty
Para spodni Levis 501:
Sukienka w sklepie sieciowym (H&M, Zara itp.): 350,00 Bs,
Para sportowych butów Nike:
Para męskich skórzanych butów:
Wynajem mieszkania
1-pokojowe mieszkanie w centrum: 1 603,60 Bs,
1-pokojowe mieszkanie poza centrum: 1 354,33 Bs,
3-pokojowe mieszkanie w centrum: 3 824,00 Bs,
3-pokojowe mieszkanie poza centrum: 3 280,00 Bs,
Wynagrodzenia i finanse
Średnia miesięczna pensja (NETTO):
Kredyt mieszkaniowy - Marża (w %, rocznie):
Źródło: numbeo.com
Zagrożenia w Boliwii
Przeważająca większość turystów nie doświadcza w Boliwii żadnych problemów i zazwyczaj wystarczy zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jednym z typowych sposobów okradania turystów są fałszywe taksówki „porywające” klientów i wymuszające pieniądze i karty płatnicze. Szczególnie nocą dobrze jest korzystać z taksówek na telefon.
Nie należy poruszać się samotnie po zmroku w odludnych miejscach – szczególnie w przypadku kobiet. Samotnie podróżujące kobiety generalnie powinny zachować szczególną ostrożność i dobrze zaplanować podróż – zawsze należy wiedzieć, dokąd się zmierza.
Wiza do Boliwii
Obywatele polscy udający się do Boliwii w celach turystycznych są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie na okres do 90 dni.
Szczepienia
Przed wyjazdem do Boliwii zalecane są szczepienia na następujące choroby:
- WZW B
- WZW A
- Tężec
- Błonica
- Dur brzuszny
Należy pamiętać, że szczepienia powinno się wykonać najpóźniej ok. 4 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o szczepieniach przed podróżą.
Planujesz podróż do Boliwii? Przygotujemy ją dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymaganiami i preferencjami. Zobacz, co Ci oferujemy.
Życzymy udanego wyjazdu do Boliwii!