Podróż do Nepalu to przede wszystkim Himalaje – niebosiężne, ośnieżone szczyty, ukryte w ich cieniu małe wioski, zielone doliny i stada jaków. Większość turystów przyjeżdża tu zobaczyć Mount Everest czy Annapurnę, ale będąc w Nepalu koniecznie zobacz nosorożce w Chitwan – największym parku narodowym tego kraju i zgub się w uliczkach Katmandu, tętniącego życiem i urzekającego ciepłą atmosferą.
Nepal to jedno z miejsc, które oczarowały mnie najbardziej. Zakochałam się w widokach, górskich szlakach zdających się nie mieć końca, ale przede wszystkim – w ludziach – ciepłych, uśmiechniętych i spokojnych. Poczytaj, jak może wyglądać Twoja wycieczka do Nepalu.

Kiedy jechać na wycieczkę do Nepalu?

Do Nepalu najlepiej jechać wiosną lub jesienią, szczególnie jeśli planujesz piesze wycieczki po szlakach górskich. Marzec – kwiecień oraz okres od października do grudnia to świetny czas na wyjazd do Nepalu – jest wówczas mało opadów a temperatury nie są skrajne. Latem jest monsun oraz bardzo wysokie temperatury, więc tego okresu lepiej unikać.

Jaki planować budżet na podróż do Nepalu?

Ceny noclegów czy jedzenia w Nepalu są niskie, jeśli planujesz oszczędny wyjazd do 30 – 40 USD na dzień na osobę spokojnie Ci wystarczy, ale jeśli chcesz poruszać się samolotami, polecieć helikopterem czy paralotnią nad Himalajami oraz odpocząć w dobrym resorcie, to kwota ta może wzrosnąć kilkukrotnie.
Wizę można uzyskać m.in. w ambasadzie Nepalu w Berlinie, na lotnisku w Katmandu, lub online.

Czy wyjazd do Nepalu i trekking w Himalajach jest dla mnie?

Wyjazd do Nepalu jest dobry zarówno dla rodzin z dziećmi jak i osób starszych – podczas trekkingu Annapurna Base Camp spotykałam zarówno osoby po 65 roku życia jak i rodziny z 6 letnimi dziećmi, ale trzeba się przygotować na dość spartańskie warunki noclegowe i ograniczoną ofertę w lokalach gastronomicznych, jeśli interesuje Cię wyprawa trekkingowa., jeśli interesuje Cię wyprawa trekkingowa.

Poza Himalajami znajdziesz hotele o każdym standardzie. Możesz nawet dolecieć helikopterem do Everest Base Camp!

Jeśli lubisz góry, aktywne wakacje i odkrywanie nowych miejsc, to powinieneś dobrze odnaleźć się w trakcie wycieczki do Nepalu.

Szczyt świątyni w Katmandu z namalowanymi oczami, brwiami i nosem. U góry kolorowe ozdoby i flagi modlitewne

Zwiedzanie Nepalu

Mając dwa tygodnie na pobyt w Nepalu rozpocznij podróż w Katmandu.

Jeśli planujesz dłuższy trekking, to zwiedzanie stolicy możesz zostawić sobie na koniec pobytu aby mieć dodatkowe dni na wypadek, gdyby wędrówka po górach się przedłużyła.

Z Katmandu pojedź do parku narodowego Chitwan, zobaczyć dziką nepalską przyrodę a dalej do Pokhary (samolotem lub autobusem) – 2 3 dni – miasta z widokiem na Annapurnę, piękną przyrodą i buddyjskimi świątyniami. Z Pokhary ruszysz na krótszy lub dłuższy trekking, jest tu kilka ładnych, lekkich jednodniowych tras na wysokości poniżej 2000 m oraz start trasy do Annapurna Base Camp.
Dobrą opcją jest też wycieczka na paralotni (z instruktorem) z widokiem na Himalaje.

Jeśli interesuje Cię trekking do Mount Everest Base Camp, to z Katmandu poleć do Lukli, gdzie zaczniesz swoją wędrówkę.

Jeśli nie interesuje Cię trekking, ale chcesz zobaczyć najwyższe szczyty Ziemi, możesz polecieć helikopterem – są nawet jednodniowe wycieczki z Katmandu do Mount Everest Base Camp albo z Pokary do Annapurna Base Camp.

Wyjazd do Nepalu może być kontynuacją Twojej podróży do Indii  Możesz przylecieć do Katmandu z Delhi albo dostać się do Nepalu przez granicę lądową.

Przemieszczanie się po Nepalu

Drogi w Nepalu nie są dobrej jakości – podróżowanie autobusami jest bardzo tanie, ale pokonanie trasy o długości 300 km zajmuje cały dzień.

Popularny jest wynajem taksówek na dłuższe trasy – jest wygodniej i nieco szybciej niż przejazdy autobusami, a ceny są relatywnie niewysokie.

Jeśli masz mało czasu ale większy budżet, to wybierz drogę lotniczą – loty są krótkie i jest ich dużo, główne miejsca turystyczne są dobrze skomunikowane.

Możesz także skorzystać z usług lokalnego biura podróży jeśli chcesz udać się na wycieczkę np. do Parku Narodowego Chitwan.

Katmandu 3 dni

Na zwiedzanie stolicy Nepalu oraz okolicznych miejscowości w Dolinie Katmandu poświęć około trzech dni. Nowa część miasta jest bardzo zatłoczona i są też olbrzymie korki, ale stare dzielnice są warte poświęcenia im czasu.

W Katmandu możesz także kupić lub wypożyczyć sprzęt potrzebny do trekkingu.

plac Durbar, widok na nepalskie świątynie z wielokondynacyjnymi dachami krytymi gontem, turyście przechadajacy się po placu, w tle góry.

Zwiedzanie Katmandu

 • Spacer z Thamelu do dawnego centrum – po drodze zobaczysz m.in. niezliczone świątynie i ryneczki oraz stragany.
 • Ason Tole – jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań.
 • Indra Chawk – skrzyżowanie 5 głównych ulic
 • Seto Machhendranath Temple – jedna z najświętszych świątyń Nepalu
 • Zwiedzanie Durbar Square 1 – 3 godziny (spora część zabytków została zniszczona w trzęsieniu w 2015 roku, część jest odnowiona, część w renowacji.
 • Spacer do świątyni Hanumana (Monkey Temple) – ok. godziny zwiedzania, wchodzi się po schodach do góry.
 • Garden of Dreams blisko Thamelu – ładny neoklasycystyczny budynek z 1920 z pięknym ogrodem.
 • Przejazd nad ghaty – hinduistyczne miejsce kremacji nad rzeką – Arja Ghat nad rzeką Bagmati i świątynia Paśupatinath
 • Dalszy spacer do świątyni Gorakhnath po drugiej stronie rzeki i do Parku Jeleni (faktycznie są tam dziesiątki jeleni)
 • Bodhnath Stupa – jedna z największych stup – buddyzm jest tu bardzo popularną religią obok hinduizmu- jest czynna całą dobę, ładnie oświetlona po zmroku więc warto pójść tam wieczorem.

Patan i Bhaktapur

Patan i Bhaktapur to miejscowości na przedmieściach Katmandu, dojazd od nich zajmie ok. 30 – 40 minut, a są one warte poświęcenia im dnia.

Z Ratna Park w centrum Katmandu jeżdżą mikrobusy na Durbar Square w Patan, cena to kilkanaście rupii.  Jedzie się 20 – 30 min.

Zwiedzanie Patan Durbar Square:

 • Golden Temple: świątynia ze złotymi, srebrnymi i brązowymi ornamentami/
 • Kumbheshwar Temple: pięciopiętrowa pagoda
 • Rudravarna Mahavihar / Uku Bahal: jeden z najstarszych klaszotorów buddyjskich Nepalu;
 • Mahaboudha Temple: kamienna świątynia z ponad 1000 obrazów Buddy
 • Machchhendranath temple: światynia boga deszczu
 • Dom Kumari, żywej bogini (w Patan jest inna Kumari niż w Katmandu)

Popołudniu przejazd do Bhaktapur – 16 km od centrum miasta.
Najlepiej zgubić się w małych, wąskich uliczkach pełnych warsztatów ceramicznych i rękodzielniczych oraz zwiedzać tamtejszy Durbar Square ze słynnym pałacem z 55 oknami z XV wieku. Inne ciekawe miejsca w Bhaktapur to:

 • Pottery Square – jak nazwa wskazuje – handel ceramiką, ciekawe miejsce. Cały Bhaktapur jest znany z ceramiki.
 • Taumadhi Square z piękną, 5-piętrową świątynią Nyatapola z początku XVIII wieku;
 • Świątynia Bhairabnath poświęcona inkarnacji Sziwy;
 • Dattatreya Square ze świątynią z XV wieku oraz słynne Peacock Window;
 • Hanumanghat nad rzeką z wielką kolekcją linga, w tym dwoma największymi w Nepalu;
 • Przejazd lub spacer do Changu Narayan – najstarszej świątynia Nepalu z V wieku, poświęconej Wisznu.

Pokhara i Himalaje

Widok na nepalskie miasteczko z kolorowymi domkami w tle widok na ośnieżony szczyt góry Fishtail

Przed trekkingiem, niezależnie od trasy, jaką wybierzesz, zaplanuj czas na załatwienie formalności oraz zakupy.
Koniecznie jest wykupienie Trekking Pass z biura blisko centrum miasta – Nepal Tourism Board (ACAP office, Pokhara). Na miejscu można kupić pozwolenia TIMS (koniecznie) i ACAP (ew. można też na trasie, ale lepiej załatwić oba pozwolenia w jednym miejscu). Trzeba mieć zdjęcie, ale można je za darmo zrobić na miejscu. Pass można wykupić rano i prosto z  biura taksówką pojechać do punktu startowego trekkingu.
Jeśli pogoda będzie dobra – warto pojechać taxi skuterem na wzgórze Sarangkot na zachód słońca – widoki są fantastyczne – 10 km.

Samo miasteczko Pokhara jest pełne sklepów, restauracji i klubów – można miło spędzić kilka dni przed czy po trekkingu. Warto udać się też na spacer nad jeziorem Phewa w centrum miasta.

Trekking do Annapurna Base Camp

Szlak trekkingowy w Himalajach, wąska ścieżka, kamienisty stok i ośnieżone góry

Poniżej przedstawiam krótki, przykładowy Trekking – Poon Hill, 4 – 5 dniowa trasa, będąca także częścią szlaku do Annapurna Base Camp na wysokości 4130 m n.p.m.

Pamiętaj, że jeśli chcesz udać się na himalajski trekking, to pamiętaj, że masz obowiązek zaopatrzenia się w kartę Tims, którą możesz kupić w biurze w Pokharze, przed udaniem się na szlak górski. Karty umożliwiają lokalizację jej posiadacza na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.

Start z Pokhary, dojazd autobusem lub taksówką do Nayapul.
Nie ma konieczności rezerwowania noclegów, tea-housy i pensjonaty są w sporej ilości. Ceny posiłków i menu są ustalane przez rząd, więc nie ma tu dużo miejsca do negocjacji ale także nie ma oszustów.
Opieka medyczna jest dostępna w Ghandruk, Ghorepani i Ulleri..
Dzień 1: dojazd taxi do punktu startowego: Nayapul, 1060 m npm ; Dobrze mieć jedzenie na pierwszą część trasy, przy punkcie startowym jest stragan, ale jest drogo i niewiele więcej niż zupki chińskie. Dalej na trasie już będzie normalne jedzenie w cenach ustalanych odgórnie przez rząd.
trek do Hille, po drodze Tikhedunga: 1560 m npm. 4 godziny
Dzień 2 Trek do Gorephani 2850 m npm – duże przewyższenie, cały dzień wędrówki – 7 – 8 godzin
Dzień 3 wspinaczka na Poon Hill – większość osób wybiera trasę na wschód słońca – wyjście ok. 4 rano, idzie się ok. półtorej godziny – rano jest największa szansa na czyste niebo (szybko pokazują się tłumy) – wschód słońca nad masywem Annapurn. Tego dnia dalej bez odpoczynku trasa prowadzi (już w dół) do Tadapani (ok. 2200 m npm) lub Ghandruk (do Ghandruk idzie się 9 godzin).
Dzień 4 – zejście do Nayapul przez Ghandruk (z Ghandruk 4,5 godziny do Nayapul); po drodze jest malownicza wioska, gdzie ew. można znaleźć transport już po godzinie drogi z Ghandruk. Taxi lub autobus do Pokhary, nocleg.

Park Narodowy Chitwan 2 dni

Dwa nosorożce w krzakach jedzące trawę, park Chitwan, Nepal

Na safari w Chitwan przeznacz dwa dni – możesz wykupić pakiet z pobytem w dżungli albo w pobliskim miasteczku Sauraha, możesz także po prostu znaleźć tam nocleg i na miejscu pójść na krótkie szlaki spacerowe lub wykupić wycieczkę na safari.

Przejazd do Chitwan samolotem (45 min) lub tourist  busem z Pokhary – odjazd 0 7:30 z głównej stacji autobusowej  ok. 15 – 16 powinniście być na miejscu, w miejscowości Sauraha.

Safari można wykupić po przyjeździe, wieczorem, albo przez hotel, albo w centrum Sauraha. Nie powinno być z tym większych problemów
Na miejscu warto popłynąć rejs kanu do tras trekkingowych i zrobić pętlę po parku.
Przejażdżki na słoniach nie polecam ze względu na dobro zwierząt.

Z Chitwan autobusem lub samolotem wrócisz do Katmandu, skąd będziesz kontynuować podróż albo wrócisz do Polski.

Wybierasz się do Nepalu?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska