Boliwia to jeden z rzadziej odwiedzanych i niedocenianych krajów Ameryki Południowej. Mimo to podczas wycieczki do Boliwii zobaczysz miejsca niesamowite – Salar de Uyuni i jezioro Titicaca, ale także dziewiczą, amazońską dżunglę, pampy, park narodowy Kaa Iya z najlepszymi na świecie warunkami do obserwacji jaguarów, wysokie górskie szczyty i długie, fascynujące szlaki trekkingowe, dziedzictwo Inków i bogatą cywilizację. Możesz pojechać w podróż do Peru i Boliwii, łącząc oba kraje.

Kiedy jechać do Boliwii?

Najlepszy okres na wyjazd do Boliwii to pora sucha, od maja do października. Od listopada do kwietnia jest pora deszczowa – jest wilgotno i deszczowo, a dojazd do części miejsc może nie być możliwy.

Jaki planować budżet na podróż do Boliwii?

Boliwia nie jest drogim krajem – dziennie na osobę wystarczy Ci $40 – $50 na podróżowanie w całkiem niezłym standardzie. Niedrogi nocleg kosztuje od $20, dzienna stawka na wyżywienie od $15. Jeśli chcesz pojechać na Pampy i do Amazonii, to musisz liczyć większe kwoty, bo dwudniowa wycieczka na ekoturystykę może kosztować $500, ale jest tego warta

Czy wycieczka do Boliwii jest dla mnie?

Wakacje w Boliwii są idealne dla miłośników przygód – podróżowanie tu bywa ciężkie, sporo czasu spędzisz w autobusach, nie wszędzie też jest dobra infrastruktura turystyczna, ale malownicze krajobrazy i fantastyczna natura zrekompensują Ci trudy podróży.

Wyjazd do Boliwii możesz połączyć z podróżą do Peru, przekraczając granicę nad jeziorem Titicaca, albo z Chile, jadąc z Pustyni San Pedro de Atacama do Salar de Uyuni a następnie kontynuować podróż przez Chile.Jeśli wybierzesz podróż do Peru i Boliwii, to wcześniej odwiedzisz Limę, inkaskie Machu Picchu, Arequipę i kanion Colca.

Twoja trasa po Boliwii zaczyna się w stolicy Boliwii, La Paz, dokąd możesz dolecieć z dowolnego miejsca albo w Copacabana, gdzie dojechać autobusem z Puno w Peru, a kończy w Atacama, skąd możesz wylecieć do Santiago – ciężko jest dolecieć do Boliwii z Polski, lepiej wybrać kraje ościenne.
Na podróż do Boliwii możesz poświęcić 10 – 14 dni, a nawet więcej, jeśli masz czas i interesują Cię odległe zakątki tego kraju, trekking w Kordylierach i obserwowanie jaguarów.

Jezioro Titicaca i Isla del Sol 2 dni

Boliwia, Isla del Sol na jeziorze Titicaca

Jeśli zaczynasz podróż po Boliwii przekraczając granicę z Peru, to najpierw znajdziesz się nad jeziorem Titicaca. Po boliwijskiej stronie jest Isla del Sol – Wyspa Słońca, do której dostaniesz się łodzią z miejscowości Copacabana, w której rozpoczniesz swoją podróż po Boliwii.
Na Isla del Sol, gdzie nie ma ruchu kołowego, znajdziesz pozostałości po dawnej cywilizacji Inków, a wyspa do dzisiaj jest zamieszkana głównie przez rdzenną ludność Boliwii.
Spędź tu przynajmniej jedną noc, jeśli masz więcej czasu na podróż, to dwie.

Zwiedzanie La Paz 2 – 3 dni

Boliwia, widok z góry na La Paz oraz góry w tle
Stolica Boliwii jest położona na wysokości 3650 m n.p.m. więc daj sobie trochę czasu na adaptację do wysokości.

 • Przejedź nad miastek wyciągiem Teleferico, który łączy główne atrakcje miasta jednocześnie będąc jedną z głównych atrakcji turystycznych – są trzy linie: czerwona, na której jest słynny Open Air Market, największy w Boliwii, żółta oraz zielona. Kolejki odjeżdżają co kilkanaście sekund 5
 • Spacer przez Stare Miasto
  • Plaza Murillo – centralny plac La Paz z perłami kolonialnej architektury
  • Plaza de Armas
  • Witches Market – Targ Czarownic, gdzie sprzedaje się zioła, ludowe leki i mikstury do tradycyjnych rytuałów.
  • Z rynku można przejść się na ulice handlowe Linares i Sagarnaga oraz na ulicę Jaen – bardzo ładna, wąska uliczka z kolorowymi domkami i zestawem bardzo dziwnych muzeów.
  • Calle Jaen i Iglesia oraz Plaza de San Francisco – dobre miejsce na przekąskę czy kawę.
  • Mercado Lanza – typowy rynek z jedzeniem
 • Góra Chacaltaya – na której szczycie jest lodowiec i rozciąga się widok aż na jezioro Titicaca. Góra ma 5395 metrów n.p.m. ale da się podjechać bardzo wysoko, do 5300 m, więc wspinaczka zajmuje ok. 30 – 40 min a widoki są jej warte; był to też najwyżej położony resort narciarski na świecie ale ze względu na zmiany klimatyczne i brak śniegu resort jest w ruinie.
 • Valle de la Luna – labirynt kanionów i zwietrzałych formacji skalnych 10 km z La Paz, taxi lub autobus jedzie ok 40 min. Na miejscu jest wiele szlaków spacerowych, możesz spędzić tam cały dzień.

Amazonia 2 – 3 dni

Jeśli chcesz zobaczyć boliwijską Amazonię, a przede wszystkim pampę, to poleć z La Paz do Rurrenabaque.
Z Rurrenabaque startuję wycieczki po boliwijskiej Amazonii – możesz zdecydować się na trzydniowy wyjazd na pampę albo rejs do dżungli – tu rozpościera się park narodowy Madidi. Jest też opcja zobaczenia i pampy, i dżungli podczas jednego wyjazdu.

Sucre 1 – 3 dni

Sucre, do którego dolecisz z La Paz, jest słynne z pięknej, kolonialnej starówki zanajdującej się na liście dziedzictwa UNESCO – pół dnia wystarczy na spokojny spacer po Starym Mieście i zobaczenie głównych zabytków –
Central Mercado, Parque Bolivar,Convento De San Felipe Neri czy Museo de Santa Clara – klasztor i małe ale ciekawe muzeum oraz katakumby.

Jeśli lubisz trekking, to z Sucre możesz wybrać się na dwudniową wycieczkę na Krater Maragua Crater. Trekking jest dość trudny, ale widoki są jego warte.

Z Sucre pojedź popołudniowym autobusem do Potosi – droga zajmie 3 – 4 godziny

Potosi 1 dzień

 • Kopalnie w Potosi
  Cerro Rico – dawne kopalnie srebra, które kosztowały życie dziesiątek tysięcy górników, w tym dzieci. Obecnie udostępnione do zwiedzania, są dość klaustrofobicznie a dla osób wysokich bardzo niewygodnie – nisko i wąsko. W środku jest ok. 25 stopni, miejscami mało tlenu; należy spakować sporo wody. Samo zwiedzanie trwa 2 – 3 godziny.
 • Gorące Źródła w Potosi
  Gorące źródła w Tarapaya – Ojo del Inca – 20 km z hotelu – można dojechać mini-vanem z centrum (Mercado Chuquima) albo taksówką. Nie wolno się tu kąpać ale można zrobić sobie ładny spacer oraz piknik na miejscu.
 • Zwiedzanie Potosi – kolonialna starówka
  • Mennica – Casa Nacional de Moneda
  • Torre de la Compañía de Jesús,
  • Convento Museo Santa Teresa,
  • Iglesia de San Lorenzo de Carangas
  • Katedra

Salar de Uyuni 2 – 3 dni

solna pustynia w Salar de Uyuni

W samej miejscowości Uyuni jako ciekawostkę można zrobić sobie spacer na „cmentarz pociągów” – kilkanaście pordzewiałych składów z czasów świetności Uyuni,

Z Uyuni pojedź na wycieczkę na solniska – możesz wybrać opcję trzydniową, kończącą się w Chile na pustyni Atacama – tam możesz kontynuować podróż albo z Santiago de Chile polecieć do Polski.

Jeśli podoba Ci się taki szkic albo masz więcej czasu, który chcesz spędzić w Boliwii, to skontaktuj się z nami – Twój szyty na miarę wyjazd do Boliwii możemy zaprojektować dowolnie!

Wybierasz się do Boliwii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska