Podczas wakacji w Malezji odkryjesz tętniące życiem Kuala Lumpur, najstarszy las deszczowy na ziemi w Taman Negara, plantacje herbaty w Cameron Highlands, Penang z kolonialnymi budynkami i genialnymi muralami czy tropikalne plaże Langkawi. Półwysep Malajski jest bardzo łatwy do podróżowania zarówno samochodem jak i autobusami. Nie będziesz mieć też problemów z komunikacją – ludzie są przyjaźni i łatwo porozumieć się po angielsku, a jedzenie jest absolutnie genialne.

Kiedy jechać do Malezji?

Do Malezji możesz pojechać niemal w dowolnym miesiącu – w lecie, do czerwca do sierpnia nie ma tu pory deszczowej więc można zwiedzać i plażować. Monsun rozpoczyna się we wrześniu i kończy w listopadzie i to jest najsłabszy okres na wyjazd do Malezji.
Jadąc do Malezji warto zwrócić uwagę, że na wschodniej i zachodniej części półwyspu malajskiego pogoda może różnić się diametralnie.

Jaki planować budżet na podróż do Malezji?

Malezja jest droższa niż inne kraje regionu Azji Południowo-Wschodniej.
Noclegi: w Kuala Lumpur czy Langkawi dobrze jest liczyć $50 – $80 za pokój dwuosobowy, w reszcie kraju za ok. $30 – $50 można mieć bardzo przyzwoity nocleg. Jedzenie będzie Cię kosztować o$10 – $15 dziennie, dobrze jest zakładać ok. $60 – $80  na dzień na osobę.

Czy wycieczka do Malezji jest dla mnie?

Malezja jest świetnym krajem dla miłośników egzotycznych krajobrazów, plażowania i sportów wodnych, ale przede wszystkim – dobrej kuchni. Jeśli kulinaria są tym, co Cię interesuje, to tu znajdziesz całą azjatycką kuchnię w najlepszym wydaniu. Jest tu dużo okazji na trekking i wędrówki po dżungli, odkrywanie dawnych kolonialnych miast czy nurkowanie.

Wycieczka do Malezji jest też dobrym pomysłem dla rodzin z dziećmi – jest bardzo dużo atrakcji dla najmłodszych, a przy tym jest bezpiecznie i przemieszczanie się jest proste.
Malezja jest świetnym krajem na niedługie, dwutygodniowe wczasy pełne atrakcji – odległości nie są tutaj duże a dojazdy są dość łatwe.

Jeśli najbardziej interesuje Cię dzika przyroda, orangutany i jaskinie poleć na wyspę Borneo i odwiedź stany Sarawak i Sabah oraz park narodowy Gunung Mulu.
Malezja łódź na wodzie

Podróż po Malezji rozpoczniesz w stolicy – Kuala Lumpur, aby po kilku dniach ruszyć na północ i wschód, zobaczyć dżunglę, pola herbaciane i plaże.
Drogi w Malezji są dobre, a lewostronny ruch jest bardzo dobrze zorganizowany w porównaniu z innymi krajami Azji Południowo-Wschodniej, więc bez obaw możesz wypożyczyć samochód i odkrywać Półwysep Malezyjski autem. Alternatywa to autobusy – przemieszczanie się zajmie nieco więcej czasu a dworce autobusowe są zwykle daleko od centrum miasta, ale też jest to dość wygodne.
Podróż po Malezji zakończysz na plażach – na słynnej Langkawi albo na wyspach Perhentian, w zależności od tego, w jakim miesiącu planujesz wyjazd. Z Langkawi możesz powrócić do Kuala Lumpur samolotem albo popłynąć promem do Tajlandii – Langkawi jest całkiem blisko Ko Lipe, zaledwie parę godzin szybką łodzią.

Podróż do Malezji – zwiedzanie Kuala Lumpur 3 – 4 dni

W stolicy Malezji spędź około trzech dni, rozkoszując się genialną kuchnią – znajdziesz tu miks całej Azji – możesz chodzić od jednej budki z jedzeniem do drugiej, w międzyczasie robiąc zakupy przy którymś miliona straganów.
Odwiedzisz kolonialne stare miasto i dynamicznie rozwijające się dzielnice biznesowe z niezliczonymi centrami handlowymi oraz oczywiście Petronas Towers, a także tętniące życiem Chinatown.

Atrakcje Kuala Lumpur

 • Spacer do KL City Center i fontanny przed symbol miasta – bliźniacze wieże Petronas Tower;
 • Petrosains Discovery Center – świetne miejsce przede wszystkim dla dzieci;
 • KL City Park – zieleń w centrum i widok na słynne wieże;
 • Oceanarium Aquaria KLCC;
 • Bukit Bintang – Bintang Walk – tętniąca życiem uliczka ze sklepami, straganami, rynkami ulicznymi i masą świetnego jedzenia;
 • Kuala Lumpur Bird Park – największe awiarium na świecie oraz rama rama negara – ogród motyli. Na miejscu są kawiarnie i restauracja, można odpocząć. Jest też park dinozaurów, ogród botaniczny, zoo oraz wielki plac zabaw – w okolicy można spędzić cały dzień jeśli podróżujesz z dziećmi.
 • Masjid Negara – główny meczet KL;
 • Merdeka Square, dawne centrum miasta, sporo kolonialnych budynków, duży trawnik i fontanna;
 • Kuala Lumpur Central Market – głównie pamiątki, ubrania, rękodzieło;
 • Spacer na Pataling Street Market – to najsłynniejsza uliczka handlowa, można kupić niemal wszystko jest świetny klimat i znajdziesz tu sporo miejsc na obiad – tu już Chinatown więc sporo kuchni chińskiej. W Kuala Lumpur godna polecenia jest kuchnia indyjska – genialne curry!, której w Pataling też nie zabraknie.
 • Sri Maha Mariamman Temple – piękna, kolorowa świątynia hinduistyczna
 • Jeśli masz więcej czasu, pojedź na dwa dni do Malakki – kolonialnego portu, dawnego sułtanatu, założonego przez nawróconego na islam króla Singapuru.
wieczorny widok na Petronas Towers w KualaLumpur

Batu Caves

Jaskinie Batu to święte miejsce malezyjskiego hinduizmu.
Najlepiej wyjechać wcześnie rano, bo od 12 słońce robi się nie do wytrzymania, a trzeba wspiąć się po 272 stromych stopniach. Dojazd z centrum Kuala Lumpur zajmie około godziny.
Otoczenie jest piękne, dodatkowo można udać się z przewodnikiem w głąb jaskiń.
W Batu Caves spędzisz około 2 – 3 godzin, jest tu sporo restauracji, można też zjeść lokalny specjał – zupę z ptasich gniazd.

Kuala Gandah – rezerwat słoni

Jeśli będziesz w Malezji z dziećmi lub po prostu masz ochotę spędzić kilka godzin w towarzystwie słoni, to pojedź do Kuala Gandah. Nic się nie martw – tu nie ma jeżdżenia na grzbietach zwierząt ani tresowania ich, celem Kuala Gandah Elephant Conservation Centre jest ratowanie słoni które utraciły swoje środowisko naturalne i relokowanie ich w inne rejony.

Kuala Gandah Elephant Sanctuary jest półtorej godziny drogi od KL – możesz dojechać tam z wycieczką lub samemu, wynajętym samochodem. Dojazd to ok. 90 – 120 minut, dobrze będzie być na miejscu ok. 11 – można obserwować słoniątka na wybiegu, o 13 i 13:30 jest wyświetlanie filmu dokumentalnego, a o 14:15 opiekunowie kąpią słonie.

Zwiedzanie Taman Negara 2 – 3 dni

Z Kuala Lumour pojedź do Parku Narodowego Taman Negara – jest tam najstarszy las deszczowy na świecie.
Dojazd z Kuala Lumpur jest dość czasochłonny – autobus (ok. 3 godziny) plus łódź (kolejne 3-4 godziny). Można też pokonać całą trasę autobusem (ok. 7 godzin), albo wynająć samochód – wtedy dojazd zajmie ok 4 godzin.

W Taman Negara możesz udać się na trekking w dżungli, zobaczyć, jak wygląda życie rdzennych plemion malajskich i popłynąć na spływ rzeką. Dżungla jest fantastyczna, samo miejsce jest jednym z najciekawszych w Malezji.
Na miejscu możliwe jest zwiedzanie samemu, ale możesz także pójść do dżungli z przewodnikiem jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plemionach żyjących na terenie parku oraz o lokalnej faunie i florze.

Baza wypadowa jest w miejscowości Kuala Tahan – jest tu wejście do parku, stacja rangersów, łodzie oraz część noclegów; na miejscu możesz także wynająć przewodnika.

Atrakcje w Taman Negara

 • Canopy Walkaway – spacer na wysokości wierzchołków drzew;
 • Kampung Orang Asli – wioski plemion Batek i Semokberi;
 • Nocny spacer przez dżunglę z przewodnikiem – łatwe godzinne spacery z Rangerami; start z Ranger’s headquaters w Kuala Tahan
 • Jungle Trekking na Teresik Hill – jest wiele tras spacerowych, zajmą Ci ok. 2 – 3 godzin
 • Lata Berkoh & Waterfall Cascades – dojazd łodzią; bardzo ciekawa wycieczka na pół dnia, sam rejs jest świetny.
 • Kelah Fish Sanctuary – można rybę nakarmić, a potem zjeść; po drodze łodzią do Lata Berkoh.
 • Jedną z atrakcji Taman Negara jest nocleg w dżungli, śpi się w otwartych, bambusowych chatach, na hamakach albo wysoko na drzewach; bardzo ciekawe doświadczenie.

Zwiedzanie Cameron Highlands 3 dni

plantacje herbaty w Cameron Highlands

Cameron Highlands to najpopularniejsza stacja górska Malezji, gdzie jest dużo szlaków trekkingowych wśród pól herbacianych i wzgórz porośniętych tropikalnym lasem. Jest tu przepięknie i chłodniej niż w pozostałej części kraju ze względu na wysokość – 1500 – 1800 m npm.
Najpopularniejsza miejscowość w okolicy to Tanah Ratah, ale jest tu kilka kolonialnych miasteczek z dobrą infrastrukturą.

Plantacje herbaty w Cameron Highlands

Cameron Highlands najwygodniej jest zwiedzać samochodem – możesz tu przyjechać autem albo poruszać się taksówką.
Możesz także chodzić pieszo i przemieszczać się autobusami, ale w część miejsc ciężko jest się dostać inaczej, niż samochodem.
Pierwszego dnia po przyjeździe pojedź krętą drogą w stronę Bharat Tea Plantation, po drodze możesz zatrzymać się przy Iskandar Waterfalls. Wieczorem odwiedź Night Market w Binchang.

Następnego dnia pojedź drogą wzdłuż Sungai Palas Estate Road – przy niej są główne atrakcje.
Zobaczysz Kea Farm – fantastyczne rynki warzywne przy drodze, zwiedzisz BOH Tea Plantation a po drodze będziesz mógł zatrzymać się na plantacji róż. Warto też wjechać na górę na Gunung Brinchang – przepiękny widok ze szczytu.
Jedną z atrakcji Cameron Highlands jest półdniowa wycieczka aby zobaczyć Bukietnice (rafflesia) – największe kwiaty na ziemi – można pojechać tam tylko z wycieczką po samochód z napędem na cztery koła 4WD jest niezbędny.

Trekking w Cameron Highlands

W Cameron Highland jest kilkanaście tras przez dżunglę i las deszczowy – są oznaczone numerkami i zajmą Ci od 40 minut do kilku godzin. Nie są najlepiej oznaczone ale na miejscu możesz zaopatrzyć się w mapkę. Mimo wszystko zgubić się jest trudno.
Pamiętaj, że w Cameron Highlands będzie chłodniej niż w reszcie Malezji i może padać deszcz – dobrze mieć kurtkę przeciwdeszczową.
Jeśli chcesz zobaczyć mossy forest unikalny dla regionu, to można zacząć spacer za hotelem Cameronian Holiday Inn, gdzie zaczyna się 1,5 godzinny szlak wzdłuż strumienia oznaczony jako trasa nr 13.

Natępnego dnia pojedź drogą wzdłuż Sungai Palas Estate Road – przy niej są główne atrakcje.
Zobaczysz Kea Farm – fantastyczne rynki warzywne przy drodze, zwiedzisz BOH Tea Plantation a po drodze będziesz mógł zatrzymać się na plantacji róż. Warto też wjechać na górę na Gunung Brinchang – przepiękny widok ze szczytu.
Jedną z atrakcji Cameron Highlands jest półdniowa wycieczka aby zobaczyć Bukietnice (rafflesia) – największe kwiaty na ziemi – można pojechać tam tylko z wycieczką po samochód z napędem na cztery koła 4WD jest niezbędny.

<2 style=”font-weight: bold; font-size: 28px; color: #01b3cd; text-align: left;”>Półwysep Penang i Georgetown 4 dni

Penang mural z chłopcem i dinozaurem

Z Cameron Highlands w kilka godzin dojedziesz na półwysep Penang, gdzie zatrzymasz się w słynnym Georgetown, kolonialnym miasteczku z rewelacyjną atmosferą i fantastyczną kuchnią (koniecznie spróbuj nasi lemak!), znanym z architektury oraz murali.

Zwiedzanie Georgetown

Georgetown to małe uliczki, mnóstwo murali, dużo straganów z jedzeniem, lodami, pamiątkami itp., piękna architektura, niska, kolonialna zabudowa.
Główne ulice i miejsca to Armenian Street, Pitt Street, Love Lane, oraz Little India.

Główne budynki w Georgetown:

 • Cheong Fatt Tze Mansion – to jeden z najbardziej znanych kolonialnych budynków, obecnie hotel, charakterystyczna fasada indygo;
 • Khoo Kongsi clan temple – chińska (taoistyczna) świątynia klanu Khoo, jedna z największych w Malezji, z bardzo ładnymi kamiennymi zdobieniami.
 • Pinang Peranakan Mansion – piękny dom z oryginalnym wyposażeniem oraz świetne muzeum opisujące Perankanów – chińską społeczności zamieszkującą wyspę.
 • Kapitan Keling Mosque – XIX wieczny meczet, założony przez pierwszych muzułmańskich osadników w Georgetown – świetnie wygląda o zachodzie słońca;
 • Murale w Georgetown
  Georgetown jest słynne ze sztuki ulicznej a przede wszystkim murali. Głównych jest 9, wszystkie blisko siebie na starym mieście.

Penang Hill
Po południu wjedź kolejką lub wejdź na Wzgórze Penang– 5 min z centrum, z góry jest ładny widok na miasto.

Wieczorem na skrzyżowaniu Armenian Street i Lebuh Acheh jest pchli targ, również wieczorami mieszkańcy miasta przychodzą na Waterfront przy Forcie Cornwallis, jest tam duży trawnik, wiele dzieci się bawi i puszcza latawce.

Plażowanie w Penang

30 min jazdy od Georgetown są dwie plaże: Tanjung Bungah – nieco spokojniejsza, dobra do uprawiania sportów wodnych, oraz najbardziej zurbanizowana Batu Feringghi, z masą drogich resortów.

Wycieczka do Parku Narodowego Penang

Trekking po parku narodowym Penang i plażowanie w parku – dojazd samochodem lub autobusem 101, auto można zostawić na parkingu i ruszyć trasą przez dżunglę. Trasa zajmie Ci około 2 – 3 godziny, przy plażach są sanitariaty, mała wylęgarnia żółwi i miejsca do kąpieli.
Szlaki są dobrze oznaczone, nie da się zgubić, jest w pełni bezpiecznie.
Dojazd zajmie około godziny, ale trzeba pamiętać, że w Penang są straszne korki.
Na Penang jest park narodowy – możesz pojechać na całodzienną wycieczkę do dżungli połączoną z plażowaniem. W dżungli, przy plaży można spać pod namiotem – camping jest obok stanowiska Rangersów więc jest bezpiecznie, są sanitariaty i miejsca do przygotowania posiłku.
Jest też szansa na zobaczenie świecącego planktonu w nocy.
Wiele malezyjskich rodzin przyjeżdża tu na weekend.
Namiot bez problemu kupisz w pobliskim Tesco.

Langkawi – plaże i nurkowanie – 4 dni

Langkawi, szklany most widokowy

 Atrakcje Langkawi

Langkawi to największa i najbardziej znana malajska wyspa, leżąca przy zachodnim wybrzeżu półwyspu. Jeśli wolisz spokojniejsze, mniej tłoczne miejsca, to polecimy Ci inną wyspę. Zaletą Langkawi jest lotnisko – można tu szybko dolecieć oraz wrócić do Kuala Lumpur lub innego miasta Azji, np. Singapuru. Jest też mnóstwo atrakcji, duża baza hotelowa i świetne rafy koralowe.

Na miejscu możesz wykupić wycieczki przez lokalne biuro podróży.

 • Island hopping – koniecznie całodniowa wycieczka na snorkelling – rafy są piękne, po drodze małe wysepki i miejsca do pływania. Można popłynąć z grupą lub wynająć prywatną łódź.
 • Lasy namorzynowe – Kilim River Mangrove Tour – 4 godzinne wycieczki łodzią, masa zwierząt do zaobserwowania, dla dzieci to też jest dobra atrakcja;
 • Pola ryżowe oraz muzeum uprawy ryżu – Rice Museum – pokazany proces uprawy i przykładowe poletka ryżowe – dzieci mogą same zasadzić ryż.
 • SkyCab i Sky Bridge – Komercyjnie, ale i tak robi niesamowite wrażenie
  Oriental Village (jest Zorb, zip-line, jedzenie, sklepy, mini zoo z królikami – punkt startowy na Skycab; nie ma co planować tam dużo czasu ale ok. godziny z dziećmi można spędzić; ew. 3D Art Museum – dzieci zwykle się tam świetnie bawią) i przejazd Langkawi Cable Car (SkyCab)
  Słynny Sky Bridge – promenada o długości 125 m na wysokości 710 m n.p.m., na którą dojechać można Skycabem. Widoki zarówno na dżunglę, jak i na morze są niesamowite.
 • Wodospady Telaga Tujuh (7 Wells Waterfall) – zlokalizowane blisko kolejki linowej, 20 min pieszo, trasa jest oznaczona; w basenach wodospadów można się kąpać. Jest część górna i dolna, do górnej idzie się ok. 45 min, jest dość stromo.

Z Langkawi wrócisz samolotem lub promem i autobusem do Kuala Lumpur.

Jeśli wybierasz się do Malezji i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje azjatyckie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Melazji?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska