Tasmania, najbardziej odizolowany ze stanów Australii, to niespieszny tryb życia, genialne wina i kuchnia ale przede wszystkim – nieskażona natura, cisza i spokój.
Tasmański krajobraz jest przepiękny – znajdziesz tu lasy tropikalne, wysokie góry I fantastyczne parki narodowe oraz plaże z białym piaskiem. Tasmania kusi miłośników przyrody, długich pieszych wycieczek i pięknych zachodów słońca.

Kiedy jechać do Tasmanii?

Wysoki sezon jest latem, kiedy jest ciepło – Tasmania ma dużo chłodniejszy klimat niż główna wyspa. Większość turystów przyjeżdża tu od grudnia do lutego. Jeśli chcesz uniknąć tlumów, możesz podróżować po Tasmanii w listopadzie lub marcu. Jeśli planujesz podróż w innym terminie, to weź pod uwagę niskie temperatury – w zimie (czerwiec – sierpień) jest kilka stopni, a czasem nawet pada śnieg.

Jaki planować budżet na podróż po Australii z Tasmanią?

Jaki planować budżet do Australii?
Bardzo orientacyjnie można założyć poniższe kwoty:
Nocleg: od $100 USD za dobę,
Jedzenie: od $50/doba na osobę,
transport na miejscu (loty lokalne, taksówki itp.): ok. $700 na pobyt a zwiedzanie i atrakcje to koszt średnio 80-90 USD na dobę – przy nurkowaniu oraz wypożyczeniu auta 4WD ta kwota może być nawet wyższa.

Czy wyjazd do Tasmanii jest dla mnie?

Wyjazd do Tasmanii jest idealny dla miłośników przyrody i aktywnego trybu życia – nie będziesz tu zwiedzać miast, ale przejedziesz przez parki narodowe, góry i lasy deszczowe – czeka Cię sporo jazdy i jeszcze więcej chodzenia!

Tasmania, turysta na szlaku

Podróż po Tasmanii

Wycieczkę do Australii z Tasmanią zaczniesz od przylotu do Melbourne – możesz tam się zatrzymać na 2 – 3 dni.
Zwiedzanie Tasmanii rozpoczniesz w Hobart – bezpośredni przelot z Melbourne. Może to być kontynuacja Twojej podróży z Sydney do Melbourne lub z Adelajdy do Melbourne.

Cradle Mountain w centrum wyspy oraz Strahan na zachodnim wybrzeżu to dwa miejsca Tasmanii, należące do Tasmanian Wilderness World Heritage Area i uważane za najpiękniejsze, z dziewiczą przyrodą
Jeśli chcesz plażować, przejedź przez zachodnie wybrzeże, gdzie jest cieplej i bardziej słonecznie, a jeśli interesują Cię winiarnie, to miasto Launceston będzie Twoją bazą wypadową do Tamar Valley.
Zobaczysz także Bay of Fire ze skałami z pomarańczowym porostem, które wyglądają, jakby płonęły, a przy tym wszystkim – ciesz się spokojem i niespiesznym tempem, mocno kontrastującym z główną australijska wyspą.

Twoja tygodniowa trasa podróży przez Tasmanię może wyglądać jak na poniższej mapce:

Hobart – Port Arthur

W Hobart – stolicy Tasmanii – możesz spędzić dzień na jedzeniu, winie oraz spacerze po galeriach sztuki – Hobart ma bardzo mocną pozycję na kulturalnej mapie Australii – ale jeśli masz mało czasu, to wynajmij samochód na lotnisku i od razu zacznij objazd wyspy.

Pierwszego dnia pojedziesz w okolice Port Arthur, zwiedzając okoliczne atrakcje:

  • Mount Wellington – wjazd samochodem na górę i podziwianie widoku na Port Arthur. Na miejscu są trasy spacerowe: od 20 min do kilku godzin.
  • Cascade Brewery – lunch, zwiedzanie ogrodów lub degustacja piwa oraz zwiedzanie browaru.
  • Port Arthur Historic Site – ok. 80 km od Hobart; zwiedzanie byłej koloni karnej na Półwyspie Tasmana, obecnie działającej jako skansen. Na miejscu rejs na wyspę i zwiedzanie więzienia oraz przejażdżka po okolicy.
  • Coal Mines Historic Sites -dawna kopalnie węgla, gdzie pracowali więźniowie skazani za najgorsze przestępstwa; ok. 2 godziny zwiedzania..
  • Przejażdżka na przylądek Raoul – niesamowite widoki na ocean; cała trasa zajmuje 1,5 godziny, ale można zrobić wersję krótszą, np. godzinną.

Port Arthur – Freycinet

tasmania - dwie osoby spacerujące po plaży

Przejazd do Freycinet National Park – 200 km, ok. 3 godzin jazdy.
Przejedziesz przez 6,4 km scenic drive do Cape Tourville – na przylądku pójdź na spacer wzdłuż klifów dookoła latarni morskiej lub na spacer którymś ze szlaków z widokiem na Wineglass Bay.
Możesz zobaczyć widok na zatokę z platformy widokowej, albo wspiąć się na szczyt góry Amos. Trasa ma 4 kilometry, zajmie Ci około trzech godzin – jest dosyć trudna, ale też ciężko o lepszy widok.

Bay of Fires – granitowe bloki skalne w okolicy Binnalong Bay, porośnięte przez pomarańczowe porosty, które wyglądają, jakby płonęły. Możesz spędzić sporo czasu w okolicy, skacząc I eksplorując skały, albo pojechać na przejażdżkę autem, podziwiając piękną linię brzegową. Na zwiedzanie Bay of Fires i okolicy najlepiej mieć dodatkowy dzień, ale jest on tego wart!

Freycinet – Launceston

Trasa tego dnia będzie miała ok. 200 kilometrów, nie będzie dużo jazdy, ale ze zwiedzaniem zejdzie cały dzień.  Po drodze zobaczysz:

Beauty Point– portowe miasteczko, gdzie zobaczysz koniki morskie w Seahorse World, zajmującym się rozmnażaniem i ochroną tych zwierząt, oraz dziobaki w Platypus House.

Tamar Valley i winnice 30 min drogi z Beauty Point.
Przejazd przez mokradła, oraz dolinę Tamar – piękna trasa wzdłuż rzeki, po drodze winnice – jest ich tu kilkadziesiąt, wiele jest malutkich i rodzinnych – właściciele chętnie opowiedzą Ci o swoim biznesie.

Cataract Gorge Reserve – unikalny, naturalny wąwóz rzeczny bardzo blisko centrum Launceston – idealne miejsce na pół dnia relaksu. Znajdziesz tu basen z widokiem na rzekę, trasy spacerowe, kawiarnie i restauracje a także wiszący most i punkty widokowe oraz świetne miejsca na piknik i grilla – Catarct Gorge jest bardzo popularny wśród mieszkańców miasta.

Wycieczka do Cradle Mountain

widok na tasmańską, kamienistą plażę z widokiem na górzystą wyspę

Całodzienny wyjazd do parku narodowego Cradle Mountain – to część Tasmanian Wildreness na zachodnim wybrzeżu Tasmanii znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W Cradle Mountain–Lake St Clair National Park zobaczysz słynną górę Cradle, ale także pradawne lasy deszczowe i alpejskie wrzosowiska, stare sosny, polodowcowe jeziora i strumienie, spływające z wysokich gór.
Mieszkają tu między innymi diabły tasmańskie, dziobaki, kolczatki i plamiaste niełazy.

W parku możesz pokonaćpętlę wokół Dove Lake z widokiem na Cradle Mountain, która zajmie Ci około dwóch godzin, lub wspiąć się na szczyt góry Cradle – trasa na cały dzień. W parku narodowym znajdziesz też wiele innych, kilkugodzinnych tras pieszych prowadzących przez las deszczowy.

Koniecznie odwiedź także Rezerwat diabłów tasmańskich Devils at Cradle

Jeśli interesuje Cię kilkudniowy trekking po Tasmanii – słynny sześciodniowy Overland Track – to napisz do nas, możemy zaplanować taką trasę.
Na nocleg przejedziesz do Stahan, niecałe dwie godziny jazdy z parku narodowego.

Strahan

Staran to niewielkie, nadmorskie miasteczko na skraju Tasmanian Wilderness World Heritage Area, przy wybrzeżu Macquaire. Strahan jest świetną bazą wypadową do Franklin–Gordon Wild Rivers National Park (UNESCO), ale znajdziesz tu także długie, dzikie plaże, olbrzymie wydmy, lasy, które możesz eksplorować. Koniecznie popłyń na wycieczkę łodzią po Gordon River – zobaczysz nietknięte lasy deszczowe. Tasmanian World Heritage Wilderness.

Przejazd do Hobart

Ostatniego dnia swojej podróży po Tasmanii przejedziesz ze Strahan do Hobart – trasa zajmie Ci około czterech godzin jazdy, a po drodze jest sporo ciekawych miejsc. Możesz zobaczyć Queenstown, dawne miasto poszukiwaczy złota oraz miedzi, wodospady Russel, otoczone jednymi z najwyższych drzew Australii oraz New Norfolk – jedno z najstarszych miasteczek w kraju.

Powrót na nocleg w Hobart – ostatni nocleg na Tasmanii i przelot do Australii kontynentalnej.

Z Hobart wrócisz do Melbourne, skąd możesz kontynuować podróż po Australii, jadąc w kierunku Adelajdy , lub Sydney

Jeśli Twoja podróż tu się kończy, to z Melbourne wrócisz do Polski.

Wybierasz się do Australii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska