Korea Południowa, niewielki kraj pomiędzy Chinami a Wyspami Japońskimi nie należy jeszcze do miejsc często odwiedzanych przez Polaków, a szkoda. Koreańskie krajobrazy są zniewalające, a lokalna tradycja i kultura liczące sobie pięć tysięcy lat, umiejscowiona na tle fascynujących nowoczesnych miasta, które nigdy nie zasypiają.
Dzięki bezpośrednim lotom z Warszawy dojazd do Korei jest prosty, a na miejscu nie zabraknie rozrywek zarówno na krótsze, jak i dłuższe wakacje.

Kiedy jechać do Korei?

Wyjazd do Korei Południowej najlepiej planować na okres między jesienią a wiosną.
Klimat jest zbliżony do polskiego, zimy są mroźne, więc tego czasu lepiej unikać.
Wysoki sezon przypada na lato, i wtedy jest też najwięcej turystów, ale warto pamiętać, że może być naprawdę gorąco, a dodatkowo na lipiec przypada pora deszczowa.
Osoby zainteresowane koreańską kulturą i niekoniecznie chcące spędzać czas na plaży powinny zdecydować się na maj lub wrzesień – październik.

Jaki planować budżet na podróż do Korei?

Wyjazd do Korei będzie tańszy niż wyjazd do sąsiedniej Japonii, ale i tak warto liczyć od ok. 300 – 400 zł na dzień pobytu, zakładając noclegi w nieco lepszych pensjonatach, przemieszczanie się szybkimi pociągami oraz zwiedzanie zabytków i posiłki w dobrych restauracjach.

Czy wyjazd do Korei jest dla mnie?

Wyjazd do Korei Południowej jest świetną opcją dla miłośników przyrody oraz osób zainteresowanych azjatycką kulturą i buddyzmem – mimo, iż Korea jest krajem chrześcijańskim, to wiele świątyń buddyjskich jest aktywnych – można je nie tylko zwiedzać, ale też udać się na odosobnienie.
Koreańska przyroda jest piękna – przede wszystkim góry, wśród których ukryte są wioski i małe świątynki, zachwycają pięknem krajobrazu i kolorami. Do tego dochodzą Seul i Busan – nowoczesne, tętniące życiem miasta, gdzie fani nocnego życia świetnie się odnajdą.

Korea - warta pałacowa

Seul – 5 dni

Po przylocie do Seulu zostań w stolicy Korei nawet 5 dni – na zwiedzanie samego miasta  poświęć  2 – 3 dni, a następnie udaj się na 2 lub 3 całodniowe wycieczki po okolicznych miejscowościach.

Zwiedzanie centrum Seulu – 2 dni

Pierwsze dni przeznacz na zwiedzanie poniższych dzielnic i atrakcji Seulu:

 • Seoul Tower – wieża na szczycie 262 metrowego wzgórza z widokiem na całe miasto, w parku Namsan
 • Pałac cesarski Gyeongbokgung – kompleks pałacowy z XV wieku; na jego terenie znajduje się Muzeum Narodowe i Folk Museum
 • Changdeokgung Palace – XV wieczny pałac z listy UNESCO
 • Bukchon Folk Village – historyczna dzielnica ze starą zabudową.
 • Zakupy: Namdaemun Market
 • Myeongdong: tętniąca życiem, nowoczesna dzielnica handlowa
 • Jogyesa Temple – buddyjska świątynia zen
 • Świątynia Bongeun (Bongeun Temple) – ciekawy kompleks budynków oraz rzeźb i malowideł buddyjskich w otoczeniu nowoczesnych wieżowców.

Park Narodowy Bukhasan

Całodzienna wycieczka do Parku Narodowego Bukhasan pod Seulem. Dojazd autobusem zajmie Ci około 90 minut.

 • Forteca Bukhansanseong, schronienie władców Korei w czasach zagrożenia, w kształcie nadanym jej w XVIII wieku. Mury otaczające fortecę mają 5 km długości i 7 m wysokości.
 • Trekking po górach: przy wejściu do parku zaczynają się niedługie, bardzo ładne trasy trekkingowe, zajmują 1 – 3 godziny – limit do 1000 osób dziennie, należy dokonać rezerwacji
 • Świątynie buddyjskie stojące przy szlakach

Forteca Suwon

Wycieczka do XIV-wiecznej fortecy Suwon, otoczonej grubymi murami obronnymi. W środku oprócz budowli obronnych jest też jeden z pałacy królewskich, konfucjańska szkoła oraz buddyjskie świątynie.

Cały kompleks został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku.

Z Seulu dojazd metrem i autobusem zajmie ok. 90 min.

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana

Zorganizowana wycieczka do strefy zdemilitaryzowanej pomiędzy Koreą Południową i Północną zajmie Ci  ok. 8 godzin.
Strefa jest niecałą godzinę drogi od Seulu.

Nie można tam wjechać samemu, jedzie się z wycieczkę – konieczna jest rezerwacja Wycieczki nie odbywają się w niedziele, poniedziałki i święta narodowe.Koszt: ok. $60 – 80.

Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana to odcinek o szerokości 2 kilometrów na granicy między dwoma państwami , gdzie wszelkie działania militarne są zakazane.

Druty kolczaste, pola minowe, pułapki na czołgi i milion żołnierzy jeszcze nie tak dawno temu stojących na placówkach. Świetna lekcja historii, której warto wysłuchać.

Park Narodowy Seoraksan – 2 dni

Park Narodowy Seoraksan to jedno z najpiękniejszych miejsc Korei – gorące źródła, lasy, niesamowite formacje skalne oraz świątynie, których historia sięga daleko w przeszłość.
Miejsce idealne na wędrówki po górach, po drodze można zobaczyć wodospady, fortecę z X wieku oraz buddyjską świątynię Sinheungsa.
Szlaki często są strome, ale pomiędzy zabytkami jeździ kolejka kablowa.
Dojazd autobusem w jedną stronę z Seulu zajmie ponad 3 godziny, więc warto pomyśleć o wycieczce z noclegiem.

 • Główna atrakcja parku – forteca Gwongeumseong – ruiny zamku i piękny punkt widokowy
  Jest możliwość wjazdu kolejką linową – $9 i dalej 10 min spaceru do świątyni. Alternatywa: 2,5 km, (Ok. godziny marszu) dość stromą drogą.
  Start szlaku i kolejka są tuż przy wejściu do parku.
 • Świątynia Sinheungsa – najpiękniejsza świątynia w parku, 10 min pieszo od wejścia do parku.
 • Biseondae Rocks – piękna trasa na 40 min ze świątyni Sinheungsa wzdłuż strumienia i fantastyczne skały
 • Kolejna 40 min marszu do jaskini Geumganggul – idzie się pod górę po dość stromych stopniach ale widoki są zniewalające.
 • Świetna opcja to trekking przez las do wodospadów: całkiem ładne wodospady Biryong, Oryeon i Towangseong, trasa do Biryong zajmuje w dwie strony 120 min, można łatwo zrobić popołudniową pętlę.

Gangneung – 2 dni

Miasteczko na wybrzeżu z pięknymi plażami u stóp pasma górskiego Taebaek – warto tu złapać oddech po pierwszym intensywnym tygodniu zwiedzania. Gangneung to jednak nie tylko plaże, ale też świetnie zachowane dawne wille, świątynie buddyjskie i domy.

W najbliższej okolicy są też górskie szlaki, mokradła, wodospady i lasy, małe porty rybackie i ciekawostka: stacja Jeongdonjin, znajdująca się na liści rekordów Guinnesa jako stacja kolejowa położona najbliżej morza.

Mieszkańcy Seulu często udają się tu na spokojny weekend na łonie natury i warto zrobić to samo, ale unikając soboty i niedzieli.

Gyeongju – 2 dni

Wycieczka na 2 – 3 noce dojazd zajmuje ok. 4,5 godziny z Seulu – zupełnie inna atmosfera, zdecydowanie mniejsze miasteczko, kulturowo bardzo ważne dla Koreańczyków. W drodze powrotnej zwiedzanie Pusan.
Na miejscu koniecznie Park Narodowy Gyeongju – można pójść na kilkugodzinny trekking po górach
Kolejnego dnia świątynia Bulguksa oraz grota Seokguram
Można też udać się do tradycyjnej wioski Wolseong Yangdong z dachami krytymi strzechą, w stylu sprzed 500 lat.

 Zwiedzanie centrum Gyeongju

Dobrą opcją jest wypożyczenie roweru – starówka jest niewielka, wszędzie da się rowerem dojechać, ok. 3 – 4 godziny plus muzea.
Pierwszego dnia zwiedzanie głównych atrakcji w centrum; całodniowa karta wstępu: 8000 wonów.

 • Dawna siedziba koreańskiego królestwa Silla ze świętą górą Namsan.
 • Grobowce Daereungwon
 • Świątynia Bunhwangsa
 • Gyeongju National Museum – świetne muzeum; czynne do 21:00
 • Gyochon Traditional Village – wstęp wolny.
 • Las, a raczej park Gyerim – miły spacer wśród drzew między wioską a obserwatorium
 • Cheomseongdae Observatory
 • Anapji Pond – pięknie oświetlony w nocy, wejście do 21:00.

Zwiedzanie okolic Gyeongju

Zabytki UNESCO; ok. 40 min autobusem od centrum miasteczka.
Bulguksa Temple – klasztor na zboczu wzgórza, uznawany za najpiękniejszą świątynię w Korei.
Seokguram Grotto –świątynia buddyjska wykuta w grocie na szczycie wzgórza – można podjechać autobusem albo podejść pieszo.

Busan – 2 dni

Busan, Kora, nocą

Drugie co do wielkości miasto i największy port Korei Południowej ma do zaoferowania plaże i góry, gorące źródła i rybne markety, oraz masę barów, restauracji i nocnych klubów.

Dojazd autobusem z Gyenogju i zwiedzanie Busan.

Zwiedzanie Busan

 • Most Gwangandaegyo
 • Biff Square – mnóstwo straganów z ulicznym jedzeniem.
 • Jagalchi Fish Market – koniecznie dla miłośników jedzenia; można spróbować śluzicy (hagfish) – rynek obecnie mieści się w nowoczesnym budynku w kształcie statku. Z dachu jest świetny widok na miasto.
 • Park Yongdusan i Busan Tower – warto wjechać tylko jeśli pogoda jest świetna a powietrze przejrzyste.
 • Światynia Beomeosa (40 min od miasta) (jako ciekawostka: można zostać w świątyni na noc, u mnichów, jest program dla cudzoziemców na jedną noc z medytacją ) Przepiękna świątynia wśród natury
 • Świątynia Yonggungsa – nietypowa, bo usadowiona na klifach z pięknym widokiem na morze. Dojazd autobusem, ok. 25 min od miasta.
 • Gamcheon Cultural Village – w czasie wojny wioska uchodźców, zrewitalizowana w ostatnich latach. Nazywana Santorini Wschodu (kolorowe domki na klifach) lub wioską lego.
 • Relaks na plaży Haeundae lub spacer na punkt widokowy Taejongdae. Relaks w parku – można tam zjeść lunch i przejść się na spacer.
 • Igidae Coastal Walk – piękna trasa nad morzem z widokiem na klify i miasto, trasa ma 4,7 km, zajmuje godzinę w jedną stronę (nie trzeba wracać), po drodze są punkty widokowe oraz plaża – dobre miejsce na postój i piknik; idzie się głównie po drewnianych platformach. Z centrum dojazd autobusem
 • Seomyeon Food Alley – Seomyeon to słynne centrum komercyjne, znane też z życia nocnego, ale część gastronomiczna mieści się w jednej niewielkiej alejce gdzie są knajpka przy knajpce. Tu warto spróbować pojangmacha – rodzaj „namiotu” czy ogrodzonego straganu gdzie mieści się niewielka ilość ludzi siedząca dookoła kucharza, który przygotowuje lokalne jedzenie.

Wyspa Jeju

Wulkaniczna wyspa Jeju – dojazd samolotem, na miejscu dobrze jest wypożyczyć samochód. Jeju jest dobrą opcją, jeśli po zwiedzaniu chcesz odpocząć kilka dni na plaży, ale weź pod uwagę, że dominują tam duże ośrodki wypoczynkowe.

Na Jeju znajdziesz sporo atrakcji poza plażowaniem:

 • Ogrod Botaniczny Yeomiji,
 • Wycieczka na klify Jusangjeolli,
 • Wioska ludowa w mieście Jeju,
 • Jaskinia Manjang,
 • Najwyższy szczyt w Korei Południowej, Hallasan.

Wybierasz się do Korei?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • grazek12

  skonczylem czytac po zdaniu – „najlepiej planować na okres między jesienią a wiosną” – ale autor pisze by omijac zime. kretynizm najczystszej postaci. analfabetyzm wtorny autora.