Borneo – część wyspy należąca do Malezji słynie z idealnych miejsc do nurkowania i przepięknych resortów, ale to lokalna fauna i flora niesamowite bogactwo gatunków roślin i zwierząt – przyciągają odwiedzających.
Podczas wyjazdu na Borneo możesz odwiedzić najlepsze rezerwaty zagrożonych gatunków: orangutanów i nosaczy, ale także niedźwiedzi malezyjskich i żółwi.
Miłośnicy poznawania kultury mogą podróżować łodziami po rzekach oraz zatrzymywać się w tradycyjnych chatach na palach w nadrzecznych wioskach i eksplorować otaczającą je dżunglę.
Proponujemy pierwszy tydzień podróży na Borneo spędzić aktywnie, na poznawaniu niesamowicie bogatej przyrody, a pod koniec wyjazdu zrelaksować się na plaży pod palmami i nurkować w przejrzystej wodzie w towarzystwie wielobarwnych ryb i olbrzymich żółwi.

Kiedy jechać na Borneo?

Borneo jest jednym z niewielu miejsc w Azji idealnym do odwiedzenia podczas naszych letnich wakacji.
Na malezyjskiej części Borneo pogoda jest idealna od maja do września.

Jaki planować budżet na podróż po Borneo?

Borneo jest jednym z droższych miejsc w Azji.
Dzienna stawka za jedzenie to ok. 80 zł na osobę, za pokój dwuosobowy w pensjonacie dobrze jest liczyć od ok. 150 – 200 zł.
Zwiedzanie – wstępy, wycieczki, jaskinie czy parki narodowe pochłoną orientacyjnie 500 – 1000 zł na osobę.
Loty wewnętrzne to koszt między 150 a 400 zł za lot.

Borneo jest dobrze skomunikowane z resztą Azji, więc dojazd na trzecią co do wielkości wyspę na świecie nie będzie trudny, natomiast ceny lotów do Azji w 2023 roku niestety są bardzo wysokie ze względu na wojnę na Ukrainie, więc warto zacząć planowanie podróży od sprawdzenia cen biletów lotniczych.

Czy wyjazd na Borneo jest dla mnie?

Borneo jest świetnym miejscem zarówno na rodzinne wakacje – bardzo bogata flora i fauna spodoba się starszym dzieciom, jak i dla miłośników nurkowania i luksusowych wakacji – są tam jedne z najpiękniejszych resortów na wodzie na świecie.
Na Borneo są zarówno olśniewające pięciogwiazdkowe ośrodki jak i lokalne chaty na palach na rzece – jeśli chce się doświadczyć lokalnej kultury i udać się na wycieczkę do dżungli, to warto wziąć pod uwagę, że część noclegów może być dość ekstremalna.

Tutaj prezentujemy plan podróży na malezyjskie Borneo z ewentualnym przejazdem przez Brunei, nie opisujemy części wyspy należącej do Indonezji.

nurkowie pływający z zółwiami w rafie na Borneo,

Pobyt na malezyjskiej części wyspy Borneo warto podzielić na dwie części – z Kuala Lumpur, po ewentualnym zwiedzaniu Malezji kontynentalnej, lub Singapuru poleć do Sarawak, do miasta Kuching, gdzie spędzisz 3 dni na eksploracji parków narodowych. Następnie, jeśli Twój budżet oraz czas na to pozwolą, spędź 2 – 3 dni w Mulu, gdzie zobaczysz jedne z najpiękniejszych jaskiń na ziemi oraz las deszczowy liczący sobie 60 milionów lat.
Kolejne dni spędzisz w Sabah, w okolicy Sukau, nad błotnistą rzeką pełną krokodyli i w Sandakan, gdzie jest centrum rehabilitacji orangutanów oraz rezerwaty nosaczy i niedźwiedzi.
Ostatnie parę dni będziesz możesz spędzić na nurkowaniu – na Borneo są jedne z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania – lub po prostu na relaksie na plaży.

Przylot do Malezji – Kuala Lumpur

Podróż na Borneo trwa długo – warto podzielić ją na części i spędzić kilka dni w kontynentalnej części Malezji – w Kuala Lumpur lub Singapurze.
W Kuala Lumpur oprócz zakupów ostatniego dnia przed powrotem warto zwiedzić nowoczesne centrum ze słynnymi Twin Towers, pojechać do Batu Caves oraz Kuala Lumpur Bird Park – największego awiarium na świecie.
Świetną opcją jest także jedno- lub dwudniową wycieczkę do Melaki, znajdującej się na liście dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Sarawak – Kuching 3 -4 dni

Miasto Kuching – stolica stanu Sarawak  – jest atrakcyjne samo w sobie, tak więc wieczornych atrakcji nie zabraknie, a przy tym jest świetną bazą wypadową na kilka całodniowych wycieczek.

Wycieczka do Bako National Park

Park Narodowy Bako to najstarszy park w Malezji – zobaczysz tu niesamowitą florę i faunę, w tym nosacze oraz brodate świnie 🙂

W Bako są dobrze pooznaczane trasy. Ponieważ większość z nich prowadzi wzdłuż rzeki, często nie trzeba wracać na piechotę – można wynająć małą łódź na drogę powrotną.
7 tras kończy się na plaży gdzie można spotkać m.in. dzikie świnie z brodami. Nosacze też łatwo napotkać na szlaku. Trasy zaczynają się Park Headquarters gdzie wysiada się z łodzi. Przy Vistors Center jest wyraźna mapa, szlaki są dobrze oznaczone i raczej ciężko się zgubić – nie da się zboczyć ze szlaku, dostaje się też mapkę
Na miejscu są przewodnicy – mają kamizelki i identyfikatory, można ich znaleźć w Headquarters.

Semenggoh Wildlife Rehabilitation Centre

Semenggoh to jeden z najlepszych rezerwatów orangutanów, jakie możesz odwiedzić.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w grupach 5-osobowych, aby chronić i orangutany, i turystów, ale sam park narodowy można zwiedzać normalnie. Warto przyjść w godzinach karmienia zwierząt.

Park Narodowy Gunung Gading

Park narodowy, gdzie lasy równikowe można eksplorować samemu (z zachowaniem zdrowego rozsądku).
Przepiękne kwiaty, w tym bukietnice – rośliny o największych kwiatach na ziemi, o przekroju kilkudziesięciu centymetrów, wodospady do kąpieli, i prawie 1000-metrowy nieaktywny wulkan, na który można się wspiąć.
Po przyjeździe najlepiej ustalić w hotelu, czy bukietnice kwitną i jeśli tak, to należy pójść do parku z przewodnikiem, który zaprowadzi Cię do nich zaprowadzi.

Wyspa Satang

Satang Island – wyspa niedaleko Kuching, dojazd ok. 45 min samochodem, potem 45- minutowy rejs łodzią.
Na miejscu snorkelling – jest sporo żółwi, i plażowanie; jest też miejsce, gdzie rangersi mają małe schronisko dla żółwi w celu zwiększenia populacji. Na wyspie nie ma infrastruktury turystycznej.

Gunung Mulu – 2 dni

Jeśli interesuje Cię eksploracja jaskiń i lubisz przygody, po z Kuching poleć do Mulu – parku narodowego w tropikalnym lesie deszczowym, słynnego z jaskiń w krasowych skałach. Jaskiń do eksploracji jest wiele, są na różnych poziomach zaawansowania, nie wszystkie są dostępne dla dzieci. Konieczna jest rezerwacja z wyprzedzeniem.
Poza eksploracją jaskiń pójdź na wieczorny i poranny spacer po dżungli z przewodnikiem albo przejdź któryś z wielu szlaków w dżungli.

Zwiedzanie Sandakanu – 2 dni

nosacz w rezerwacje na Borneo

Z Mulu poleć do Kota Kinabalu lub od razu do Sandakan w stanie Sabah, gdzie w okolicach Sukau i Sandakan spędzisz kilka następnych dni. Tutaj dobrą opcją jest wynajem samochodu – drogi są dość dobre, nie jeździ się trudno. Pamiętaj, że ruch w Malezji jest lewostronny. Możesz zrobić większą pętlę z Kota Kinabalu, albo sporo mniejszą z lotniska w Sandakan – zależy, ile masz czasu i na ile lubisz podróżować samochodem.
Sandakan to przede wszystkim rezerwaty, spędzisz tu około dwóch dni.

Atrakcje Sandakan

 • Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre w okolicach Kota Kinabalu – najbardziej znany rezerwat orangutanów na Borneo, niestety również najbardziej zatłoczony. Karmienie jest o 10:00 i o 15:00, warto być w tym czasie; centrum jest czynne do 16:00.
 • Rezerwat nosaczy oraz świetne Rainforest Discovery Centre w Kabili – Sepilok Forest Reserve – podziwianie bardzo bogatej flory Borneo.
 • Bornean Sun Bear Conservation Centre.
 • Sandakan Rainforest Discovery Centre. Wizyta zajmie 1,5 – 2 godziny
  W parku jest jednokilometrowy szlak wzdłuż jeziora oraz Canopy Walk i Canopy Towers na wysokości 347 m, będziesz mieć tu świetny widok na małpy i ptaki. Można także wypożyczyć rower wodny i przepłynąć się po jeziorku.

Zwiedzanie Sabah – Sukau – 2 dni

Borneo, góry w Sukau we mgle

Z Sandakan pojedź do Sukau – dojazd zajmie około trzech godzin. W Sukau jest możliwość na nocleg u lokalnej rodziny, wciąż jest to dość autentyczne doświadczenie – świetna opcja szczególnie, jeśli podróżujesz z dziećmi.
Głowna atrakcja to rzeka Kinabatangan, wokół której mieszkają m. in. słonie pigmejskie, nosacze, gibony, makaki i orangutany.
W Sukau spędź jedną lub dwie noce i wróć na lotnisko w Sandakan, skąd polecisz do Kota Kinabalu.

Atrakcje w Sukau

 • Rzeka Kinabatangan – rejs łodzią i rzeczne safari z podziwianiem zwierząt.
 • Wieczorny trekking po dżungli.
 • Poranny rejs rzeką o wschodzie słońca.

Plaże w Kota Kinabalu

Kota Kinabalu, ocean, plażą i restauracja

W okolicach Kota Kinabalu są najlepsze miejsca do nurkowania na Borneo i jedne z najlepszych na świecie.
W okolicy są przepiękne wyspy, np. Gaya Island – warto tam spędzić 3 – 4 dni w luksusach na nurkowaniu, snorkelingu i plażowaniu, ale opcji jest mnóstwo – od bardzo luksusowych ośrodków po chaty na palach i bazę nurkową na starej platformie wiertniczej!
Samo miasto nie jest szczególnie ciekawe, więc lepiej od razu uciec na plaże.
Niestety ośrodki na Borneo nie należą do najtańszych i spora część z nich jest przystosowana szczególnie do potrzeb klientów nurkujących.

Atrakcje w Kota Kinabalu

 • Mari Mari Cultural Village.
  Pół-dniowe zwiedzanie „wioski” i poznawanie borneańskiego stylu życia. Niestety nie da się zwiedzać samodzielnie i chodzi się w grupie. Alternatywą może być Sabah State Museum, które ma własną „Heritage Village”.
 • Turtle Islands Park” – rezerwat żółwi na trzech wyspach, rejs zajmuje godzinę.
 • Snorkelling w parku narodowym Tunku Abdul Rahman Park – park morski; tereny wokół kilku wyspy; island hopping i snorkelling. Łódź z Kota płynie 15 – 20 min, na miejscu samemu można przemieszczać się między wyspami.
  Dość spokojna Sapi Island, jeszcze bez tłumów turystów; małpy, warany, dużo ryb i dobra plaża.
  Manukan – bardzo popularna wyspa, z kilometrową plażą i miejscami na piknik, zwykle bardzo dużo turystów; koralowce już zniszczone.

Góra Kinabalu

Borneo, widok na szczyt góry Kinabalu

Jeśli lubisz wspinaczkę wysokogórską, to możesz pokusić się o zdobycie szczytu góry Kinabalau – najwyższego szczytu Borneo o wysokości 4095 m n.p.m ale jest to droga impreza – od $450 za dwudniową wycieczkę (ceny początek 2023) – nie można wejść na górę samemu, trzeba mieć przewodnika.

Nie musisz jednak wchodzić na szczyt góry – z Kota Kinabalu HQ wychodzą szlaki spacerowe, dobrze oznaczone i zadbane. Możesz przyjechać tu na jednodniową wycieczkę jeśli zatrzymasz się w okolicy miasta Kota Kinabalu.

Na miejscu jest 9 krótkich szlaków, wśród nich na przykład:

 • Liwagu Trail (5620 metrów 120-150 minut) szlak wzdłuż rzeki, dużo schodzenia i wchodzenia. Można go połączyć z Bundu Tuhan View Trail; (465 metrÓW, 30 minut) – ładny widok na okolicę, szlak przez las tropikalny.
 • Silau Silau Trail (3057 metrów, 60-80 minut) – świetna roślinność – mchy, orchidee, paprocie; można połączyć z Bukit Tupai i Bukit Burung (łącznie 1425 metrów, 90 minut) – łatwy szlak, mało wspinania, po drodze lasy dębowe.

Jeśli wybierasz się na Borneo i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje azjatyckie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się na Borneo?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska