Borneo, olbrzymia trzecia pod względem wielkości wyspa na świecie, na której rosną lasy tropikalne liczące sobie 130 milionów lat, stanowi terytorium trzech krajów: Indonezji, do której należy ponad 70% terenu wyspy, maleńkiego Brunei, oraz malezyjskich stanów Sarawak i Sabah. Różnorodność biologiczna jest olbrzymia: w lasach Borneo żyje 15,000 gatunków roślin kwitnących, 3,000 gatunków drzew, 221 gatunków ssaków i 420 gatunków ptaków. Można tu spotkać zagrożone wyginięciem ze względu na niszczenie ich naturalnego środowiska orangutany, słonie indyjskie, nosorożce sumatrzańskie, i pantery borneańskie,
Borneo na mapie wygląda następująco:
Malezyjskie Borneo – Sabah
Sabah, niegdyś należący do Sułtanatu Brunei, ma w zanadrzu wiele sposobów na zachęcenie turysty do odwiedzin. Otoczona parkiem narodowym Góra Kinabalu, idealna do trekkingu, rafy koralowe Sipadanu czy ukryte w ostępach dżungli orangutany to najpopularniejsze, choć nie jedyne, cele turystów. Sipadan, z jego żółwiami, kilkoma gatunkami rekinów oraz olbrzymimi płaszczkami uchodzi za jedno z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania, ale warto też wspomnieć o świetnych Layang Layang, wyspie wyrastającej z bardzo głębokiej, czystej wody, czy Mabul. Zachęca też Tunku Abdul Rahman Marine Park, gdzie na 5 wyspach są chronione dziewicze lasy deszczowe i namorzynowe oraz rafy koralowe wśród których można nurkować. Wyspy to mieszanka gór i lasów tropikalnych oraz przepięknych piaszczystych plaży.
Sabah jest jednym z najbardziej kulturowo zróżnicowanych stanów Malezji – na 2,5 milionową ludność składają się przedstawiciele kilku rdzennych grup mieszkańców, ale także mieszkańcy pochodzenia chińskiego, indyjskiego, co również przekłada się na mnogość języków – można tu porozumieć się po malajsku, w dialektach chińskich oraz po angielsku i w językach lokalnych
Na Sabah bez problemu można dostać się zarówno drogą powietrzną jak i morską z terytorium Indonezji bądź Malezji. Dystanse na miejscu łatwo można pokonywać samolotem lub autobusami i mini-busami.
Malezyjskie Borneo – Sarawak
Indinezyjskie Borneo – Kalimantan
Kalimatan, zajmujący 2/3 powierzchni Borneo, niegdyś kraina dziewiczych lasów i małych wiosek u brzegów wielkich rzek w ciągu ostatnich 30 lat bardzo mocno zmienia swoje oblicze. Wielki przemysł doszedł tu do głosu, kopalnie i wyrąb drzew trwają w najlepsze, chociaż od niedawna przykłada się nieco więcej wagi do ochrony środowiska.
W czterech prowincjach regionu mówi się 74 językami, a teren o ponad połowę większy od Polski zamieszkuje jedynie 12 milionów ludzi. Bardzo słabo zaludnione tereny interioru są, mimo degradacji środowiska, jednymi z najbardziej biologicznie zróżnicowanych terenów na Ziemi.
Kalimantan to jeden z najrzadziej odwiedzanych przez turystów regionów Indonezji do dziś skrywa jednak tajemnice i ma sporo do zaoferowania turystom. Podczas trekkingu w dżungli, w Kayan Mentarang National Park, na wyżynach Apokayan czy w Sungai Kapuas można spotkać orangutany, makaki, niedźwiedzie malajskie czy nosacze. W górnym biegu W rzeki Sungai – głównej arterii komunikacyjnej żyją Dajakowie – niegdysiejsi „łowcy głów”, do dziś strzegący swoich zwyczajów.
Największe miasto regionu, Banjarmasin, leżące nad rzeką, to istny labirynt wąskich kanałów, domów na palach i na tratwach, często zalewanych przez wzbierającą rzekę, oraz wodnych rynków.