Izrael rozbudza wyobraźnię i zmusza do myślenia każdego turystę. Jerozolima – święte miasto trzech religii, które koegzystują tutaj mimo, że nie ich wyznawcy nie darzą się sympatią. To miasto Chrystusa, pełne miejsc historycznych i kościołów wszelkich odłamów chrześcijaństwa, miasto Mahometa, z którego wstąpił do nieba i miasto biblijne, które Bóg obiecał potomkom Abrahama.
Izrael to jednak też fascynujący Tel Awiw nad Morzem Śródziemnym, gdzie Azja spotyka Europę i Afrykę, pustynia z beduińskimi osiedlami, Morze Martwe, arabskie miasteczka oraz Ejlat – plażowy kurort nad Morzem Czerwonym.

Kiedy jechać do Izraela?

Sezon trwa od kwietnia do października ale zimą również można jechać – temperatura w ciągu dnia raczej nie spada poniżej kilkunastu stopni, a jest za to dużo mniej turystów.
W lipcu i sierpniu temperatura przekracza 35 stopni, więc lepiej unikać tego okresu.
W wysokim sezonie trzeba się liczyć z dużymi tłumami i przez to często długimi kolejkami do najważniejszych zabytków.

Jaki planować budżet na podróż do Izraela?

Ceny w Izraelu są ponad dwukrotnie wyższe niż w Polsce. Za ok. 10 dni na miejscu trzeba liczyć od około 3000 – 3500 zł na osobę plus przelot.
Bezpośrednie loty są do Tel Awiwu i Eilatu, przewoźnicy: LOT, WizzAir i Ryan Air. Cena lotu to 400 – 2000 zł za osobę w zależności od przewoźnika, sezonu i czasu do wyjazdu.

Czy wyjazd do Izraela jest dla mnie?

W Izraelu świetnie odnajdą się zarówno rodziny z dziećmi jak i indywidualni turyści. Relatywnie krótkie loty z kilku miast Polski nie są męczące, a na miejscu odnajdzie się zarówno pielgrzym, jak i miłośnik plaży oraz pasjonat historii i dawnych cywilizacji.
Jest bezpiecznie, a ilość i zróżnicowanie rozrywek czynią Izrael idealnym miejscem dla każdego, kto jest otwarty na nowe doświadczenia i kultury.

Jerozolima ściana płaczu

Jerozolima – 4 dni

W Jerozolimie można spędzić dowolną ilość czasu – od dwóch dni do wielu tygodni, w zależności od zainteresowań. Na zwiedzanie starego miasta i okolicznych dzielnic dwa pełne dni to minimum, warto też zrobić sobie wycieczkę nad Morze Martwe.

Zwiedzanie starej Jerozolimy

Na wąskich, kamiennych uliczkach starej Jerozolimy mijają się pielgrzymi żydowscy, muzułmańscy i chrześcijańscy oraz zwykli turyści, co tworzy atmosferę jednego z najbardziej fascynujących miejsc na ziemi.
W samym starym mieście o powierzchni niespełna kilometra kwadratowego można by spędzić wiele dni, odkrywając jego zakątki, zabytki i pamiątki z różnych epok i kultur. Najbardziej znane miejsca to oczywiście Ściana Płaczu – pozostałości Pierwszej Świątyni żydowskiej, Bazylika Narodzenia Pańskiego i Meczet Al Aksa, ale oprócz tego jest tu wiele synagog, droga krzyżowa, cerkwie, kościoły prawosławne i katolickie, fantastyczne mury miejskie, Miasto Dawida – park archeologiczny starej Jerozolimy czy cmentarz z nagrobkiem Schindlera oraz wielu Polaków, którzy zmarli w Jerozolimie.

Wieczorem można odetchnąć w ogrodach dzielnicy Mamila, tuż za murami miejskimi rozciągają się tereny zielone oraz sklepy i galerie.

Wycieczka nad Morze Martwe

Tereny Morza Martwego najlepiej eksplorować samochodem – droga jest dobra, a odległości pokonuje się zdecydowanie szybciej. Nad Morze Martwe jeżdżą publiczne autobusy (poza szabatem), ale ze względu na ich częstotliwość i czasy jazdy da się zobaczyć maksymalnie dwa miejsca jednego dnia.

Morze Martwe to oczywiście słynne plaże i kąpiel w wodzie tak nasyconej solą, że wypych do góry. Większość plaż jest błotnista, więc należy wziąć klapki, ładny piasek jest w kurorcie Ein Bokek.
Warto pamiętać, że lepiej nie wchodzić w miejsca, gdzie nie jest oznaczona trasa – piaski przy brzegu mogą się zapaść, co grozi śmiercią.

Poza plażami warto zwiedzić starożytną twierdzę Massadę, wykutą w skale górującej nad okolicą, oraz oazy – kiubce, np. Ein Gedi z ogrodem botanicznym. Według prawa międzynarodowego te osady nie są legalne – Izraelczycy nie powinni osiedlać się na Zachodnim Brzegu Jordany.

Betlejem i Góra Oliwna

Rano można udać się autobusem do Betlejem – miasteczko leży już za murem oddzielającym Autonomię Palestyńską, ale autobusy kursują regularnie, jedzie się ok. 30 min.
Na miejscu oprócz oczywiście zwiedzania kościoła Narodzenia Pańskiego warto przejść się wąskimi, uliczkami miasteczka i napić się kawy doprawionej arabskimi przyprawami. Cała wycieczka zajmie nie więcej niż trzy godziny.

Po południu będzie czas na Górę Oliwną – rozciąga się z niej świetny widok z góry na całe miasto.

Galilea 2 dni

Wynajem samochodu i przejazd przez Nazaret, gdzie można zostać na nocleg, a następnie zwiedzanie okolic jeziora Genezaret. Trasę tę można pokonać również autobusem, ale wtedy raczej przejazd do Nazaret i stamtąd do Hajfy.

Zwiedzanie Nazaretu

Nazaret jest znane przede wszystkim jako miasto dorastania Chrystusa, obecnie ozdobione wątpliwej urody olbrzymią katedrą z lat 70. XX wieku, ale to także bardzo ładne miasteczko zamieszkane główne przez ludność arabską. Warto zabłądzić na niewielkiej starówce o wąskich uliczkach, gdzie poukrywane są kościoły, meczety oraz arabskie sukhi.
Nazaret ma całkiem niezłą bazę noclegową, więc można zostać tam na noc.

Jezioro Genezaret

Poruszanie się po okolicach jeziora jest najwygodniejsze samochodem. Największym miastem jest Tyberiada, ale nie jest ona szczególnie ładna, a słynie głównie z bycia miejscem kultu ortodoksyjnych żydów, przez co trzeba zwracać uwagę na ubiór i zachowanie chodząc po mieście.
W okolicy warto zwiedzić także Kafarnaum, a bliżej Galilei – górę Tabor oraz Kanę Galilejską.

Okolice Tel Awiwu

Hajfa - widok na miasto

 Hajfa

Hajfa jest ładnym miasteczkiem około godziny drogi od Nazaret oraz od Tel Awiwu, gdzie jest świetny dojazd pociągiem i samochodem.
Oprócz kilku ładnych plaż warto zobaczyć starówkę z dzielnicą niemiecką i wejść na zbocza góry Karmel, skąd rozciąga się świetny widok na miasto.
Mając więcej czasu warto objechać masyw góry Karmel – widoki są fantastyczne, nie brakuje także tras trekkingowych.

 Hajfa

Po drodze do Tel Awiwu warto zatrzymać się w ruinach Cezarei, gdzie pozostały ruiny rzymskiego akweduktu, murów obronnych i fos.

Tel Awiw jest fascynującym miastem, mimo, że jego historia to jedynie sto lat. Atmosfera jest zupełnie inna, niż w nie tak odległej Jerozolimie – nie czuć tu wszechobecnego wpływu religii, a miasto jest przedziwną mieszaniną architektury wschodniej i europejskiej. Wiele czasu można spędzić chodząc wzdłuż wieżowców nad morzem, willi w stylu bauhaus w centrum miasta czy po starej Jafie. Jafa, dziś tylko dzielnica metropolii to jeden z najstarszych portów na świecie, ładnie odnowiony, pełen galerii sztuki i restauracji – ulubione miejsce młodych Izraelczyków na ślubne sesje zdjęciowe

Pustynia Negew

Izrael - Pustynia Nagew

Pustynia Negew rozciąga się na południu Izraela. Można pojechać na wycieczkę z Tel Awiwu albo zatrzymać się w mieście Mitzpe Ramon na środku pustyni, u zbocza krateru, gdzie rozpoczynają się piesze szlaki ale także można udać się na wycieczkę rowerem, jeepem czy na wielbłądzie.

Petra lub plażowanie

Jeśli macie więcej czasu, to warto pojechać na dwudniową wycieczkę do Jordanii i zobaczyć Petrę – skalne miasto Nabatejczyków sprzed ponad 2200 lat.

Wybierasz się do Izraela?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska