Angkor to nazwa regionu na terenie dzisiejszej Kambodży, w którym znajdowała się siedziba władców dawnego imperium Khmerów.
Imperium przeżywało okres swojego rozkwitu między IX. a XV. wiekiem, a do dzisiaj można podziwiać przepych ich dawnej stolicy.

Nazwa „Angkor” znaczy dosłownie „Święte Miasto”. Jego ruiny znajdują się w pobliżu dzisiejszego miasta Sieam Reap i znajdują się na liście dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Cały kompleks, na który składają się ruiny miast, świątyń i pałaców budowanych na przestrzeni wieków jest według archeologów największym kompleksem miejskim ery pre-industrialnej: jego infrastruktura, w tym drogi i kanały rozpościerała się na przestrzeni 1000 (!) km2. Dla porównania: średniowieczny Angkor był podobnej wielkości, co dzisiejsze Los Angeles. .
Główne świątynie oraz pałace, w liczbie 72, były rozproszone na przestrzeni 24×8 km2. Najważniejszym budulcem był piaskowiec.

 

Kambodża, dżungla w Angkor Thom

Historia Angkoru

Najbardziej znaną budowlą Angkoru jest XII wieczny Angkor Wat, zbudowany na rozkaz jednego z najpotężniejszych khmerskich władców – króla Suryavarmana II. Angkor Wat miał służyć mu za prywatną świątynię, oraz, po śmierci, mauzoleum.

W Królestwie Khmerów wyznawano w tamtym czasie hinduizm, dlatego świątynia początkowo poświęcona była bogu Wisznu i uchodzi za największą świątynię hinduistyczną na świecie.
Dopiero pod koniec XIII wieku na terenie dzisiejszej Kambodży zaczął dominować buddyzm, i wtedy też świątynia z hinduistycznej stała się buddyjską. Po wyludnieniu Angkoru w XV wieku, Angkor Wat, jako świątynia buddyjska, był jednym z niewielu miejsc, które nie zostało opuszczone.

Dostępu do Angkor Watu broni 190 metrowa fosa oraz mury 4,5 metrowej wysokości. W jego centrum znajduje się świątynia niegdyś poświęcona bogowi Wisznu, a obecnie będąca miejscem pielgrzymek mnichów buddyjskich.
Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni jest pięć wież w kształcie kwiatów lotosu, z których największa wyrasta na wysokość 65 metrów.

Niedaleko Angkor Watu znajduje się Angkor Thom, zbudowany pod koniec XII wieku. Jest to ufortyfikowane miasto pełne świątyń, zajmujące przestrzeń 9 km2. Angkor Thom był chroniony 8 metrowymi ścianami oraz fosą, a do miasta prowadziły 23 metrowe bramy ozdobione głowami Buddów. W centrum znajduje się główna świątynia – Bayon, ozdobiona 216.charakterystycznymi, olbrzymimi głowami. Nie wiadomo, czy przedstawiają narcystycznego króla, który zlecił budowę miasta, czy też Boddhisatwę, istotę oświeconą w tradycji buddyjskiej. Ruiny zarówno Bayonu, jak i reszty miasta, są przepięknie zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny zarówno z mitologii i historii, jak życia codziennego.

Imperium Khmerów upadło w XV wieku, i cały Angkor został wtedy opuszczony. Nie wiadomo dokładnie, jakie były przyczyny szybkiego opuszczenia miasta, jedna z teorii mówi, że system irygacyjny doprowadził do katastrofy ekologicznej i teren trzeba było opuścić ze względu na suszę, chociaż możliwe jest, że susza nastała z powodu naturalnej zmiany klimatu.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak najazd i złupienie państwa przez najeźdźców z sąsiedniego Królestwa Ayutthaya.

Zwiedzanie Angkoru

Obecnie Angkor można zwiedzać, i jest to jedno z najbardziej godnych uwagi miejsc stworzonych przez człowieka. Na zwiedzenie głównych budowli znajdujących się wokół miasta Sieam Reap dobrze jest przeznaczyć 3-7 dni. Na miejscu można kupić karty wstępu na 1, 3 lub 7 dni, z czego 3 dni to absolutne minimum jeśli chce się zobaczyć chociaż niewielki wycinek dziedzictwa Khmerów.

Angkor Wat i Angkor Thom znajdują się w odległości około 7 km od centrum miasta. Dojeżdżać można albo rowerem albo trójkołowym tuk – tukiem, którego wynajmuje się na cały dzień razem z kierowcą, bo uprzednim ustaleniu ceny. Warto negocjować!

Miasto jest typowym miejscem dla turystów, z hotelami o każdym standardzie, w tym z bardzo długą aleją luksusowych, pięciogwiazdkowych rezydencji. Restauracje, zarówno drogie, jak i dość tanie są na każdym kroku. Tanie jadłodajnie oferują khmerskie jedzenie, w droższych restauracjach oferuje się dania kuchni międzynarodowej.

Wieczorem można pójść i zrelaksować się w jednym z wielu punktów oferujących masaż (i często piwo gratis) lub pójść na zakupy – na tak zwanym „nocnym rynku”, otwartym od godziny 18. można dostać zarówno piękne rękodzieło, jak i wiele tandety.
Planujesz wyjazd do Kambodży? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

 

Kambodża - Angkor Thom

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska