Birma (Mjanma, Myanmar) to jeden z najpiękniejszych krajów Azji, z niesamowitą architekturą, której wizytówką są oczywiście świątynie Baganu. Birma urzeka także z przepiękną przyrodą, górskimi szlakami, odległymi zakątkami gdzie wciąż dociera niewielu turystów, oraz plażami, jeszcze nie tak tłocznymi jak w pobliskiej Tajlandii.

Kiedy jechać na wycieczkę do Birmy (Mjanmy)?

Najlepszy termin na wyjazd do Birmy to listopad – luty, kiedy opady są najmniejsze, ale wiąże się to też z dużą ilością turystów i wyższymi cenami. Dobrą opcją jest wyjazd w październiku oraz w okresie marzec – maj, kiedy pogoda jest dość dobra a tłumy zdecydowanie mniejsze. Pora deszczowa przypada na maj – październik; latem temperatury są bardzo wysokie, więc w miarę możliwości najlepiej, aby Twój czas pobytu w Birmie przypadł wiosną lub jesienią.

Na zwiedzanie Birmy warto poświęcić od 10 dni, do trzech tygodni.

Jaki planować budżet na podróż do Birmy (Mjanmy)?

Birma to kraj relatywnie drogi w porównaniu do państw ościennych.

Na dzienny pobyt w Birmie dobrze jest założyć od ok 60 USD na osobę.
Loty wewnętrzne kosztują od 40 – 150 USD na osobę w zależności miejsca docelowego.
Dobre pensjonaty to koszt 40 – 80 USD za noc za pokój dwuosobowy – ceny hoteli w Birmie są relatywnie drogie w porównaniu z innymi krajami regionu.
Dzienny koszt posiłków to ok. 15 – 45 USD na osobę a na wstępy do zabytków i zwiedzanie wydasz ok. 100 – 115 USD na pobyt na osobę.

Czy wyjazd do Birmy (Mjanmy) jest dla mnie?

Wakacje w Birmie są dobrą opcją dla osób, które wcześniej były w Azji i kochają poznawanie nowych miejsc, trekking i długie wędrówki, także górskie. Birmańska przyroda jest przepiękna, ludzie się niesamowicie mili i nie zabraknie tu fascynujących miejsc do odkrycia.
Przelot najlepiej planować przez Bangkok, w zależności od czasu pobytu możesz także zaplanować dłuższe wczasy w Azji Południowo-Wschodniej.
Wizę turystyczną do Birmy (Mjanmy) uzyskasz online, w Ambasadzie w Berlinie lub w Ambasadzie w Bangkoku, jeśli planujesz połączyć wyjazd do Birmy z podróżą do Tajlandii.
Stary autobus w Baganie, Birma, w tle las, świątynie i góry

Poruszanie się po Birmie (Mjanmie)

Komunikacja lotnicza między miastami jest częsta, loty nie są drogie.

Na trasie lotnisko – miasta najlepiej poruszać się taksówkami. Komunikacja miejska dla osób nie znających języka nie działa – są tylko lokalne autobusy, lotniska są bardzo daleko od centrum. Niestety ze względu na olbrzymie korki dojazdy z lotnisk do centrum miast mogą trwać nawet kilka godzin. Birma jest krajem biednym i niestety infrastruktura dobrze to odzwierciedla.

Alternatywą to samolotów są całonocne autobusy – główne miejsca są ze sobą dobrze skomunikowane, ale standard jazdy nie jest wysoki.

Ceny taksówek na terenie Birmy nie są wygórowane – na trasach kilkugodzinnych często opłaca się wynająć taksówkę zamiast jechać autobusem ze względu na szybkość przemieszczania się.

Rangun 2 dni

Widok na ulicęw Yangonie ,na końcu Złota Stupa, po obu stronach drogi kolonialne budynki, w oddali wieżowce
Wycieczkę do Birmy możesz zacząć w Rangunie, a zakończyć w Mandalay. Dobrą opcją jest transfer przez Bangkok – Tajlandia jest nieźle skomunikowana z Birmą.
Rangun nie zachwyca urbanistyczną architekturą, budynki są stare, z odpadającą farbą, wszędzie pełno reklam i zwisających przewodów, chociaż na wielu kolonialnych budowlach da się zobaczyć ich dawne piękno. Ulice są gwarne i zatłoczone, a na chodnikach porozkładane są towary ulicznych sprzedawców i lokalne restauracje. Po zmroku na ulicach rozstawiają się mikro straganiki z lokalnym jedzeniem – miejscowa kuchnia jest naprawdę smaczna. Mieszkańcy są przemili i o ile miasto może nie być najpiękniejsze, to warto spędzić w nim trochę czasu podpatrując codzienne życie mieszkańców.

Świątynie Rangunu

Zwiedzanie głównych atrakcji Rangunu zajmie około dwóch dni. Koniecznie zobacz następujące miejsca:

Świątynia Shwedagon Paya, a właściwie kompleks świątynny, wybudowany został w północnej części miasta na wzgórzu Singuttara (58m n.p.m.) pomiędzy VI a X wiekiem przez lud Mon. Od tamtego czasu głównie ze względu na silne trzęsienia ziemi była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z roku 1769.

Sule Paya – pagoda w centrum miasta. Ponieważ świątynia ta była wielokrotnie przebudowywana, a nawet całkowicie odbudowywana nikt dokładnie nie potrafi powiedzieć kiedy powstała, jednak szacuje się, że ma około 2000 lat. Główna stupa ma 46 metrów wysokości i nazywana jest „Kyaik Athok” co dosłownie oznacza „stupa gdzie znajduje się święta relikwia z włosa”.

Świątynia ta ma zupełnie inną atmosferę niż Shwedagon, wydaje się ona mniej uduchowiona. Może z powodu ruchu samochodowego dookoła świątyni. W najbliższym otoczeniu Sule Paya znajduje się kościół katolicki, a nieopodal niego meczet.

Zobacz także Chaukhtatgyi Paya i królewską barkę  Royal Barge – jeśli nie chcesz dużo chodzić, to dobrze będzie wziąć taksówkę z Shwedagon a następnie do Parku Bogoyoke z Royal Barge.

Drobne zakupy możesz zrobić na Bogyoke Aung San Market

Bagan 3 dni

widok na świątynie w Baganie ukryte w dżungli, w tle góy
Do Baganu z Rangunu dolecisz samolotem albo przejedziesz autobusem – nocnym lub dziennym.
W ciągu pierwszych dwóch dni lepiej jest zostać tylko w Baganie – jednym z największych stanowisk archeologicznych Azji. Zobaczysz najpiękniejsze świątynie Birmy, a trzeciego dnia pojechać górę Popa z klasztorem na szczycie. Dobrą opcją poruszania się po Baganie są elektryczne rowery lub zwykłe rowery ale tu jakość opon przedstawia sporo do życzenia.
Świątynie są wszędzie, wszędzie jest płasko i sucho, pomiędzy świątyniami są poukrywane wioski – warto pojeździć pomiędzy nimi co najmniej dwa dni i poodkrywać tereny mniej znane. Nie ma możliwości zgubienia się (teren nie jest aż tak duży), wszędzie jest bezpiecznie.
Warto poradzić się lokalnych mieszkańców, szczególnie dzieci, całkiem nieźle znających angielski – pokażą, na którą ze świątyń można wejść i jak zrobić to najbezpieczniej.
 Nocleg w Bagan nie jest problemem.

Zwiedzanie Baganu

Przejazd do Starego Baganu i zwiedzanie – standardowa trasa prowadzi po najważniejszych świątyniach, możesz pokonać bryczką lub rowerem elektrycznych ale warto zobaczyć małe wioski między świątyniami i pojechać w miejsca nie oznaczone na głównych mapach. Teren jest wielki ale jest bezpiecznie i ciężko się zgubić – główne świątynie widać z daleka, a można odkryć wiele pięknych, zapomnianych miejsc.

 • Nyaung U Market
 • Shwezigon Pagoda
 • Htilominlo Temple
 • Nathtaukkyaung Monastery
 • Ananda Temple
 • Gubyaukgyi Temple
 • Manuha Temple
 • Sulamani Temple
 • Zachód słońca oglądany z Shwe Sandaw Pagoda ok. 17:30 – będzie tłoczno, ale stamtąd jest najlepszy widok.
 • Wschód słońca na Shwe Sandaw Pagoda o 5:30

Jezioro Inle 2 dni

rybak łowi ryby tradycyjną metodą na jeziorze Inle w Birmie

Przejazd do Inle

Z Baganu jedzie całodzienny autobus do Kadaw nd jeziorem Inle. Czas jazdy to około 8 – 9 godzin.

Jeżdżą także 7-osobowe shared taxi, oferowane przez Ever Sky Information Service to nieco wygodniejsza opcja, ale czas przejazdu podobny.

Zwiedzanie okolic jeziora Inle

Całodniowa wycieczka po jeziorze, gdzie całe życie toczy się na wodzie – zobaczysz m.in. pływające ogrody i farmy. Warto zjeść obiad w jednej z restauracji na wodzie. Ciekawe doświadczenie, a ceny nie są bardzo wysokie.

Należy nalegać na „South route” – południowy brzeg, i zdecydowanie podkreślać, że nie jest się zainteresowanym sklepami.
Wieczorem Aung’s Marionette Puppet Show

Następnego dnia pójdź na całodniowy trekking z przewodnikiem po okolicach jeziora i po wioskach birmańczyków. Start zwykle o 08:00, koniec ok 16:00, przechodzi się ok. 20 km.

Jeśli trekking jest Twoją pasją, to w okolicach Inle możesz udać się na kilkudniową wycieczkę organizowaną przez lokalne biuro podróży.

Mandalay 2 dni

dziewczyna z tacą bananów na głowie przechodzi przez bambusowy most.

Dojazd do Mandalay

Do Mandalay z Kadaw można pojechać taksówką, ok. 4 godzin lub autobusem – ok. 5 – 6 godzin – jest także nocny autobus.

Jeśli masz więcej czasu możesz popłynąć łodzią – wycieczka zajmie cały dzień,  a po drodze typowy wiejski krajobraz.

Zwiedzanie Mandalay

Mandalay jest położone nad rzeką Irawadi, ok. 720 km na północ od Rangunu. Zostało założone u podnóża Wzgórza Mandalay na życzenie Króla Mindona, który 13 lutego 1857 mianował je nową stolicą kraju.
W centrum miasta znajduje się Pałac Królewski, będący w rzeczywistości twierdzą, otoczony przez cztery mury o wysokości 8 metrów i długości 2 km oraz fosę o szerokości 64 (!) m i głębokości 4,6 m. Podczas budowy pałacu życie straciła bardzo duża liczba robotników, pochowanych u podnóża fosy.
Do pałacu prowadzą cztery bramy, jednak obecnie do środka można wejść tylko bramą wschodnią, gdyż obecnie znaczna część pałacu jest bazą wojskową.
Pałac uległ całkowitemu zniszczeniu w marcu 1945 roku podczas japońskiej okupacji w trakcie II Wojny Światowej i obecne budynki są jedynie rekonstrukcją, momentami niestety nie najlepszej jakości. Na pewno warto wejść na wieżę Nan Myint Saung z pięknym widokiem na miasto.
Świątynia Mahamuni Paya – jeden z głównych obiektów sakralnych miasta. Świątynia została zbudowana w XVIII wieku, ale jej obecny kształt pochodzi z wieku XIX. Najpiękniejszym zabytkiem jest 6,5-tonowy posąg Buddy, wykonana z brązu i pokryta ogromną ilością złota i kamieni szlachetnych: diamentami, szafirami i rubinami
Do posągu podejść mogą jedynie mężczyźni. Każdego dnia z samego rana (od 4:30 do 5:00) odbywa się tu rytuał mycia twarzy Buddy, który ściąga do świątyni tłumy wiernych z całego kraju.
Pagoda Kuthodaw – wybudowana w 1857 roku i zwana „Księgą w Kamieniu”. Na terenie świątyni znajduje się złocona stupa o wysokości 57 metrów oraz 729 małych, białych stup, wewnątrz których znajdują się kamienne tablice. Na obu stronach tych tablic wypisane są słowa Tipitaki, czyli zbioru nauk buddyzmu, zwanych kanonem palijskim.

Główne zabytki Mandalay:

 • Mahamuni Pagoda,
 • Golden Palace Monastery (Shwenandaw Kyaung)
 • Nan Myint Tower
 • Mandalay Hill – świątynia i widok na miasto; popularne miejsce na podziwianie zachodu słońca.
 • U Bein Bridge – najdłuższy na świecie most z drewna tekowego w świetle zachodzącego słońca. Na miejscu rybacy oferują przejazd łodzią za $6 – $10, widoki są piękne

Wczasy w Birmie – plaża Ngapali

widoka na leżaki na pustej plaży w Ngapali, Birma, w tle błękitny ocean

Najpiękniejszą i najbardziej znaną plażą jest Ngapali – dojazd tam jest możliwy tylko samolotem, ok. 300 – 700 zł w obie strony.

Na miejscu oprócz przepięknej linii brzegowej są lokalne wioski rybackie i przepiękna przyroda, świątynie buddyjskie, plaża z czarnym piaskiem, możliwość lotu balonem czy uprawiania sportów wodnych.

Po zakończeniu Twojej podróży po Birmie wrócisz do Bangkoku, skąd możesz kontynuować podróż po Tajlandii, pojechać do Wietnamu lub wrócić do Polski.

Skontaktuj się ze mną, pomogę Ci zaplanować Twój wyjazd do Azji tak, abyś miał wakacje życia 🙂

Wybierasz się do Birmy?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska