Ayutthaya jest XIV wieczną stolicą dawnego Królestwa Syjamu, przeżywającą swój rozkwit za panowania 35 królów między XIV a XVIII wiekiem.
XVI wieczny król Narai utrzymywał kontakty z Ludwikiem XIV, którego ambasador porównywał Ayutthaję do Paryża pod względem wielkości oraz bogactwa.


Królestwo Ayutthayi było bardzo dogodnie zlokalizowane pomiędzy Indiami i Chinami, na przecięciu szlaków handlowych i styku cywilizacji Wschodu i Zachodu.
Po upadku Angkoru to Ayutthaya przejęła rolę handlowego i ekonomicznego centrum, łączącego Wschód z Zachodem.
Spotykali się tu kupcy z Chin, Japonii, Portugalii, Holandii, Anglii i krajów arabskich.
Zagraniczni kupcy mogli handlować w mieście, które w XVI wieku opisywano jako jedno z największych i najbardziej wpływowych miast ówczesnego świata.

Główną religią królestwa Ayutthaya był buddyzm Theravada, o czym dobitnie świadczą ruiny miasta, których większość stanowią buddyjskie świątynie oraz statuy przedstawiające Buddę.
Miasto obejmowało trzy pałace i ponad 400 świątyń, ulokowanych na wyspie, ograniczonej przez koryta trzech rzek. Dzięki takiemu położeniu miasto opierało się długo atakom najeźdźców i padło dopiero po 15 miesiącach oblężenia. W 1767 roku miasto zostało spustoszone przez birmańskie wojska. Miasto podpalono a mieszkańców wygnano. Ayutthaya nigdy nie została odbudowana w tym samym miejscu.

Park Historyczny Ayutthaya, obejmujący ruiny świątyń i pałaców, z widocznymi wpływami khmerskimi jest obecnie na liście dziedzictwa UNESCO.
Ruiny robią duże wrażenie: porozrzucane głowy i korpusy buddów, typowe dla architektury khmerskiej prangi, czyli wysokie, szpiczaste wieże zdobiące świątynie oraz ruiny wielkich klasztorów dają wyobrażenie o bogactwie i przepychu miasta w czasach jego rozkwitu.

Planujesz wyjazd do Tajlandii? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska