Początek nowego roku to idealny moment na zaplanowanie miejsc, które odwiedzisz, spełniając swoje noworoczne postanowienia.
Jeśli jesteś miłośnikiem intensywnego zwiedzania, długich spacerów i niesamowitych widoków, a podziwianie zabytków archeologicznych to Twój ulubiony sposób spędzania czasu na urlopie, to mamy dla Ciebie kilka propozycji na wyjazdy w miejsca poza Europą, gdzie niezależnie od pory roku możesz spędzić fantastyczne, 2 – 3 tygodniowe wakacje z gwarancją dobrej pogody i zobaczenia jednych z najbardziej niesamowitych miejsc na ziemi!
Zainspiruj się, a jeśli chcesz przeżyć taką przygodę, to zobacz, czym się zajmujemy i pozwól nam przygotować Twoje wakacje, a organizacja wyjazdu okaże się dużo, dużo prostsza, niż myślisz.
Gdzie pojechać wiosną
Wiosną pogoda jest świetna w Ameryce Południowej – już skończyło się szaleństwo karnawału, w Machu Picchu kończy się pora deszczowa, a w Patagoni kończy się lato i robi się nieco chłodniej.
Peru i Machu Picchu – Inka trail oraz Dolina Królów i jezioro Titicaca
Machu Picchu i 4-dniowy trekking będzie oczywiście głównym punktem wyjazdu. Wiosna jest idealna, bo szlaki jeszcze nie są tak oblężone, jak latem, a pogoda już jest bardzo dobra.
Poza Machu Picchu pojedź na stanowiska archeologiczne w Świętej Dolinie – główne miejsce, gdzie kwitła cywilizacja Inków w dolinie rzeki Urubamba. Spędź tam 2 – 3 dni, nocując w Urubamba, zwiedzając Pisac, solniska Maras, Moray, Ollantaytambo i przy okazji robiąc zdjęcia lam pchających się w kadr.
Jeśli masz więcej niż dwa tygodnie, to pojedź na homestay na jeziorze Titicaca, jadąc słynnym pociągiem Andean Explorer albo udaj się na 2 dniowy trekking w dżungli.
Gdzie pojechać latem
Jeśli ciągnie Cię do Azji, jedź do Indonezji, ale jeśli wolisz chłodniejsze klimaty – północna Kanada, Alaska, Islandia czy Wyspy Owcze też są kuszące!
Borobodur, Indonezja
Zwiedź Jawę i główne zabytki tej wyspy. Spędź tydzień w urzekającej Yogjakarcie, na miejscu zobacz wschód słońca nad Borobodur – największą świątynię buddyjską na świcie, oraz pobliski kompleks hinduistyzny Prambanan i Ratu Boko – pałac z IX wieku.
Z Yogjakarty pojedź na płaskowyż Dieng, usiany najstarszymi na Jawie hinduistycznymi świątyniami.
Jeśli będziesz mieć już dość zabytków – spojrzyj w krater któregoś z jawajskich wulkanów, na przykład Bromo, albo powąchaj siarki w źródłach krateru Kawah Ijen.
Jeśli wciąż ci mało, to poleć na którąś z 17 000 wysp archipelagu tworzącego Indonezję i spędź tydzień na nurkowaniu, snorkellingu, trekkingu po dżungli lub po prostu relaksie.
Gdzie pojechać jesienią
Polecamy Birmę, ale świetnie będzie też w USA, gdzie skończył się właśnie wysoki sezon turystyczny, w Kanadzie czy Patagonii, gdzie jeszcze jest sezon niski bez tłumów turystów.
Birma – Bagan
Kilka tysięcy świątyń Baganu, rozsianych po pustynnej równinie, z wyrastającymi to i ówdzie malymi wioskami można podziwiać wiele dni i wciąż nie mieć dosyć. Pdziwiaj wschody i zachody słońca ze szczytów niezliczonych świątyń – cześć z nich wciąż jest używana przez lokalną społeczność, część jest zapomniana, ale widok na Bagan z góry jest jednym z najpiękniejszych widoków na ziemi.
Birma to nie tylko Bagan – zgub się w wąskich uliczkach Jangonu i Mandalay, gdzie na każdej uliczce wyrstają stragany i małe stoiska z jedzeniem, gdzie siedzi się na skraju drogi na krzesełkach jak dla dzieci, przejdź przez birmańskie góry, spłyń w dół rzeki i odpocznij na plaży, gdzie wciąż nie ma takich tłumów, jak w pobliskich krajach. Za parę lat to będzie już nieaktualne, ale w 2017 roku Birma wciąż jest miejscem częściowo nieodkrytym, gdzie nie trzeba jechać daleko za główne miasta aby trafić na miejsca, gdzie turystów niemal nie ma.
Gdzie pojechać zimą
Zimą jedź tam, gdzie właśnie zrobiło się ciepło – Indie, Australia, Południwo-wschodnia Azja, Kuba – opcji nie brakuje.
Południowe Indie – Ajanta i Elora, Hampi
Wyląduj w Bombaju i podróżując samolotem lub lokalnymi pociągami poznaj krajobrazy i smaki centralnych Indii. Znajdziejsz tam jedne z najciekawszych stanowiski archeologicznych Azji – Hampi, gdzie leżą ruiny XIV wiecznego hinduskiego królestwa Widźajanagar.
Niedaleko Bombaju leżą Ajanta i Elora, kute w skale kompleksy świątyń buddyjskich i hinduistycznych, wyrastające z niemal pustynnego krajobrazu, a na wyspie Elefanta tuż obok Bombaju spojrzy na ciebie 6-metrowy Śiwa wykuty w skale ponad tysiąc lat temu.
Jeśli wciąż ci będzie mało, to masz do zobaczenia cały subkontynent – południowe dżungle Kerali, Tadź Mahal na północy czy Khajuraho z płaskorzeźbami z kamasutry.
Zimą, szczególnie na południu Indii, będzie gorąco i słonecznie, ale upał jeszcze nie będzie nie do zniesienia. Jeśli nie lubisz zwiedzania w upale, wybierz północne Indie, gdzie będzie poniżej 20 stopni.
Chcesz jechać w któreś z tych miejsc? A może wolisz inną destynację? Skontaktuj się z nami, porozmawiamy o Twoich wakacjach