Jeśli masz dwa tygodnie na wyjazd do Australii, to przejedź samochodem z Sydney do Melbourne oraz zobacz Great Ocean Road – zobaczysz fantastyczne miasta, piękne plaże i genialną przyrodę w czasie relatywnie krótkiego pobytu na Antypodach.

Kiedy jechać do Australii?

Optymalne miesiące na podróż do Australii i zwiedzanie okolic Melbourne to okres od marca do maja oraz sierpnia i września, kiedy klimat jest łagodny i nie ma aż tak dużej ilości turystów. Pamiętaj, że podczas australijskiej zimy w Melbourne może być chłodno – nie jest to zły termin, ale na plażowanie może być za zimno

Jaki planować budżet na podróż po Australii?

Jaki planować budżet do Australii?
Bardzo orientacyjnie można założyć poniższe kwoty:
Nocleg: od $100 USD za dobę,
Jedzenie: od $50/doba na osobę,
transport na miejscu (loty lokalne, taksówki itp.): ok. $700 (1000 AUD) na pobyt a zwiedzanie i atrakcje to koszt średnio 80-90 USD na dobę – przy nurkowaniu oraz wypożyczeniu auta 4WD ta kwota może być nawet wyższa.

Na wyjazd do Australii w celach turystycznych wiza nie jest potrzebna. Nie ma określonej minimalnej ważności paszportu do wjazdu na teren Australii, ale warto żeby był ważny minimum 6 miesięcy ze względu na tranzyt przez kraje trzecie.

Czy ta trasa po Australii jest dla mnie?

Wyjazd do Australii jest idealny dla miłośników aktywnego wypoczynku i upałów oraz osób uwielbiających sporty wodne i trekking. Poniższa zakłada przejazdy samochodem, więc warto, żebyś dobrze czuł się za kółkiem.
Australia jest krajem bardzo przyjaznym dzieciom, a dobrą opcją na podróżowanie z dziećmi jest wynajem kampera.

widok na nabrzeże w Sydney, wieżowce, promenada i statki

Zwiedzanie Sydney 2 – 3 dni

Swoją podróż po Wschodnim Wybrzeżu Australii rozpoczniesz w Sydney, gdzie spędzisz pierwsze 2 – 5 dni, w zależności od tego, na ile interesują Cię wielkie miasta i ile masz czasu na swoją podróż.
Będąc w Sydney warto pojechać na jeden lub dwa dni do Blue Mountains.

Największe miasto w Australii zachwyca i tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Nie da się tu nudzić, niezależnie od tego, ile masz czasu.

Główne atrakcje Sydney:

 • Nabrzeże Circular Quay – Dawny port, obecnie centrum komunikacyjne gdzie krzyżują się trasy promów, pociągów i autobusów, a swoją trasę kończą wielkie międzynarodowe wycieczkowce.
 • Nabrzeże Darling Harbour. Dawne portowe tereny pełnią obecnie funkcje rekreacyjne, z dużą liczbą tras spacerowych, zieleni i kawiarni.
 • Opera w Sydney – najbardziej rozpoznawalny budynek Australii, zaprojektowany przez duńskiego architekta Jorna Utsona, mało romantycznie porównywany czasem do kopulujących żółwi. W środku są 4 główne audytoria, 1000 pomieszczeń i ponad 300 korytarzy, a każdego roku odbywa się w niej ponad 1600 spektakli. Najlepszy widok na Operę jest z zatoki, kiedy prom zbliża się do Circular Quay.
 • Centrum Sydney: spacer m.in. przez Hyde Park i St. Mary’s Cathedral aż do Sydney Tower i Kings Cross – Central Business District – dzielnicy, która nie śpi, pełnej barów, klubów i restauracji.
 • Sydney Harbour, znane także jako Port Jackson, to nabrzeże zaczynające się u ujścia rzeki Paramatta i, wcinające się 20 km w głąb lądu ze swoimi plażami, wysepkami, zatoczkami i parkami wodnymi jest miejscem, w którym mieszkańcy miasta mogą zapomnieć, że żyją w metropolii. Najlepiej jest poznać teren wybrzeża od strony wody, pływając tam promem.
 • Poranek na plaży Bondi i spacer z plaży Bondi do Coogee – 6km, zajmie 3-4 godziny bardzo wolnym tempem z przystankami. Trasa Clifftop Trail, który prowadzi po szczytach klifów oraz wzdłuż kilku różnych plaż, jest bardzo dobrze oznaczona, po drodze jest wiele kawiarni.
 • Bondi Beach jest tętniącą życiem, najmodniejszą plażą Sydney. W dzień przyciąga surferów, a nocami amatorów drinków i imprez w jednej z wielu lokalnych knajpek i restauracji. Odbywa się tu również wiele koncertów i festiwali. Bondi jest położona na zachodnich przedmieściach Sydney, które same w sobie są ciekawe i warte zobaczenia.
 • The Rocks – miejsce, gdzie powstało pierwsze osiedle białych ludzi u wybrzeży Sydney. Niegdyś szerzyły tu się choroby, prostytucja i alkoholizm, a rybacy i wielorybnicy spędzali wieczory w brudnych kantynach, gdzie tani alkohol lał się strumieniami. Od końca XIX wieku dzielnica podupadała, a ostateczny cios zadała jej konstrukcja Harbor Bridge. The Rocks było zapomniane aż do lat 70. XX wieku, kiedy to zabrano się za rekonstrukcję historycznych budynków, a dzielnica stała się jedną z najpopularniejszych wśród turystów, i wypełniła się pubami, restauracjami i sklepami z pamiątkami. W The Rocks mieści się najstarszy budynek w Sydeny – Cadmans Cottage. Pełnił funkcję aresztu policji wodnej, a potem domu starości dla marynarzy emerytów. Obecnie można go zwiedzać. Warto wejść do Rocks Discovery Museum i przekonać się, jak wyglądała historia tego miejsca. Do ciekawostek należy też Argyle Cut, tunel wykuty przez więźniów. W The Rocks znajduje się też najstarszy kościół w Australii – Garrison Church z 1848 roku oraz obserwatorium astronomiczne z 1850 roku, wraz z otaczającym je ogrodem i punktem widokowym.
 • Możesz pójść na Free Walking Tour of Sydney o 18 – jest oprowadzanie po The Rocks.
 • Spacer przez Harbour Bridge – drugie po operze najbardziej rozpoznawalne miejsce w Sydney. Najlepsze widoki ma się podczas przechodzenia mostu pieszo, ale warto też przepłynąć pod nim promem przy okazji przemieszczania się po mieście. Most, przerzucony przez zatokę w jednym z jej najwęższych miejsc został ukończony w 1932 roku i łączy Central Business District (CBD) z North Sydney Business District.
 • Na moście jest punkt widokowy Pylon Lookout, 87 m n.p.m., do którego prowadzi 200 schodów. Po drodze są trzy wystawy pokazujące historię mostu. Dla miłośników mocnych wrażeń dostępna jest wspinaczka na most, jest to droga przyjemność.
 • Wycieczka w Góry Błękitne – Blue Mountains

Przejazd z Sydney do Melbourne 5 – 7 dni

Australia, widok na formacje skalne w oceanie na Great Ocean Road

Po zwiedzaniu Sydney wypożyczysz samochód lub kamper i pojedziesz na północ, w kierunku Melbourne.

Najciekawsza trasa, która zajmie Ci około tygodnia, prowadzi wzdłuż oceanu, ale da się ją urozmaicić tak, aby część biegła drogami w głębi lądu. Po drodze będzie także wiele parków narodowych oraz rezerwatów przyrody.
Każdego dnia będziesz mieć ok 2 – 4 godzin jazdy, reszta czasu będzie przeznaczona na zwiedzanie.

Możesz zatrzymywać się w opisanych poniżej miasteczkach, ale możesz także zostawać na kempingach przy parkach narodowych niedaleko oceanu – wówczas cała trasa będzie na łonie natury. Na kempingach zwykle są dostępne domki wypoczynkowe, nie musi to być kamper czy namiot.

Twoja podróż z Sydney do Melbourne o długości ok. 1300 kilometerów może wyglądać jak na poniższej mapce:

Trasa z Sydney do Melbourne 5 – 7 dni

 • Sydney – Nowra – Jervis Bay – po drodze zobaczysz Royal National Park z punktem widokowym Bald Hill,
  oraz przejedziesz spektakularną trasą wzdłuż oceanu – Grand Pacific Drive. Zatrzymasz się także w Kiama, gdzie jest słynna blowhole oraz w Shoalhaven przed przyjazdem na nocleg w Jervis Bay.
 • Jervis Bay – Batemans Bay – Tilba Tilba – o poranku możesz popłynąć na poranny rejsu z delfinami w Jervis Bay oraz przejdź się po buszu w Booderee National Park. Po drodze do Tilba Tilba przejedziesz Murramarang National Park – postój na kąpiel i piknik na plaży Richmond Beach oraz zjesz obiad z widokiem na ocean w Batemans Bay – ładnym miasteczku na wybrzeżu.
 • Tilba Tilba – Eden – Gipsy Point – Przejazd przez Mimosa Rocks National Park, Mallacoota Inlet i jeziora oraz wyspa Gabo i kolonie pingwinów; w okolicach Eden – rejs
  Na lunch zatrzymaj się w Pambula na ostrygi a wczesnym popołudniem w Eden wybierz się w dwugodzinny rejs po zatoce z oglądaniem wielorybów.
 • Gipsy Point – Lakes Entrance Wizyta w Lake Entrance I kilkugodzinny rejs po jeziorach. Po południu możesz pojechać na kolację i testowanie wina w Wyanga Park Winery.
 • Lakes Entrance – Holey Planes State Park – Wilsons Promontory National Park – i na przykład szlak Lilly Pilly Gully przez las tropikalny z eukaliptusami, po drodze pewnie spotkasz dużo wallabies po drodze. Inna opcja to Squeaky Beach Track – 2,1 km z Tidal River do Squeaky Beach, piękne widoki, plaża faktycznie piszczy 🙂
 • Tidal River – Fish Creek – Philipp Island – lunch w artystycznym miasteczku Fish Cree a potem przejazd mostem na Phillip Island i zwiedzanie Koala Conservation Center, Phillip Island Nature Park oraz wieczornej Penguin’s Parade: ok 18:50 – setki pingwinów wychodzą z morza na wyspę o zachodzie słońca.
 • Phillip Island – Churchill Island – Melbourne

Zwiedzanie Melbourne 1 – 2 dni

boczna uliczka w Melbourne

Centrum Melbourne można zwiedzać poruszając się darmowym shuttle bus’em albo tramwajem. Koniecznie zajrzyj na CBD oraz Federation Square, będący kulturalnym centrum miasta, z galeriami sztuki oraz muzeami. Dobrą opcją są też ogrody botaniczne w Melbourne.
Następnego dnia popłyń na wycieczkę promem po rzece Yarra oraz poleniuchuj na St. Kilda Beach.

Atrakcje w Melbourne

 • Spacer wzdłuż rzeki do South Wharf i rejs po Yarra River z widokiem na West Gate Bridge;
 • Ogród botaniczny Melbourne – o 11 jest Aboriginal Heritage Walk – start Visitor Centre, Observatory Gate, czas trwania: 90 min
 • Centrum miasta z St. Paul’s Cathedral I the Arts and Cultural Centre;
 • Chapel Street – spacer przez Chapel Street, Commercial Road, South Yarra i Prahan – idealne miejsce na zakupy wszelkiego typu, ale też na śniadanie, lunch albo kolację, spacer i kawę.
 • Tan track – 3,8 km trasa na spacer albo bieg przy ogrodach botanicznych;
 • Dzielnica Fitzroy I Collingwood – dzielnice pełne galerii sztuki, pracowni, hipsterskich kawiarni i niezależnych butików. Przejdź się pieszo ulicami Brunswick, Johnston i Smith, a na końcu Gertrude Street – tam znajdziesz najciekawsze miejsca.
 • Kilda Beach
 • Melbourne Museum

Przejazd Great Ocean Road 1 – 3 dni

Great OCean Road - 12 Apostołów - skały wystające z oceanu

Po zwiedzaniu Melbourne pojedź na wycieczkę Great Ocean Road – warto poświęcić na nią nawet trzy dni dni – widoki są niesamowite, chociaż teoretycznie główna atrakcja – 12 Apostołów – nie robi aż takiego wrażenia jak cała trasa. Jeśli nie masz dużo czasu, to trasę GOR możesz też przejechać w jeden dzień.

Najpierw z Melbourne przejedź do Torquay, słynnej plaży surferów, gdzie zaczyna się GOR; można zrobić sobie krótki relaks na Bell’s Beach. Następnie skieruj się do Anglesea – przejedziesz wzdłuż pola golfowego, gdzie kangury mają zwyczaj przysypiania w cieniu drzew.
Zatrzymaj się w Lorne – zobaczysz Wodospady Erskine oraz punkt widokowy Teddy’s Lookout
Możesz wybrać drogę wzdłuż wybrzeża do Kennett River i słynny „koala walk”, jedno z najlepszych miejsc do zobaczenia koali w naturalnym środowisku.
Dalej drogą wzdłuż klifów pojedź do Apollo Bay, gdzie możesz zostać na noc.

Z Apollo Bay przejedź przez pobliski Otway National Park, możesz zobaczyć Otway Fly Treetop Walk tyrolki i 600 metrowy most w koronach drzew oraz pójść na spacer szlakiem Maits Rest przez las deszczowy o długości 800m;

Dalej przejedziesz wzdłuż wybrzeża aż do 12 Apostołów.
Punkty widokowe:
Gibson Steps – tłoczno i dość mały parking, ale zdecydowanie warto.
Twelve Apostles
Lord Ard George – z parkingu oznaczona krótka trasa do kilku punktów widokowych.
London Bridge
The Grotto – parking i zejście w dół do formacji skalnych, sporo „jeziorek” w skałach.
Bay of Islands – parking i spacer do punktów widokowych, wyznaczona trasa

Kolejny nocleg może być w Warnambool, gdzie zwiedzisz Tower Hill State Game Reserve i pójdziesz na spacer po kraterach wygasłego wulkanu. Można zobaczyć koale, kangury czy emu.

Następnie skieruj się do Grampians National Park.
Zrób postój w Brambuk – National Park and Cultural Centre a następnie przejazd przez punkty widokowe i krótkie trasy spacerowe w Grampianach: Boroka Lookout, Reeds Lookout i The Balconies oraz MacKenzie Falls.

Wieczorem wrócisz do Melbourne. Dojazd z Gramapianów zajmie około 3 – 4 godzin.

Z Melbourne możesz kontynuować podróż po Australii, jadąc w kierunku Adelajdy , lub polecieć do Tasmanii, Cairns na nurkowanie w Wielkiej Rafie Koralowej czy do Brisbane. Możesz także polecieć do Alice Springs, zobaczyć Uluru i Kata Tjuta.

Jeśli Twój pobyt w Australii tu się kończy, to z Melbourne wrócisz do Polski.

Wybierasz się do Australii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska