Dominikana kojarzy się z rajskimi plażami, świetną pogodą i niestety również wakacjami all-inclusive. Na szczęście nie trzeba koniecznie tam jechać z wycieczką, można po prostu wykupić lot czarterowy albo połączenie z przesiadką i spędzić wspaniałe dwa tygodnie na Dominikanie na własną rękę, nie tylko na plaży, ale też na odkrywaniu karaibskiej kultury i lokalnych zwyczajów.
Podczas podróży na Dominikanę, jeden z największych krajów na Karaibach, nie zabraknie atrakcji, zarówno tych związanych z piaskiem i słońcem, jak i zieloną dżunglą i wodą niezależnie od tego, ile czasu chcesz tam spędzić.

Kiedy jechać na Dominikanę?

Sierpień i wrzesień na Dominikanie to czas huraganów, więc tego okresu lepiej unikać, tym bardziej, że lipiec – sierpień to wysoki sezon ze względu na wakacje w Europie.
Najlepsza pogoda na Dominikanie – nieco mniejsze upały – jest w okresie grudzień – luty, więc najlepiej jest jechać jesienią lub wiosną, aby uniknąć i tłumów, i huraganów.

Jaki planować budżet na podróż na Dominikanę?

Dominikana nie jest szczególnie droga – to wciąż jeden z tańszych krajów regionu, ale na miejscu dobrze będzie liczyć wydatki na osobę od ok. $60 na dzień na pobyt bez szaleństw, ale na dobrym standardzie.

Poruszanie się na miejscu poza miastami i resortami albo wynajętym samochodem – nie będzie to większy problem, auto lepiej wynająć przed przyjazdem – albo komunikacją publiczną – sieć autobusowa jest dość dobrze rozwinięta.

Czy wyjazd na Dominikanę jest dla mnie?

Wyjazd na Dominikanę jest oczywiście idealny dla fanów plażowania i karaibskiej atmosfery, ale także dla osób kochających przyrodę, wędrówki po dżungli czy jazdę konną. Miłośnicy architektury kolonialnej też świetnie odnajdą się na Dominikanie – historia kolonialna Dominikany sięga czasów Kolumba.
Dominikana, ze względu na klimat, piękne plaże i przyrodę jest dobrym miejscem na wakacje z dziećmi.

plaże dominikany

Zwiedzanie Punta Cana 1 – 4 dni

Pierwsze kilka dni po przylocie na Dominikanę spędź w okolicach plaż Punta Cana oraz Bávaro. Z lotniska do resortów na plaży jest kilkanaście kilometrów.
Punta Cana ma dobrą bazę noclegową, ale jadąc tam warto mieć na uwadze, że jest to główna baza organizatorów zorganizowanych wakacji, więc jest tam bardzo turystyczny, resortowy klimat oraz intensywne życie nocne.

Atrakcje Punta Cana

  • Na miejscu oprócz plaż są parki narodowe z przepiękną przyrodą – Laguna Hoyo Azul z lazurową wodą
  • Park ekologiczny Indigenous Eyes
  • Laguna Bavaoro z rezerwatem dzikich zwierząt – można tam również pływać kajakami
  • W Punta Cana nie brakuje klubów nocnych i kasyn – miasto jest idealnym miejscem dla miłośników życia nocnego.

Zwiedzanie Santo Domingo 2 -3 dni

Santo Domingo, zabytkowy, kolonialny budynek

Santo Domingo, stolica Dominikany a zarazem najstarsze i największe miasto europejskie obu Ameryk, to tętniący życiem ośrodek historyczny, kulturalny, słynny także ze świetnej kuchni. Miasto zostało założone przez młodszego brata Krzysztofa Kolumba – Bartolomeo – i pozostaje najstarszym nieprzerwanie zamieszkanym kolonialnym ośrodkiem w Amerykach. To tutaj zbudowano pierwszy uniwersytet, katedrę, zamek i fortecę Nowego Świata.

Atrakcje Santo Domingo

  • Zona Colonial – stare miasto Santo Domingo, którego zaułki przypominają o historii regionu. Tu znajduje się Called de Las Dammas – najstarsza wybrukowana ulica obu Ameryk. Warto się po prostu zgubić w uliczkach, przy których stoją stare kościółki, hiszpańskie domy czy usiąść z kawą na jednym z wielu niewielkich, cichych swkerków.
  • Całodniowa wycieczka do Los Tres Ojos – wapiennej jaskini z podwodnymi jeziorami, jednej z głównych atrakcji Dominikany.
  • Faro a Colon – latarnia morska Kolumba – monumentalny, ciekawy architektonicznie budynek w kształcie krzyża, w którym mieści się mauzoleum Krzysztofa Kolumba oraz centrum kultury, otwarte w 1992 roku – z okazji 500-lecia dotarcia do Ameryki przez Europejczyków.

Cordillera Central 2 – 3 dni

Dżungla na Dominikanie

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek i górską scenerię, to wsiądź w autobus w Santo Domingo po dwóch godzinach wysiądź w Jaraboacoa, miejscowości w sercu „dominikańskich Alp”.

Tutaj odpoczniesz nieco od karaibskiego upału – ze względu na wysokość, jest nieco chłodniej niż w reszcie kraju.

Jarabacoa jest najbardziej znanym miejscem, ale można też zatrzymać się w wiosce San José de las Matas – niesamowite widoki są tam gwarantowane, albo wziąć namiot i udać się na kilkudniowy trek na szczyt Pico Duarte, zaczynający się w wiosce La Ciénaga.

W Jarabacoa możesz także przejechać się przez dominikańskie pola i plantacje, polecieć na paralotni oraz wykąpać się w wodospadach.

Zwiedzanie Samana – 4 dni

plaże dominikany

Czas na plażowanie i sporty wodne!

Do Samany można dojechać autobusem lub dolecieć, na miejscu dobrą opcją jest także wypożyczenie samochodu i kilkudniowa trasa przez mniejsze miejscowości, parki i plaże prowincji.
Samana to niesamowite plaże,jedne z najpiękniejszych na świecie, więc kilka dni można spędzić tu na samym plażowaniu.

 Parque Nacional Los Haitises

stado flamingów na Domikanie

Będąc w okolicy Samany Warto udaj się do parku narodowego Parque Nacional Los Haitises – zobaczysz maleńkie wysepki na turkusowej wodzie, niesamowitą faunę i florę, olbrzymie ilości ptaków, jaskinie z dawnymi malowidłami. Park eksploruje się maleńkimi łódkami, lokalni przewodnicy są kompetentni, więc warto korzystać z ich usług.
Z Parku można popłynąć dalej na wyspę Bacardi – Cayo Levantado – i zrelaksować się na plaży

Humpbaki w Samanie

W Samanie jest możliwość rejsu, podczas którego można zobaczyć humpbaki w naturalnym środowisku – od stycznia do marca jest sezon ich wędrówek.

Z Samany wróć na lotnisko w Santo Domingo lub Punta Cana aby wrócić do Polski lub kontynuować podróż po Karaibach.

Wybierasz się na Dominikanę?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska