Wyobraź sobie region trochę większy od Polski, zamieszkany przez milion mieszkańców. I nie jest to gdzieś w pustynnej Mongolii, ale w najwyżej uprzemysłowionym kraju na świecie – w USA.
Taki właśnie jest stan Montana na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych, pod kanadyjską granicą.
Przez Montanę przebiega 77 pasm górskich należących do Gór Skalistych, i stan jest pewnie jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie na szczyt trzytysięcznych gór można wjechać samochodem wygodną, asfaltową drogą.
Na terenie Montany znajduje się Park Narodowy Glacier oraz trzy z pięciu wejść do Parku Narodowego Yellowstone.

Montana, nazywana czasem Big Sky Country to wielkie, puste przestrzenie, gdzie nawet słynne parki narodowe, odwiedzane rocznie przez miliony turystów nie sprawiają wrażenia zatłoczonych. Nocne, północne niebo jest usiane gwiazdami, nie przygaszonymi łuną wielkich miast.

Park Narodowy Glacier

Park Narodowy Glacier, prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Stanach Zjednoczonych jest znany ze swojego uderzającego piękna, oraz jak, nazwa wskazuje, z lodowców. Te ostatnie niestety na skutek zmian klimatycznych cofają się w ostatnich latach coraz bardziej – jeśli chcesz podziwiać amerykańskie lodowce, lepiej zdecydować się na to jak najszybciej. W 1850 roku w parku było 150 lodowców, w 2010 roku pozostało ich 25. O ile zmiany klimatu będą posuwały się w obecnym kierunku, niedługo w Parku Glacier może nie być ani jednego lodowca.

Park Narodowy Glacier - niedźwiedzie grizzly

Dzisiaj lodowce jeszcze można oglądać, a nawet jeździć po nich na nartach w środku lata. Oprócz lodowców Park Glacier zachwyca surowym pięknem poszarpanych szczytów górskich, kryształowo czystych jezior i huczących wodospadów. Tereny parku są zamieszkane przez niedźwiedzie grizzly i baribale, a także przez pumy i inne, nieco mniej groźne zwierzęta, na przykład łosie, które można obserwować w naturalnym środowisku.
W Parku Glacier znajduje się Triple Divide Peak o wysokości 2,444 m – woda deszczowa spadająca na tę górę trafia do trzech oceanów: Pacyfiku, Atlantyku i, przez Zatokę Hudson, do Oceanu Arktycznego.

Góry Skaliste

Góry Skaliste rozciągają się od Kanady po Nowy Meksyk w USA. Długość całego pasma to 4,830 km, a szerokość waha się od 110 do 480 km. W USA ośnieżone skaliste szczyty górują nad stanami Kolorado, Wyoming, Montana i Idaho, a najwyższy z nich, Mount Elbert w Kolorado, ma wysokość 4,401 m. n.p.m.
Przez Góry Skaliste przebiega kontynentalny dział wodny, rozgraniczający rzeki, kończące swój bieg w Pacyfiku lub Atlantyku. Dział wodny ma duży wpływ na oblicze gór – część wschodnia jest suchsza, zdominowana przez cyrki polodowcowe i doliny, część zachodnia jest bardziej wilgotna, porośnięta lasami i mniej rozwinięta.

Góry Skaliste - mapa

Park Narodowy Gór Skalistych w Kolorado

Park Narodowy Gór Skalistych w Kolorado miłośnicy motoryzacji mogą wiosną i latem przejechać samochodem, jadąc Trail Ridge Road, prowadzącą wśród alpejskiej tundry, osiągając maksymalną wysokość 3713 m. n.p.m. w pobliżu Fell River Pass.

Góry Skaliste, Kolorado - Trail Ridge Road

Miłośnicy ciszy i spokoju mogą wybrać trekking lub wspinaczkę z dala od popularnej drogi i samotnie wędrować wśród ośnieżonych szczytów i trawiastych łąk, wdychając świeże górskie powietrze. Podczas wędrówki można napotkać łosia, świstaka, owce kanadyjskie z imponującymi rogami, a jeśli ktoś zapuściłby się daleko w leśne ostępy ma nawet szansę zobaczyć niedźwiedzia.

Niezależnie, którą część Gór Skalistych się wybierze, nie zabraknie tam ani uderzających widoków, ani możliwości spędzenia czasu. W zimie można szusować po ośnieżonych stokach, latem jeździć rowerami, konno, samochodem, pływać kajakiem lub tratwą po górskich bystrzynach.

Zobacz, jak zaplanować trasę po północy USA

Góry Skaliste, Jackson Lake, Wyoming

Góry Skaliste, Jackson Lake, Wyoming

+

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska