Jeśli masz dwa tygodnie na pobyt w Australii, to przejedź samochodem z Sydney do Melbourne oraz zobacz Great Ocean Road – zobaczysz fantastyczne miasta, piękne plaże i genialną przyrodę w czasie relatywnie krótkiego pobytu na Antypodach.

Kiedy jechać do Australii?

Optymalne miesiące na zwiedzanie okolic Melbourne to okres od marca do maja oraz sierpnia i września, kiedy klimat jest łagodny i nie ma aż tak dużej ilości turystów. Pamiętaj, że podczas australijskiej zimy w Melbourne może być chłodno – nie jest to zły termin, ale na plażowanie może być za zimno

Jaki planować budżet na podróż po Australii?

Bardzo orientacyjnie można założyć następujący budżet:
Nocleg: 200 – 350 zł za dobę, jedzenie to wydatek rzędu 120 zł na dobę na osobę, a transport na miejscu (samochód, taksówki itp.): ok. 3000 zł, zwiedzanie i atrakcje (średnio): 200-300 zł / doba (w zależności od wybranych atrakcji).

Czy ta trasa po Australii jest dla mnie?

Wyjazd do Australii jest idealny dla miłośników aktywnego wypoczynku i upałów oraz osób uwielbiających sporty wodne i trekking. Poniższa zakłada przejazdy samochodem, więc warto, żebyś dobrze czuł się za kółkiem.
Australia jest krajem bardzo przyjaznym dzieciom, a dobrą opcją na podróżowanie z dziećmi jest wynajem kampera.

Sydney 2 dni

Swoją podróż po Wschodnim Wybrzeżu Australii rozpoczniesz w Sydney, gdzie spędzisz pierwsze 2 – 5 dni, w zależności od tego, na ile interesują Cię wielkie miasta i ile masz czasu na swoją podróż.
Będąc w Sydney warto pojechać na jeden lub dwa dni do Blue Mountains.

Największe miasto w Australii zachwyca i tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Nie da się tu nudzić, niezależnie od tego, ile masz czasu.

Najważniejsze miejsca w Sydney:

 • Nabrzeże Circular Quay – Dawny port, obecnie centrum komunikacyjne gdzie krzyżują się trasy promów, pociągów i autobusów, a swoją trasę kończą wielkie międzynarodowe wycieczkowce.
  Dawne portowe tereny pełnią obecnie funkcje rekreacyjne, z dużą liczbą tras spacerowych, zieleni i kawiarni.
 • Opera w Sydney – najbardziej rozpoznawalny budynek Australii, zaprojektowany przez duńskiego architekta Jorna Utsona, mało romantycznie porównywany czasem do kopulujących żółwi. W środku są 4 główne audytoria, 1000 pomieszczeń i ponad 300 korytarzy, a każdego roku odbywa się w niej ponad 1600 spektakli. Najlepszy widok na Operę jest z zatoki, kiedy prom zbliża się do Circular Quay.
 • Centrum Sydney: spacer przez Hyde Park i St. Mary’s Cathedral aż do Sydney Tower i Kings Cross – Central Business District – dzielnicy, która nie śpi, pełnej barów, klubów i restauracji.
 • Sydney Harbor, znane także jako Port Jackson, to nabrzeże zaczynające się u ujścia rzeki Paramatta i, wcinające się 20 km w głąb lądu ze swoimi plażami, wysepkami, zatoczkami i parkami wodnymi jest miejscem, w którym mieszkańcy miasta mogą zapomnieć, że żyją w metropolii. Najlepiej jest poznać teren wybrzeża od strony wody, pływając tam promem.
 • Poranek na plaży Bondi i spacer z plaży Bondi do Coogee – 6km, zajmie 3-4 godziny bardzo wolnym tempem z przystankami. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, prowadzi wzdłuż plaży, po drodze jest wiele kawiarni.
  Bondi jest tętniącą życiem, najmodniejszą plażą Sydney. W dzień przyciąga surferów, a nocami amatorów drinków i imprez w jednej z wielu lokalnych knajpek i restauracji. Odbywa się tu również wiele koncertów i festiwali. Bondi jest położona na zachodnich przedmieściach Sydney, które same w sobie są ciekawe i warte zobaczenia.
  Będą w Bondi warto przejść 5km Bondi to Coogee szlakiem Clifftop Trail, który prowadzi po szczytach klifów oraz wzdłuż kilku różnych plaż.
 • The Rocks – miejsce, gdzie powstało pierwsze osiedle białych ludzi u wybrzeży Sydney. Niegdyś szerzyły tu się choroby, prostytucja i alkoholizm, a rybacy i wielorybnicy spędzali wieczory w brudnych kantynach, gdzie tani alkohol lał się strumieniami. Od końca XIX wieku dzielnica podupadała, a ostateczny cios zadała jej konstrukcja Harbor Bridge. The Rocks było zapomniane aż do lat 70. XX wieku, kiedy to zabrano się za rekonstrukcję historycznych budynków, a dzielnica stała się jedną z najpopularniejszych wśród turystów, i wypełniła się pubami, restauracjami i sklepami z pamiątkami. W The Rocks mieści się najstarszy budynek w Sydeny – Cadmans Cottage. Pełnił funkcję aresztu policji wodnej, a potem domu starości dla marynarzy emerytów. Obecnie można go zwiedzać. Warto wejść do Rocks Discovery Museum i przekonać się, jak wyglądała historia tego miejsca. Do ciekawostek należy też Argyle Cut, tunel wykuty przez więźniów. W The Rocks znajduje się też najstarszy kościół w Australii – Garrison Church z 1848 roku oraz obserwatorium astronomiczne z 1850 roku, wraz z otaczającym je ogrodem i punktem widokowym.
  Możesz pójść na Free Walking Tour of Sydney o 18 – jest oprowadzanie po The Rocks.
 • Spacer przez Harbor Bridge – drugie po operze najbardziej rozpoznawalne miejsce w Sydney. Najlepsze widoki ma się podczas przechodzenia mostu pieszo, ale warto też przepłynąć pod nim promem przy okazji przemieszczania się po mieście. Most, przerzucony przez zatokę w jednym z jej najwęższych miejsc został ukończony w 1932 roku i łączy Central Business District (CBD) z North Sydney Business District.
  Na moście jest punkt widokowy Pylon Lookout, 87 m n.p.m., do którego prowadzi 200 schodów. Po drodze są trzy wystawy pokazujące historię mostu.
  Dla miłośników mocnych wrażeń dostępna jest wspinaczka na most, jest to droga przyjamność.
  Po przekroczeniu mostu zwiedzanie dzielnicy Kirribilli po drugiej stronie mostu i powrót promem.

Przejazd z Sydney do Melbourne 5 – 7 dni

Po zwiedzaniu Sydney wypożyczysz samochód lub kamper i pojedziesz na północ, w kierunku Melbourne.

Najciekawsza trasa, która zajmie Ci około tygodnia, prowadzi wzdłuż oceanu, ale da się ją urozmaicić tak, aby część biegła drogami w głębi lądu. Po drodze będzie także wiele parków narodowych oraz rezerwatów przyrody.
Każdego dnia będziesz mieć ok 2 – 4 godzin jazdy, reszta czasu będzie przeznaczona na zwiedzanie.

Możesz zatrzymywać się w opisanych poniżej miasteczkach, ale możesz także zostawać na kempingach przy parkach narodowych niedaleko oceanu – wówczas cała trasa będzie na łonie natury. Na kempingach zwykle są dostępne domki wypoczynkowe, nie musi to być kamper czy namiot.

Twoja podróż z Sydney do Melbourne o długości ok. 1300 kilometerów może wyglądać jak na poniższej mapce:

Trasa z Sydney do Melbourne 5 – 7 dni

 • Sydney – Nowra – Jervis Bay – po drodze zobaczysz Royal National Park z punktem widokowym Bald Hill,
  oraz przejedziesz spektakularną trasą wzdłuż oceanu – Grand Pacific Drive. Zatrzymasz się także w Kiama, gdzie jest słynna blowhole oraz w Shoalhaven przed przyjazdem na nocleg w Jervis Bay.
 • Jervis Bay – Batemans Bay – Tilba Tilba – o poranku możesz popłynąć na poranny rejsu z delfinami w Jervis Bay oraz przejdź się po buszu w Booderee National Park. Po drodze do Tilba Tilba przejedziesz Murramarang National Park – postój na kąpiel i piknik na plaży Richmond Beach oraz zjesz obiad z widokiem na ocean w Batemans Bay – ładnym miasteczku na wybrzeżu.
 • Tilba Tilba – Eden – Gipsy Point – Przejazd przez Mimosa Rocks National Park, Mallacoota Inlet i jeziora oraz wyspa Gabo i kolonie pingwinów; w okolicach Eden – rejs
  Na lunch zatrzymaj się w Pambula na ostrygi a wczesnym popołudniem w Eden wybierz się w dwugodzinny rejs po zatoce z oglądaniem wielorybów.
 • Gipsy Point – Lakes Entrance Wizyta w Lake Entrance I kilkugodzinny rejs po jeziorach. Po południu możesz pojechać na kolację i testowanie wina w Wyanga Park Winery.
 • Lakes Entrance – Holey Planes State Park – Wilsons Promontory National Park – i na przykład szlak Lilly Pilly Gully przez las tropikalny z eukaliptusami, po drodze pewnie spotkasz dużo wallabies po drodze. Inna opcja to Squeaky Beach Track – 2,1 km z Tidal River do Squeaky Beach, piękne widoki, plaża faktycznie piszczy 🙂
 • Tidal River – Fish Creek – Philipp Island – lunch w artystycznym miasteczku Fish Cree a potem przejazd mostem na Phillip Island i zwiedzanie Koala Conservation Center, Phillip Island Nature Park oraz wieczornej Penguin’s Parade: ok 18:50 – setki pingwinów wychodzą z morza na wyspę o zachodzie słońca.
 • Phillip Island – Churchill Island – Melbourne

Zwiedzanie Melbourne 1 – 2 dni

Centrum Melbourne można zwiedzać poruszając się darmowym shuttle bus’em albo tramwajem. Koniecznie zajrzyj na CBD oraz Federation Square, będący kulturalnym centrum miasta, z galeriami sztuki oraz muzeami. Dobrą opcją są też ogrody botaniczne w Melbourne.
Następnego dnia popłyń na wycieczkę promem po rzece Yarra oraz poleniuchuj na St. Kilda Beach.

Atrakcje w Melbourne

 • Spacer wzdłuż rzeki do South Wharf i rejs po Yarra River z widokiem na West Gate Bridge;
 • Ogród botaniczny Melbourne – o 11 jest Aboriginal Heritage Walk – start Visitor Centre, Observatory Gate, czas trwania: 90 min
 • Centrum miasta z St. Paul’s Cathedral I the Arts and Cultural Centre;
 • Chapel Street – spacer przez Chapel Street, Commercial Road, South Yarra i Prahan – idealne miejsce na zakupy wszelkiego typu, ale też na śniadanie, lunch albo kolację, spacer i kawę.
 • Tan track – 3,8 km trasa na spacer albo bieg przy ogrodach botanicznych;
 • Dzielnica Fitzroy I Collingwood – dzielnice pełne galerii sztuki, pracowni, hipsterskich kawiarni i niezależnych butików. Przejdź się pieszo ulicami Brunswick, Johnston i Smith, a na końcu Gertrude Street – tam znajdziesz najciekawsze miejsca.
 • Kilda Beach
 • Melbourne Museum

Great Ocean Road 1 – 3 dni

Po zwiedzaniu Melbourne pojedź na wycieczkę Great Ocean Road – warto poświęcić na nią nawet trzy dni dni – widoki są niesamowite, chociaż teoretycznie główna atrakcja – 12 Apostołów – nie robi aż takiego wrażenia jak cała trasa. Jeśli nie masz dużo czasu, to trasę GOR możesz też przejechać w jeden dzień.

Najpierw z Melbourne przejedź do Torquay, słynnej plaży surferów, gdzie zaczyna się GOR; można zrobić sobie krótki relaks na Bell’s Beach. Następnie skieruj się do Anglesea – przejedziesz wzdłuż pola golfowego, gdzie kangury mają zwyczaj przysypiania w cieniu drzew.
Zatrzymaj się w Lorne – zobaczysz Wodospady Erskine oraz punkt widokowy Teddy’s Lookout
Możesz wybrać drogę wzdłuż wybrzeża do Kennett River i słynny „koala walk”, jedno z najlepszych miejsc do zobaczenia koali w naturalnym środowisku.
Dalej drogą wzdłuż klifów pojedź do Apollo Bay, gdzie możesz zostać na noc.

Z Apollo Bay przejedź przez pobliski Otway National Park, możesz zobaczyć Otway Fly Treetop Walk tyrolki i 600 metrowy most w koronach drzew oraz pójść na spacer szlakiem Maits Rest przez las deszczowy o długości 800m;

Dalej przejedziesz wzdłuż wybrzeża aż do 12 Apostołów.
Punkty widokowe:
Gibson Steps – tłoczno i dość mały parking, ale zdecydowanie warto.
Twelve Apostles
Lord Ard George – z parkingu oznaczona krótka trasa do kilku punktów widokowych.
London Bridge
The Grotto – parking i zejście w dół do formacji skalnych, sporo „jeziorek” w skałach.
Bay of Islands – parking i spacer do punktów widokowych, wyznaczona trasa

Kolejny nocleg może być w Warnambool, gdzie zwiedzisz Tower Hill State Game Reserve i pójdziesz na spacer po kraterach wygasłego wulkanu. Można zobaczyć koale, kangury czy emu.

Następnie skieruj się do Grampians National Park.
Zrób postój w Brambuk – National Park and Cultural Centre a następnie przejazd przez punkty widokowe i krótkie trasy spacerowe w Grampianach: Boroka Lookout, Reeds Lookout i The Balconies oraz MacKenzie Falls.

Wieczorem wrócisz do Melbourne. Dojazd z Gramapianów zajmie około 3 – 4 godzin.

Z Melbourne możesz kontynuować podróż po Australii, jadąc w kierunku Adelajdy , lub polecieć do Tasmanii.

Jeśli Twoja podróż tu się kończy, to z Melbourne wrócisz do Polski.

Wybierasz się do Australii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska