Borneo słynie z idealnych miejsc do nurkowania i przepięknych resortów, ale to lokalna fauna i flora przede wszystkim przyciągają odwiedzających.
Tutaj są najlepsze rezerwaty zagrożonych gatunków: orangutanów i nosaczy, ale także niedźwiedzi malezyjskich i żółwi.
Miłośnicy poznawania kultury mogą podróżować łodziami po rzekach oraz zatrzymywać się w tradycyjnych chatach na palach w nadrzecznych wioskach i eksplorować otaczającą je dżunglę.
Proponujemy pierwszy tydzień spędzić aktywnie, na poznawaniu niesamowicie bogatej przyrody, a pod koniec wyjazdu zrelaksować się na plaży i nurkować w przejrzystej wodzie w towarzystwie wielobarwnych ryb i olbrzymich żółwi.

Kiedy jechać na Borneo?

Borneo jest jednym z niewielu miejsc w Azji idealnym do odwiedzenia podczas naszych letnich wakacji.
Na malezyjskiej części Borneo pogoda jest idealna od maja do września.

Jaki planować budżet na podróż po Borneo?

Borneo jest jednym z droższych miejsc w Azji.
Dzienna stawka za jedzenie to ok. 80 zł na osobę, za pokój dwuosobowy w pensjonacie dobrze jest liczyć od ok. 150 – 200 zł.
Zwiedzanie – wstępy, wycieczki, jaskinie czy parki narodowe pochłoną orientacyjnie 500 – 1000 zł na osobę.
Loty wewnętrzne to koszt między 150 a 400 zł za lot.

Czy wyjazd na Borneo jest dla mnie?

Borneo jest świetnym miejscem zarówno na rodzinne wakacje – bardzo bogata flora i fauna spodoba się starszym dzieciom, jak i dla miłośników nurkowania i luksusowych wakacji – są tam jedne z najpiękniejszych resortów na wodzie na świecie.
Na Borneo są zarówno olśniewające pięciogwiazdkowe ośrodki jak i lokalne chaty na palach na rzece – jeśli chce się doświadczyć lokalnej kultury i udać się na wycieczkę do dżungli, to warto wziąć pod uwagę, że część noclegów może być dość ekstremalna.

Pobyt na Borneo warto podzielić na dwie części – z Kuala Lumpur lub Singapuru poleć do Sarawak, do miasta Kuching, gdzie spędzisz 3 dni na eksploracji parków narodowych. Następnie, jeśli Twój budżet oraz czas na to pozwolą, spędź 2 – 3 dni w Mulu, gdzie zobaczysz jedne z najpiękniejszych jaskiń na ziemi oraz las deszczowy liczący sobie 60 milionów lat.
Kolejne dni spędzisz w Sabah, w okolicy Sukau, nad błotnistą rzeką pełną krokodyli i w Sandakan, gdzie są rezerwaty orangutanów, nosaczy i niedźwiedzi.
Ostatnie parę dni będziesz możesz spędzić na nurkowaniu – na Borneo są jedne z najlepszych na świecie miejsc do nurokwania – lub po prostu na relaksie na plaży.

Przelot do Kuala Lumpur

Lot na Borneo trwa długo – warto podzielić go na części i spędzić kilka dni w Kuala Lumpur lub Singapurze.
W Kuala Lumpur oprócz zakupów ostatniego dnia przed powrotem warto zwiedzić nowoczesne centrum ze słynnymi Twin Towers, pojechać do Batu Caves oraz Kuala Lumpur Bird Park – największego awiarium na świecie.
Świetną opcją jest także jedno- lub dwudniową wycieczkę do Melaki, znajdującej się na liście dziedzictwa UNESCO.

Kuching 3 -4 dni

Miasto Kuching jest atrakcyjne samo w sobie, tak więc wieczornych atrakcji nie zabraknie, a przy tym jest świetną bazą wypadową na kilka całodniowych wycieczek.

Wycieczka do Bako National Park

Park Narodowy Bako to najstarszy park w Malezji – zobaczysz tu niesamowitą florę i faunę, w tym nosacze oraz brodate świnie 🙂

W Bako są dobrze pooznaczane trasy. Ponieważ większość z nich prowadzi wzdłuż rzeki, często nie trzeba wracać na piechotę – można wynająć małą łódź na drogę powrotną.
7 tras kończy się na plaży gdzie można spotkać m.in. dzikie świnie z brodami. Nosacze też łatwo napotkać na szlaku. Trasy zaczynają się Park Headquarters gdzie wysiada się z łodzi. Przy Vistors Center jest wyraźna mapa, szlaki są dobrze oznaczone i raczej ciężko się zgubić – nie da się zboczyć ze szlaku, dostaje się też mapkę
Na miejscu są przewodnicy – mają kamizelki i identyfikatory, można ich znaleźć w Headquarters.

Semenggoh Wildlife Rehabilitation Centre

Semenggoh to jeden z najlepszych rezerwatów orangutanów, jakie możesz odwiedzić.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w grupach 5-osobowych, aby chronić i orangutany, i turystów, ale sam park narodowy można zwiedzać normalnie. Warto przyjść w godzinach karmienia zwierząt.

Gunung Gading National Park

Park narodowy, gdzie dżunglę można eksplorować samemu (z zachowaniem zdrowego rozsądku).
Przepiękne kwiaty, w tym bukietnice – rośliny o największych kwiatach na ziemi, o przekroju kilkudziesięciu centymetrów, wodospady do kąpieli, i prawie 1000-metrowy nieaktywny wulkan, na który można się wspiąć.
Po przyjeździe najlepiej ustalić w hotelu, czy bukietnice kwitną i jeśli tak, to należy pójść do parku z przewodnikiem, który zaprowadzi Cię do nich zaprowadzi.

Wyspa Satang

Satang Island – wyspa niedaleko Kuching, dojazd ok. 45 min samochodem, potem 45- minutowy rejs łodzią.
Na miejscu snorkelling – jest sporo żółwi, i plażowanie; jest też miejsce, gdzie rangersi mają małe schronisko dla żółwi w celu zwiększenia populacji. Na wyspie nie ma infrastruktury turystycznej.

Gunung Mulu – 2 dni

Jeśli interesuje Cię eksploracja jaskiń i lubisz przygody, po z Kuching poleć do Mulu – parku narodowego w tropikalnym lesie deszczowym, słynnego z jaskiń w krasowych skałach. Jaskiń do eksploracji jest wiele, są na różnych poziomach zaawansowania, nie wszystkie są dostępne dla dzieci. Konieczna jest rezerwacja z wyprzedzeniem.
Poza eksploracją jaskiń pójdź na wieczorny i poranny spacer po dżungli z przewodnikiem albo przejdź któryś z wielu szlaków w dżungli.

Sandakan – 2 dni

Z Mulu poleć do Kota Kinabalu lub od razu do Sandakan, gdzie w okolicach Sukau i Sandakan spędzisz kilka następnych dni. Tutaj dobrą opcją jest wynajem samochodu – drogi są dość dobre, nie jeździ się trudno. Pamiętaj, że ruch w Malezji jest lewostronny. Możesz zrobić większą pętlę z Kota Kinabalu, albo sporo mniejszą z lotniska w Sandakan – zależy, ile masz czasu i na ile lubisz podróżować samochodem.
Sandakan to przede wszystkim rezerwaty, spędzisz tu około dwóch dni.

Zwiedzanie Sandakan

 • Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre w okolicach Kota Kinabalu – najbardziej znany rezerwat orangutanów na Borneo, niestety również najbardziej zatłoczony. Karmienie jest o 10:00 i o 15:00, warto być w tym czasie; centrum jest czynne do 16:00.
 • Rezerwat nosaczy oraz świetne Rainforest Discovery Centre w Kabili – Sepilok Forest Reserve – podziwianie bardzo bogatej flory Borneo.
 • Bornean Sun Bear Conservation Centre.
 • Sandakan Rainforest Discovery Centre. Wizyta zajmie 1,5 – 2 godziny
  W parku jest jednokilometrowy szlak wzdłuż jeziora oraz Canopy Walk i Canopy Towers na wysokości 347 m, będziesz mieć tu świetny widok na małpy i ptaki. Można także wypożyczyć rower wodny i przepłynąć się po jeziorku.

Sukau – 2 dni

Z Sandakan pojedź do Sukau – dojazd zajmie około trzech godzin. W Sukau jest możliwość na nocleg u lokalnej rodziny, wciąż jest to dość autentyczne doświadczenie – świetna opcja szczególnie, jeśli podróżujesz z dziećmi.
Głowna atrakcja to rzeka Kinabatangan, wokół której mieszkają m. in. słonie pigmejskie, nosacze, gibony, makaki i orangutany.
W Sukau spędź jedną lub dwie noce i wróć na lotnisko w Sandakan, skąd polecisz do Kota Kinabalu.

Atrakcje w Sukau

 • Rzeka Kinabatangan – rejs łodzią i rzeczne safari z podziwianiem zwierząt.
 • Wieczorny trekking po dżungli.
 • Poranny rejs rzeką o wschodzie słońca.

Relaks w Kota Kinabalu

W okolicach Kota Kinabalu są najlepsze miejsca do nurkowania na Borneo i jedne z najlepszych na świecie.
W okolicy są przepiękne wyspy, np. Gaya Island – warto tam spędzić 3 – 4 dni w luksusach na nurkowaniu, snorkelingu i plażowaniu, ale opcji jest mnóstwo – od bardzo luksusowych ośrodków po chaty na palach i bazę nurkową na starej platformie wiertniczej!
Samo miasto nie jest szczególnie ciekawe, więc lepiej od razu uciec na plaże.
Niestety ośrodki na Borneo nie należą do najtańszych i spora część z nich jest przystosowana szczególnie do potrzeb klientów nurkujących.

Atrakcje w Kota Kinabalu

 • Mari Mari Cultural Village.
  Pół-dniowe zwiedzanie „wioski” i poznawanie borneańskiego stylu życia. Niestety nie da się zwiedzać samodzielnie i chodzi się w grupie. Alternatywą może być Sabah State Museum, które ma własną „Heritage Village”.
 • Turtle Islands Park” – rezerwat żółwi na trzech wyspach, rejs zajmuje godzinę.
 • Snorkelling w Tuanku Abdul Rahman Park – park morski; tereny wokół kilku wyspy; island hopping i snorkelling. Łódź z Kota płynie 15 – 20 min, na miejscu samemu można przemieszczać się między wyspami.
  Dość spokojna Sapi Island, jeszcze bez tłumów turystów; małpy, warany, dużo ryb i dobra plaża.
  Manukan – bardzo popularna wyspa, z kilometrową plażą i miejscami na piknik, zwykle bardzo dużo turystów; koralowce już zniszczone.

Góra Kinabalu

Jeśli lubisz wspinaczkę wysokogórską, to możesz pokusić się o zdobycie szczytu góry Kinabalau – 4095 m npm ale jest to droga impreza – nawet $1000 za dwudniową wycieczkę (początek 2020 – ceny po pandemii mogą ulec zmianie) – nie można wejść na górę samemu, trzeba mieć przewodnika.

Nie musisz jednak wchodzić na szczyt góry – z Kota Kinabalu HQ wychodzą szlaki spacerowe, dobrze oznaczone i zadbane. Możesz przyjechać tu na jednodniową wycieczkę jeśli zatrzymasz się w okolicy miasta Kota Kinabalu.

Na miejscu jest 9 krótkich szlaków, wśród nich na przykład:

 • Liwagu Trail (5620 metrów 120-150 minut) szlak wzdłuż rzeki, dużo schodzenia i wchodzenia. Można go połączyć z Bundu Tuhan View Trail; (465 metrÓW, 30 minut) – ładny widok na okolicę, szlak przez las tropikalny.
 • Silau Silau Trail (3057 metrów, 60-80 minut) – świetna roślinność – mchy, orchidee, paprocie; można połączyć z Bukit Tupai i Bukit Burung (łącznie 1425 metrów, 90 minut) – łatwy szlak, mało wspinania, po drodze lasy dębowe.

Jeśli wybierasz się na Borneo i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje azjatyckie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się na Borneo?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska