Podróż do Nepalu to przede wszystkim Himalaje – niebosiężne, ośnieżone szczyty, ukryte w ich cieniu małe wioski, zielone doliny i stada jaków. Większość turystów przyjeżdża tu zobaczyć Mount Everest czy Annapurnę, ale będąc w Nepalu koniecznie zobacz nosorożce w Chitwan – największym parku narodowym tego kraju i zgub się w uliczkach Katmandu, tętniącego życiem i urzekającego ciepłą atmosferą.
Nepal to jedno z miejsc, które oczarowały mnie najbardziej. Zakochałam się w widokach, górskich szlakach zdających się nie mieć końca, ale przede wszystkim – w ludziach – ciepłych, uśmiechniętych i spokojnych. Poczytaj, jak może wyglądać Twoja wycieczka do Nepalu.
Kiedy jechać na wycieczkę do Nepalu?
Do Nepalu najlepiej jechać wiosną lub jesienią, szczególnie jeśli planujesz piesze wycieczki po szlakach górskich. Marzec – kwiecień oraz okres od października do grudnia to świetny czas na wyjazd do Nepalu – jest wówczas mało opadów a temperatury nie są skrajne. Latem jest monsun oraz bardzo wysokie temperatury, więc tego okresu lepiej unikać.
Jaki planować budżet na podróż do Nepalu?
Czy wyjazd do Nepalu i trekking w Himalajach jest dla mnie?
Wyjazd do Nepalu jest dobry zarówno dla rodzin z dziećmi jak i osób starszych – podczas trekkingu Annapurna Base Camp spotykałam zarówno osoby po 65 roku życia jak i rodziny z 6 letnimi dziećmi, ale trzeba się przygotować na dość spartańskie warunki noclegowe i ograniczoną ofertę w lokalach gastronomicznych, jeśli interesuje Cię wyprawa trekkingowa., jeśli interesuje Cię wyprawa trekkingowa.
Poza Himalajami znajdziesz hotele o każdym standardzie. Możesz nawet dolecieć helikopterem do Everest Base Camp!
Jeśli lubisz góry, aktywne wakacje i odkrywanie nowych miejsc, to powinieneś dobrze odnaleźć się w trakcie wycieczki do Nepalu.
Zwiedzanie Nepalu
Mając dwa tygodnie na pobyt w Nepalu rozpocznij podróż w Katmandu.
Jeśli planujesz dłuższy trekking, to zwiedzanie stolicy możesz zostawić sobie na koniec pobytu aby mieć dodatkowe dni na wypadek, gdyby wędrówka po górach się przedłużyła.
Z Katmandu pojedź do parku narodowego Chitwan, zobaczyć dziką nepalską przyrodę a dalej do Pokhary (samolotem lub autobusem) – 2 3 dni – miasta z widokiem na Annapurnę, piękną przyrodą i buddyjskimi świątyniami. Z Pokhary ruszysz na krótszy lub dłuższy trekking, jest tu kilka ładnych, lekkich jednodniowych tras na wysokości poniżej 2000 m oraz start trasy do Annapurna Base Camp.
Dobrą opcją jest też wycieczka na paralotni (z instruktorem) z widokiem na Himalaje.
Jeśli interesuje Cię trekking do Mount Everest Base Camp, to z Katmandu poleć do Lukli, gdzie zaczniesz swoją wędrówkę.
Jeśli nie interesuje Cię trekking, ale chcesz zobaczyć najwyższe szczyty Ziemi, możesz polecieć helikopterem – są nawet jednodniowe wycieczki z Katmandu do Mount Everest Base Camp albo z Pokary do Annapurna Base Camp.
Wyjazd do Nepalu może być kontynuacją Twojej podróży do Indii Możesz przylecieć do Katmandu z Delhi albo dostać się do Nepalu przez granicę lądową.
Przemieszczanie się po Nepalu
Drogi w Nepalu nie są dobrej jakości – podróżowanie autobusami jest bardzo tanie, ale pokonanie trasy o długości 300 km zajmuje cały dzień.
Popularny jest wynajem taksówek na dłuższe trasy – jest wygodniej i nieco szybciej niż przejazdy autobusami, a ceny są relatywnie niewysokie.
Jeśli masz mało czasu ale większy budżet, to wybierz drogę lotniczą – loty są krótkie i jest ich dużo, główne miejsca turystyczne są dobrze skomunikowane.
Możesz także skorzystać z usług lokalnego biura podróży jeśli chcesz udać się na wycieczkę np. do Parku Narodowego Chitwan.
Katmandu 3 dni
Na zwiedzanie stolicy Nepalu oraz okolicznych miejscowości w Dolinie Katmandu poświęć około trzech dni. Nowa część miasta jest bardzo zatłoczona i są też olbrzymie korki, ale stare dzielnice są warte poświęcenia im czasu.
W Katmandu możesz także kupić lub wypożyczyć sprzęt potrzebny do trekkingu.
Zwiedzanie Katmandu
- Spacer z Thamelu do dawnego centrum – po drodze zobaczysz m.in. niezliczone świątynie i ryneczki oraz stragany.
- Ason Tole – jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań.
- Indra Chawk – skrzyżowanie 5 głównych ulic
- Seto Machhendranath Temple – jedna z najświętszych świątyń Nepalu
- Zwiedzanie Durbar Square 1 – 3 godziny (spora część zabytków została zniszczona w trzęsieniu w 2015 roku, część jest odnowiona, część w renowacji.
- Spacer do świątyni Hanumana (Monkey Temple) – ok. godziny zwiedzania, wchodzi się po schodach do góry.
- Garden of Dreams blisko Thamelu – ładny neoklasycystyczny budynek z 1920 z pięknym ogrodem.
- Przejazd nad ghaty – hinduistyczne miejsce kremacji nad rzeką – Arja Ghat nad rzeką Bagmati i świątynia Paśupatinath
- Dalszy spacer do świątyni Gorakhnath po drugiej stronie rzeki i do Parku Jeleni (faktycznie są tam dziesiątki jeleni)
- Bodhnath Stupa – jedna z największych stup – buddyzm jest tu bardzo popularną religią obok hinduizmu- jest czynna całą dobę, ładnie oświetlona po zmroku więc warto pójść tam wieczorem.
Patan i Bhaktapur
Z Ratna Park w centrum Katmandu jeżdżą mikrobusy na Durbar Square w Patan, cena to kilkanaście rupii. Jedzie się 20 – 30 min.
Zwiedzanie Patan Durbar Square:
- Golden Temple: świątynia ze złotymi, srebrnymi i brązowymi ornamentami/
- Kumbheshwar Temple: pięciopiętrowa pagoda
- Rudravarna Mahavihar / Uku Bahal: jeden z najstarszych klaszotorów buddyjskich Nepalu;
- Mahaboudha Temple: kamienna świątynia z ponad 1000 obrazów Buddy
- Machchhendranath temple: światynia boga deszczu
- Dom Kumari, żywej bogini (w Patan jest inna Kumari niż w Katmandu)
Popołudniu przejazd do Bhaktapur – 16 km od centrum miasta.
Najlepiej zgubić się w małych, wąskich uliczkach pełnych warsztatów ceramicznych i rękodzielniczych oraz zwiedzać tamtejszy Durbar Square ze słynnym pałacem z 55 oknami z XV wieku. Inne ciekawe miejsca w Bhaktapur to:
- Pottery Square – jak nazwa wskazuje – handel ceramiką, ciekawe miejsce. Cały Bhaktapur jest znany z ceramiki.
- Taumadhi Square z piękną, 5-piętrową świątynią Nyatapola z początku XVIII wieku;
- Świątynia Bhairabnath poświęcona inkarnacji Sziwy;
- Dattatreya Square ze świątynią z XV wieku oraz słynne Peacock Window;
- Hanumanghat nad rzeką z wielką kolekcją linga, w tym dwoma największymi w Nepalu;
- Przejazd lub spacer do Changu Narayan – najstarszej świątynia Nepalu z V wieku, poświęconej Wisznu.
Pokhara i Himalaje
Przed trekkingiem, niezależnie od trasy, jaką wybierzesz, zaplanuj czas na załatwienie formalności oraz zakupy.
Koniecznie jest wykupienie Trekking Pass z biura blisko centrum miasta – Nepal Tourism Board (ACAP office, Pokhara). Na miejscu można kupić pozwolenia TIMS (koniecznie) i ACAP (ew. można też na trasie, ale lepiej załatwić oba pozwolenia w jednym miejscu). Trzeba mieć zdjęcie, ale można je za darmo zrobić na miejscu. Pass można wykupić rano i prosto z biura taksówką pojechać do punktu startowego trekkingu.
Jeśli pogoda będzie dobra – warto pojechać taxi skuterem na wzgórze Sarangkot na zachód słońca – widoki są fantastyczne – 10 km.
Samo miasteczko Pokhara jest pełne sklepów, restauracji i klubów – można miło spędzić kilka dni przed czy po trekkingu. Warto udać się też na spacer nad jeziorem Phewa w centrum miasta.
Trekking do Annapurna Base Camp
Poniżej przedstawiam krótki, przykładowy Trekking – Poon Hill, 4 – 5 dniowa trasa, będąca także częścią szlaku do Annapurna Base Camp na wysokości 4130 m n.p.m.
Pamiętaj, że jeśli chcesz udać się na himalajski trekking, to pamiętaj, że masz obowiązek zaopatrzenia się w kartę Tims, którą możesz kupić w biurze w Pokharze, przed udaniem się na szlak górski. Karty umożliwiają lokalizację jej posiadacza na wypadek nieprzewidzianej sytuacji.
Start z Pokhary, dojazd autobusem lub taksówką do Nayapul.
Nie ma konieczności rezerwowania noclegów, tea-housy i pensjonaty są w sporej ilości. Ceny posiłków i menu są ustalane przez rząd, więc nie ma tu dużo miejsca do negocjacji ale także nie ma oszustów.
Opieka medyczna jest dostępna w Ghandruk, Ghorepani i Ulleri..
Dzień 1: dojazd taxi do punktu startowego: Nayapul, 1060 m npm ; Dobrze mieć jedzenie na pierwszą część trasy, przy punkcie startowym jest stragan, ale jest drogo i niewiele więcej niż zupki chińskie. Dalej na trasie już będzie normalne jedzenie w cenach ustalanych odgórnie przez rząd.
trek do Hille, po drodze Tikhedunga: 1560 m npm. 4 godziny
Dzień 2 Trek do Gorephani 2850 m npm – duże przewyższenie, cały dzień wędrówki – 7 – 8 godzin
Dzień 3 wspinaczka na Poon Hill – większość osób wybiera trasę na wschód słońca – wyjście ok. 4 rano, idzie się ok. półtorej godziny – rano jest największa szansa na czyste niebo (szybko pokazują się tłumy) – wschód słońca nad masywem Annapurn. Tego dnia dalej bez odpoczynku trasa prowadzi (już w dół) do Tadapani (ok. 2200 m npm) lub Ghandruk (do Ghandruk idzie się 9 godzin).
Dzień 4 – zejście do Nayapul przez Ghandruk (z Ghandruk 4,5 godziny do Nayapul); po drodze jest malownicza wioska, gdzie ew. można znaleźć transport już po godzinie drogi z Ghandruk. Taxi lub autobus do Pokhary, nocleg.
Park Narodowy Chitwan 2 dni
Na safari w Chitwan przeznacz dwa dni – możesz wykupić pakiet z pobytem w dżungli albo w pobliskim miasteczku Sauraha, możesz także po prostu znaleźć tam nocleg i na miejscu pójść na krótkie szlaki spacerowe lub wykupić wycieczkę na safari.
Przejazd do Chitwan samolotem (45 min) lub tourist busem z Pokhary – odjazd 0 7:30 z głównej stacji autobusowej ok. 15 – 16 powinniście być na miejscu, w miejscowości Sauraha.
Safari można wykupić po przyjeździe, wieczorem, albo przez hotel, albo w centrum Sauraha. Nie powinno być z tym większych problemów
Na miejscu warto popłynąć rejs kanu do tras trekkingowych i zrobić pętlę po parku.
Przejażdżki na słoniach nie polecam ze względu na dobro zwierząt.
Z Chitwan autobusem lub samolotem wrócisz do Katmandu, skąd będziesz kontynuować podróż albo wrócisz do Polski.