Indie – miejsce narodzin buddyzmu, kraj kontrastów, przebogata kultura i fantastyczna architektura kontrastują z nędzą ulicy. Indie fascynują, wciągają, mogą odrzucić osoby nieprzygotowane do kontaktu z tym krajem, ale na pewno nie pozostawią nikogo obojętnym. Podróż do Indii na pewno głęboko Cię poruszy, niezależnie od tego, ile krajów już odwiedziłeś.

Kiedy jechać do Indii?

Wyjazd do Indii, na północny zachód subkontynentu dobrze jest odwiedzać między listopadem a majem, kiedy nie jest przeraźliwie gorąco oraz nie ma deszczy monsunowych, które znacznie utrudniają zwiedzanie i przyczyniają się do problemów komunikacyjnych.

Jaki planować budżet na podróż po Indiach?

W Indiach kontrasty społeczne są bardzo widoczne, i tak samo można podróżować. Ceny w Indiach są dużo niższe niż w innych krajach Azji, a do wyboru są hotele i środki transportu w niemal każdej cenie. Biorąc pod uwagę, że poniższy plan zakłada spędzenie kilku nocy w pociągu, dobrze będzie wykupić klimatyzowane, wygodne kuszetki. Nocleg na wysokim poziomie można dostać za $15 – $20 złotych, posiłek w bardzo dobrej restauracji nie będzie kosztował więcej niż $10 – $15 zł. Przemieszczanie się również nie jest drogie, nawet pociągami w wysokim standardzie. Dzienny budżet podczas pobytu w Indiach to od ok. 50 – 65 USD, ale da się też zrealizować wyjazd nieco taniej.

Czy wyjazd do Indii jest dla mnie?

Wyjazd do Indii jest idealny dla osób przygotowanych na poznanie innego świata, innej kultury, innego sposobu życia. Trzeba przygotować się na szok, na konfrontację własnych wyobrażeń o świecie z rzeczywistością, na poznanie czegoś nowego. Trzeba zaakceptować że jest brudno, że śmierdzi, że jest chaos, i doszukać piękna i doświadczyć niesamowitych wrażeń po akceptacji Indii takimi, jakimi są.

Thali z ryżem, bananami i słodyczami

Złoty Trójkąt – Delhi, Agra, Jaipur

Jeśli masz dwa tygodnie na podróż do Indii, to większość pobytu przeznacz na pustynny Radżastan z jego stolicą – Jaipurem, oraz pobliskimi miejscowościami – Puszkarem, Udaipurem i Jaisalmerem, gdzie możesz niesamowicie doświadczyć indyjskiej kultury oraz zachwycić się dawnymi fortami i świątyniami.
Pomiędzy miastami można komfortowo przemieszczać się pociągami, chociaż dotarcie do bardziej odległych miejsc Rajasthanu będzie wymagało całonocnej jazdy pociągiem.
Na szczęście są dostępne wygodne, klimatyzowane kuszetki, więc podróż nie będzie bardzo męcząca. Zakup biletów online z 3 miesięcznym wyprzedzeniem.
Warto pamiętać, że zarówno pociągi, jak i samoloty są mocno poopóźniane, więc lepiej nie planować bardzo intensywnej trasy.
W wielu miejscach można zatrzymać się w hotelach założonych w dawnych rezydencjach arystokratycznych – haweli.

Zwiedzanie Delhi – 1 dzień

Stolica Indii wbrew pozorom nie jest piękna ani fascynująca, i nie ma sensu spędzać w niej więcej niż jeden – dwa dni, aby się zaaklimatyzować i zobaczyć główne zabytki pozostałe po Wielkich Mogołach – dawnych muzułmańskich władcach północnych Indii – grobowiec Humajuna, Czerwony Fort Lal Qila, Jama Masjid – główny meczet Delhi, oraz minaret Kutb Minar.
Warto odwiedzić sikhijską świątynię – Gurudwarę Bangla Sahib oraz nowy kompleks świątyń hinduistycznych, ulokowany nad brzegiem Jamuny – Swaminarayan Akshardham.

Zwiedzanie Radżastanu

Radżastan – pustynny stan na północnym zachodzie Indii, gdzie wielbłądy i słonie wciąż chodzą po ulicach, jest słynny z kolrowych miast-fortów zbudowanych z piaskowca, pysznej, ostrej kuchni i pięknej biżuterii.

Jest tu chaotycznie i głośno, smaga Cię suchy, gorący wiatr z pustyni, ale jest tu też pięknie, klimatycznie i kolorowo. Niegdyś rządzona przez Radżputów kraina fortów i maharadżów to dziś urzeka odwiedzających.

Zwiedzanie Dżajpuru – 2 dni

W Jaipurze, jak w innych miastach Rajasthanu, wciąż zachowała się typowa dla regionu architektura. W Różowym Mieście, nazwanym tak ze względu na charakterystyczny kolor murów obronnych jest przepiękny pałac dawnych władców – Rajputów, niegdyś rządzących Rajasthanem, oraz broniące pałacu i miasta trzy forty na wzgórzach: Amber, Jaigarh i Narhargarh.
Jaipur bywa nazywany Różowym Miastem ze względu na charakterystyczny, różowawy kolor zachowanych do dzisiaj murów miejskich, otaczających miasto.
Udaj się też do przepięknej Świątyni Małp – Galtaji – nieco oddalonej od centrum świątyni na wzgórzu, słynnej z setek żyjących tam małp.

Zwiedzanie Puszkaru

Puszkar, święte miasto hinduistów, położone nad jeziorem o uświęconych wodach, leży godzinę drogi od Jaipuru. W listopadzie odbywa się tam słynny targ wielbłądów. Miasto jest małe, można je zwiedzić w jeden dzień, jest też idealne na zakupy – w centrum jest długi rynek pełen odzieży, ozdób i przypraw w bardzo niskich cenach.
W mieście są też dobre restauracje, a atmosfera świętego miasta i widok krów okupujących ulice są niezapomniane.
W Puszkarze można wynająć wielbłąda z przewodnikiem i udać się na kilkugodzinną przejażdżkę po pustynnej okolicy.

Zwiedzanie Udaipuru – 2 dni

Udaipur to piękne, spokojnie miasteczko z błękitną zabudową i jeziorem w centrum. Warto po prostu spędzić dwa dni chodząc po wąskich uliczkach, robiąc zakupy na straganach (przepiękne wyroby srebrne!) oraz smakując lokalnych specjałów w którejś z wielu restauracji na dachach domów.

Zwiedzanie Udaipuru:

  • Rejs łodzią po jeziorze Pichola – pływają niedrogie, publiczne łodzie, a widoki są piękne; zwiedzanie świątyni na jeziorze – start przy Lake Pichola Boating Point
  • Spacer przez stargany – świetne miejsce na zakupy – przede wszystkim biżuteria, materiały, ale też ubrania – można zrobić zakupy na cały wyjazd. Jeśli chcesz kupić biżuterię na prezenty też najlepiej zrobić to w Udaipurze.
  • Świątynia Ekling Ji – 20 km od centrum miasta, dojazd tuk-tukiem; VIII-wieczna świątynia poświęcona Sziwie, najsłynniejsza świątynia miasta;
  • Zwiedzanie City Palace;
  • Świątynia Jagdish poświęcona Wisznu;
  • Zachód słońca nad jeziorem Fateh Sagar – dużo rodzin przychodzi tam na wieczorne pikniki a turystów jest mniej – Dewali Sunset Point.

Jaisalmer na pustyni – 2 dni

W Jaisalmerze również jest bardzo ciekawy, piękny fort, ale to nie główny powód, dla którego warto odwiedzić to miasto na skraju pustyni. Będąc w Jaisalmerze trzeba koniecznie udać się dwudniowe safari na wielbłądach na pustynię Tar oraz spędzić noc na piasku pod gwiazdami. Będzie to niezapomniane przeżycie. Na pustyni można zobaczyć także tradycyjne wioski ludzi żyjących w tamtych okolicach oraz zaznajomić się z sztuką, a przede wszystkim – tańcem.
Do Jaisalmeru możesz dolecieć z Jaipuru, albo dojechać nocnym pociągiem z Udaipuru.

Zwiedzanie Agry i Taj Mahalu

Do Agry dojedziesz pociągiem.  Nie ma sensu zostawać tu na dłużej niż jedną noc – oprócz Taj Mahalu oraz Czerwonego Fortu nie ma tam wiele do zwiedzania. Warto zobaczyć Taj w promieniach wschodzącego słońca – widok jest przepiękny, i nie ma tam wówczas aż takich tłumów.
Jeśli masz dodatkowe pół dnia zwiedź Fathepur Sikri – to XVI-wieczna stolica władcy Wielkich Mogołów – Akbara, jedne z lepiej zachowanych kompleksów architektonicznych tego okresu, zbudowana dookoła grobowca sufickiego świętego Salima Chishti. Dojazdy i zwiedzanie zajmą 5 – 6 godzin.
W Agrze trzeba mocno uważać na oszustów i złodziei, których niestety tam nie brakuje.
W Indiach generalnie trzeba się bardzo mocno targować, zarówno przy zakupach, jak i opłatach za taksówkę,rykszę, a nawet przy kupnie biletów pociągowych, oraz uważać na naciągaczy, ale w Agrze – miejscu odwiedzanym przez miliony turystów – jest szczególnie wielu oszustów.

Świątynie Khajuraho – 2 dni

erotyczne płaskorzeźby na froncie świątyni w Khajuraho

Z Agry pojedź nocnym pociągiem do Khajuraho – miasta, gdzie zachowały się świątynie tantryczne oraz dżinijskie zbudowane między X a XII wiekiem n.e., zwane potocznie „świątyniami kamasutry” ze względu na charakterystyczne zdobienia o mocno erotycznej tematyce. W Khajuraho najlepiej wynająć tuk tuka na cały dzień – kierowca zawiezie Cię do wszystkich świątyń i poczeka przed nimi.

Kompleksy świątyń w Khajuraho są oddalone od siebie o kilka kilometrów i dzielą się na wschodni i zachodni, a zwiedzanie zajmie cały dzień. Rykszarz dowiezie Was do jednego kompleksu, tam około 3 godzin zwiedzania i przejazd do kolejnego, następnie przejazd do miasteczka na nocleg.

Grupa Zachodnia jest większa i bardziej znana, najpopularniejsze świątynie to Kandariya Mahadeo, Devi Jagadambi Temple, ChausatH Yogini Temple, Chitragupta Temple ale wszystkie są blisko siebie, żadnej nie przeoczysz.

Grupa Wschodnia jest mniejsza, tu zaplanuj około godziny zwiedzania, zobaczysz kolejne fantastycznie zdobione świątynie.

Waranasi i Bodhgaya 2 – 3 dni

Varanasi - Ganges

Varanasi to Indie w miniaturze – jedno z najbardziej brudnych i najbardziej śmierdzących, a jednocześnie najbardziej fascynujących miejsc, jakie można odwiedzić. Waranasi jest małe, całe życie miasteczka skupia się dookoła ghatów – kamiennych schodów prowadzących do wód świętej rzeki – Gangesu, u wybrzeży której toczy się życie. Ludzie myją siebie i swoje zwierzęta, piorą ubrania, piją wodę i wrzucają do niej prochy zmarłych.
W Waranasi koniecznie trzeba wynająć łódź o wschodzie i zachodzi słońca, obserwując miasto i ceremonie hinduistyczne z wody, a poza tym pochodzić wąskimi uliczkami i obserwować życie toczące się na ulicach miast.

Życie Waranasi toczy się przy ghatach – kamiennych schodach prowadzący w dół do Gangesu; są ich dziesiątki, przy nich obok siebie płoną zwłoki, ludzie się kąpią, robią pranie i myją bawoły.

Zwiedzanie Varanasi

Najbardziej znane ghaty Varanasi to:

  • Panchganga Ghat – punkt spotkania pięciu rzek;
  • Manikarnika Ghat – główne miejsce kremacji – to tu dzień i noc płoną stosu pogrzebowe; pamiętaj, że jest tu zakaz robienia zdjęć!
  • Dasaswamedh Ghat – największy ghat, główne miejsce wieczornej ceremonii światła aarti.
  • Rana Ghat.
  • Kedar Ghat – bardzo kolorowy, główne miejsce kąpieli.
  • Assi Ghat – w okolicach Assi Ghat jest sporo restauracji i barów. Warto podejść do Assi Ghat o wschodzie słońca, kiedy miasto budzi się do życia. Piękne światło, bardzo klimatyczny czas. Można wypłynąć łodzią na rzekę albo po prostu obserwować ludzi – pielgrzymi schodzą do wody na rytualną kąpiel.

W Varanasi zwiedź także lokalne świątynie, w tym Kaal Bhairav – Awatary Shivy symbolizującej śmierć. Kupuje się czarne nitki jako opaskę chroniącą przed złem – to jedna z najstarszych świątyń Waranasi, oraz Świątynię Sankat Mochan – świątynię Hanumana.

Wieczorem weź udział w Ganga Aarti – ceremonii światła przy ghacie Dashwahmed . Dobrze jest wynająć łódź na 60-90 minutowy rejs o zachodzie słońca,
Przy ghacie czekają operatorzy łodzi, znalezienie chętnego nie będzie trudne. Zwykle sternik opowie Wam też o ceremonii oraz o walorach zdrowotnych wody z Gangesu, dostaniesz też małe świeczki do puszczenia na wodę.

40 minut drogi od Waranasi jest Bodh Gaya -jedno z czterech głównym miejsc buddyzmu, gdzie budda Gautama osiągnął oświecenie. Obecnie stoi tam świątynia znajdująca się na liście dziedzictwa UNESCO.

W Varanasi i Bodh Gai warto spędzić 3 dni, ale osoby zafascynowane kulturą indyjską spokojnie mogą spędzić więcej czasu nad brzegiem Gangi.

Wybierasz się do Indii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska