Podróż do Kambodży kojarzy się przede wszystkim z Angkorem i kompleksem świątyń zagubionych w dżungli, ale odkryjesz tam dużo więcej – parki narodowe, dżungle, lasy namorzynowe i piękne plaże, pola ryżowe i wiejski krajobraz, spokojną, cichą prowincję i niesamowicie miłych i otwartych ludzi.
Wielka turystyka w Kambodży dopiero się zaczyna, więc wciąż można zobaczyć cudowny, autentyczny kraj. Poczytaj, jakie mogą być Twoje szyte na miarę wakacje w Kambodży

Kiedy jechać do Kambodży?

 Pora sucha w Indochinach przypada na okres od listopada do kwietnia, i wtedy jest najlepsza pogoda. Możesz również pojechać tam w maju czy październiku – będzie pochmurno, ale opadów nie będzie wiele, a za to będzie mniej turystów.
Pora deszczowa przypada na okres od czerwca do sierpnia i lepiej wtedy nie jechać na wycieczkę do Kambodży, szczególnie, jeśli planujesz plażowanie.

Jaki planować budżet na podróż do Kambodży?

Kambodża jest jednym z najtańszych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Twój dzienny budżet nie powinien przekroczyć $30 na osobę zakładając standard ok. 3*. Zarówno noclegi, jak i komunikacja czy jedzenie nie są szczególnie drogie – za $20 – $35 zarezerwujesz bardzo dobry pokój dwuosobowy w świetnym pensjonacie, przeciętny lokalny posiłek to koszt ok. $3 – $5.

Wiza do Kambodży kosztuje $36, można ją wykupić online przed wyjazdem albo na lotnisku.

Czy wyjazd do Kambodży jest dla mnie?

Wyjazd do Kambodży jest idealny dla miłośników przygód, dżungli i dawnych cywilizacji. Jest bezpiecznie, Kambodżanie są przemili, a przyroda oszałamiająca.

młodzi mnisi na plaży w Kambodży

Podróż po Kambodży zaczniesz w Siem Reap – możesz tu dolecieć lub dojechać z Bangkoku w Tajlandii, Don Det w Laosie czy z Delty Mekongu w Wietnamie z przesiadką w Phnom Penh.
Po Kambodży możesz podróżować autobusami i taksówkami, ale także motocyklem, jeśli masz doświadczenie w jeździe.

Zwiedzanie Siem Reap 3 dni

W Siem Reap, dawnej stolicy Imperium Khmerów, bazie wypadowej do kompleksu Angkoru, spędzisz około trzech dni, ale jeśli Twoją pasją jest fotografia, to możesz zostać tu dużo dłużej. W ciągu dnia będziesz eksplorować Angkor a wieczory spędzać w miasteczku – nie brakuje tu barów, restauracji i spa, są także nocne rynki i food courty.
Droższe, zachodnie restauracje są przy Pub Street i w okolicy, a małe kambodżańskie restauracje otwieraja się zwykle wzdłuż głównej ulicy.
Wszystkie miejsca są bardzo blisko siebie.

Wieczorne atrakcje w Siem Reap

Old Market – Phsar Chas, z dużą ilością stoisk, oferujących nie tylko pamiątki, ale również antyki, które warto może nie kupić, ale obejrzeć. Przed wejściem sprzedają świetne koktajle owocowe, robione na miejscu.
Rynek Nocny – Angkor Night Market czynne 16 – 23
Pub Street (Street 8), gdzie toczy się życie nocne.
Przy głównej ulicy jest sporo punktów masaży, fish spa itp. Po całym dniu chodzenia niezły pomysł.

Angkor Wat o wschodzie słońca

Zwiedzanie świątyń Angkoru

Miasto jest oddalone około 7km od Angkoru.
Można poruszać się taksówką tuk-tuk, skuterem lub rowerem – teren jest płaski

Skuter lub rower można wypożyczyć albo z hotelu, albo z jednego z wielu punktów na mieście. Przy wypożyczeniu skutera zostawia się w zastaw paszport – nie ma ubezpieczenia, klient płaci za ewentualne szkody.

Kartę wstępu do Angkoru (62 USD na 3 dni) kupuje się w głównej bramie do parku (zdjęcie jest robione na miejscu), która znajduje się przy głównej drodze.

Mała Pętla po Angkorze

Pierwszego dnia przejedź „małą pętlę” – small circuit – mapki papierowe są dostępne w hotelach oraz przy wjeździe do Angkoru.
Tu w warto wziąć rower bo trasa nie jest długa.

 • Angkor Thom – wejście jest od południowej bramy o wysokości 20 m, ukoronowanej 4 olbrzymimi twarzami i chronionej rzędem 54 kamiennych figur trzymających węża Naga.
 • Bayon: świątynia buddyjska z XI wieku, znana z 54 kamiennych wież, na których są wyrzeźbione zagadkowe twarze – nie wiadomo, czy to twarze boddhisatwów czy też króla – fundatora świątyni.
 • Elephant Terrace i Lepper King Terrace – pozostałości po dawnych tarasach khmerskich królów. Przy tarasach jest duży food court gdzie za parę dolarów można zjeść posiłek – nie zapomnij się targować!
 • Thommamon
 • Chau Say
 • Ta Keo
 • Ta Prohm
 • Świątynia Angkor Wat – po południu jest dobre światło do fotografii
 • Zachód słońca nad Angkor Wat oglądany ze świątyni Bakheng, która znajduje się na szczycie wzgórza. Świątynię zamykają przed 17 (wejście na górę zajmuje 15-20 minut, a strażnicy skrupulatnie pilnując czasu, więc warto zacząć wchodzić najpóźniej o 16:20), więc jeśli nie zdążysz pierwszego dnia, to warto pójść następnego. Przed zachodem są straszne tłumy, ale widok jest świetny.

Wielka Pętla po Angkorze

Wielka Pętla zajmie Ci cały dzień, ze względu na odległości lepiej pokonać ją tuk-tukiem, chociaż rowerem także jest do zrobienia, jeśli lubisz dużo pedałować. Szczególnie przy opcji rowerowej wyjedź wcześnie rano.
Na Wielkiej Pętli zobaczysz świątynie:

 • Baksei Chamkrong
 • Prasat Bei i Banteay Kdei – jedne z mniejszych i rzadziej odwiedzanych świątyń – będzie tu mniej tłoczno a miejsca też są fascynujące;
 • Thma Bay Kaek;
 • Preah Kahn – jedna z najpiękniejszych świątyń kompleksu; była to także największa świątynia, a niegdyś całe miasto świątynne;
 • 
Neak Pean wyłaniająca się ze środka zbiornika wodnego
 • Ta Som z pięknie rzeźbionymi i malowanymi ornamentami
 • Prasat Kravan
 • Pre Rup – trzeba się wspiąć po dość stromych stopniach, ale za to jest świetny widok z góry.

Jezioro Tonle Sap

domki w Kampong PHluk, wiosce na wodzie

Po południu możesz wynająć tuk-tuka i pojechać do wioski Kampong Phluk – pływającej wioski na wodzie na jeziorze Tonle Sap, domy stoją na wysokich palach, są tu także restauracje na palach – całe życie toczy się na wodzie. W porze deszczowej, latem, poziom wody jest tak wysoki, że pływa się łodziami, w listopadzie już da się obserwować konstrukcje domów. Dojazd zajmie Ci godzinę.
Za jedną z atrakcji uchodzi zachód słońca nad jeziorem – słońce zachodzi o 17:30 więc wyjedź ze Siem Reap ok. 14 – 15. Całe zwiedzanie zajmie ok. 45 min plus ewentualnie rejs łodzią wśród namorzynów i zachód słońca na jeziorze.
Na miejscu wynajem łodzi (ok. $20) i rejs wśród domów oraz lasów namorzynowych,
To doświadczenie jest oczywiście mocno komercyjne, ale i tak warto, bo widać zupełnie inny tryb życia i faktycznie można zaobserwować, jak pracują i mieszkają ludzie w kambodżańskich wioskach.

Zwiedzanie Beng Melea

Warto wstać nad ranem i obejrzeć wschód słońca nad Angkor Wat. Słońce wschodzi o 05:50, dobrze być ok. 05:30 na miejscu. To jest jedyna pora dnia kiedy w głównej świątyni nie ma aż tak olbrzymiego tłoku jak zazwyczaj, więc chociażby dlatego warto.

Bezpośrednio z Angkoru możesz pojechać do Beng Melea – będzie więcej czasu.
Dojazd skuterem lub taxi zajmie około półtorej godziny.

Beng Melea to świątynia poza główną grupą – ruiny zarośnięte dżunglą – jedna z najciekawszych miejsc regionu.
Po drodze zatrzymaj się w majestatycznej Banteay Srey, słynnej z delikatnych, ażurowych wzorów wykutych w kamieniu,
oraz Kbal Spean i wodospad Phnom Kulen – do miejsca kultu prowadzi dwukilometrowy szlak przez dżunglę, główna atrakcja, na miejscu nie ma świątyni, ale dawne miejsce kultu z symbolami fallicznymi wyrytymi w korycie rzeki. Ok. godziny zwiedzania
Sama Beng Melea to ok. 2 godzin zwiedzania, jedno z najciekawszych miejsc kompleksu – niesamowity klimat, bo tu już dżungla zawładnęła ruinami w dużo większym stopniu, niż w samym Angkorze. To tu biegała Lara Croft z Tomb Ridera.
Warto spędzić czas chodząc po okolicy, bo większość turystów przyjeżdżających autokarami wchodzi tylko do głównej świątyni, a sam teren jest dużo większy i całkiem pusty.

Zwiedzanie Battambang – 2 dni

Battambang w Kambodży, wóz zaprzęgnięty w krowy

Do Battambang dojedziesz taksówką lub autobusem, co zajmie około czterech godzin.
W samym Battambang możesz spędzić dwa dni.

Atrakcje Battambang

 • Damrey Sor Pagoda (White Elephant Pagoda) – świątynia w centralnym punkcie miasta.
 • Mrs. Bun Roeung’s Ancient House – jeden z 20. zabytkowych drewnianych kambodżańskich domów; można zwiedzać wnętrze.
 • Bamboo Train – główna atrakcja Battambang – dobrze jest pojechać ok. 15 – 16 (pociąg jeździ 07:30 – 17), w okolicach zachodu słońca – sama jazda trwa ok. 15 min w jedną stronę i jest niezłą zabawą, natomiast otoczka może być mniej ciekawa – ludzie na przystanku mogą domagać się zakupów pamiątek bądź pieniędzy, kierowca, mimo że płaci się za bilet może domagać się napiwku – są drobne rzeczy, które mogą zepsuć doświadczenie, więc dobrze być na to przygotowanym. Można poprosić kierowcę, żeby w drodze powrotnej pouczył Was jeździć – jeśli nie będzie dużego ruchu, to jest szansa, że się zgodzi. „Pociągi” to bambusowe platformy niegdyś do transportu zwierząt i towarów.
 • Phare Circus – wbrew nazwie bez zwierząt, NGO pomagające młodzieży z trudnych rodzin ćwiczyć umiejętności artystyczne, akrobatyczne i gimnastyczne, świetne miejsce.
 • Kolacja na Riverside Night Market – świetnym nocnym rynku.
 • Wycieczka na prowincję, wynajem tuk-tuka lub taksówki. Zobaczysz plantacje i pola ryżowe i przejedziesz przez małe wioski. Zajedź do XI-wiecznej świątyni Wat Banan leżącej na górze, jest tam też ładny punkt widokowy.
 • Phnom Sampeou Killing Caves – smutna część historii Kambodży, miejsce, gdzie żołnierze Pol Pota wrzucali ciała swoich przeciwników.
 • Zachód słońca: jaskinia Phnom Sampeou – ok. 17:30 wylatują z niej setki tysięcy nietoperzy; trzeba wspiąć się na górę.

Wycieczka do Kampot – 3 dni

Kambodża, most w Kampocie

Przejazd do Kampot – ok 8 – 9 godzin; taksówka będzie kosztować $150 – $180.
Można pojechać autobusem ale z przesiadką w Phnom Penh. Jeśli będziesz jechać ze Siem Reap a nie z Battambang to przesiadka w Phnom Penh również będzie niezbędna.

Zwiedzanie Kampot

Kampot to kolonialne, francuskie miasteczko nad rzeką, niedaleko plaż.
W niewielkim Kampot jest świetna, relaksacyjne atmosfera – świetnie tu się spędza czas niewiele robiąc.
Najciekawsze budynki kolonialne są ustawione wzdłuż rzeki oraz ulicy Old Market, wśród nich m.in. rezydencja gubernatora oraz budynek Czerwonego Krzyża. Często domy są mieszanką stylu chińskiego oraz kolonialnego.
Pójdź także na spacer na Old Market i nad rzekę – znajdziesz tu bardzo dużo barów i restauracji.

Wyjazd do Kep

Przejazd tuk-tukiem do Kep – ok. 30 min z Kampotu.
Nadmorska miejscowość, plaża jest nieco brudna, ale okolice są ciekawe.
Możesz dojechać tam tuk tukiem, łodzią albo skuterem.

Atrakcje w Kep:

 • Plaża w Kep nie jest przepiękna ale jest sporo łodzi rybackich i sprzedaż ryb – dość ciekawe miejsce.
 • Crab Market – jak wskazuje nazwa, mnóstwo miejsc z owocami morza – można wybrać swój obiad. Zapach nie jest porywający, ale jedzenie jest świeże.
 • Park Narodowy Kep – są tu lekkie trasy trekkingowe przez dżunglę, bardzo ładne widoki, po drodze mała buddyjska świątynia i punkty widokowe. Wejście do parku jest przy Veranda Natural Resort.
  Główny szlak ma 8 km i nie jest trudny do pokonania, ok. 3 godzin spokojnie wystarczy. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, ciężko się zgubić. Są też krótsze trasy spacerowe.
 • Farma pieprzu Sothy’s Pepper Farm – 8 km od centrum Kep;
 • Solniska – w okolicach Kampot i Kep wciąż pozyskuje się sól tradycyjną metodą; blisko plaży w Kep, nad wodą znajdziesz sloniska.
  O zachodzie słońca przejedź wzdłuż lasów namorzynowych i oceanu przez wioski rybackie z solnisk w kierunku Kep.

Zielona Katedra w Kampot

Jeśli lubisz kajaki, to wybierz się do Zielonej Katedry – trasa prowadzi przez zielony tunel wsród palm i namorzynów.
Wycieczka z Kampot trwa ok. 3 godzin, samo kajakowanie to dwie godziny.
Start w Chamba Lodge, która oferuje wypożyczenie kajaków i kamizelek, jest tu też taras z widokiem na rzekę – można zjeść obiad w ich restauracji.
Warto tu być też popołudniu, ok 15, kiedy rybacy wracają z połowu (obok jest wioska rybacka) i zjeść kolację o zachodzie słońca w Champa.

Zwiedzanie okolic Kampot – wycieczka na cały dzień

Taksówka na cały dzień i przejazd przez Bokor National Park – dojazd zajmie ok. godziny.
Bokor Hill Station – opuszczona kolonialna stacja górska. Kiedyś miało to klimat opuszczonego miasta, obecnie dość skomercjalizowane, po drodze są też ruiny Bokor Palace Hotel and Casino
Damnak Sla Khmao– ( Black Palace) ruiny pałacu króla Sihanouka 10 km przed Bokor Hill Station
Ruiny cmentarza i kościoła katolickiego (w dobrym stanie, francuski kościół kolonialny)
Wodospad Popokvil
Krótki trekking po dżungli, ok 2 godzin, przewodnik obowiązkowy, $7 – przewodnika można wynająć w Thansur Bokor Highland Resort’s Recreation Counter przy Hill Station.

Plażowanie w Kambodży – Koh Rong Samloem

Kambodża, plaża na wyspie Koh Rong

Ostatnie dni wczasów Kambodży możesz spędzić na plażach w okolicach Sihanoukville – wyspy Koh Rong wciąż są piękne i bez wielkich hoteli.
Przejazd z Kampot taksówką zajmie ok. 3 – 4 godzin (100km) do nabrzeża Serendipity Pier w Sihanoukville. Można także pojechać autobusem.
Promy do Koh Rong Samloem z Sihanoukville odpływają kilka razy dziennie, bilet można kupić online; płynie się poniżej godziny.

Atrakcje na wyspie Koh Rong Samloem

Wyspa leżąca nad Zatoką Tajlandzką jest mała – 9×5 km, są dwie główne plaże – Saracen Bay i Mpay Bay.
Poruszanie się po wyspie tylko pieszo, ewentualnie łodziami pomiędzy plażami.

 • Świecący plankton na plażach – można w nim pływać. Warto udać się na plażę z latarką ok. 22 – 23.
 • Snorkeling – za kilka dolarów można wypożyczyć maskę (lub zabrać swoją) – dość ładne miejsca z koralowcami i rybkami są już przy wybrzeżu. Najlepsze miejsca to Lazy Beach, M’Pai Bei Long Beach i przy Koh Kon – mała wyspa przy Koh Rong Samloen.
 • Wypożyczenie kajaków – można popłynąć do Koh Kon gdzie zobaczysz ładne koralowce, oraz przepłynąć się wzdłuż linii brzegowej. Można też popłynąć na zorganizowaną wycieczkę kajakiem – po drodze lasy namorzynowe i koralowce.
 • Island Hopping – Prywatna lub zorganizowana przez lokalne biuro podróży wycieczka łodzią na pobliskie plaże i wyspy – Koh Rong Island, Saracen Bay, Lazy Beach, Long Beach.
 • Trekking – na Koh Rong Samloem jest kilka krótkich, łatwych szlaków, które można przejść samemu.
  • Sunset beach trail – szlak na półtorej godziny w obie strony, po drodze plażowanie i snorkeling – są dobre miejsca. Można zacząć ok. 15 – 16 żeby załapać się na zachód słońca. Dość trudna trasa, lepiej nie robić jej w japonkach, idzie się przez dżunglę, po drodze są górki.
  • Lazy beach trail – szlak na ok. godzinę, jest oznaczona trasa przez tropikalną dżunglę; również możliwość snorklowania po drodze, można zostać na ładny zachód słońca. Trasa kończy się prze resorcie Lazy Beach – można zjeść tam obiad.

Po relaksie na Koh Rong złap łódź do Sihanoukville i poleć do Phnom Penh
Możesz także pojechać taksówką, a po drodze zwiedić park narodowy Kirorom – w weekendy wielu mieszkańców Phnom Penh przyjeżdża tu odpocząć wśród zieleni.
Z Kirirom dojazd do centrum Phnom Penh zajmie ok 2 godziny, dojazd z Sihanoukville również ok. 2 godzin.

Zwiedzanie Phnom Penh

Kambodża, widok na Phnom Penh i Mekong

Stolica Kambodży -Phnom Penh nie jest porywającym miastem, o ile nie interesuje Cię historia reżimu Pol Pota, to nie ma sensu spędzać tam więcej czasu niż dzień przed wylotem.

Warto obejrzeć Muzeum Tuol Sleng w dawnej szkole oraz Pola Śmierci na przedmieściach miasta gdzie dowiesz się o reżimie czerwonych Khmerów.

Możesz zobaczyć także Muzeum Narodowe Królestwa Kambodży, w którym znajduje się wiele artefaktów z okresu Angkoru, oraz Pałac Królewski będący mniejszą wersją pałacu w Bangkoku.

Wieczorem pójdź na spacer bulwarem nad Mekongiem – sporo osób spaceruje, uprawia sporty, gra i śpiewa 🙂 Po drugiej stronie ulicy jest dużo restauracji prowadzonych przez expatów – dobre jedzenie, zachodnie, chociaż drogie jak na Kambodżę.
Kolację możesz zjeść na nocnym rynku naprzeciwko bulwaru, gdzie jest duża hala ze stoiskami z lokalnym jedzeniem. Pośrodku leżą koce – zdejmuje się buty i je, siedząc na ziemi.

Następnego dnia pojedź na lotnisko i kontynuuj swoją podróż lub wróć do Polski.

Jeśli wybierasz się do Kambodży i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje azjatyckie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Kambodży?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska