Aurora borealis, czyli zorza polarna, jest naturalnym świetlnym zjawiskiem, które obserwować można głównie za kołem podbiegunowym. Magiczna gra świateł na nocnym niebie jest widokiem, które każdy podróżnik prędzej czy później powinien dodać do swojej listy rzeczy „do zobaczenia”
Podróż na Islandię na oglądanie zorzy jest dobrym pomysłem na przedłużony weekend. Możesz też przejechać samochodem przez słynne Golden Circle albo spędzić dzień w gorących źródłach pod Reykiavikiem.

Kiedy jechać do Islandii?

Zorzę najlepiej obserwować od października do marca, w dni, kiedy księżyc jest w nowiu. Planując podróż na Islandię warto przed zakupem biletów spojrzeć na cykl księżyca.
Ze względu na temperatury oraz brak słońca zdecyduj się na wyjazd jesienią lub wiosną, omijając zimowe miesiące grudzień – luty.

Jaki planować budżet na podróż po Islandii?

Budżet na wyjazd do Islandii jest spory – dobrze założyć od 350 do 800 zł na dzień na osobę za nocleg, jedzenie i picie oraz ewentualną wycieczkę.
Dobra wiadomość jest taka, że loty nie są drogie i kosztują od 150 do 400 złotych.

Czy wyjazd na Islandię jest dla mnie?

Podróż na Islandię jesienią lub zimą nie jest dla zmarźlaków, ale widoki – zarówno zorza, jak islandzki krajobraz wynagrodzą Ci niskie temperatury.

zielona zorza polarna w Islandii

Obserwacja zorzy na Islandii

Na obserwację zorzy można pojechać dowolnego dnia podczas pobytu na Islandii – najlepiej próbować codziennie; w parkach narodowych warunki będą lepsze niż w stolicy, wystarczy znaleźć ciemne miejsce pod Reykjavikiem. Minusem jest to, że nad miastem często są chmury.
Dobrym miejscem nad morzem niedaleko Reykjaviku jest rezydencja Prezydenta, Bessastadir, w mieście Álftanes.
W samym mieście dobre punkty na obserwację zorzy to Latarnia morska Grótta, parki Miklatún i Hljómskálagarður oraz wzgórze Öskjuhlíð

Zwiedzanie Reykjaviku

widok z góry na Reykjavik, w tle islandzkie góry

Jeśli na Islandię przylecisz rano, to od razu wynajmij samochód i pojedź w kierunku Golden Circle, jeśli jednak będziesz w Reykjaviku po południu, to poświęć pół dnia na zwiedzanie miasta.

W Reykjaviku warto zobaczyć:

 • Settlement Museum – czynne do 20:00
 • Katedra (Dómkirkjan) na Placu Austurvöllur
 • Monumentalny kościół Hallgrímskirkja
 • Northern Lights Center, czynne do 21:00

Przejazd przez Golden Circle – Złoty Krąg 2 dni

widok na wodospady w Złotym Kręgu na Islandii

Dwudniowy przejazd samochodem słynnym Golden Circle przez tereny termalne – pętla z Reykjaviku.
Nocleg i nocne polowanie na Aurorę po drodze – nie będzie zanieczyszczenia światłem i jest też mniejsza szansa na zachmurzenie nocą.

Trasa pierwszego dnia zajmie 3 godziny plus zwiedzanie, ale warto wziąć pod uwagę, że np. w połowie listopada słońce zachodzi o 16:30 dlatego koniecznie wyjedź zaraz po wschodzie słońca.

Trasa przez Islandię – Golden Circle – dzień pierwszy

 • Geysir Strokkur – słynny gejzer który co kilka minut wybucha 40m w górę.
 • Gullfoss – wielki i piękny wodospad – spacer z parkingu wymaga nieco wysiłku, ale warto.
 • Park Narodowy Thingvellir -miejsce gdzie widać, jak dwie płyty kontynentalne rozjeżdżają się.

Trasa przez Golden Circle z powrotem do Reykjaviku – dzień drugi

Drugiego dnia podróży przez Golden Circle czeka Cię około pięciu godzin jazdy, plus oczywiście zwiedzanie.

 • Poranny trekking i kąpiele w gorącej rzece w Hveragerdi – najsłynniejsze źródło to Gryla oraz Leirgerður w Reykjadalur Recreation Area. Po przyjeździe godzinny trek w górę gorącej rzeki – po drodze będą termalne źródła – niektóre naprawdę gorące – rzeka i wodospady oraz świetny widok na dolinę.
 • Przejazd do parku narodowego Thorsmork – przejazd i 30-minutowy trekking do Stakkholtsgja Gorge – polecamy Þórsmörk Panorama – trasa zajmie Ci 1,5 – 2 godziny
 • Wodospady Seljalandsfoss (65 m) i spacer za wodospady; w nocy wodospady są podświetlone.
 • Raufarholshellir – jaskinia z lawy; wstęp wolny, jest otwarta; w środku może być lód, weź ze sobą latarkę.

Popołudniu wróć na nocleg do Reykjaviku.

Gorące Źródła Hveragerð

Jeśli masz przedłużony weekend na podróż do Islandii, to przed wylotem pojedź do Hveragerð – 40 min drogi ze stolicy
Zobaczysz tu gorące źródła w Dolinie Reyjkadalur – 3 km trekking z parkingu do źródeł; na miejscu można się oczywiście kąpać, jeśli nie przeszkadza Ci niska temperatura powietrza.
Na cały spacer dobrze liczyć około 3 godzin z drogą powrotną, chociaż oczywiście będzie można zostać dłużej jeśli masz więcej czasu do wylotu.

Jeśli wybierasz się Islandii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje islandzkie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Islandii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska
 • Anka Norek

  Islandia to jedno z niedoścignionym marzeń mojego męża. Mówi o <a href="wakacjach w tych rejonach od kilku lat, ale cały czas coś nie mogę się przekonać. Perspektywa aż takich mrozów mnie bardzo przeraża, zdecydowanie wolę Alpy czy nawet nasze piękne Zakopane. Gdy jednak widzę te zdjęcia i czytam wpisy jak ten zastanawiam się poważnie nad zmianą perspektywy. Coś jest malowniczego w tych rejonach i chyba nie ma sensu aż tak być „na nie”. Kto wie, może jeszcze się zakocham :D?

 • Piotr L

  Na drugim zdjęciu to Godafoss, który leży na północy wyspy, to bardzo daleko od Golden Circle 🙂
  Þórsmörk nie polecam jechać na własną rękę autem z wypożyczalni chyba, że wypożyczamy super jeepa i wiemy jak go używać. W sumie znam tylko jedną wypożyczalnię, której ubezpieczenie obejmuje te rejony (zwykle jest allowed F-roads excluding F249). Na drodze F249 mamy do przekroczenia 11 rzek w tym ostatnia to słynna Krossa, która regularnie topi auta nawet wprawionych w terenie kierowców. Poza sezonem letnim, droga ta jest zamknięta i praktycznie nieprzejezdna, także żeby się tam dostać w tym czasie trzeba wykupić drogą wycieczkę superjeepem i zajmie to pół dnia.