Zastanawiasz się, dokąd pojechać na zagraniczne wakacje z niemowlakiem lub małym dzieckiem?
Jeśli masz ochotę na egzotyczne wakacje, a masz w domu malucha, to nie musisz z nich rezygnować ze względu na dziecko – możesz zaplanować czas tak, że cała rodzina będzie się dobrze bawić.

Z racji swojej pracy przygotowywałam zagraniczne wyjazdy dla wielu rodzin z dziećmi. Planowałam wyjazdy z półrocznymi niemowlakami do Japonii czy Stanów Zjednoczonych, podróż na Sri Lankę z dwulatkiem czy kamperowe wyjazdy do Australii, Kanady czy nieco bliżej – do Skandynawii – z 2 – 3 letnimi dziećmi.

Sama również jeżdżę ze swoimi dziećmi od czasu, kiedy skończyły kilka miesięcy i bardzo sobie chwalę takie wyjazdy. Dzieci również nie narzekają 🙂
Oczywiście wszystko zależy od Twojego stylu życia i potrzeb – dla jednej osoby idealne wakacje to all inclusive na plaży, dla drugiej – apartament na tydzień w Toskanii, a dla trzeciej – wyjazd do Japonii na kwitnienie wyśni. Grunt to żeby dobrać sposób spędzania czasu do trybu życia Twojej rodziny.
Ja jestem wielką fanką jazdy kamperem z dziećmi, czy to po Polsce, czy za granicą – to najwygodniejsza forma transportu, bo nie musisz się rozpakowywać i pakować co kilka dni, czy nawet codziennie, zawsze możesz zatrzymać się na postój, łazienkę i kuchnię do podgrzania jedzenia masz cały czas pod ręką.

O czym pamiętać, jadąc w podróż niemowlakiem

Jest kilka ważnych rzeczy, o których dobrze jest pamiętać, przed wyjazdem w podróż z małym dzieckiem

  • Sprawdź, czy masz ważny paszport lub dowód osobisty dla dziecka, w zależności od miejsca docelowego. Pamiętaj, że te dokumenty są krócej ważne w przypadku dzieci. Wbrew pozorom, wielu osobom zdarza się o tym zapomnieć.
  • Do skończenia drugiego roku życie dziecko lata bezpłatnie liniami rejsowymi, więc jest to dobry pomysł na optymalizację kosztów podróży.
  • Wózek oraz fotelik do samochodu również możesz zabrać bezpłatnie do bagażu.
  • Jeśli wynajmujesz samochód, pamiętaj także o wynajęciu fotelika podczas rezerwacji – to skróci procedurę wynajmu auta.
  • Planując podróż z niemowlakiem weź pod uwagę tryb życia i rytm drzemek oraz posiłków – to bardzo ułatwi podróżowanie.
  • Pamiętaj, żeby nie planować długich tras samochodem oraz zbyt częstego latania – ze zbyt aktywnych wakacji wszyscy wrócicie bardzo zmęczeni.
  • Zaplanuj spokojne zwiedzanie i dużo przerw – z małym dzieckiem nigdy nie zwiedzisz tyle, ile samemu, i nie ma co się stresować napiętym planem.
  • Zabierz ulubione słoiczki i przekąski ze sobą, zawsze będziesz mieć pod ręką coś, co Twoje dziecko na pewno zje.
  • Wybieraj restauracje z ogródkiem i miejscem dla dzieci – to ułatwi oczekiwanie na posiłek. Dobrą opcją są bufety śniadaniowe czy kolacyjne w hotelu – nie trzeba czekać a dziecko może wybrać to, na co ma ochotę.
  • Zabierz ze sobą nosidło, a nieco starszym maluchem – nosidło turystyczne – będziesz mógł wejść do wielu miejsc niedostępnych z wózkiem, albo będących poza zasięgiem malucha jeśli chodzi o dystans. Pamiętaj jednak, żeby poćwiczyć przed wyjazdem – dziecko plus nosidło to dobre kilkanaście kilo!

Wyjazd z niemowlakiem za granicę – Europa

Europa to oczywista destynacja na wyjazd z niemowlakiem czy małym dzieckiem – jest bezpiecznie, to znane terytorium i dojazd zwykle nie zajmuje dużo czasu.
Jadąc z niemowlakiem na wyjazd do Europy masz bardzo duże pole do wyboru – my z niemowlakami byliśmy m.in. Hiszpanii, Czechach, Rumunii czy Portugalii, zarówno kamperem jak i samolotami. Świetne miejsca to Malta czy Cypr, szczególnie wiosną i jesienią – wyspy nie są duże, więc poruszanie się łatwe, lot także nie zajmuje dużo czasu, a ze względu na klimat i przyrodę możesz tam zarówno zwiedzać, jak i po prostu spacerować nad morzem czy siedzieć przy piaskownicy.

Wyjazd z niemowlakiem do Skandynawii

Skandynawia jest bezpieczną, wygodną opcją, gdzie nie grożą Ci ani zbytnie upały, ani niebezpieczeństwo, ani zaskakujące jedzenie 🙂
Jest wygodnie, bezpiecznie i przewidywalnie, możesz poruszać się zarówno komunikacją zbiorową jak i autem lub kamperem.
Możesz odwiedzić Muminki, zamieszkać w domki Pipi Langstrumpf, podziwiać fiordy czy eksplorować rowerem wyspy i zatoczki.
Jest blisko, więc możesz zabrać ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy. Infrastruktura rowerowa w Skandynawii jest świetna, więc możesz wziąć nawet rower i przyczepkę albo fotelik, co zdecydowanie zwiększy Twój zasięg spacerowy.

Wyjazd z niemowlakiem za granicę – Azja

egzotyczny wyjazd z niemowlakiemAzja nie wydaje się oczywistym wyborem na podróż z małym dzieckiem, ale zarówno podczas swoich podróży wielokrotnie spotykałam rodziny z bardzo małymi dziećmi, jak i przygotowywałam klientom egzotyczne wyjazdy na ten kontynent.
W Azji jest wiele miejsc, gdzie możesz mieć bezpieczne i satysfakcjonujące wakacje z dzieckiem, ale są też miejsca, których lepiej unikać. Np. podróży do Indii z dzieckiem bym nie polecała, ze względu na problemy żołądkowe, które ma większość turystów, ale także ze względu na niekoniecznie przyjemne zapachy, które często towarzyszą podczas spacerów.

Wybierając się do Azji weź pod uwagę wiek dziecka, i to, czy jest Ci potrzebny wózek.
Np. na Bali koncepcja chodnika jest nieznana i prowadzenie spacerówki jest praktycznie niewykonalne, ale bez problemu możesz nosić dziecko w chuście lub nosidle. Podobnie jest zresztą w Japonii, gdzie zwiedzanie niektórych świątyń czy znanych miejsc z wózkiem jest bardzo problematyczną kwestią.

Sprawdź również pogodę – Twój maluch może nie być fanem zbyt dużej wilgotności powietrza czy upałów.

Dobrą opcją jest wyjazd do Malezji – jest tam bardzo bezpiecznie, Malezyjczycy dobrze znają angielski, a przy tym drogi są dobre, odległości nie są duże, i podróżuje się naprawdę wygodnie.
Nawet z niemowlakiem możesz odwiedzić Kuala Lumpur, a potem spędzić tydzień na plażach Pangkoru, gdzie malajskie rodziny chętnie przyjeżdżają na wakacje, czy Langkawi, wybierane z kolei przez zachodnich turystów. Będąc w Malezji z dziećmi koniecznie odwiedź Georgetown i tamtejszy park narodowy – jeśli jedziesz z nieco starszymi dziećmi, to możesz spędzić noc w dżungli przy plaży pod namiotem 🙂

Wyjazd z maluchem na Sri Lankę

Mimo, że wyjazd na Sri Lankę może wydawać się propozycją ekstremalną, to jednak kraj ten ma wiele zalet – klimat jest idealny, ludzie są przyjaźni, a widoki – niesamowite. Sri Lanka jest bardzo różnorodna, możesz tu zwiedzić plantacje herbaciane, udać się na safari w parku narodowym, podziwiać wieloryby i małe żółwie czy podziwiać relikty dawnej lankijskiej cywilizacji.
Dodatkowo popularnym sposobem przemieszczania się jest auto z kierowcą (w bardzo sensownej cenie), więc transport po wyspie jest całkiem łatwy. Na końcu możesz spędzić kilka dni na plaży.

Wyjazd z niemowlakiem do Tajlandii

Zarówno Bangkok, jak i Chiang Mai na północy czy wyspy na południu są miejscami, gdzie małe dziecko będzie zachwycone czy to gwarem miasta, czy stoiskami z jedzeniem i kwiatami, dżunglą i barwnymi kwiatami, małpkami i plażą.
Podczas podróży do Tajlandii z małym dzieckiem możesz odwiedzić na przykład centrum rehabilitacji słoni, gdzie przebywają zwierzęta uratowane z rąk kłusowników, wyleczone czy słoniątka pozbawione rodziców – są miejsca, gdzie można spędzić czas ze słoniami żyjącymi w naprawdę dobrych warunkach.

dziewczynka i słoń

Wyjazd z niemowlakiem za granicę – Ameryka Północna

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Kanada są świetnymi krajami do podróżowania z małymi dziećmi – jest bezpiecznie, wygodnie, klimat nie jest ekstremalny a dobre drogi zachęcają do przemieszczania się.

Wyjazd z małym dzieckiem do USA

Roadtrip po USA jest dobrą opcją z nieco starszym dziećmi, z maluchem lepiej nie ryzykować długich tras samochodem, bo po prostu może się znudzić.

Dla kilku i kilkunastoletnich dzieci parki rozrywki Florydy i Zachodniego Wybrzeża, wieżowce Nowego Jorku i fantastyczne parki narodowe są świetną rozrywką, ale dla malucha 6 godzin w aucie co drugi dzień może być przesadą.
Jeśli zależy Ci na USA z małym dzieckiem to zdecyduj się na krótszą trasę, np. na zwiedzanie Nowego Jorku i potem lot na Florydę na kilkanaście dni.

dzieci w Wielkimi Kanionie Kolorado

Wyjazd z niemowlakiem do Kanady

Podróż po Kanadzie, w okolicach Toronto jest także dobrą opcją dla rodziców z dziećmi. Niagara robi wrażenie, dodatkowo Wyspa Księcia Edwarda z Avonlea – domem Ani z Zielonego Wzgórza, Digby, gdzie można zobaczyć wieloryby czy Cape Breton ze szlakami spacerowymi spodobają się turystom w każdym wieku. Jeśli wybierzesz trasę z Toronto do Wyspy Księcia Edwarda to nie będziesz musieć codziennie pokonywać bardzo długich dystansów, więc dzieci też się nie znudzą. Na trasie będzie mnóstwo parków, placów zabaw i miejsc dedykowanych nawet bardzo małym dzieciom.

dziecko nad jeziorem w KanadziePodróżowanie za granicę z małym dzieckiem może być niesamowicie satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Nie ukrywam, jeśli jedziesz z bardzo małym dzieckiem, to taki wyjazd jest głównie dla Ciebie, dla malucha ważna jest tylko bliskość rodziców i poczucie bezpieczeństwa, ale to przecież absolutnie nie wyklucza zagranicznych wakacji.
Decyzja o tym, gdzie pojechać z dzieckiem, to pierwszy krok w podróży, a możliwości jest wiele. W zależności od tego jaki sposób spędzania czasu Ty lubisz, możesz pojechać z dzieckiem na tropikalną plażę, do tętniącej życiem metropolii czy na leśne szlaki.
Udanej podróży!

Jeśli wybierasz się w podróż z dzieckiem i i chcesz, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami Twoje  wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska