Birma to jeden z najpiękniejszych krajów Azji, z niesamowitą architekturą, której wizytówką są oczywiście świątynie Baganu. Birma urzeka także z przepiękną przyrodą, górskimi szlakami, odległymi zakątkami gdzie wciąż dociera niewielu turystów, oraz plażami, jeszcze nie tak tłocznymi jak w pobliskiej Tajlandii.

Kiedy jechać do Birmy?

Najlepszy termin na wyjazd do Birmy to listopad – luty, kiedy opady są najmniejsze, ale wiąże się to też z dużą ilością turystów i wyższymi cenami.Dobrą opcją jest wyjazd w październiku oraz w okresie marzec – maj, kiedy pogoda jest dość dobra a tłumy zdecydowanie mniejsze.Pora deszczowa przypada na maj – październik; latem temperatury są bardzo wysokie, więc w miarę możliwości najlepiej jechać do Birmy wiosną lub jesienią.

Jaki planować budżet na podróż do Birmy?

Na dzienny pobyt w Birmie dobrze jest założyć ok. 170 złotych na osobę.
Loty wewnętrzne kosztują od 200 – 600 zł na osobę w zależności miejsca docelowego.
Dobre pensjonaty to koszt 150 – 300 zł za noc za pokój dwuosobowy – ceny noclegów w Birmie są relatywnie drogie w porównaniu z innymi krajami regionu.
Dzienny koszt posilków to ok. 50 – 70 zł na osobę a na wstępy do zabytków i zwiedzanie wydasz ok. 400 – 500 zł na pobyt na osobę.

Czy wyjazd do Birmy jest dla mnie?

Wyjazd do Birmy jest dobrą opcją dla osób, które wcześniej były w Azji i kochają poznawanie nowych miejsc, trekking i długie wędrówki, także górskie. Birmańska przyroda jest przepiękna, ludzie się niesamowicie mili i nie zabraknie tu fascynujących miejsc do odkrycia.

Poruszanie się po Birmie

Komunikacja lotnicza między miastami jest częsta, loty nie są drogie.

Na trasie lotnisko – miasta najlepiej poruszać się taksówkami. Komunikacja miejska dla osób nie znających języka nie działa – są tylko lokalne autobusy, lotniska są bardzo daleko od centrum. Niestety ze względu na olbrzymie korki dojazdy z lotnisk do centrum miast mogą trwać nawet kilka godzin.

Alternatywą to samolotów są całonocne autobusy – główne miejsca są ze sobą dobrze skomunikowane, ale standard jazdy nie jest wysoki.

Ceny taksówek są nie są wygórowane – na trasach kilkugodzinnych często opłaca się wynająć taksówkę zamiast jechać autobusem ze względu na szybkość przemieszczania się.

Yangon 2 dni

Podróż po Birmie możesz zacząć w Yangonie, a zakończyć w Mandalay. Dobrą opcją jest transfer przez Bangkok – Tajlandia jest nieźle skomunikowana z Birmą.

Yangon nie zachwyca urbanistyczną architekturą, budynki są stare, z odpadającą farbą, wszędzie pełno reklam i zwisających przewodów, chociaż na wielu kolonialnych budowlach da się zobaczyć ich dawne piękno. Ulice są gwarne i zatłoczone, a na chodnikach porozkładane są towary ulicznych sprzedawców i lokalne restauracje. Po zmroku na ulicach rozstawiają się mikro straganiki z lokalnym jedzeniem. Mieszkańcy Yangonu są przemili i o ile miasto może nie być najpiękniejsze, to warto spędzić w nim trochę czasu podpatrując codzienne życie Birmańczyków.

Świątynie Yangonu

Zwiedzanie głównych atrakcji Yangonu zajmie około dwóch dni. Koniecznie zobacz następujące miejsca:

Świątynia Shwedagon Paya, a właściwie kompleks świątynny, wybudowany został w północnej części miasta na wzgórzu Singuttara (58m n.p.m.) pomiędzy VI a X wiekiem przez lud Mon. Od tamtego czasu głównie ze względu na silne trzęsienia ziemi była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie z roku 1769.

Sule Paya – pagoda w centrum miasta. Ponieważ świątynia ta była wielokrotnie przebudowywana, a nawet całkowicie odbudowywana nikt dokładnie nie potrafi powiedzieć kiedy powstała, jednak szacuje się, że ma około 2000 lat. Główna stupa ma 46 metrów wysokości i nazywana jest „Kyaik Athok” co dosłownie oznacza „stupa gdzie znajduje się święta relikwia z włosa”.

Świątynia ta ma zupełnie inną atmosferę niż Shwedagon, wydaje się ona mniej uduchowiona. Może z powodu ruchu samochodowego dookoła świątyni. W najbliższym otoczeniu Sule Paya znajduje się kościół katolicki, a nieopodal niego meczet.

Zobacz także Chaukhtatgyi Paya i królewską barkę  Royal Barge – jeśli nie chcesz dużo chodzić, to dobrze będzie wziąć taksówkę z Shwedagon a następnie do Parku Bogoyoke z Royal Barge.

Drobne zakupy możesz zrobić na Bogyoke Aung San Market

Bagan 3 dni

Do Baganu z Yangonu dolecisz samolotem albo przejedziesz autobusem – nocnym lub dziennym.

W ciągu pierwszych dwóch dni lepiej jest zostać tylko w Baganie, a trzeciego dnia pojechać górę Popa. Dobrą opcją poruszania się po Bganie są elektryczne rowery za ok $6 za dzień, lub zwykłe rowery ale tu jakość opon przedstawia sporo do życzenia.

Świątynie są wszędzie, wszędzie jest płasko i sucho, pomiędzy świątyniami są poukrywane wioski – warto pojeździć pomiędzy nimi co najmniej dwa dni i poodkrywać tereny mniej znane. Nie ma możliwości zgubienia się (teren nie jest aż tak duży), wszędzie jest bezpiecznie.

Warto poradzić się lokalnych mieszkańców, szczególnie dzieci, całkiem nieźle znających angielski – pokażą, na którą ze świątyń można wejść i jak zrobić to najbezpieczniej.

Zwiedzanie Baganu

Przejazd do Starego Baganu i zwiedzanie – standardowa trasa prowadzi po najważniejszych świątyniach, możesz pokonać bryczką lub rowerem elektrycznych ale warto zobaczyć małe wioski między świątyniami i pojechać w miejsca nie oznaczone na głównych mapach. Teren jest wielki ale jest bezpiecznie i ciężko się zgubić – główne świątynie widać z daleka, a można odkryć wiele pięknych, zapomnianych miejsc.

 • Nyaung U Market
 • Shwezigon Pagoda
 • Htilominlo Temple
 • Nathtaukkyaung Monastery
 • Ananda Temple
 • Gubyaukgyi Temple
 • Manuha Temple
 • Sulamani Temple
 • Zachód słońca oglądany z Shwe Sandaw Pagoda ok. 17:30 – będzie tłoczno, ale stamtąd jest najlepszy widok.
 • Wschód słońca na Shwe Sandaw Pagoda o 5:30

Jezioro Inle 2 dni

Dojazd do Inle

Z Baganu jedzie całodzienny autobus do Kadaw nd jeziorem Inle. Czas jazdy to około 8 – 9 godzin.

Jeżdżą także 7-osobowe shared taxi, oferowane przez Ever Sky Information Service to nieco wygodniejsza opcja, ale czas przejazdu podobny.

Zwiedzanie okolic jeziora Inle

Całodniowa wycieczka po jeziorze. Warto zjeść obiad w jednej z restauracji na wodzie. Ciekawe doświadczenie, a ceny nie są bardzo wysokie.

Należy nalegać na „South route” – południowy brzeg, i zdecydowanie podkreślać, że nie jest się zainteresowanym sklepami.
Wieczorem Aung’s Marionette Puppet Show o 19:00 lub 20:30 – naprawdę warto. Cena: 5000 Kyatów, miejsce: restauracja Golden Kite (Yone Gyi i Myawaddy Road – przy okazji warto zjeść tam kolację).

Następnego dnia pójdź na całodniowy trekking z przewodnikiem po okolicach jeziora i po wioskach. Start zwykle o 08:00, koniec ok 16:00, przechodzi się ok. 20 km.

Jeśli trekking jest Twoją pasją, to w okolicach Inle możesz udać się na kilkudnową wycieczkę.

Mandalay 2 dni

Dojazd do Mandalay

Do Mandalay z Kadaw można pojechać taksówką, ok. 4 godzin lub autobusem – ok. 5 – 6 godzin – jest także nocny autobus.

Jeśli masz więcej czasu możesz popłynąć łodzią – wycieczka zajmie cały dzień,  a po drodze typowy wiejski krajobraz.

Zwiedzanie Mandalay

Mandalay leży na brzegu rzeki Irawadi, ok. 720 km na północ od Yangonu. Zostało założone u podnóża Wzgórza Mandalay na życzenie Króla Mindona, który 13 lutego 1857 mianował je nową stolicą kraju.

W centrum miasta znajduje się Pałac Królewski, będący w rzeczywistości twierdzą, otoczony przez cztery mury o wysokości 8 metrów i długości 2 km oraz fosę o szerokości 64 (!) m i głębokości 4,6 m.Podczas budowy pałacu życie straciła bardzo duża liczba robotników, pochowanych u podnóża fosty.

Do pałacu prowadzą cztery bramy, jednak obecnie do środka można wejść tylko bramą wschodnią, gdyż obecnie znaczna część pałacu jest bazą wojskową.

Pałac uległ całkowitemu zniszczeniu w marcu 1945 roku podczas japońskiej okupacji w trakcie II Wojny Światowej i obecne budynki są jedynie rekonstrukcją, momentami niestety nie najlepszej jakości. Na pewno warto wejść na wieżę Nan Myint Saung z pięknym widokiem na miasto.

Świątynia Mahamuni Paya – jeden z głównych obiektów sakralnych miasta. Świątynia została zbudowana w XVIII wieku, ale jej obecny kształt pochodzi z wieku XIX.Najpiękniejszym zabytkiem jest 6,5-tonowa statua Buddy, wykonana z brązu i pokryta ogromną ilością złota i kamieni szlachetnych: diamentami, szafirami i rubinami

Do posągu podejść mogą jedynie mężczyźni. Każdego dnia z samego rana (od 4:30 do 5:00) odbywa się tu rytuał mycia twarzy Buddy, który ściąga do świątyni tłumy wiernych z całego kraju.

Pagoda Kuthodaw – Wybudowana w 1857 roku i zwana „Księgą w Kamieniu”. Na terenie świątyni znajduje się złocona stupa o wysokości 57 metrów oraz 729 małych, białych stup, wewnątrz których znajdują się kamienne tablice. Na obu stronach tych tablic wypisane są słowa Tipitaki, czyli zbioru nauk buddyjskich, zwanych kanonem palijskim.

Główne zabytki Mandalay:

 • Mahamuni Pagoda,
 • Golden Palace Monastery (Shwenandaw Kyaung)
 • Nan Myint Tower
 • Mandalay Hill – świątynia i widok na miasto; popularne miejsce na podziwianie zachodu słońca.
 • U Bein Bridge (słynny bambusowy most) na zachód słońca. Na miejscu rybacy oferują przejazd łodzią za $6 – $10, widoki są piękne.

Plaże w Birmie – Ngapali

Najpiękniejszą i najbardziej znaną plażą jest Ngapali – dojazd tam jest możliwy tylko samolotem, ok. 300 – 700 zł w obie strony.

Na miejscu oprócz przepięknej linii brzegowej są lokalne wioski rybackie i przepiękna przyroda, świątynie buddyjskie, plaża z czarnym piaskiem, możliwość lotu balonem czy uprawiania sportów wodnych.

Wybierasz się do Birmy?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska