Święte miasto trzech religii
Jerozolima – jedno z najstarszych miast świata, którego historia sięga ponad 4000 lat wstecz, i jednocześnie – święte miasto trzech wielkich monoteistycznych religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Jerozolima po raz pierwszy została stolicą Żydów 1000 lat p.n.e., za sprawą znanego z Biblii króla Dawida. Następnym na jerozolimskim tronie był Salomon, który założył Pierwszą Świątynię. Jerozolima była miejscem, gdzie przechowywano Arkę Przymierza aż do zniszczenia świątyni przez Babilończyków.
Ściana płaczu, czyli fragmenty muru Drugiej Świątyni, zbudowanej w V w p.n.e., i zniszczonej przez Rzymian w 70 roku n.e., to jedyne, co pozostało z najświętszego miejsca żydów.
Dla chrześcijan Jerozolima jest świętym miastem bo tu według tradycji nauczał i został ukrzyżowany Chrystus. Nie wiadomo dokładnie, gdzie znajdowała się Golgota, ale Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie znajduje się w jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc.
Muzułmanie wierzą, że w 621 roku Mahomet odbył fizyczną i duchową podróż w jedną noc z Mekki do Jerozolimy, na Wzgórze Świątynne, skąd wstąpił do Nieba. Na Wzgórzu Świątynnym znajduje się trzecie najświętsze miejsce sunnickich muzułmanów – meczet Al-Aksa.
Historia Jerozolimy
Na przestrzeni wieków miasto dwukrotnie zostało zniszczone, 23-krotnie było pod oblężeniem, 52 razy zaatakowane a 44 razy przechodziło z rąk do rąk.
Jerozolima była w swej historii między innymi pod władaniem Babilończyków, którzy zburzyli Pierwszą Świątynię, i Persów, którzy pozwolili Żydom zbudować Drugą Świątynię a następnie odbudować mury miejskie. Następni w kolejce do panowania byli Macedończycy pod wodzą Aleksandra Wielkiego. Rządzili tam wywodzący się od wodzów armii Aleksandra Ptolemeusze, kontrolujący Egipt, i Seleucydzi, których imperium dochodziło do granic Indii.
Potem nastąpiły znane z Biblii czasy namiestnictwa rzymskiego w Jerozolimie, oraz dużo surowszej władzy bizantyjskiej – cesarz Konstantyn I Wielki w IV wieku wygnał Żydów z ich miasta i zakazał im powrotu.
Powrócili tam dopiero 300 lat później, w VII wieku, po zdobyciu Jerozolimy przez Persów, z którymi się sprzymierzyli. Po 15. latach jednak władcy z Bizancjum odbili miasto.
Od VII wieku w Jerozolimie rządzili muzułmanie, z wyjątkiem okresu wypraw krzyżowych, kiedy Krzyżowcy ustanowili Królestwo Jerozolimy u schyłku XI wieku, zaludniając je Koptami, Grekami, Bułgarami, Węgrami, Egipcjanami, Syryjczykami i przedstawicielami wielu innych nacji, aby uniemożliwić powrót do miasta wygnanym żydom i muzułmanom. W XII wieku muzułmanie, a konkretniej Kurd Saladyn, odzyskali miasto.
W nadchodzących wiekach Jerozolima miała być jeszcze złupiona przez Tatarów oraz rządzona przez egipskich Mameluków. Za ich rządów Jerozolima była najeżdżana przez krzyżowców z jednej strony i Mongołów z drugiej.
W XVI wieku Jerozolima znalazła się pod panowniem Turków Osmańskich, którzy rządzili nią aż do końca Pierwszej Wojny Światowej, kiedy na Bliskim Wschodzie, m.in. terenach Izraela utworzono tzw. Mandat Palestyński pod rządami brytyjskimi
Państwo Izrael odrodziło się w 1948 roku. Wkrótce po tym Jordańczycy najechali Izrael i zajęli Stare Miasto Jerozolimy, nie pozwalając żydom zbliżyć się do ich najświętszego miejsca – Ściany Płaczu. W 1967 roku Izraelczycy odbili Jerozolimę, i od tego czasu miasto jest zjednoczone, co nie znaczy, że konflikty wokół niego ucichły.
W 1980 roku Knesset, izraelski parlament, ogłosił przeniesienie stolicy Państwa Izrael do Jerozolimy. Decyzja ta nie została uznana przez ONZ oraz większość społeczności międzynarodowej ze względu na nierozwiązany spór z Palestyną. Autonomia planuje uczynienie Wschodniej Jerozolimy, zamieszkanej głównie przez Arabów, swoją stolicą.
Nawet jak na 3000 lat historii to dość burzliwe dzieje jak na jedno miasto.
Jerozolima dzisiaj
Być może to właśnie niesamowita historia jest tym, co daje Jerozolimie jej specyficzną atmosferę. Miasto wciąga turystów i mało kto pozostaje na nie obojętny. Zachwyca architektura sakralna, wąskie arabskie uliczki, bazary z rozchodzącą się wonią orientalnych przypraw i małe restauracyjki.
Jerozolima jest tyglem kulturowym, gdzie wielkie religie spotykają się do dziś, jednych ucząc tolerancji, w innych niestety wzbudzając fantyzm.
Warto spędzić tam co najmniej kilka dni, aby samemu przekonać się, jakie jest to niesamowite miasto dzisiaj.
Planujesz wyjazd do Izraela? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!