Ameryka Środkowa to region niesamowicie zróżnicowany, oszałamiająco bogaty przyrodniczo – tropikalne lasy i sawanny, wulkaniczne tereny,  i górskie szczyty, rzeki o szybkim nurcie ale też karaibskie wyspy gdzie życie płynie swoim tempem – w kilka tygodni możesz tu zobaczyć kompletnie różne światy, spędzić pełne przygód i adrenaliny wakacje a na koniec opalić się na pięknej plaży nad Morzem Karaibskim u wybrzeża Nikaragui
Leżąca w centrum Ameryki Środkowej Nikaragua bywa nazywana Krainą Wulkanów i Jezior, i jest miejscem, gdzie wciąż jeszcze znajdziesz dziewiczą przyrodę i odległe zakątki, gdzie rzadko docierają turyści.

Kiedy jechać do Ameryki Środkowej – Nikaragui?

Klimat w Ameryce Środkowej na dwie pory – suchą od listopada do kwietnia i mokrą od maja do października.
Optymalny czas na wyjazd do Nikaragui od listopada/grudnia do kwietnia, jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów, to wybierz listopad lub kwiecień.

Jaki planować budżet na podróż do Nikaragui?

Nikaragua jest jednym z tańszych krajów regionu, możesz planować budżet od ok. $40 za dzień za osobę na miejscu.

Czy wyjazd do Nikaragui jest dla mnie?

Wyprawa do Ameryki Środkowej jest idealna dla miłośników przygód i aktywnych wakacji, a Nikaragua to przede wszystkim wulkany, na które możesz się wspiąć oraz olbrzymie jezioro Nikaragua.
Nikaragua jest idealna dla fanów gór i trekkingu, ale odwiedzisz też dżunglę, popłyniesz na wycieczkę kajakiem i spędzisz kilka dni na plaży, jeśli oczywiście będziesz mieć na to ochotę.

Nikaragua - wulkaniczny krajobraz

Wyjazd do Nikaragui może być samodzielną wyprawą, ale możesz go też połączyć z Panamą i Kostaryką albo z wakacjami na Karaibach.
Poniższy plan zakłada kontynuację podróży lądowej z Kostaryki, ale jeśli zaczynasz podróż w Nikaragui, to zmieni się nieco kolejność i wyjazd zaczniesz w Managua, skąd pojedziesz na wyspę Omotepe albo do Granady. Na Nikaragui możesz przemieszczać się lokalnymi autobusami a niekoniecznie latać.

San Juan del Sur 3 dni

plaża w San Juan del Sur

Jeśli podróż po Nikaragui jest kontynuacją podróży po Ameryce Środkowej i wjeżdżasz to z Kostaryki, to kilka pierwszych dni możesz spędzić w San Juan Del Sur – plażowe, dość imprezowe miasteczko ze specyficzną atmosferą. Jest tu dość imprezowo, nieco brudno, ale też kolorowo i przyjaźnie i są ładne plaże. Koniecznie odwiedż Playa Maderas nieco poza miastem oraz przejdź się na szczyt wzgórza, na którym statua Chrystusa Miłosiernego góruje nad miastem.

Świetną atrakcją jest też wycieczka konno po plaży, wzdłuż wybrzeża Pacyfiku a plaże San Juan są fantastyczne do uprawiania surfingu.

Wyspa Ometepe 3 dni

widok na wulkan Omotepe w Nikaragui

Wyspę Ometepe tworzą dwa wulkany na środku wielkiego jeziora Nicaragua. Omotepe jest spokojna, to idealne miejsce na relaks i zwolnienie tempa, znajdziesz tu wodospady San Ramon i miejsca do pływania, a jeśli lubisz wulkany, możesz wejść na Wulkan Concepcion lub Maderas – obie trasy są dość trudne i zajmą cały dzień.

Najlepiej zatrzymać się w Moyogalpa – nie brakuje tu dobrych pensjonatów, jest to także dobra baza wypadowa na Wulkan Concepcion.
Z Moyagalpa rowerem dojedziesz na Punta Jesus Santa Maria – bardzo ładną plażę do pływania z widokiem na dwa wulkany.

Wycieczka dookoła Ometepe

Jeśli masz trochę czasu, to pojedź w trasę dookoła wyspy – droga ma ok. 80 kilometrów.
Po drodze zobacz Altagracia i Temazcal Omeyocan – lokalny rodzaj sauny, źródła Ojo de Agua i Balgue – plantacje kawy kooperatywy Finca Magdalena
Zatrzymaj się w Santo Domingo na lunch na plaży z widokiem na dwa wulkany – Maderas i Rio Istian – tutaj jest jedyna na Omotepe plaża z białym piaskiem.

Granada – 3 dni

Nikaragua, widok na stare miasto i katedrę w Granadzie

Z Omotepe przejazd do Granady – najpierw prom, potem z miasteczka Rivas autobus.

Dzień spędź na zwiedzaniu i wycieczkach, a wieczorem zobacz zachód słońca ze wieży Igleasia La Merced – piękny widok na miasto oraz pójdź na spacer do Parque Colon de Granada – wieczorem tu toczy się życie, znajdziesz dużo straganów z jedzeniem, całe rodziny przychodzą się tu bawić, możesz też trafić na koncert pod gołym niebem.

Granada – zwiedzanie miasta

 • Iglesia de La Merced – zwiedzanie wnętrza i wejście na wieżę
 • Katedra San Francisco – warto wejść do środka, pięknie zaaranżowane wejście i świetna wystawa.
 • Casa de Los Tres Mundos – dom artystów, sam budynek jest piękny, można tam po prostu wejść i zobaczyć ludzi przy pracy, są wystawy malarstwa, fotografii, koncerty.
 • Fabryka Cygar Mombacho Cigars
 • Centro Cultural Antiguo Convento San Francisco – sporo dawka wiedzy o dawnej i współczesnej Nikaragui, $5, wystawy dotyczące folkloru, tradycji, sztuki.
 • Mercado Municipal – warto się przejść, jeśli lubisz rynki i pchli targ.
 • Kościół Gudalupe
 • Wycieczka kajakiem lub łodzią po jeziorze Nicaragua i zwiedzanie fantastycznych wysepek – isletas – otaczających Granadę. Po drodze zwiedza się też hiszpański fort z XVIII wieku – San Pablo Wycieczki startują z Puerto Asese i Cabañas Amarillo, 4 km od centrum miasta.

Wulkan Masaya

Nocna wspinaczka aby zobaczyć lawę buchającą w kraterze. Weź pod uwagę, że jest tłoczno i czeka się w kolejce a na miejscu jest limit czasu – 10 min. Można rozważyć przejazd ok. 3 rano – przed wschodem słońca jest najmniejszy tłum.

Las Penitas i Leon 5 – 6 dni

Przejazd do Leon – z Granady do Leon najlepiej pojechać shuttle busem, który jedzie ok. 3 godzin. Tańsza opcja to lokalne autobusy. Możesz zatrzymać sie na kilka dni w samym Leon i z miasteczka eksplorować okolicę, albo pojechać do Las Penitas nad oceanem, ok. 40 min jazdy od Leon i tam zostać, jeśli masz ochotę na plażowanie i relaks.

Nikaragua, kajak i jezioro w tle wyspa

 Zwiedzanie Leon

Spacer po centrum Leon – zachwycą Cię tu stare kamienice i piękne kościoły.

 • Barokowy Iglesia de la Recolección z wieżą
 • Iglesia La Merced – katedra, główny kościół miasta, XVIII wiek;
 • Iglesia El Calvario;
 • Museo Rubén Darío i znajdujący się naprzeciwko Museo Rubén Darío z pięknymi ołtarzami i dziedzińcem;
 • Iglesia San Juan;
 • Parque Central w sobotę odbędzie się cotygodniowa fiesta – Tertulia Leonesa – od popołudnia do 24:00, muzyka na żywo i dużo jedzenia;
 • Colegio La Asunción – pierwsza szkoła teologiczna w Nikaragui;
 • Kolonialne budynki Palacio Episcopal i Colegio de San Ramón;
 • Muzeum Rewolucji.

Leon Viejo

Ruiny XVI-wiecznego miasta u stóp wulkanu Momotombo – po kilku wybuchach Hiszpanie przenieśli miasto do dzisiejszej lokalizacji.
Do Leon Viejo są niecałe 2 godziny jazdy z Las Penitas, można dojechać samemu, autobusem do Puerto Momotombo, ale bez przewodnika nie ma to większego sensu – ruiny są mało interesujące bez objaśnień. Jeśli interesuje Cię historia, to na miejscu można wykupić wycieczkę z przewodnikiem, jeśli nie, to spokojnie można zrezygnować z tego miejsca.

Isla Juan Venado Wildlife Reserve

Z Las Penitas wystarczy wynająć łódź rybacką na dzień – zawiezie Cię na wyspę. Na miejscu jest rezerwat i wylęgarnia żółwi oraz mokradła, sporo ptaków i kajmany.

Cerro Negro i zjazd na desce z wulkanu

Wycieczka na Cerro Negro – Volcano Boarding – zjazd z wulkanu na desce; bardzo popularna i komercyjna atrakcja, ale mimo wszystko uczestnicy są zachwyceni. Wycieczka zajmie około pół dnia.

Penas Blancas – Matagalpa

Nikaragua - małpka

W Nikaragui wciąż jest wiele mało turystycznych, dziewiczych regionów, które możesz eksplorować jeśli chcesz zejść z utartego szlaku. Jednym z takich miejsca jest Penas Blancas – dżungla, las mglisty, wodospady i genialne szlaki trekkingowe oraz farmy i lokalne wioski. Nie jest się łatwo tu dostać, ale na pewno jest to warte wysiłku, chociaż jeśli do szczęścia potrzebujesz elektryczności i bieżącej wody, to możesz zrezygnować z tego miejsca 😉
Bazą wypadową jest Matagalpa, znana z kolei z plantacji kawy.

Zwiedzanie Managua

Stolicę Nikaragui – Managuę dobrze jest odwiedzić tylko przejazdem, w drodze na lotnisko lub jadąc z lotniska do Granady, samo miasto nie jest szczególnie ciekawe.

Jeśli wybierasz się do Ameryki Środkowej i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twój wyjazd do Nikaragui zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Ameryki Środkowej?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska