Jeśli masz dwa tygodnie na pierwszą podróż po Japonii to koniecznie zwiedź okolice Kanto – czyli zobaczyć Tokio i współczesną Japonię, oraz Kansai, kolebkę kultury japońskiej, z dawnymi stolicami – Kioto i Narą.
W obu regionach nie zabraknie atrakcji, a aby poczuć klimat kraju lepiej jest spędzić po kilka nocy w jednym miejscu.

Jestem japonistką, w Japonii spędziłam naprawdę dużo czasu – będę przeszczęśliwa, jeśli pozwolisz mi zaprojektować Twój wyjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni!

Kiedy jechać do Japonii?

Wakacje w Japonii można planować w dowolnym miesiącu, ale w najbardziej polecane okresy to wiosna i jesień. Kwitnące wiśnie można podziwiać na przełomie marca i kwietniu, a czerwone liście klonów – w grudniu. Latem, podczas pory deszczowej, jest gorąco, parno i duszno – zwiedzanie nie jest wtedy najprzyjemniejsze, a przy tym jest to wysoki sezon.
Dobrą porą jest maj oraz październik, kiedy pogoda w Japonii jest dobra i nie ma dużych tłumów.

Jaki planować budżet na podróż do Japonii na własną rękę?

Przykładowe ceny w Japonii: wstępy do świątyń i zabytków nie są szczególnie drogie – 300 – 800 jenów.  Sensowny obiad w sieciowej restauracji m.in. sushi, zupę miso czy ramen, można zjeść za 300 – 1000 jenów, tradycyjna kuchnia japońska – głównie ryby i owoce morza – w lepszej restauracji kosztuje od ok. 3000 – 4000 jenów wzwyż
JR Pass który pokryje większość przejazdów międzymiastowych to koszt 39,600 jenów za tydzień lub 64,120 jenów za dwa tygodnie. Możesz kupić go online przed wjazdem do Japonii i aktywować w biurze JR na lotnisku.
Całodniowy bilet na metro kosztuje 710 jenów, bilety na jeden przejazd od 150 do 300 jenów.
Noclegi, szczególnie w szczycie sezonu są dość drogie, dobrze jest liczyć od 100 USD za noc za pokój dwuosobowy.

Ceny lotów do Japonii w związku z wojną na Ukrainie znacznie wzrosły, wydłużyły się też czasu lotów, także chcąc jechać na wakacje do Japonii warto najpierw sprawdzić ceny lotów.

Obecnie wiza turystyczna do Japonii nie jest wymagana na okres do 90 dni – ruch bezwizowy został przywrócony w październiku 2022 r.  Paszport musi być ważny do końca pobytu w Japonii.

Czy ta trasa po Japonii jest dla mnie?

Wyjazd do Japonii na dwa tygodnie, do Tokio i Kioto jest idealny na pierwszy pobyt w tym kraju dla miłośników kultury japońskiej, zarówno tej starożytnej, jak i nowoczesnej.
Lecieć do Japonii mogą zarówno miłośnicy aktywnego zwiedzania, poznawania odmiennych smaków i szaleństwa wielkich metropolii, jak i ci, którzy wolą chwilę zadumy w cichej świątyni.
Japonia jest też świetnym miejscem na wyjazd z dziećmi – kraj jest bardzo bezpieczny pod każdym względem, a dla najmłodszych znajdzie się bardzo dużo atrakcji.
Japończycy słabo znają język angielski, nawet w dużych miastach, ale są chętni do pomocy, a w dobie translatorów komunikacja przestaje być problemem przy podróży do Japonii na własną rękę. Wyjazd z biurem podróży nie jest tutaj konieczny.
Jokohama, widok na panoramę miasta, góra Fuji w tle

Poruszanie się po Japonii

Podróżując po Japonii będziesz poruszać się pociągami – głównie shinkansenami, czyli bardzo szybkimi pociągami. Najbardziej będzie opłacać się zakup JR Passa, który obejmie niemal wszystkie przejazdy międzymiastowe (poza pociągami Nozomi i Mizuho) oraz część przejazdów lokalnych.
JR Pass nie obowiązuje na metro w Tokio i Kioto, autobusy w Kioto czy na przejazdy kolejami prywatnych przewoźników, których w Japonii jest sporo.
Cena JR Pass to koszt 39,600 jpy za tydzień lub 64,120 jpy za dwa tygodnie.

Zwiedzanie Tokio 4 dni

Tokio - słynne skrzyżowanie w Shibuya

Swoją wycieczkę do Japonii najprawdopodobniej zaczniesz w Tokyo, gdzie spędzisz większą część pierwszego tygodnia w Japonii.
Tokio to przede wszystkim wielkie, nowoczesne miasto. W samym Tokio na 4 – 5 dni też nie zabraknie rzeczy do zwiedzania, zarówno w dzień, jak i w nocy. Większość czasu wystarczy spacerować po mieście i podziwiać wieżowce oraz najdziwniejsze sklepy w pełnym neonów Shinjuku, Harajuku czy Roppongi. Możesz wjechać na najwyższy budynek miasta – Tokyo Sky Tree oraz zrobić sobie wycieczkę na Odaibę – sztuczną wyspę na Zatoce Tokijskiej, gdzie oprócz wieżowców, centrów handlowych, plaży i Statuy Wolności jest też onsen (gorące źródła) w stylu XVIII wieku – warto spróbować klimatu samurajskiego okresu Edo
Oprócz tego warto zwiedzić tereny pałacu cesarskiego oraz parki i świątynie, między innymi w Asakusa, najstarszej części Tokio, gdzie częściowo zachowała się tradycyjna zabudowa, oraz w Yanaka, gdzie także możesz zobaczyć dawne Tokio.
Jeśli interesuje Cię kultura samurajów, to udaj się do dzielnicy Ryogoku, gdzie są stajnie sumo, hala sportowa a także wiele restauracji sprzedających chinko-nabe – danie sumitów.

Zwiedzanie okolic Tokio – 3 dni

Kanazawa, ogród krajobrazowy, jeziorko, mostki, drzewa

Kamakura

Aby doświadczyć japońskiej kultury pojedź do Kamakury niedaleko od Tokio. Bilet kosztuje
ok. 1000 jenów, wstęp do pojedynczych świątyń to 300 – 800 jenów a z Tokio jedzie się niecałą godzinę.
Znajdziesz tam przepiękne świątynie, zarówno buddyjskie, jak i shintoistyczne, oraz olbrzymia statua Buddy na otwartym powietrzu. Wiele świątyń jest naprawdę klimatycznych, ukrytych w lesie. Zobaczysz też japońskie wiejskie domy z ogrodami, typowe zajazdy i restauracje, a jeśli się zmęczysz, będziesz mógł odpocząć na lokalnej plaży.

Nikko

Będac w Tokio możesz także pojechać do Nikko, gdzie znajduje się mauzoleum jednego z shogunów, dawnych władców Japonii – Tokugawy Ieyasu. Miejsce jest piękne, też położone w lesie – jest to cały kompleks świątyń, naprawdę wart odwiedzenia. Drewniane świątynie są niesamowicie bogato i kolorowo zdobione – można między innymi zobaczyć słynne trzy małpki, które nie widzą, nie słyszą i nie mówią zła.
To już nieco dłuższa wycieczka – jedzie się ponad dwie godziny, ale można wyjechać rano i zwiedzić cały kompleks w ciągu jednego dnia. Jednodniowy pass – bilet w obie strony, autobusy na miejscu oraz wstęp do zabytków kosztuje 4400 jenów.
Można też zostać tam na noc w typowo japońskim ryokanie z gorącymi źródłami – nie brakuje takich miejsc w okolicy, chodź ceny noclegów są wysokie. Gorące źródła cieszą się największą popularnością jesienią oraz wiosną.

Yokohama

Jokohama, widok na panoramę miasta, góra Fuji w tle

Będąc w Tokio można zrobić sobie całodzienną wycieczkę do pobliskiej Jokohamy i zobaczyć port, przepiękne ogrody japońskie oraz największe w Japonii Chinatown. Można także zwiedzić japoński browar Kirin.

Wspinaczka na górę Fudżi

Jeśli lubisz trekking, to przyjeżdżając do Japonii w lecie (lipiec – sierpień) rozważ nocną wspinaczkę na górę Fudżi – najwyższy szczyt Japonii wznoszący się na wysokość 3776 m n.p.m – sam trekking nie jest szczególnie wymagający, a wschód słońca nad kraterem wulkanu jest wart wysiłku. Po zejściu z góry w ramach nagrody za wysiłek można zrelaksować się w onsenie z widokiem na słynny szczyt.
Wypad z Tokio zajmie Ci jedną noc i dzień, jeśli chcesz nocować pod Fuji to przeznacz na wyjazd nieco więcej czasu.

Zwiedzanie Kioto – 4 dni

Kioto - stare uliczki Gionu o zmroku

Z Tokio pojedź szybkim pociągiem – shinakansenem – do Kioto – „japońskiego Krakowa”. Dojazd zajmie Ci niecałe 3 godziny.
Kioto, dawna stolica Japonii, to miasto, gdzie dominuje tradycja. W starej dzielnicy Gion, gdzie zachowała się stara, tradycyjna zabudowa, można spotkać gejszę oraz zjeść typowy kiotowski posiłek. Miasto słynie z wielu liczących sobie setki lat drewnianych świątyń i pagód buddyjskich, oraz shintoistycznych chramów. Miasto położone jest dolinie między górami – to na ich stokach budowano świątynie, które miały chronić miasto przed złymi mocami. Przez Kioto przepływa rzeka Kamogawa, nad brzegami której rosną wiśnie, rozkwitające w marcu/kwietniu a od jesieni do wiosny nad rzeką oraz w pobliskich klubach i pubach tętni życie nocne. Warto zobaczyć, jak tu łączu się współczesność, tradycja i nowoczesność.

W Kioto odbywa się wiele festiwali, szczególnie latem i jesienią. Jesienią i wiosną, podczas kwitnienia wiśni i czerwienienia klonów, świątynie są przepięknie podświetlone.
Warto tu zwiedzić pałac cesarski zbudowany w skromnym, surowym stylu, oraz dużo bogatszy zamek, będący siedzibą shoguna podczas wizyt w Kioto. Najbardziej znane ze świątyń to Kiyomizudera, Kinkakuji czy Ryoanji.

Okolice Kioto – 3 dni

Nara – dawna stolica Japonii

Świątynia Todaiji w Narze
Będąc w Kioto dobrze jest zrobić sobie całodniową wycieczkę do oddalonej około 1,5 godziny jazdy pociągiem Nary – dawnej stolicy Japonii, gdzie można podziwiać jedną z największych świątyń w kraju, Todaiji, leżą w pięknym parku razem z wieloma innymi cennymi zabytkami, pomiędzy którymi przechadzają się stada danieli. W Narze jest też świetne muzeum sztuki japońskiej, a w pobliżu leży miejscowość z Horyuji, najstarszą drewnianą świątynią Japonii – warto mieć ją na uwadze planując zwiedzanie.

Wycieczka do Osaki

Japonia, port w Osace nocą

Jeśli wolisz bardziej współczesne rozrywki mogą udać się do oddalonej o około godzinę drogi Osaki, gdzie warto odwiedzić zamek oraz świetne oceanarium, a także przejść się centrum miasta.

Góra Koya – 2 dni

mnisi w pomarańczowych szatach modlący się przez świątynią

Miłośnicy tradycji oraz religii japońskiej będą zachwyceni dwudniowym pobytem na górze Koya, śwętym miejscu jednej z sekt buddyzmu japońskiego. Nocleg tam jest możliwy wyłącznie w jednym z wielu klasztorów buddyjskich. Mnisi przygotowują wegetariańskie posiłki, gorącą kąpiel w typowej japońskiej łaźni, a wcześnie rano można wziąć udział w ceremonii porannej oraz czytaniu sutr. Na górze są przepiękne świątynie, można wziąć udział w ceremoniach. Godny uwagi jest przepiękny, tajemniczy stary cmentarz, porośnięty tropikalną roślinnością i olbrzymimi cedrami.

Dojazd w jedną stronę z Kioto zajmie Ci około trzech godzin. Dojazd niestety nie jest pokryty przez JR Pass, na miejscu też noclegi są dość drogie – od 10 000 jenów na osobę, więc warto wziąć to pod uwagę planując budżet na wyjazd do Japonii.

Co jeszcze zobaczyć podczas podróży do Japonii

Japonia oferuje oczywiście dużo więcej atrakcji niż te wymienione – osoby preferujące zobaczyć jak najwięcej mogą w ciągu dwóch tygodni przejechać szybkimi pociągami sporą część kraju, odwiedzając także tak znane miejsca jak Hiroszima, Nagasaki czy Fukuoka.
W zależności od konkretnych zainteresowań zwiedzającego można udać się szlakiem historii lub religii japońskiej, poznać najnowocześniejsze budowle czy szukać śladów ulubionych bohaterów mangi.

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika. Jeśli masz więcej czasu, poczyta, jak możesz spędzić trzy tygodnie w Japonii.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!
Jeśli wybierasz się do Japonii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, skontaktuj się z nami 🙂

Wybierasz się do Japonii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska