Zorza Polarna, białe niedźwiedzie i białuchy (wale białe) – miasto Churchill w prowincji Manitoba może i znajduje się na końcu świata (tym północnym końcu), ale mimo to, a w zasadzie dzięki temu, ma wiele do zaoferowania osobom, które zdecydują się na przyjazd.
Jeśli planujesz wakacje w Kanadzie, to Churchill w Manitoba jest miejscem, którego odwiedzenie z pewnością warto rozważyć.

Światowa stolica niedźwiedzi polarnych

Churchill w Manitoba – brama Arktyki, koniec torów kolejowych i cywilizacji, początek niczego, a raczej bezkresnych pól lodowych, kreuje się na „światową stolicę niedźwiedzi polarnych”. Dojazd tam jest drogi i czasochłonny, więc wymaga pewnych poświęceń. Co otrzymają w zamian ci, którzy się skuszą?

Główne atrakcje miasta Churchill mają dużo wspólnego z przyrodą i zimnem, więc jeśli jesteś fanem gorącego klimatu i wielkomiejskiej atmosfery, to północ Kanady może nie być dla Ciebie idealnym miejscem.

Atrakcje Churchill w Manitoba

Niedźwiedzie polarne. „Szczyt sezonu” przypada na okres październik/listopad, kiedy wędrujące zwierzęta zbierają się w okolicach Churchill w oczekiwaniu, aż zatoka Hudson zamarznie, by móc rozpocząć polowanie na foki. Dorosły niedźwiedź polarny mierzy sobie 2,5 – 3 metry, więc dla bezpieczeństwa zwierzaki ogląda się ze specjalnych busików – tundra buggies.

Tundra buggy

Białuchy – walenie przypływają do Zatoki Hudson, nieco cieplejszej o tej porze roku, na czas rozmnażania, przypadający na lipiec i sierpień.

 

Białucha w Zatoce Hudson

Ptaki – od maja do sierpnia Churchill należy do miłośników ptaków – sowa śnieżna, łabędź czarnodzioby, siewka szara, białozór i około 100 innych gatunków ptaków ma swój okres lęgowy.

 

Churchill, Kanada - sowa śnieżne

Zorza polarna – jeśli ma się odrobinę szczęścia zorzę w Churchill można zobaczyć o każdej porze roku, chociaż w lecie, kiedy nigdy nie robi się do końca ciemno, jest to trudniejsze. Najlepszy okres to jesień – sierpień i wrzesień, oraz zima/wiosna – od końca stycznia do kwietnia.

Zorza Polarna, Churchill Manitoba

Roślinność – tajga, tundra, i oblodzona Zatoka Hudson – krajobraz w żadnym stopniu nie przypominający Polski.

Jeśli pociąga Cię otwarta przestrzeń i surowa natura, tereny niczym z powieści Londona, to Manitoba jest miejscem wartym odwiedzenia.
A jeśli interesuje Cię, jak bardzo jest tam zimno: 24.01: -29°C i świecące słońce.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska