Jeśli masz dwa tygodnie na pierwszą podróż po Japonii to koniecznie zwiedź okolice Kanto – czyli zobaczyć Tokio i współczesną Japonię, oraz Kansai, kolebkę kultury japońskiej, z dawnymi stolicami – Kioto i Narą.
W obu regionach nie zabraknie atrakcji, a aby poczuć klimat kraju lepiej jest spędzić po kilka nocy w jednym miejscu.

Kiedy jechać do Japonii?

Wyjazd do Japonii można planować w dowolnym miesiącu, ale w najbardziej polecane okresy to wiosna i jesień. Kwitnące wiśnie można podziwiać na przełomie marca i kwietniu, a czerwone liście klonów – w grudniu. Latem, podczas pory deszczowej, jest gorąco, parno i duszno – zwiedzanie nie jest wtedy najprzyjemniejsze, a przy tym jest to wysoki sezon.
Dobrą porą jest maj oraz październik, kiedy temperatury nie są bardzo wysokie, i nie jest też aż tak tłoczono.

Jaki planować budżet na podróż do Japonii?

Przykładowe ceny w Japonii: wstępy do świątyń i zabytków nie są szczególnie drogie – 300 – 800 jenów, sensowny obiad w sieciowej restauracji można zjeść za 300 – 1000 jenów, obiad w lepszej restauracji kosztuje od ok. 2000 – 4000 jenów.
JR Pass który pokryje większość przejazdów międzymiastowych to koszt 39,600 jenów za tydzień lub 64,120 jenów za dwa tygodnie.
Całodniowy bilet na metro kosztuje 710 jenów, bilety na jeden przejazd od 150 do 300 jenów.
Noclegi, szczególnie w szczycie sezonu są dość drogie, dobrze jest liczyć od 400 zł za noc za pokój dwuosobowy.

Czy ta trasa po Japonii jest dla mnie?

Wyjazd do Japonii na dwa tygodnie, do Tokio i Kioto jest idealny na pierwszy pobyt w tym kraju dla miłośników kultury japońskiej, zarówno tej starożytnej, jak i nowoczesnej a także dla osób lubiących aktywne zwiedzanie, poznawanie nowych smaków oraz interesujących się zarówno nowoczesnymi metropoliami ale lubiących też odpocząć w pełnej zadumy świątyni.
Japonia jest też świetnym miejscem na wyjazd z dziećmi – kraj jest bardzo bezpieczny pod każdym względem, a dla najmłodszych znajdzie się bardzo dużo atrakcji.

Poruszanie się po Japonii

Podróżując po Japonii będziesz przemieszczać się głównie shinkansenami – szybkimi pociągiami. Najbardziej będzie opłacać się zakup JR Passa, który obejmie niemal wszystkie przejazdy miedzymiastowe oraz część przejazdów lokalnych.
JR Pass nie obowiązuje na metro w Tokio i Kioto, autobusy w Kioto czy na przejazdy kolejami prywatnych przewoźników, których w Japonii jest sporo.
Cena JR Pass to koszt 39,600 jenów za tydzień (ok. 1500 zł) lub 64,120 jenów (ok. 2500 zł) za dwa tygodnie.

Zwiedzanie Tokio 4 dni

Swoją podróż po Japonii najprawdopodobniej zaczniesz w Tokio, gdzie spędzisz większą część pierwszego tygodnia w Japonii.
Tokio to przede wszystkim wielkie, nowoczesne miasto. W samym Tokio na 4 – 5 dni też nie zabraknie rzeczy do zwiedzania, zarówno w dzień, jak i w nocy. Większość czasu wystarczy spacerować po mieście i podziwiać wieżowce oraz najdziwniejsze sklepy w Shinjuku, Harajuku czy Roppongi. Na pewno warto zrobić sobie wycieczkę na Odaibę – sztuczną wyspę na Zatoce Tokijskiej, gdzie oprócz wieżowców, centrów handlowych, plaży i Statuy Wolności jest też onsen (gorące źródła) w stylu XVIII wieku – warto spróbować klimatu samurajskiego okresu Edo
Oprócz tego warto zwiedzić tereny pałacu cesarskiego oraz parki i świątynie, między innymi w Asakusa, najstarszej części Tokio, gdzie częściowo zachowała się tradycyjna zabudowa, oraz w Yanaka, gdzie także możesz zobaczyć dawne Tokio.
Jeśli interesuje Cię kultura samurajów, to udaj się do dzielnicy Ryogoku, gdzie są stajnie sumo, hala sportowa a także wiele restauracji sprzedających chinko-nabe – danie sumitów.

Zwiedzanie okolic Tokio – 3 dni

Kamakura

Aby doświadczyć japońskiej kultury pojedź do Kamakury niedaleko od Tokio. Bilet kosztuje
ok. 1000 jenów, wstęp do pojedynczych świątyń to 300 – 800 jenów a z Tokio jedzie się niecałą godzinę.
Znajdziesz tam przepiękne świątynie, zarówno buddyjskie, jak i shintoistyczne, oraz olbrzymia statua Buddy na otwartym powietrzu. Wiele świątyń jest naprawdę klimatycznych, ukrytych w lesie. Zobaczysz też japońskie wiejskie domy z ogrodami, typowe zajazdy i restauracje, a jeśli się zmęczysz, będziesz mógł odpocząć na lokalnej plaży.

Nikko

Będac w Tokio możesz także pojechać do Nikko, gdzie znajduje się mauzoleum jednego z shogunów, dawnych władców Japonii – Tokugawy Ieyasu. Miejsce jest piękne, też położone w lesie – jest to cały kompleks świątyń, naprawdę wart odwiedzenia. Drewniane świątynie są niesamowicie bogato i kolorowo zdobione – można między innymi zobaczyć słynne trzy małpki, które nie widzą, nie słyszą i nie mówią zła.
To już nieco dłuższa wycieczka – jedzie się ponad dwie godziny, ale można wyjechać rano i zwiedzić cały kompleks w ciągu jednego dnia. Jednodniowy pass – bilet w obie strony, autobusy na miejscu oraz wstęp do zabytków kosztuje 4400 jenów.
Można też zostać tam na noc w typowo japońskim ryokanie z gorącymi źródłami – nie brakuje takich miejsc w okolicy, chodź ceny noclegów są wysokie. Gorące źródła cieszą się największą popularnością jesienią oraz wiosną.

Yokohama

Będąc w Tokio można zrobić sobie całodzienną wycieczkę do pobliskiej Jokohamy i zobaczyć port, przepiękne ogrody japońskie oraz największe w Japonii Chinatown. Można także zwiedzić japoński browar Kirin.

Wspinaczka na górę Fuji

Jeśli lubisz trekking, to przyjeżdżając do Japonii w lecie (lipiec – sierpień) rozważ nocną wspinaczkę na górę Fuji – sam trekking nie jest szczególnie wymagający, a wschód słońca nad kraterem wulkanu jest wart wysiłku. Po zejściu z góry w ramach nagrody za wysiłek można zrelaksować się w onsenie z widokiem na słynny szczyt.
Wypad z Tokio zajmie Ci jedną noc i dzień, jeśli chcesz nocować pod Fuji to przeznacz na wyjazd nieco więcej czasu.

Kioto – 4 dni

Z Tokio pojedź szybkim pociągiem – shinakansenem – do Kioto – „japońskiego Krakowa”. Dojazd zajmie Ci niecałe 3 godziny.
Kioto, dawna stolica Japonii, to miasto, gdzie dominuje tradycja. W starej dzielnicy Gion, gdzie zachowała się stara, tradycyjna zabudowa, można spotkać gejszę oraz zjeść typowy kiotowski posiłek. Miasto słynie z wielu liczących sobie setki lat drewnianych świątyń i pagód buddyjskich, oraz shintoistycznych chramów. Miasto położone jest dolinie między górami – to na ich stokach budowano świątynie, które miały chronić miasto przed złymi mocami. Przez Kioto przepływa rzeka Kamogawa, nad brzegami której rosną wiśnie, rozkwitające w marcu/kwietniu a od jesieni do wiosny nad rzeką oraz w pobliskich klubach i pubach tętni życie nocne. W Kioto odbywa się wiele festiwali, szczególnie latem i jesienią. Jesienią i wiosną, podczas kwitnienia wiśni i czerwienienia klonów, świątynie są przepięknie podświetlone.
Warto tu zwiedzić pałac cesarski zbudowany w skromnym, surowym stylu, oraz dużo bogatszy zamek, będący siedzibą shoguna podczas wizyt w Kioto. Najbardziej znane ze świątyń to Kiyomizudera, Kinkakuji czy Ryoanji.

Okolice Kioto – 3 dni

Nara – dawna stolica Japonii

Świątynia Todaiji w Narze

Będąc w Kioto dobrze jest zrobić sobie całodniową wycieczkę do oddalonej około 1,5 godziny jazdy pociągiem Nary – dawnej stolicy Japonii, gdzie można podziwiać jeden z najstarszych świątyń w kraju, umieszczone w pięknym parku rekonstrukcję pierwszego stałego pałacu cesarskiego. W Narze jest też świetne muzeum sztuki japońskiej.

Osaka

Jeśli wolisz bardziej współczesne rozrywki mogą udać się do oddalonej o około godzinę drogi Osaki, gdzie warto odwiedzić zamek oraz świetne oceanarium, a także przejść się centrum miasta.

Góra Koya – 2 dni

Torii na górze Koya

Miłośnicy tradycji oraz religii japońskiej będą zachwyceni dwudniowym pobytem na górze Koya, śwętym miejscu jednej z sekt buddyzmu japońskiego. Nocleg tam jest możliwy wyłącznie w jednym z wielu klasztorów buddyjskich. Mnisi przygotowują wegetariańskie posiłki, gorącą kąpiel w typowej japońskiej łaźni, a wcześnie rano można wziąć udział w ceremonii porannej oraz czytaniu sutr. Na górze są przepiękne świątynie, można wziąć udział w ceremoniach. Godny uwagi jest przepiękny, tajemniczy stary cmentarz, porośnięty tropikalną roślinnością i olbrzymimi cedrami.

Dojazd w jedną stronę z Kioto zajmie Ci około trzech godzin. Dojazd niestety nie jest pokryty przez JR Pass, na miejscu też noclegi są dość drogie – od 10 000 jenów na osobę, więc warto wziąć to pod uwagę planując budżet dna wyjazd Japonii.

Podsumowanie

Japonia oferuje oczywiście dużo więcej atrakcji niż te wymienione – osoby preferujące zobaczyć jak najwięcej mogą w ciągu dwóch tygodni przejechać szybkimi pociągami sporą część kraju, odwiedzając także tak znane miejsca jak Hiroshima, Nagasaki czy Fukuoka.
W zależności od konkretnych zainteresowań zwiedzającego można udać się szlakiem historii lub religii japońskiej, poznać najnowocześniejsze budowle czy szukać śladów ulubionych bohaterów mangi.

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika.
Nie masz czasu zająć się przygotowaniem takiego wyjazdu? Zrobimy to za Ciebie!
Jeśli wybierasz się do Japonii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, skontaktuj się z nami 🙂

Wybierasz się do Japonii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska