San Pedro de Atacama – Najsuchsza pustynia świata na północy z najpiękniejszymi gwiazdami, jakie zobaczysz w życiu. Olbrzymie, prastare lodowce na południu, wulkany, wodospady i jeziora, tajemnicze Moai i wielki system jaskiń na Wyspie Wielkanocnej. Plaże i tętniące życiem Santiago – Chile jest tym miejscem, które chcesz zobaczyć!
Mając trzy tygodnie na podróż do Chile przejedź kraj od północy – od pustyni Atakama przez Santiago, centrum i wyspę Chiloe i poleć na południowy kraniec świata, aż do chilijskiej Patagonii.
Kiedy jechać do Chile?
Jeśli głównym celem Twojego wyjazdu jest Patagonia lub Rapa Nui, to wybierz okres letni – od listopada do początku marca. Jeśli chcesz uniknąć największych tłumów, to listopad oraz marzec są dobrą porą.
Lato w Santiago jest bardzo gorące, więc tutaj także jesień oraz wiosna są dobrym pomysłem. Atakamę można odwiedzać przez cały rok.
Jaki planować budżet na podróż do Chile?
Orientacyjnie na dzień pobytu zaplanuj między 90 a 130 USD na osobę – starczy to na niezłe pensjonaty, dobre jedzenie, loty wewnętrzne i kilka wycieczek.
Jeśli planujesz także wyjazd na Wyspę Wielkanocną, to ten budżet znacząco wzrośnie.
Czy ta trasa po Chile jest dla mnie?
Wyjazd do Chile jest dla miłośników przygód, wspinaczki, raftingu i jaskiń oraz dzikiej przyrody, ale znajdzie się tu także miejsce na odpoczynek na plaży po trudach podróży.
Patagonia jest dla fanów ośnieżonych szczytów, olbrzymich lodowców i dzikiej przyrody – znajdziesz to lwy morskie, foki czy klika gatunków pingwinów i zobaczysz jedne z najpiękniejszych górskich widoków na ziemi.
Santiago de Chile 2 dni
Centrum stolicy Chile – Santiago wyznacza rzeka Mapocho od północy, Via Norte Sur z zachodu, a od południa Almeda, i w trójkącie pomiędzy tymi trzema miejscami zgromadzone są główne zabytki.
W sercu starego miasta znajduje się Plaza de Armas, w otoczeniu starych kolonialnych budynków. Przy zachodniej stronie placu znajduje się katedra narodowa z w połowy XVIII wieku, a tuż obok jest główna poczta Santiago – niegdysiejszy pałac hiszpańskiego gubernatora.
Plac jest główny miejscem spotkań peruwiańskich imigrantów, przez co jest tam sporo restauracyjek, sklepów i straganów, do których warto zajrzeć w ciągu dnia.
Niedaleko jest Plac Konstytucji – usytuowany w samym centrum Santiago, gdzie znajduje się część budynków ministerialnych oraz Palacio de la Moneda, siedziba rządu oraz dawna mennica, zbudowana w XVIII wieku. W 1973 roku odbył się w nim zamach stanu Augusto Pinocheta przeciwko Salvadorowi Allende. Budynek zbombardowano, obecny gmach to rekonstrukcja z 1981 roku.
Pałac można zwiedzać, są godzinne bezpłatne wycieczki, ale trzeba dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem.
Jednym z najstarszych zabytków Santiago kościół Św. Franciszka z XVI wieku (Iglesia de San Francisco) przy Almeda, wraz z przylegającym do niego klasztorem franciszkanów.
Na północ od Plaza de Armas, w kierunku rzeki Mapocho wznosi się Kosciół Św. Dominika (Templo de Santo Domingo), zbudowany w 1808 r. A na brzegu rzeki, przy stacji metra Puente Cal y Canto jest Mercado Central – tradycyjny rynek.
Po drugiej stronie rzeki leży dzielnica Bellavista, budząca się do życia wieczorami. Tu znajduje się najwięcej barów, pubów, klubów nocnych i kawiarni, chociaż tutaj jest także La Chascona – muzeum Pablo Nerudy. W Bellavista jest pchli targ Feria Artesanal Pio Nono z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami. W piątkowe i sobotnie wieczory w Bellavista odbywają się targi rzemiosła.
Będąc w mieście warto odwiedzić któryś z czterech głównych parków, z których rozciąga się widok na Andy. Warto odwiedzić przede wszystkim Parque Metropolitano: 860 metrowe wzgórze Cerro San Cristobal, na którym znajduje się pomnik Marii Dziewicy. Warto odwiedzić też park Parque Forestal nad rzeką, gdzie mieszczą się muzea Sztuki Współczesnej i Sztuk Pięknych.
Kanion del Maipo
Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, to koniecznie odwiedź Kanion Maipo – możesz pojechać na jednodniową wycieczkę z Santiago – dojazd zajmie około dwóch godziny
W Kanionie del Maipo możesz wybrać świetny rafting, wycieczkę konną albo trekking.
Valparaiso i plaże 1 – 2 dni
Kontynuuj swoją wycieczkę do Chile jadąc na wschód kraju.
Wypożycz samochód i pojedź przez malownicze winnice Wine Route przez Casablancę do Valparaiso – dojazd zajmie ok. 2 godzin w jedną stronę. Jeśli interesują Cię winnice, możesz odwiedzić Emiliana lub Kingstone (ewentualnie jednej z wielu napotkanych po drodze)
Większość sklepów i banków skupia się w okolicach El Pan – niewielkiej płaskiej części miasta, blisko wybrzeża. Mieszkańcy, często pracownicy portu, żyją we wspomnianych kolorowych domach na otaczających El Plan wzgórzach, do których prowadzą kolejki linowe i schody. Dzielnice są ponazywane od wzgórz, na których je zbudowano, a promenady (paseos) są często ponazywane od wybitnych imigrantów z Jugosławii, Niemiec czy Kraju Basków, którzy tworzyli historię miasta.
Miasto najlepiej zwiedzać pieszo, ewentualnie można podjechać lokalnym busikiem czy taksówką.
Zwiedzanie Valparaiso
- Wjazd od strony Cerro Alegre – śliczna dzielnica z kolorowymi domkami, warta spaceru – słynne są tutejsze murale.
La Sebastiana – dom Pabla Nerudy (10:30 – 18:50) Chyba najlepszy z 3 domów Nerudy, i piękne widoki na morze. - Przejazd zabytkowymi kolejkami (funicular) na dwa wzgórza – Cerro Concepcion – bardziej znane, turystyczne, pełne kawiarni i straganów, tu jest też nastrasza kolejka z 1883 roku; oraz Cerro Cordillera – nieco mniej popularne a też piękne. Kolejek działających jest w tej chwili 15. Warto też przejechać się Artilleria – piękne widoki na zatokę i miasto, oraz Polanco – po drodze jedzie się 60m w środku góry.
- Po południu udaj się do historycznej dzielnicy portowej i po prostu przejdź się uliczkami. Nie jest tam może super czysto, ale za to klimatycznie. Po drodze zobaczysz Plaza Matriz oraz kościół w sercu miasta. W pobliskich uliczkach wciąż jest portowa dzielnica czerwonych latarni (oficjalnie: kabarety).
- Dzielnica Paseo Gervasoni, na wzgórzu, ze świetnym widokiem na port oraz z ciekawą zabudową – jest to miejsce, gdzie artyści sprzedają swoje dzieła w galeriach i na ulicach, i wiele domów wskazuje, że mieszkają w nich artyści.
- Warto pójść na jedzenie do jednej z wielu specjalizujących się w daniach rybnych restauracji przy Mercado Puerto, tuż przy ostatniej stacji metra, albo przy terenach portowych (muelle), gdzie jest wiele tanich restauracji – idealne miejsce dla miłośników owoców morza, chociaż są port nie jest ciekawy. Wystarczy kierować się prostą zasadą – im więcej ludzi, tym lepsze jedzenie.
W pobliżu Valparaiso leży także Vina del Mar – modne plażowe miasteczko, pełen nowoczesnych hoteli – jeśli masz czas, możesz przejechać się tam na plażę lub spacer nadmorską promenadą.
W Valparaiso możesz zostać noc, lub wrócić do Santiago. Kolejna opcja to przejazd przez tereny winnic i nocleg w estnacii po drodze – możesz pojechać na wycieczkę konną albo spędzić dzień na relaksie na chilijskiej prowincji.
Wycieczka do Chile – Pustynia Atacama 3 dni
Po powrocie do Santiago wsiądź do samolotu i poleć do Calamy, gdzie wypożyczysz samochód i pojedziesz na pustynię San Pedro de Atacama
Jeśli kontynuujesz podróż z Boliwii, przez Salar de Uyuni, to w Atacamie rozpoczniesz zwiedzanie Chile, a dopiero potem polecisz do Santiago.
Główne atrakcje w San Pedro de Atacama
- Las Tres Marias, Valle de la Luna y de la Muerte
Las tres Marias – bardzo ciekawe solne formacje skalne (Cuevas de Sal Cañon) idzie się do nich ok. 30 min z parkingu
Valle de la Luna y de la Muerte – Dolina Księżycowa i Dolina Śmierci – 4 km od miasta.
Na wjeździe dostaje się mapkę z oznaczonymi formacjami skalnymi więc łatwo je rozpoznać, przejeżdża się przez punkty widokowe (jest jedna droga) na skałki oraz wydmy można się wspinać. Warto zostać do zachodu słońca – będzie tłoczno, ale widok fenomenalny. - Gwiazdy w Atakama
Obserwowanie gwiazd – Atacama jest z tego słynna. Nie trzeba jechać na wycieczkę, jeśli będziecie spać w mieście to wystarczy odjechać kilka kilometrów, przy noclegu w hosterii na pustyni wystarczy wyjść na taras.
Warto też pojechać na wieczorną wycieczkę astronomiczną – jest kilka firm, organizujących świetne wypady na pustynię nocą. - Solnisko Salar de Atacama
Słone jezioro i solnisko Salar de Atacama – solnisko ma 100km na 80, wrażenia podczas jazdy są niesamowite. Po drodze zrób sobie postój w Toconao – kolonialnym miasteczko, gdzie są sady i sporo zieleni, co stanowi duży kontrast do pustynnego krajobrazu.
Dalej zobaczysz Altiplanic Lagoons – Laguny Miscanti Lagoon i Miñiques, słynne z niesamowitego koloru wody i leżące u podnóża wulkanu. Często bywają tu flamingi.
W drodze powrotnej zobacz miasteczko Socaire słynne z tarasów rolniczych ery pre-hispańskiej. - Gejzer El Tatio
Popularne są wycieczki na wschód słońca (start o 04:00) – jest to lepsza opcja niż przejazd samemu ze względu na wysokość, jakość dróg i pogodę.
Oprócz gejzerów, których jest ponad 80 aktywnych w tym jeden – El Tatio – największy i najbardziej znany- są też gorące źródła w których można się kąpać. - Laguna Cejar
Przejazd do Laguny Cezar ok. 30 – 50 min w jedną stronę; następnie wizyta w Tebinquinche Lagoon – jezioro można objechać dookoła, chociaż trasa nie jest najlepsza, całość to65 km plus objazd jeziora.
Wrażenia trochę jak w Morzu Martwym – unoszenie się w słonej wodzie.
Wyspa Chiloe 3 dni
Chiloe to największa wyspa Chile, położona bardzo blisko stałego lądu i częściowo dzięki temu inna od reszty kraju. Kolonizatorzy nie zniszczyli tu rdzennej kultury, której pozostałości można oglądać do dzisiaj, mimo że główną atrakcją wyspy są drewniane kościoły wpisane na listę dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. Większość z nich powstała w XVIII i XIX wieku w miejsce wcześniejszych kościołów jezuitów, które nie wytrzymały ataków tutejszej przyrody – trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i pożary były częste. Do budowy obecnych, drewnianych kościołów nie stosowano gwoździ, a wszystkie łączenia i spojenia trzymają się dzięki systemowi nacięć w belkach oraz niesamowitej precyzji wykonania – są połączeniem wiedzy i umiejętności lokalnej ludności oraz europejskiej kultury oraz świetnym przykładem sztuki Metysów.
Kościołów UNESCO jest 16 i są skupione w centralnej części wyspy – głównie w Castro, Chonchi, Quinchao i Puqueldón.
Kolejną atrakcją są Palafitos – kolorowe, drewniane domy rybaków wzniesione na palach, niekoniecznie prostych, na wodzie. Niestety wiąże się z tym problem – wielu mieszkańców ma problemy zdrowotne z powodu braku kanalizacji i zanieczyszczonej wody. W dodatku zgodnie z chilijskim prawem grunty nie należą do nich, ponieważ domy stoją na wodzie. Palafitos budowano głównie w XIX wieku – nowo osiedlający się mieszkańcy nie mieli ziemi, na której mogli budować domy.
Obecnie większość mieszkańców wyspy utrzymuje się ryb i owoców morza, których jest tu olbrzymie bogactwo. Jest szansa, że zjedzą tu Państwo jedne z najlepszych ryb w życiu.
Na Chiloe dobrze będzie wybrać się na rejs promem lub kajakiem – widoki są piękne. Jedzenie jest fenomenalne – owoce morza. Łososie są świetne i warto spróbować Curanto – dania z owoców morza, mięsa i warzyw, pieczonego na gorących kamieniach.
Wyspa jest o tyle ciekawa, że rdzenna kultura nie została w całości wyparta przez kolonizatorów.
Południowa Patagonia – Punta Arenas w 1 dzień
Z Chiloe przelot do Punta Arenas. Przed udaniem się do Torres del Paine możesz spędzić tu jeden dzień – koniecznie udaj się do pingwiniarni Isla Magdalena Pinguinera.
Wycieczka trwa 5 godzin – po dwie godziny na promie w każdą stronę, i 1 godzina na wyspie.
W Punta Arenas możesz także odwiedzić najbardziej wysunięty na północ browar na świecie – Nueva Austral oraz prywatne muzeum marynistyczne Nao Victoria z replikami statków dawnych odkrywców.
Jeśli masz nieco więcej czasu, to udaj się na przejażdżkę do Fortu Bulnes – godzina jazdy od miasta wzdłuż wybrzeża. Jest to ciekawy, zrekonstruowany stary fort u wybrzeży Cieśniny Magellana. Piękne krajobrazy, fort sam w sobie wart odwiedzanie – sporo też można dowiedzieć się o historii regionu. Można też udać się tam z wycieczką.
Park Narodowy Torres del Paine w Patagonii 2 – 7 dni
Z Punta Arenas pojedź autobusem lub wynajętym samochodem do Puerto Natales, gdzie możesz spędzić dzień, a następnie przejazd do Torres del Paine – możesz wybrać jeden lub dwa całodniowe albo kilkugodzinne trekkingi albo Trasę W i spędzić w parku od 3 dni do tygodnia, śpiąc w schroniskach i na polach namiotowych. Ze względu na limity miejsc noclegi (zresztą dość drogie) trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
Trasa samochodem przez Torres del Paine
Przejazd Routa Y-290 (szutrowa droga), powrót wieczorem lub następnego dnia drogą nr 9 tak, żeby zrobić pętlę.
Po drodze przejedziesz wzdłuż Lago El Toro, dalej pojedziesz nad Lago Grey, gdzie możesz pójść do Mirador Ferrier 2,5 – 4 godziny drogi. Dalej czeka Cię przejazd przy Jeziorze Pehoe o Mirador Salto Grande, prosty, krótki trek z fantastycznym widokiem.
Trekking – Mirador Las Torres – Trzy Wieże
Start z Hotel Las Torres – przy nim kończy się droga i zaczyna trasa trekkingowa – oznaczona, raczej nie da się zgubić.
Trasa ma 18 km, powinna zająć ok. 8 godzin w obie strony. Najtrudniejsze jest ostatnie podejście do podnóża wież Mirador Las Torres – jest dość stromo, może się osypywać żwir, ok. 45 min wspinaczki po głazach, ale nie jest niebezpiecznie.
Blisko punktu widokowego jest pole namiotowe Campamaneto Las Torres- jedno z najpiękniejszych na świecie.
Po drodze jest Refugio Chileno – będzie można kupić gorący posiłek czy wodę do herbaty.
Widoki są niezapomniane na całej trasie, ale jeśli będzie zła pogoda, to można w dowolnym momencie zawrócić – wraca się tą samą trasą.
Powrót samochodem do Puerto Natales – ponad dwie godziny jazdy, albo nocleg na terenie parku lub w okolicy.
W Punta Arenas zakończysz wyprawę do Chile i powrócisz do Santiago de Chile, skąd będziesz mógł polecieć na Wyspę Wielkanocną. Jeśli masz więcej czasu, poleć na kraniec Ameryki Południowej, do argentyńskiej Ziemi Ognistej.
Jeśli planujesz zobaczyć także argentyńską Patagonię, kliknij!
Podróż do Chile – Wyspa Wielkanocna – Rapa Nui 2 – 3 dni
Wyspa Wielkanocna na Pacyfiku, słynna z Moai -monolitycznych posągów wykutych w wulkanicznej skale – to marzenie wielu podróżników, ale nie jest to tania wyprawa – same bilety mogą kosztować ponad 3000 zł.
Wyspa jest niewielka, spędź na niej około 3 dni – możesz poruszać się autem albo rowerem, chociaż rowerem może być Ci dość ciężko. ale dziennie nie będziesz pokonywać więcej niż 20 – 40 kilometrów.
Na Rapa Nui są też plaże, więc możesz się zrelaksować w przerwie od zwiedzania.
Atrakcje Rapa Nui
- Ahu Tahira – przewrócone statuy Moai
- Wulkan Puna Pau skąd brano kamienie i rzeźbiono Pukao.
- Ahu Akivi- Siedmiu Odkrywców – oraz punkt widokowy Maunga Terevaka z którego widać całą wyspę
- Jasinie Ana Te Pora i Ana Kakenga gdzie warto przybyć na zachód słońca
- Plaża Ovahe
- Najbardziej znana grupa Moai – Ahu Tongariki – 15 posągów na postumencie.
- Wulkan Poike a po drodze Te Pito Kura – najwyższa statua wyspy, petroglify Papa Vaka i Pu O Hiro
- Kamieniołom Rano Raraku
- Ana Kai Tangata – jaskinia i punkt widokowych
Z Wyspy Wielkanocnej powrót do Santiago i przelot do Polski, chyba, że masz ochotę lecieć dalej, do Francuskiej Polinezji – z Rapa Nui są loty na Tahiti!