Kanada słynie z pięknej przyrody, tras widokowych, górskich szlaków i świetnych warunków na aktywny wypoczynek.
Południowy wschód Kanady, Wyspa Księcia Edwarda i Nowa Szkocja to fantastyczna, dzika linia brzegowa, trasy rowerowe, parki narodowe i szlaki spacerowe, wieloryby, tereny, gdzie pływy są tak duże, że możesz przejść się po dnie morza, małe latarenki morskie i wielkie skały. Do tego jeziora i wyspy, wodospady, małe miasteczka, ale też metropolie jak Toronto, Montreal czy Quebec. Zobaczysz miejsca, które znasz z książek o Ani z Zielonego Wzgórza i zjesz homara z widokiem na ocean – to będą Twoje wymarzone wakacje w Kanadzie.

Kiedy podróżować do Kanady?

Do Kanady, w okolice Wyspy Księcia Edwarda najlepiej pojechać między czerwcem a wrześniem, kiedy pogoda jest dobra i można spędzić większość czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jedziesz z dziećmi, to oczywiście wakacje są idealnym terminem, ale wtedy lepiej planować wyjazd ze sporym wyprzedzeniem.

Jaki planować budżet na wyjazd do Kanady?

Twój budżet na jeden dzień na osobę (bez kosztów biletu lotniczego) to od 120 – 150 CAD (400 do 500 zł) przy wygodnym, ale dość oszczędnym podróżowaniu z wynajmem samochodu, wyżywieniem, dobrym ale prostym noclegiem i wstępami do głównych atrakcji.

Wiza turystyczna do Kanady nie jest wymagana, ale jadąc na wakacje w Kanadzie musisz wypełnić formularz elektroniczny ETA, ważny 6 miesięcy. Koszt to 7 dolarów kanadyjskich. Paszport musi być ważny do końca pobytu w Kanadzie

Czy taka podróż po Kanadzie jest dla mnie?

Toronto wraz z Niagarą i jeziorem Ontario, Wyspa Księcia Edwarda i okolice Cape Breton to świetna, wakacyjna trasa dla rodzin oraz miłośników natury – przejazdy nie będą długie, po drodze zwiedzisz fantastyczne miasta – Ottawę i Quebec, ale większość wyjazdu spędzisz na łonie natury i w niewielkich miejscowościach.
Kanada jest miejscem dla aktywnych – możesz chodzić pieszo, jeździć rowerem, kajakiem czy łódką, ale na pewno będziesz tu w ruchu!

Jest też możliwość wjazdu do Kanady drogą lądową z USA, od Niagary albo od Bostonu i zrobić sobie dłuższą podróż przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i południową Kanadę.

Jeśli interesuje Cię północna Kanada, to poleć do Vancouver  w Kolumbii Brytyjskiej lub Calgary i Edmonton w Albercie, zobacz Góry Skaliste, Banff i Jasper i sprawdź, czy spray na niedźwiedzie naprawdę działa 😉

drogi na Półwyspie Breton

Wschodnie Wybrzeże Kanady w dwa tygodnie

Podróż po Kanadzie zaczniesz w Toronto – bez problemu dolecisz tu z Polski i udasz się na wschód, w kierunku Nowej Szkocji i Wyspy Księcia Edwarda.
Trasa jest przepiękna przyrodniczo, jest też sporo bardzo ładnych miasteczek oraz kilka większych miast.

W zależności od tego, ile czasu przeznaczysz na wyjazd do Kanady, możesz zrobić pętlę i wrócić samochodem do Toronto albo oddać auto w Halifaksie i wrócić samolotem do Toronto.
Przejazdy zajmą Ci po 5 – 6 godzin dziennie, ale będzie sporo dni, kiedy nie będziesz zmieniać lokalizacji.

Wstępnie Twoja trasa podróży po Kanadzie może wyglądać jak na poniższej mapce:
Toronto – prowincja Quebec – Ottawa – Mahone Bay – Lunenburg – Wyspa Księcia Edwarda – Montreal – Toronto

Toronto i Niagara: 2 – 3 dni

widok na góry na Wodospad Niagara

W Toronto spędź dwa do trzech dni, w tym jeden dzień poświęć na zwiedzanie Niagary.

Główne atrakcje Toronto:

 • Kensington Market – tętniąca życiem dzielnica artystyczna Toronto – znajdziesz to vintage’owe butiki, street art, sprzedawców ulicznych, bary i kawiarnie oraz świetne jedzenie, a wszystko to na niewielkiej przestrzeni wśród kolorowych, wąskich uliczek. Idealne miejsce na dłuższy spacer, zakupy i jedzenie.
 • St.Lawrence Market – klimatyczne stare uliczki, sporo artystów i sprzedawców ulicznych – świetne miejsce na lunch
 • CN Tower – główny punktu widokowy w Toronto. Przy dobrej pogodzie może być nawet widać Niagarę.
 • Oceanarium oraz liczne muzea, jeśli jesteś fanem sztuki.
 • Harbourfront Center – miejsce, gdzie można zostać cały dzień albo i dłużej. Kulturalne i sportowe centrum Toronto – można jeździć na łyżwach, pływać kajakiem, patrzeć na proces tworzenia ceramiki, biżuterii czy szkła, można posłuchać wieczornego koncertu oraz oczywiście zjeść kolację.
 • Distillery District – dawna dzielnica przemysłowa z wiktoriańską zabudową została zrewitalizowana i obecnie jest pełna galerii, klubów i restauracji.
 • Toronto Islands – jeśli masz ochotę na plażowanie albo wizytę w parku rozrywki, lub przejażdżkę na rowerze wśród przyrody, to wybierz się promem na wyspy otaczające Toronto – nie będzie żałować!
 • Royal Ontario Museum z olbrzymią ekspozycją dotyczącą życia Pierwszych Narodów – rdzennych mieszkańców Kanady.

Wodospad Niagara – co warto zobaczyć

Nad Niagarę dojedziesz z Toronto w półtorej godziny. Możesz wybrać spacer przez bezpłatne punkty widokowe albo wykupić Adventure Pass i popłynąć w rejs za wodospadami czy przejechać się kolejką nad Niagarą.

Przejazd do Ottawy i zwiedzanie 1 – 2 dni

Kanada, widok na stare miasto Ottawy

Trasa do Ottawy zajmie Ci cały dzień – ok. 7 godzin, ale będzie też czas na postój nad jeziorem Ontario i sporo zwiedzania.
Jadąc z Kanady do Ottawy wybierz genialną trasę wzdłuż rzeki Św. Wawrzyńca przez Thousand Islands Parkway aby podziwiać scenerię. Koniecznie zobacz też Thousand Islands Bridge na granicy kanadyjsko-amerykańskiej
Możesz zwiedzić historyczny Fort Henry z XIX wieku zbudowany aby chronić flotę przed atakiem Amerykanów.

Zwiedzanie Ottawy

 • Wzgórze Parlamentarne: codziennie jest darmowe oprowadzanie po Center Block – siedziba senatu, Izby Gmin oraz Biblioteka główna. Oprowadzanie jest też po Block H, pokazującym życie parlamentarzystów w XIX wieku.
 • Rejs statkiem po Ottawa River i Rideau Cruise. Dwugodzinne rejsy nie są szczególnie drogie a widoki są warte poświęcenia im dwóch godzin.
 • Wieczorny spacer wzdłuż poprzecinanego śluzami kanału Rideau – po drodze będą parki i zieleń, kawiarnie i restauracje.

Przejazd do Quebecu i zwiedzanie 1 – 2 dni

mała uliczka w Quebecu

Przejazd z Ottawy do Quebecu zajmie Ci ok. 4 godzin. Przy wczesnym wyjeździe z Ottawy będziesz mieć sporo czasu na zwiedzanie. Kanadyjczycy tutaj mówią niemal wyłącznie po francusku i nie jest to standardowy francuski, więc przygotuj się na problemy z komunikacją 😉

Główne zabytki Quebecu – spacer przez miasto

 • Brama miejska Porte St. Louis przechodząca w rue St-Louis – główną ulicę;
 • Fairmount Le Chateau Frontenac – ikona Quebecu, hotel – zamek;
 • murale Fresque des Québécois i Fresque du Petit-Champlain;
 • Place-Royale – miejsce najstarszego francuskiego osiedla w Ameryce;
 • Katedra Notre-Dame-des-Victoires;
 • Basilique Cathedrale – Notre-Dame-de-Quebec;
 • Terrace Dufferin;
 • Promenade des Gouverneurs – drewniana promenada o długości 3 kilometrów prowadząca przez miasto; piękne widoki na miasto i rzekę, trasa prowadzi z Dufferin Terrace do Plains of Abraham;
 • La Citadelle (po drodze) – dawny fort, do dziś instalacja militarna i kanadyjska siedziba brytyjskiego monarchy oraz kanadyjskiego Gubernatora Generalnego; najstarsza forteca Kanady.

Przejazd na Wyspę Księcia Edwarda 2 dni

latarnia morska na Cape Breton

Przejazd z Quebecu na Wyspę Księcia Edwarda zajmie Ci dwa dni, na noc możesz zatrzymać się w miasteczku Fredericton.
Po drodze zobacz koniecznie:

 • Grand Falls Gorge; na miejscu można popłynąć pod wodospady pontonem oraz wykąpać się w basenie u ich stóp
 • King’s Landing Historical Settlement – skansen i żywe muzeum pokazujące codziennie życie z XIX i początków XX wieku.
 • Hopewell Rocks słynne z pływów; pływy są co 50 min, władze parku polecają pobyt ok 4 godzinny. Przy odpływie możesz chodzić po dnie oceanu. Przy Hopewell Rocks zaplanuj także piknik.

Zwiedzanie Wyspy Księcia Edwarda: 3 – 4 dni

Wyspa Księcia Edwara to niesamowita linia brzegowa i fantastyczne, zielone łąki (stąd była Ania z Zielonego Wzgórza, wioskę Avonlea można zwiedzać) Warto przy okazji zajadać się homarami – to lokalny specjał. Na PEI możesz również zaplanować 2 – 3 dni na plażowanie.

Co robić na Wyspie Księcia Edwarda?

 • Wycieczka śladami Ani z Zielonego Wzgórza.
 • Points East Coast Drive – trasa widokowa przez wschód wyspy.
  Około 4 godzin plus zwiedzanie miasteczek i plażowanie – trasa jest przepiękna, miasteczka są śliczne, więc warto się nie spieszyć i zatrzymywać się na częste postoje.
 • Plażowanie – na Wyspie są piękne plaże.
 • Trasy samochodowe lub rowerowe wzdłuż wybrzeża.
 • Park narodowy Wyspy Księcia Edwarda – piękne szlaki spacerowe i rowerowe, plaże, możliwość noclegu pod gwiazdami.

Cape Breton

Kolejne 2 – 3 dni spędź na Cape Breton Island przemierzając park narodowy i lasy Cape Breton Highlands.
Cape Breton Highlands to idealne miejsce zarówno na spacery i lekki trekking – szlaków na każdym poziome zaawansowania nie brakuje – jak i na przejazd samochodem spektakularną trasą. Jeśli jesteś fanem rowerów, to znajdziesz tu też piękne trasy rowerowe.

Pokonaj samochodem Cabot Trail – cała pętla ma 300 km i jeśli masz więcej czasu, to rozbij ją na dwa dni
Najlepsza część jest z Cheticamp do Ingonish przez wspomniany park narodowy

Bridgetown i wieloryby 2 dni

wieloryb wyskakujący z wody

Z Cape Breton przejazd na zachodnią części półwyspu, do Digby. Wydłuż trasę tak, aby zobaczyć Peggy’s Cove i latarnię morską – to ona pojawia się na większości zdjęć z regionu. Warto zobaczyć winnice Annapolis Valley i zatrzymać się na postój przy Zatoce Fundy, gdzie również są duże pływy.

W okolicach Digby popłyń w rejs z oglądaniem wielorybów z biurem podróży z Digby oraz na wycieczkę „Plankton, Periwinkles and Predators” pokazujące, m.in. co ściąga wieloryby w te okolice.

Z półwyspu przejazd do Montrealu a następnie do Toronto, albo do Halifaksu, skąd wrócisz samolotem do Toronto.

Jeśli wybierasz się do Kanady i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje kanadyjskie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Kanady?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska