Podczas trzech tygodni w Japonii poznasz dawną i nową stolicę – Kioto i Tokio – z ich starodawnymi świątyniami i nowoczesnymi wieżowcami, zobaczysz małe, piękne miasteczka z długą historią, spędzisz noc u mnichów oraz odpoczniesz na łonie japońskiej przyrody i zrelaksujesz się w gorących źródłach.

Kiedy jechać do Japonii?

Wyjazd do Japonii można planować w dowolnym miesiącu, ale w najbardziej polecane okresy to wiosna i jesień. Kwitnące wiśnie można podziwiać na przełomie marca i kwietniu, a czerwone liście klonów – w grudniu. Latem, podczas pory deszczowej, jest gorąco, parno i duszno – zwiedzanie nie jest wtedy najprzyjemniejsze, a przy tym jest to wysoki sezon.
Dobrą porą jest maj oraz październik, kiedy temperatury nie są bardzo wysokie, i nie jest też aż tak tłoczono.

Jaki planować budżet na podróż do Japonii?

Przykładowe ceny w Japonii: wstępy do świątyń i zabytków nie są szczególnie drogie – 300 – 800 jenów, sensowny obiad w sieciowej restauracji można zjeść za 300 – 1000 jenów, obiad w lepszej restauracji kosztuje od ok. 2000 – 4000 jenów.
JR Pass który pokryje większość przejazdów międzymiastowych to koszt 39,600 jenów za tydzień lub 64,120 jenów za dwa tygodnie.
Całodniowy bilet na metro kosztuje 710 jenów, bilety na jeden przejazd od 150 do 300 jenów.
Noclegi, szczególnie w szczycie sezonu są dość drogie, dobrze jest liczyć od 400 zł za noc za pokój dwuosobowy.

Czy ta trasa po Japonii jest dla mnie?

Wakacje w Japonii będą dość aktywne, idealne dla odkrywców, fanów innych kultur, zwiedzania miast i zabytków. Jest tu sporo chodzenia i przemieszczania się, chociaż na końcu można także zrobić sobie relaks na plaży.
Wyjazd do Japonii na trzy tygodnie jest świetny dla rodzin z dziećmi – znajdziesz tam mnóstwo atrakcji i dla najmłodszych i dla nastolatków, to jedno z lepszych miejsc na świecie gdzie naprawdę każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Poruszanie się po Japonii

Podróżując po Japonii będziesz przemieszczać się głównie shinkansenami – szybkimi pociągiami. Najbardziej będzie opłacać się zakup JR Passa, który obejmie niemal wszystkie przejazdy miedzymiastowe oraz część przejazdów lokalnych.
JR Pass nie obowiązuje na metro w Tokio i Kioto, autobusy w Kioto czy na przejazdy kolejami prywatnych przewoźników, których w Japonii jest sporo.
Cena JR Pass to koszt 39,600 jenów za tydzień (ok. 1500 zł) lub 64,120 jenów (ok. 2500 zł) za dwa tygodnie.

Tokio i Kioto 10 dni

Pierwsze półtora tygodnia po przylocie do Japonii spędzisz w obecnej i dawnej stolicy kraju – w Tokio i Kioto.
Szczegółowy opis pobytu w Kioto i Tokio znajdziesz tutaj, a poniżej pokazujemy, gdzie warto pojechać, jeśli masz więcej niż dwa tygodnie w Japonii.
W każdym z tych miejsc możesz spędzić nawet tydzień, ale zależy to od tego, co Cię najbardziej interesuje – Kioto to dawna kultura, zabytki, tradycyjna, elegancka kuchnia, klimatyczne świątynie buddyjskie i chramy shintoistyczne, gejsze spacerujące po starych dzielnicach i wycieczki rykszą, a Tokio to symbol nowoczesnej Japonii, oszałamiająca architektura, dzielnice handlowe, kluby nocne, pachinko i karaoke.

Kanazawa 1 – 2 dni

Jeśli interesuje Cię dawna Japonia, to po zwiedzaniu Tokio udaj się na północ, do miasta Kanazawa. Dojazd szybkim pociągiem zajmie Ci dwie i pół godziny.
Kanazawa to jedno z najpiękniej zachowanych miasteczek feudalnej Japonii, a przy tym jest zdecydowanie mniej zatłoczone niż Kioto.
Podczas okresu Edo, między XVII a XIX wiekiem Kanazawa była znanym ośrodkiem kulturowym, rywalizującym z Kioto i Tokio – mieściła się tu siedziba jednego z największych klanów feudalnej Japonii – Maeda.
Kanazawa była w czasie Drugiej Wojny Światowej drugim co dow wielkości po Kioto mieście Japonii, które nie zostało zbombardowane, dzięki czemu część starego zamkowego miasta – dzielnica samurajska Nagamachi, rozrywkowa dzielnica chaya czy zabytkowa starówka pozostały nietknięte i do dzisiaj są w dobrym stanie.
Starówka jest niewielka, ale przepiękna – warto spędzić tu dzień przed dalszą podróżą do pobliskiej Takayamy.
W okolicy Kanazawy i Takayamy jest wiele gorących źródeł – onsensów w górach – Japońskich Alpach, gdzie nie dociera zbyt wielu zagranicznych turystów. Jeśli masz więcej czasu, polecimy Ci piękny pensjonat na uboczu, chociaż aby tam dojechać potrzebny będzie samochód.

Zwiedzanie Kanazawy

 • Ogród krajobrazowy Kenroku-en – główna atrakcja Kanazawy, uważany za jeden z trzech najpiękniejszych ogrodów krajobrazowych Japonii;
 • Willa Seisonkaku – dawna rezydencja samurajskiego klanu Maeda do którego należały te tereny; obok ogrodu, 700 jenów.
 • Zamek Kanazawa – niewielki, ale klimatyczny i bardzo ładnie oświetlony po zmroku
 • Świątynia Ninja – Myōryūji, słynna jest z pułapek na niespodziewanych gości, tajnych przejść i korytarzy. Nie jest otwarta każdego dnia, trzeba się umówić na zwiedzanie.
 • Spacer po dawnej dzielnicy rozrywki Higashi Chaya District gdzie mieściły się „herbaciarnie”, w których występowały gejsze. Herbaciarnie można zwiedzać.

Takayama 2 dni

Po noclegu w Kanazawa następnego dnia rano pojedź do miejscowości Takayama, oddalonej o dwie godziny jazdy.
Takayama jest ślicznym miasteczkiem, znanym przede wszystkim z festiwalu, Takayama Matsuri, który odbywa się dwa razy do roku – w kwietniu i październiku, i jest uznawany za jeden z trzech najpiękniejszych festiwali Japonii. Zarówno noclegi, jak i miejscówki na pociągi lepiej rezerwować z dużym wyprzedzeniem, jeśli planujesz wizytę w tym okresie.
Podczas festiwalu przez miasto przechodzi procesja kilkudziesięciu wielkich, przenośnych palankinów, pięknie udekorowanych, często ozdobionych świetnie wykonanymi mechanicznymi lalkami.
Takayama jest idealną bazą wypadową na japońską prowincję, przede wszystkim do tradycyjnych wiosek w regionie Shirakawa-go oraz Gokayama.
Niedaleko Takayamy znajduje się też Kamikochi – resort w Japońskich Alpach z fantastyczną górską scenerią. Jeśli chcesz pochodzić po japońskich górach, których szczyty sięgają 3000 m npm, napotykając po drodze małe świątynki oraz wszędobylskie małpy, to jest to idealne miejsce.

Zwiedzanie Takayamy

 • Ogród krajobrazowy Kenroku-en – główna atrakcja Kanazawy, uważany za jeden z trzech najpiękniejszych ogrodów krajobrazowych Japonii;
 • Willa Seisonkaku – dawna rezydencja samurajskiego klanu Maeda do którego należały te tereny; obok ogrodu, 700 jenów.
 • Zamek Kanazawa – niewielki, ale klimatyczny i bardzo ładnie oświetlony po zmroku
 • Świątynia Ninja – Myōryūji, słynna jest z pułapek na niespodziewanych gości, tajnych przejść i korytarzy. Nie jest otwarta każdego dnia, trzeba się umówić na zwiedzanie.
 • Spacer po dawnej dzielnicy rozrywki Higashi Chaya District gdzie mieściły się „herbaciarnie”, w których występowały gejsze. Herbaciarnie można zwiedzać.

Shirakawa-go

Przejazd z Takayama w okolice Shirakawa-go i zwiedzanie tradycyjnych wiosek japońskich z domami krytymi strzechą, liczącymi ponad 250 lat. Wioski umiejscowione są wśród pól ryżowych, z widokiem na Alpy Japońskie, w dolinie rzeki Shogawa.
Największa wioska, i tym samym najczęściej odwiedzana to Ogimachi – tu jest najlepszy dojazd z Takayamy – autobus jedzie godzinę, a odjazdy są regularne. Jeśli masz więcej czasu, możesz zostać na noc w jednym z tradycyjnych wiejskich domów.
W Ogimachi jest też skansen oraz gorące źródła a także pola ryżowe – typowy japoński, wiejski krajobraz.
W którymś z tradycyjnych domów możesz także zjeść obiad. Jeśli trafisz do Shirakawy zimą, jest szansa, że zobaczysz domy pokryte śniegiem – w tym regionie jest go dużo, a charakterystyczny kształt dachu miał umożliwiać jego spadanie.

Hiroshima – 2 dni

Do Hiroshimy przejedziesz albo z Kioto, pociągiem z przesiadką, albo z Takayamy lub Tokio, to będzie zależeć od długości Twojego pobytu i tego, co Cię w Japonii najbardziej interesuje. Dojazd zajmie między 3 a 5 godzin.

Zwiedzanie Hiroshimy

Główne atrakcje miasta mają związek oczywiście z wybuchem bomby atmowej w 1945 roku, ale warto także zwiedzić zamek, klasyczny ogród japoński oraz przejść się przez nowe centrum miasta i słynną dzielnicę rozrywkowo-handlową.
Większość miejsc jest w odległości spaceru – Hiroshimę możesz zwiedzać pieszo.

 • Zwiedzanie A-Bomb Dome i Peace Memorial Museum – czynne do 18.
 • Spacer po centrum miasta – zamek w Hiroshimie – wstęp na tereny zamkowe jest bezpłatny, do samego zamku – 370 jenów.
 • Ogród Shukkeien – 260 jenów, czynne do 18.
 • Ulica Hondori, zamknięta dla ruchu kołowego.
 • Kolacja – słynne okonomiyaki z Hiroshimy w „Okonomiyaki Village” (Okonomimura) na końcu Hondori.

Miyajima

Na wyspie Miyajima, słynnej z olbrzymiej bramy torii na wodzie, uznawanej przez Japończyków za jeden z trzech najpiękniejszych widoków w Japonii, możesz spędzić pół dnia lub cały dzień, jeśli masz więcej czasu.
Poza zabytkami znajdziesz tam plażę, parki i górę, na której szczyt możesz wejść i zobaczyć widok na Hiroshimę.
Dojazd zajmie Ci nieco ponad godzinę – pociąg, a następnie prom na wyspę. Miyajima jest też bardzo dobrym miejscem na nocleg.

 

Atrakcje Miyajimy:

 

 • Chram Itsukushima (500 jenów)
 • Świątynia Senjokaku tuż obok chramu (100 jenów)
 • Świątynia buddyjska (sekta shingon) Daisho-in u podnóża góry Misen. Wstęp wolny
 • Spacer na górę Misen, 2 – 3 godziny w dwie strony, szlak nie jest stromy.. Trasa jest bardzo ładna, po drodze świątynki shinto i buddyjskie, z góry jest też bardzo ładny widok. Można także wjechać lub zjechać kolejką linową (1000 jenów)
 • Spacer przez ulicę Omote-Sando – przekąski na straganach, ostrygi i onigiri z węgorzem to lokalny specjału
 • Zachód słońca z widokiem na torii i Itsukushimę. Do 23 świątynia jest oświetlona, warto zrobić sobie wieczorny spacer. Przez hotel można także zarezerwować nocny rejs łodzią z widokiem na świątynię.

Wyspa Królików – 1 dzień

Szczególnie, jeśli po Japonii podróżujesz z dziećmi, to odwiedź Wyspę Królików, leżącą między Hiroshimą a Osaką. Zajdziesz tam dziesiątki tysięcy tych zwierzątek, żyjących wolno i niebojących się ludzi.
Na pobyt na Wyspie Królików wystarczy 2 – 6 godzin, oprócz zwierząt jest piękna przyroda, można udać się na dłuższy spacer – jest sporo szlaków trekkingowych.
Na miejscu poruszanie się pieszo lub rowerem, który można tam wypożyczyć, jest jeden także resort z restauracją, ale lepiej wziąć jedzenie na piknik.

Na miejscu jest przechowalnia bagaży, więc nie trzeba się nimi martwić.
Przejazd z Hiroshimy to niecałe dwie godziny.

Z Wyspy Królików pojedziesz do Osaki na wieczorne zwiedzanie – dojazd zajmie Ci około dwóch godzin.

Półwysep Izu 3 – 4 dni

Jeśli pod koniec pobytu w Japonii chcesz odpocząć, to polecamy półwysep Izu, oddalany o godzinę drogi pociągiem z Tokio. Dojazdy są łatwe, na półwyspie znajdziesz zarówno piękne plaże jak i masę atrakcji – szlaki trekkingowe, japońską prowincję, letnią wspinaczkę na górę Fuji czy zwiedzanie historycznego Hakone właśnie z widokiem na słynną górę.
Są tu nowoczesne hotele i tradycyjne ryokany, często z własnymi gorącymi źródłami – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Możesz zatrzymać się w Ito, dokąd jest najlepszy dojazd z Tokio, albo w którejś z pobliskich, nadmorskich miejscowości

Wybrzeże Jogasaki

Podczas opobytu w Izu koniecznie pojedź na Wybrzeże Jogasaki, gdzie jest piękny szlaki trekkingowe z niesamowitymi widokami (9km). Na miejscu można przepłynąć się łodzią oraz pójść oznaczoną trasą po klifach wśród sosen, z widokiem na skały. Po drodze most wiszący na wys. 48 m, długi na 24 m i latarnia morska.
Dojazd z Izu zajmie Ci ok. 30 min

Shirahama

Przepiękna plaża, tu warto się wybrać na relaks. Plaża ma pełną infrastrukturę, przebieralnie, prysznice, wypożyczalnie parasoli i sprzętu plażowego – tu także możesz wybrać nocleg.

Wycieczka na Mishima Skywalk

Mishima Skywalk to najdłuższy most wiszący dostępny tylko dla pieszych, oferuje świetne widoki na Fuji i morze (jeśli nie ma chmur i jest dobra widoczność); czynne: 09:00 – 17:00, wstęp: 1000 jenów. Dojazd pociągiem do Mishima Station.

Całodniowa wycieczka do Hakone

Do Hakone możesz dojechać z Ito, ale może to być także całodniowa wycieczka z Tokio. Hakone jest słynne przede wszystkim z gorących źródeł z widokiem na górę Fuji – jest to słynny japoński resort wypoczynkowy.
Dojazd z Ito do Odawara, ok. 40 min, tam przesiadka na Hakone Tozan Railway do Hakone Yumoto. W Hakone – Yumoto zaczyna się zwiedzanie przy użyciu kilku środków lokomocji.

 • Kolejka górska Hakone Tozan Railway z Hakone – Yumoto do Gora;
 • Po drodze można wysiąść w Hakone Open Air Museum
 • przejazd kolejką linową z Gora do Sounzan– przy dobrej pogodzie będzie widok na Fuji; jedzie 10 min, 420 jenów
  po drodze można zatrzymać się na stacji Koenkami – jest tam małe muzeum sztuki przy którym jest bardzo ciekawy ogród z różnymi gatunkami mchu. Jest tam też park Gora w stylu francuskim ze świetnym widokiem na góry.
 • Kolejka linowa z Sounzan do Togendai, po drodze przesiadka w Owakudani – widać kłęby siarki i gorącą rzekę. 30 min. (1390 jenów)
 • 30 minutowy rejs promem z jednego końca jeziora na drugi z Togendai do Hakone-machi przez jezioro Ashi;
 • Spacer z Hakone-machi do Moto-Hakone – 30 min, bardzo ładna trasa, po drodze zobaczysz fragment dawnej drogi Tokaido niegdyś prowadzącej ze starej do nowej stolicy oraz jedna z dawnych rezydencji cesarskich;
 • Wieczorny relaks w gorących źródłach.

Wycieczka na japońską prowincję

Wycieczka samochodem na cały dzień.

 • Wioska rybacka Arari – mała, lokalna wioska bez atrakcji turystycznych, spacer przez wioskę i nabrzeże – nieturystyczna Japonia.
 • Miasteczko Matsuzaki – małe miasteczko ze śliczną starówką; popularne wśród Japończyków bo tam odbywała się akcja kilku seriali. Warto się przejść wzdłuż rzeki Naka – po drodze poletka ryżowe, dawna zabudowa i drzewka wiśni.
 • Tarasy ryżowe Ishibu – 30 min jazdy z Matsuzaki, przy dobrej pogodzie widać zatokę i górę Fuji; na tarasach są prywatne domy oraz budynki gospodarcze, tereny są przepiękne.

Okinawa 4 dni

Okinawa to słoneczna, subtropikalna część Japonii z pięknymi plażami i świetnymi miejscami do nurkowania i snorkellingu, ale także z bogatą kulturą.
Dojazd samolotem do stolicy – Naha – tam warto wynająć samochód i przy okazji plażowania zwiedzić wyspę.
Jeśli interesuje Cię przede wszystkim relaks i sporty wodne do poleć dalej, na wyspy Yaeyama – najpiękniejszą część archipelagu.

W przypadku głównej wyspy, Okinawy, część czasu można spędzić na zwiedzaniu:

Zwiedzanie głównej wyspy autem – 2 dni

 • Shurijo Castle Park – zamek dawnego Królestwa Ryukyu; UNESCO.
 • Lunch w Ryukyu-sabo Ashibiuna – tradycyjna rezydencja, posiłek z widokiem na ogród.
 • Rykyu Mura – „wioska” prezentująca kulturę wysp Ryukyu i tradycyjny tryb życia;
 • Wyspa Sesoko połączona mostem z główną wyspą – znajdziesz tu przepiękne plaże.
 • Okinawa Churaumi Aquarium
 • Wyspa Kouri i Most Kouri między wyspami – fantastyczne widoki na ocean;
 • Przejazd na samo południe wyspy – park Daisekirinzan – krasowy płaskowyż, piękne formacje skalne i widok są wytyczone szlaki spacerowe przez las tropikalny z widokiem na ocean;
 • Półwysep Hedo – przepiękny widok, niesamowite kolory wody i pomnik upamiętniający koniec amerykańskiej okupacji.
 • Plaża Okubo – relaks na zakończenie dnia
 • Zachód słońca na przylądku Manzamo.

Z Okinawy przelot do Tokio albo Osaki i dalsze zwiedzanie lub powrót do Polski.
Jeśli wybierasz się do Japonii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, skontaktuj się z nami 🙂

Wybierasz się do Japonii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska