Laos to przede wszystkim prowincja, pola ryżowe i niewielkie miasteczka, fantastyczne skały i formacje krasowe, rzeki i wodospady.
Podczas podróży do Laosu możesz wędrować po górach – znajdziesz tu zakątki, gdzie wciąż dociera bardzo niewielu turystów, jeździć rowerem przez wioski po szutrowych drogach, eksplorować motocyklem płaskowyż Bolaven i eksplorować dżunglę.
Poznasz tu przyjaznych ludzi i odpoczniesz adaptując się do spokojnego tempa, jakim toczy się lokalne życie.

Kiedy jechać do Laosu?

Pora sucha w Laosie przypada na okres od listopada do kwietnia, i wtedy jest najlepsza pogoda. Na wakacje do Laosu możesz również pojechać w maju czy październiku – będzie pochmurno, ale opadów nie będzie wiele, a za to będzie mniej turystów.
Pora deszczowa przypada na okres od czerwca do sierpnia i to nienajlepszy czas na wyjazd – dojazd do górskich miejscowości może być niemożliwy.

Jaki planować budżet na podróż do Laosu?

Laos jest jednym z tańszych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Twój dzienny budżet na wyjazd do Laosu może się zacząć już od $30 na osobę zakładając noclegi w dobrych pensjonatach. Zarówno noclegi, jak i komunikacja czy jedzenie nie są szczególnie drogie – za $20 – $35 zarezerwujesz bardzo dobry pokój dwuosobowy w świetnym pensjonacie, przeciętny lokalny posiłek to koszt ok. $3 – $5.

Czy wyjazd do Laosu jest dla mnie?

Laos jest świetnym miejscem dla miłośników przygód i aktywnych wakacji, ale także dla fanów kulinariów i dobrego jedzenia.
Laos nie ma dostępu do morza, więc jeśli chcesz zakończyć wakacje na tropikalnej plaży, to połącz wyjazd do Laosu z relaksem w Tajlandii.
Pamiętaj – w Laosie nikt się nie spieszy, tu jest czas na odzyskanie wewnętrznego spokoju – nie jest to kraj dla niecierpliwych 😉

laotańska dziewczynka przy bambusowym płocie

Podróż po Laosie zaczniesz na północy, w Luang Prabang, gdzie możesz dolecieć z przesiadką w Bangkoku albo dojechać lądem z północy Wietnamu.
Z Luang Prabang będziesz jechać coraz bardziej na południe, by zakończyć podróż na Mekongu, w regionie 4000 Wysp, ale pamiętaj, że Twoją podróż możemy zaprojektować dowolnie, jeśli interesują Cię inne miejsca!

Luang Prabang 3 – 4 dni

świątynia w Luang Prabang, Laos

Luang Prabang to śliczne, niewielkie miasteczko wśród krasowych wzgórz, leżące między Mekongiem a rzeką Khan.
Historia Luang Prabang sięga VIII wieku, a w centrum miasta znajdziesz wiele buddyjskich świątyń, czynnych do dzisiaj oraz tradycyjnych domów i francuskich, kolonialnych budowli.

Luang Prabang to najbardziej znane miasto w Laosie, poza architekturą znajdziesz tu fantastyczny nocny rynek – idealne miejsce na zakupy, ale też mnóstwo świetnych restauracji, barów i ulicznego jedzenia. Jeśli interesuje Cię lokalna kuchnia, koniecznie weź udział w zajęciach z gotowania laotańskich potraw!
W przyjaznej, spokojnej atmosferze Luang Prabang można się zapomnieć na wiele, wiele dni – to jedno z tych miejsc, z których nie chce się wyjeżdżać.

Zwiedzanie Luang Prabang

Podczas spokojnego spaceru po starym mieście zwiedzisz pałacowe muzeum oraz główne świątynie, przejdziesz się wzdłuż Mekongu i wejdziesz w boczne uliczki z niską zabudową. Na każdym kroku będziesz spotykać mnichów buddyjskich w szafranowych szatach.

Główne zabytki Luang Prabang:

Royal Palace Museum – ładny budynek w kolonialnych styly z 1904 roku i ciekawa wystawa; czynne 08:30-11:00 oraz 13:30-16.00.

Wat Xieng Muan 20 000 kip

Wat Nong Sikhounmuang – wstęp wolny

Wat Xieng Thong 20 000 kip – najpiękniejsza świątynia w Luang Prabang, której historia sięga XV wieku.

Wat Sensoukaram (czerwona świątynia); wstęp wolny

Wat Long Khoun po drugiej stronie rzeki 10 000 kip – jest króciutka przeprawa promem, przy okazji można podejść do jeszcze dwóch świątyń – Wat Chompet i Wat Jom Phet – można to też połączyć z wycieczką pod Chompet.

Wat May 20 000 kip

Wieczór w Luang Prabang

Zachód słońca oglądany z góry Phousi, jest dość tłoczno, dobrze przyjść ok. 30 min przed zachodem słońca. Słońce zajdzie ok. 18.
Na miejscu jest świątynia Phousi, otwarta do 18.

Garavek Storytelling – bardzo ciekawe przedstawienie, start o 18:30, trwa godzinę, tylko 30 miejsc, warto skontaktować się wcześniej

Nocny rynek na Sisavangvong Road – jedzenie i zakupy; najlepszy nocny rynek w Laosie.

Jedzenie w Luang Prabang: przede wszystkim słynne bagietki banh mi – w Laosie robią je fantastycznie; jest sporo crepsów i smoothie ze świeżych owoców oraz sok z trzciny cukrowej – przygotowane na miejscu.
Jest sporo jedzenia typu BBQ, na patyku – głównie mięso; jeśli masz wątpliwości co do jakości mięsa to na środku rynku jest też stoisko wege, mają sajgonki, nudle, smażony ryż itp.; w bocznych od rynku uliczkach jest więcej stoisk z bardziej lokalnym street foodem, smacznym, świetne ceny $1 – $3 za porcję.

Luang Prabang rowerem

Luang Prabang jest idealne na wycieczkę rowerową – jest płasko, w okolicy miasta jest sporo dróg szutrowych po których dobrze da się jeździć rowerem i ciężko tu się zgubić.
Możesz zrobić pętlę wzdłuż rzek Nam Chon i Huay Lung – dobre, wyasfaltowane trasy – lub pojechać wzdłuż Huay Lung aż do Mekongu – po drodze będziesz mieć świetny widok na rzekę i formacje krasowe, przejedziesz także przez wioski.

Jaskinie Pak Ou

Rejs po rzece z widokiem na miasto do Pak Ou Caves to jedna z głównych atrakcji Luang Prabang. Płynie się 2 godziny w jedną stronę, wraca się godzinę; całość ok. 4 godzin.
Są też rejsy zorganizowane o zachodzie słońca, często z kolacją.

Wodospady Kuang Si

Laos, widok na wodospadu Kuang Si w dżungli

Przejazd na wodospady Kuang Si – na miejscu jest ładny spacer przez dżunglę który prowadzi do pięknych, kilkupoziomowych wodospadów. Dojazd tuk-tukiem, skuterem lub rowerem – dystans to ok. 30 km.
Na miejscu spędzisz ok. 2 – 3 godzin, cała wycieczka zajmie Ci 4 – 5 godzin.
Jeśli wybierzesz skuter lub rower to możesz pojechać trasą szutrową w kierunku Bang Long Lao – po drodze zobaczysz laotańskie wioski.

Zwiedzanie Chompet

Przeprawa na drugą stronę rzeki do miejscowości Chompet – do tej małej wioski płynie się promem pasażerskim kilkanaście minut. Po dopłynięciu warto zrobić sobie spacer oraz pójść do świątyni Wat Chompet z pięknym widokiem na rzekę i Luang Prabang oraz Wat Long Khoun. W przeciwieństwie do Prabang życie tam toczy się poza turystyką.

Przejazd do Nong Khiew 2 – 3 dni

Laos, tradycyjne chaty i kobieta

Minibus jedzie 4 godziny, w praktyce może to być 5, i zdecydowanie nie jest to wygodna podróż, ale przemieszczanie się lokalną komunikacją po Laosie generalnie nie należy do wygodnych rzeczy, szczególnie, jeśli masz powyżej 170 cm wzrostu.

Miasteczko jest niewielkie i spokojne, tu jeszcze nie ma wielkich tłumów.

Pojedź do Nong Khiew jeśli interesuje Cię wspinaczka lub trekking – to idealna baza wypadowa na górskie wyprawy, znajdziesz tu fantastyczne, kilkudniowe szlaki w tym najbardziej znany Szlak 100 wodospadów. Możesz także kajakować i jeździć rowerem – atrakcji dla aktywnych w Nong Khiew nie zabraknie.

Atrakcje w Nong Khiew

 • Jaskinie Pha Tok umiejscowione 2 km od miasta. Aby do nich dojechać trzeba przejechać rzekę i jechać na południe główną drogą.
 • Jaskinia Pha Kuang (3 km na wschód drogą 1C); jaskinia robi duże wrażenie ale trzeba się trochę powspinać i poprzeciskać; naprzeciwko jest niezła restauracja;
 • Góra Phadeng – piękny widok na okolicę; samo wejście zajmuje do półtorej godziny; jest piękny widok na zachód słońca, ale przy tej opcji trzeba mieć dobre latarki żeby bezpiecznie zejść;
 • Trekking: słynny jest 10 km 100 Waterfalls Trek, najpierw płynie się godzinę w górę rzeki łodzią, potem trekking – należy mieć przewodnika.
 • Warto wypożyczyć górski rower (50 000 kip) i pojechać szutrową drogą wzdłuż rzeki do wioski Ban Had Sao.

Wycieczka do Muang Ngoi Neua

Z Nong Khiew można zrobić sobie godzinną wycieczkę łodzią do Muang Ngoi Neua – małej wioska, która jeszcze kilka lat temu nie miała nawet prądu.

Tutaj też dobrą opcją jest wypożyczenie roweru i przejazd przez wioski – jest jedna szutrowa droga, po drodze jaskinia Tham Kang – jadąc tą drogą przez pola ryżowe zajedziesz do kilku malutkich wiosek.
Poza spacerem przez wioskę warto wejść na jeden z trzech punktów widokowych na okolicznych wzgórzach.

Zwiedzanie Vang Vieng 3 dni

Laos, Vang Vieng, pola ryżowe i góry krasowe

Autobus do Vang Vieng jedzie ok. 6 godzin z Luang Prabang. Trasa jest piękna, ale przejazd jest wąską, krętą drogą przez góry, więc trwa to naprawdę długo i nie jest zbyt wygodnie.

Atrakcje Vang Vieng

W Vang Veing są opcje wycieczek z trekkingiem, zip linem, kajakami, zwiedzaniem jaskiń – jest tu Water Cave – wodna jaskinia, gdzie płynie się w oponach w ciemności, możesz także wybrać spływ kajakowy.

Wypożyczenie roweru i przejazd po okolicy.
Możesz pojechać nad wodospady Kaen Nyui – 8 km od miasta; można się kąpać. Dalej pojedź drogą nr 3 do wioski Pha Tang – wrócić możesz szutrowymi drogami przez pola ryżowe; po drodze będą małe wioski; mniejsze drogi biegną wzdłuż rzeki, blisko drogi nr 3 więc ciężko jest się zgubić.

Lot balonem nad Vang Vieng, $95 za osobę, widok jest spektakularny.

Blue Lagoon w Vang Vieng

Przejazd (skuter lub taxi) do słynnej Blue Lagoon – miejsce jest przepiękne, choć dość tłoczne i nieco przereklamowane. Dojechać tam możesz rowerem.
Warto udać się na szlak prowadzący na górę i dotrzeć tam na zachód słońca – wejście na szlak jest przy Blue Lagoon, dojście zajmie 25 min, z góry jest świetny widok.

Tubing w Vang Vieng

Parę lat temu bardzo popularny był „tubing” z baru do baru – masa pijanej młodzieży na rzece, ale to się ostatnio zmieniło. „Tubing” jest wciąż dostępny, już z nieco mniejszą ilością alkoholu – po drodze są tylko dwa bary. Wypożyczenie opony kosztuje $5 plus depozyt, w tym jest dojazd w górę rzeki; spływa się do miasta, trwa to ok. 2 -3 godzin.

Vientiane 1 dzień

postacie buddów w Budda Parku pod Vientiane

Przejazd do Vientiane – ok. 5 godzin jazdy. Stolica Laosu nie jest aż tak ciekawa, wystarczy tu jeden dzień. Poza świątyniami pojedź do odległego o 30 km Budda Parku z kolekcją interesujących rzeźb Buddy i spędź wieczór nad Mekongiem.

Zwiedzanie Vientiane

Główne atrakacje Vientiane:

 • Patuxay Monument .
 • That Luang – Wielka Stupa, najświętsza świątynia Laosu, nieco oddalona od pozostałych świątyń;
 • Ho Phra Kheo – obecnie muzeum, świątynia z XVI wieku;
 • Wat Si Muang – najpopularniejsza świątynia;
 • Wat Si Saket – zobaczysz tu ponad 10 000 posągów Buddy i 7000 malowideł;
 • Wat That Khao ze spoczywającym Buddą;
 • COPE Visitor Centre – bardzo dobra wystawa i informacje o efektach wojny w Wietnamie oraz jej wpływie na społeczeństwo – czyli głównie o skutkach min lądowych.
 • Wieczór: Bulwar nad Mekongiem – restauracje, ludzie uprawiający sporty – świetny klimat, jest też ryneczek; spacer do Patuxai. Kolacja na Vientiane Night Market, czynne od zachodu słońca do późnego wieczora, na bulwarze lokalizacja
 • Wycieczka do Buddha Park (Xieng Khuan) ok. 25 km za miastem – dojazd taksówką lub rowerem. Zwiedzanie zajmie nie więcej niż godzinę, teren nie jest duży, jest ogrodzony, nie ma możliwości zgubienia się.

Bolaven Plateau i pętla przez płaskowyż- 3 dni

Nocny autobus do Pakse – wyjazd o 20:30, przyjazd o 08:00 i przejazd motocyklem lub samochodem przez płaskowyż.

Mała pętla przez Płaskowyż Plateau zajmie dwa dni, duża 3 – 4 dni (3 dni i dwie noce wystarczą) Wysokość: 1000 – 1200 m npm – będzie chłodno, nocami może padać.
Cała trasa ma 320 km ale jedzie się wolno, po drodze sporo postojów – wodospady i plantacje kawy. Można też pokonać krótszą, 60 km pętlę.
Pętla w kierunku zgodnie ze wskazówkami zegara – w ten sposób najlepsze wodospady będą ostatniego dnia.

 Duża Pętla przez Płaskowyż Bolaven na 3 dni

Dzień 1:
Trasa do Tad Lo
Po drodze postój w Katu, po 25 km, są tam dwa wodospady: Tad Pasuam i Tad Champee ale można je ominąć, po drodze będą ciekawsze. Warto za to zatrzymać się na plantacji kawy – Katu Homestay and Café aka Mr. Viengs organic coffee plantation.
W Tad Lo ok. 16:30 codziennie mieszkańcy wioski kąpią w rzece słonie (kąpanie jest ok, chociaż słonie należą do hotelarzy, którzy nie traktują ich najlepiej). Po kąpieli słoni spacer na zachód słońca nad wodospady – Tad Lo i Tad Hang – ładny widok.
Dzień 2
Tad Lo do Tad Tayicsua
Zwiedzanie wodospadów Tad Faek i Tad Houa Khon
To jest chyba najładniejsza część trasy, po 2 godzinach jazdy zaczyna się górski krajobraz.
Ostatnie 15 km jest po żwirowej drodze.
Tad Tayicsua to nazwa wodospadu, obok jest pensjonat, świetne miejsce na nocleg.
Dzień 3
Przejazd z Tad Tayicsua do Paksong
Po drodze plantacja kawy Daoheaung oraz wodospady Tad Yang (40 m, piękna trasa piesza do niego, ślisko) Tad Champi, (da się pływać w basenie wodospadu jeśli będzie dobra pogoda) Tad Fan ( najwyższy – 120m) i Tad Itou
Trzeba mieć ok. 3 – 5 godzin na zwiedzanie. Do części wodospadów idzie się przez dżunglę, sama trasa jest fantastyczna.

Don Det i 4000 wysp 2 – 3 dni

Laos, drzewo nad rzeką w delcie Mekongu

Świetna okolica, tam są pola ryżowe i wioski, z hoteliku wystarczy pójść pieszo ew. pożyczyć rower, chociaż trasy nie są najlepsze, i będzie świetny wgląd w laotańską prowincję.
Jeśli chcesz imprezować to Don Det jest idealne, jeśli chcecie trochę spokoju to lepiej spać na sąsiedniej Don Khone.

Dojazd z Pakse zajmie około czterech godzin.

 Atrakcje Don Det

Wycieczka rowerem
Większość hoteli oferuje wypożyczenie rowerów za ok 50 000 kip, nie są w najlepszym stanie ale wyspa jest płaska; jedzie się po ubitych drogach. Po drodze przejedziesz mostem na Don Khon, która jest mniej zurbanizowana, wciąż są tupola ryżowe i dawna architektura.

Po drodze zobaczysz zabytkowy most na Don Khon, wodospady Khon Pa Soi oraz wodospady Li Phi, możesz też zatrzymać się na plaży – czasem da się wypatrzeć tam delfiny.

Wycieczka kajakami żeby zobaczyć delfiny – Irrawaddy Dolphins; gatunek zagrożony (jest ich ok 80); sama wycieczka jest dość ciekawa, ale delfiny są widoczne z dość daleka, w dodatku żeby je dostrzec trzeba wypłynąć w miejsce, gdzie koryto rzeki jest bardzo szerokie i jest strasznie gorąco – koniecznie trzeba mieć nakrycie głowy i olejek z filtrem. Zależnie od wycieczki płynie się kajakiem albo jest przesiadka na łódź i to jest lepsza opcja.
Najpierw płynie się dość wąskim korytem, widok na wiejski krajobraz Laosu i pola ryżowe, potem jest przerwa na lunch – wliczony w cenę wycieczki – następnie wodospady Khone PhaPheng – największe w okolicy.

Z Don Det możesz kontynuować podróż do Kambodży albo do Tajlandii, lub przez Pakse wrócić do Polski.

Jeśli wybierasz się do Laosu i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje azjatyckie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Laosu?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska