Izrael – niewielkie państwo na Bliskim Wschodzie – rozbudza wyobraźnię i zmusza do myślenia każdego turystę. Jerozolima – święte miasto trzech religii, które koegzystują tutaj mimo, że nie ich wyznawcy nie darzą się sympatią. To Ziemia Święta, miasto Chrystusa, pełne miejsc historycznych i kościołów wszelkich odłamów chrześcijaństwa. Miasto Mahometa, z którego prorok wstąpił do nieba i hebrajskie miasto biblijne, które Bóg obiecał potomkom Abrahama.
Izrael to jednak też fascynujący Tel Awiw nad Morzem Śródziemnym, gdzie Azja spotyka Europę i Afrykę, pustynia z beduińskimi osiedlami, Morze Martwe, arabskie miasteczka oraz Ejlat – plażowy kurort nad Morzem Czerwonym.
Kiedy jechać na wakacje do Izraela?
Pogoda w Izraelu jest optymalna od kwietnia do października ale zimą również można jechać – temperatura w ciągu dnia raczej nie spada poniżej kilkunastu stopni, a jest za to dużo mniej turystów.
W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35 stopni, więc lepiej unikać tego okresu na podróż do Izraela.
W wysokim sezonie trzeba się liczyć z dużymi tłumami i przez to często długimi kolejkami do najważniejszych zabytków.
Jaki planować budżet na podróż do Izraela?
Ceny w Izraelu są ponad dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Za ok. 10 dni na miejscu trzeba liczyć od około 3000 – 3500 zł na osobę plus przelot.
Bezpośrednie loty są do Tel Awiwu i Eilatu, przewoźnicy: LOT, WizzAir i Ryan Air. Cena lotu to 400 – 2000 zł za osobę w zależności od przewoźnika, sezonu i czasu do wyjazdu.
Wiza do Izraela nie jest potrzebna na pobyt turystyczny do 90 dni. Wjazd jest możliwy na paszport.
Czy wyjazd do Izraela jest dla mnie?
Wycieczka do Izraela jest świetna zarówno dla rodzin z dziećmi jak i indywidualnych turystów. Relatywnie krótkie loty z kilku miast Polski nie są męczące, a na miejscu odnajdzie się zarówno pielgrzym, jak i miłośnik plaży oraz pasjonat historii i dawnych cywilizacji.
Jest bezpiecznie, a ilość i zróżnicowanie rozrywek czynią Izrael idealnym miejscem dla każdego, kto jest otwarty na nowe doświadczenia i kultury.
Jerozolima – 4 dni
W Jerozolimie – stolicy Państwa Izraelskiego – można spędzić dowolną ilość czasu – od dwóch dni do wielu tygodni, w zależności od zainteresowań. Na zwiedzanie starego miasta i okolicznych dzielnic dwa pełne dni to minimum, warto też zrobić sobie wycieczkę nad Morze Martwe.
Zwiedzanie starej Jerozolimy
Na wąskich, kamiennych uliczkach starej Jerozolimy mijają się pielgrzymi trzech wielkich religii świata – judaizmu, islamu i chrześcijaństwa – oraz zwykli turyści, co tworzy atmosferę jednego z najbardziej fascynujących miejsc na ziemi.
W samym starym mieście o powierzchni niespełna kilometra kwadratowego można by spędzić wiele dni, odkrywając jego zakątki, zabytki i pamiątki z różnych epok i kultur. Najbardziej znane miejsca dotyczą kultu religijnego. To m.in najważniejsza dla judaizmu Ściana Płaczu – pozostałości Pierwszej Świątyni żydowskiej, Bazylika Narodzenia Pańskiego z grobem pańskim i Meczet Al-Aksa. Oprócz tego jest tu wiele synagog, droga krzyżowa – Via Dolorosa, cerkwie, kościoły prawosławne i katolickie, oraz fantastyczne mury miejskie. Zwiedź Miasto Króla Dawida – park archeologiczny starej Jerozolimy czy cmentarz z nagrobkiem Schindlera oraz wielu Polaków, którzy zmarli w Jerozolimie. Warto także odwiedzić miejsce pamięci Yad Vashem
Wieczorem można odetchnąć w ogrodach dzielnicy Mamila, tuż za murami miejskimi rozciągają się tereny zielone oraz sklepy i galerie.
Wycieczka nad Morze Martwe
Tereny Morza Martwego najlepiej eksplorować samochodem – droga jest dobra, a odległości pokonuje się zdecydowanie szybciej. Nad Morze Martwe jeżdżą publiczne autobusy (poza szabatem), ale ze względu na ich częstotliwość i czasy jazdy da się zobaczyć maksymalnie dwa miejsca jednego dnia.
Morze Martwe to oczywiście słynne plaże i kąpiel w wodzie tak nasyconej solą, że wypycha do góry. Większość plaż jest błotnista, więc należy wziąć klapki, ładny piasek jest w kurorcie Ein Bokek.
Warto pamiętać, że lepiej nie wchodzić w miejsca, gdzie nie jest oznaczona trasa – piaski przy brzegu mogą się zapaść, co grozi śmiercią.
Poza plażami warto zwiedzić starożytną twierdzę Masada, wykutą w skale górującej nad okolicą, oraz oazy – kiubce, np. Ein Gedi z ogrodem botanicznym. Według prawa międzynarodowego te osady nie są legalne – Izraelczycy nie powinni osiedlać się na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Wycieczka do Betlejem i Góra Oliwna
Rano można udać się autobusem do Betlejem – miasteczko leży już za murem oddzielającym Autonomię Palestyńską, ale autobusy kursują regularnie, jedzie się ok. 30 min.
Na miejscu oprócz oczywiście zwiedzania kościoła Narodzenia Pańskiego warto przejść się wąskimi, uliczkami miasteczka i napić się kawy doprawionej arabskimi przyprawami. Cała wycieczka zajmie nie więcej niż trzy godziny.
Po południu będzie czas na Górę Oliwną – rozciąga się z niej świetny widok z góry na całe miasto.
Galilea 2 dni
Wynajem samochodu i przejazd przez Nazaret, gdzie można zostać na nocleg, a następnie zwiedzanie okolic jeziora Genezaret. Trasę tę można pokonać również autobusem, ale wtedy raczej przejazd do Nazaret i stamtąd do Hajfy.
Zwiedzanie Nazaretu
Nazaret jest znane przede wszystkim jako miasto dorastania Chrystusa, obecnie ozdobione wątpliwej urody olbrzymią katedrą z lat 70. XX wieku, ale to także bardzo ładne miasteczko zamieszkane główne przez ludność arabską. Warto zabłądzić na niewielkiej starówce o wąskich uliczkach, gdzie poukrywane są kościoły, meczety oraz arabskie sukhi.
Nazaret ma całkiem niezłą bazę noclegową, więc można zostać tam na noc.
Jezioro Galilejskie
Poruszanie się po okolicach jeziora jest najwygodniejsze samochodem. Największym miastem jest Tyberiada, ale nie jest ona szczególnie ładna, a słynie głównie z bycia miejscem kultu ortodoksyjnych żydów, przez co trzeba zwracać uwagę na ubiór i zachowanie chodząc po mieście.
W okolicy warto zwiedzić zamek krzyżowców w Balvoir, a także Kafarnaum. Bliżej Galilei możesz zobaczyć górę Tabor oraz Kanę Galilejską.
Tel Awiw
Tel Awiw to niesamowite miasto pełne kultury i historii. Odkryjesz tętniące życiem ulice z przepiękną architekturą Bauhaus, ale też spokojne plaże i starożytną Starówkę w Old Jaffa. W Tel Avivie możesz grzać się na plaży nad Morzem Śródziemnym, podziwiać oszałamiającą panoramę ze Starej Jafy, poznać historię syjonizmu w Muzeum Beit Ha’ir, wędrować po malowniczych parkach, takich jak Hayarkon Park czy Charles Clore Park, i odkryć, jak współczesny Tel Awiw stał się globalnym centrum sztuki, jedzenia, mody i technologii.
Okolice Tel Awiwu
Zwiedzanie Hajfy
Hajfa jest ładnym miasteczkiem około godziny drogi od Nazaret oraz od Tel Aviwu, gdzie jest świetny dojazd pociągiem i samochodem.
Oprócz kilku ładnych plaż warto zobaczyć starówkę z Ogrodami Bahaitów i dzielnicą niemiecką oraz wejść na zbocza góry Karmel, skąd rozciąga się świetny widok na miasto.
Mając więcej czasu warto objechać masyw góry Karmel – widoki są fantastyczne, nie brakuje także tras trekkingowych.
Zwiedzanie Cezarei
Po drodze do Tel Avivu warto zatrzymać się w ruinach Cezarei, gdzie pozostały ruiny rzymskiego akweduktu, murów obronnych i fos.
Tel Aviv jest fascynującym miastem, mimo, że jego historia to jedynie sto lat. Atmosfera jest zupełnie inna, niż w nie tak odległej Jerozolimie – nie czuć tu wszechobecnego wpływu religii, a miasto jest przedziwną mieszaniną architektury wschodniej i europejskiej. Wiele czasu można spędzić chodząc wzdłuż wieżowców nad morzem, willi w stylu bauhaus w centrum miasta czy po starej Jafie. Jafa, dziś tylko dzielnica metropolii to jeden z najstarszych portów na świecie, ładnie odnowiony, pełen galerii sztuki i restauracji – ulubione miejsce młodych Izraelczyków na ślubne sesje zdjęciowe
Pustynia Negew
Pustynia Negew rozciąga się na południu Izraela. Można pojechać na wycieczkę z Tel Awiwu albo zatrzymać się w mieście Mitzpe Ramon na środku pustyni, u zbocza krateru, gdzie rozpoczynają się piesze szlaki. Można też udać się na wycieczkę rowerem, jeepem czy na wielbłądzie, podziwiając pustynny krajobraz.
Petra lub plażowanie w Izraelu
Jeśli macie więcej czasu, to warto pojechać na dwudniową wycieczkę do Jordanii i zobaczyć Petrę – skalne miasto Nabatejczyków sprzed ponad 2200 lat. Wyjazd do Petry można zorganizować samemu albo pojechać z lokalnym biurem podróży.
Druga opcja to wczasy nad Morzem Czerwonym – w Eljacie, typowym resortowym mieście jest dużo hoteli dobrych na odpoczynej, chociaż panuje tam specyficzna atmosfera.