Ameryka Środkowa to region niesamowicie zróżnicowany, oszałamiająco bogaty przyrodniczo – olbrzymie tereny lasów deszczowych, wulkany i górskie szczyty, rzeki o szybkim nurcie ale też karaibskie wyspy gdzie życie płynie swoim tempem – w kilka tygodni możesz tu zobaczyć kompletnie różne światy, spędzić pełne przygód i adrenaliny wakacje a na koniec opalić się na karaibskiej plaży.
Leżąca w centrum Ameryki Środkowej Nikaragua bywa nazywana Krainą Wulkanów i Jezior, i jest miejscem, gdzie wciąż jeszcze znajdziesz dziewiczą dżunglę i odległe zakątki, gdzie rzadko docierają turyści.Wakacje na Kostaryce to raj dla miłośników przyrody – parki narodowe, dżungle i lasy deszczowe, egzotyczne, dzikie zwierzęta, niesamowita ilość gatunków ptaków i barwne rośliny a do tego piaszczyste plaże – ten niewielki kraj w Ameryce Środkowej ma bardzo dużo do zaoferowania.

Kiedy jechać na wakacje w Kostaryce i Panamie?

 Klimat w Ameryce Środkowej na dwie pory – suchą od listopada do kwietnia i deszczową od maja do października. Klimat różni się nieco w zależności od kraju, jaki wybierzesz, porę wyjazdu warto też dopasować do tego, co Cię najbardziej interesuje – na przykład żółwie w Tortuguero wykluwają się w porze deszczowej.

Generalnie dobrze jest pojechać tak, aby ominąć letnie deszcze oraz zimowy napływ turystów – dobra opcja na wycieczkę do Kostaryki i wczasy w Panamie to listopad lub marzec.

Jaki planować budżet na wycieczkę do Ameryki Środkowej?

Panama i Kostaryka są najdroższymi krajami regionu, Kostaryka ma zdecydowanie najwyższe ceny – Twój dzienny budżet na miejscu raczej to ok. $50 – $75 na osobę. Jeśli planujesz kilkudniowy rejs po wyspach San Blas czy pobyt w Tortugero, to ta kwota na pewno nieco wzrośnie. Wycieczki – rafting, tyrolki, spacery po parkach narodowych są generalnie dość drogie, ale można zaplanować pobyt także bez nich.

Na pobyt turystyczny do 90 dni wiza do Panamy ani wiza do Kostaryki nie jest wymagana.

Czy wycieczka do Kostaryki i Panamy jest dla mnie?

Wyprawa do Ameryki Środkowej jest idealna dla miłośników przygód i aktywnych wakacji. Możesz wspinać się na majestatyczne, wciąż czynne wulkany, jeździć na olbrzymich tyrolkach i przechodzić przez wiszące mosty, spędzić wiele godzin na trekkingu po dżungli ale także uprawiać sporty wodne, w tym także rafting i kajaki, nurkować, pływać z rurką i podglądać małe żółwie.
Na koniec, jeśli się zmęczysz, spędzisz kilka dnia na rajskiej, karaibskiej plaży.

wulkan Arenal w chmurach

Planujesz wakacje w Ameryce Środkowej? Jeśli masz dwa tygodnie, to rozważ przylot do Panamy i wylot z Kostaryki. Jeśli koniec pobytu chcesz spędzić na karaibskiej wyspie, to wylot z Panamy jest lepszą opcją.
Wyjazd do Panamy można połączyć z wyjazdem na Karaiby – większość lotów na Karaiby odbywa się właśnie przez Panamę.
Jeśli masz więcej niż dwa tygodnie, to możesz także kontynuować podróż dalej, do Nikaragui.

Poniższy plan zakłada przemieszczanie się głównie komunikacją miejską – trasy nie są długie, loty samolotem nie będą potrzebne

Panama w tydzień

Atrakcje Panama City

panorama Panama City
 • Wieczorny spacer przez Avenida Balboa – nowoczesną część miasta. Jest tu sporo restauracji oraz bulwar Cinca Costerra – długi, ocieniony palmami, bulwar z widokiem na wieżowce Avenida Balboa.
 • Casco Viejo – stare miasto
 • Całodzienna wycieczka do Parku Narodowego Chagres – możesz także zostać tu na noc, jeśli masz czas. Chagres jest doskonale zachowanym lasem deszczowym. Znajdziesz tu wodospady, góry, możesz wędrować przez dżunglę, kajakować czy uprawiać rafting. Możesz także odwiedzić wioskę plemienia Embera – rdzennej ludności Panamy. Dzięki rzekom Charges i Gantun płynącym przez park do jeziora Gatun Kanał Panamski może operować.
 • Wycieczka do Gamboa gdzie rzeka Chagres łączy się z kanałem panamskim
 • Kanał panamski i śluzy w Gantun oraz muzeum i centrum informacyjne dot. kanału – na wycieczkę po kanale warto poświęcić cały dzień, są też opcje wycieczki promem i zobaczenia śluz oraz jeziora Gantun z poziomu kanału.

Jeśli podróż po Nikaragui jest kontynuacją podróży po Ameryce Środkowej i wjeżdżasz tu z Kostaryki, to kilka pierwszych dni możesz spędzić w San Juan Del Sur – plażowe, dość imprezowe miasteczko ze specyficzną atmosferą. Jest tu dość imprezowo, nieco brudno, ale też kolorowo i przyjaźnie i są ładne plaże. Koniecznie odwiedź Playa Maderas nieco poza miastem oraz przejdź się na szczyt wzgórza, na którym statua Chrystusa Miłosiernego góruje nad miastem.

Świetną atrakcją jest też wycieczka konno po plaży, wzdłuż wybrzeża Pacyfiku a plaże San Juan są fantastyczne do uprawiania surfingu.

Wyspy San Blas – karaibskie plaże

palma i plaza na Isla Diablo

Wyspy San Blas to tropikalny, karaibski raj u wybrzeży Morza Karaibskiego – jeśli nie masz czasu na podróż na Karaiby , to San Blas jest świetną opcją. Z Panamy możesz tam dolecieć, ale jest też opcja na dojazd jeepem w połączeniu z łodzią – dojazd zajmie pół dnia. Jeszcze do niedawna była to podróż ekstremalna, ale ostatnio zarówno jakość dróg się polepszyła, jak i promy są w lepszym stanie.
Na San Blas najlepiej jest żeglować i udać się w kilkudniowy island hopping jachtem lub katamaranem ($150 – $300 za noc), ale jeśli masz ochotę po prostu na relaks na plaży, to nie brakuje tu także bungalowów przy samej plaży.
W zależności od tego, jak zaplanujesz swoją podróż, możesz spędzić tu także ostatnie dni przed wylotem.

Bocas del Toro 3  dni

Bocas del Toro jest dobrą opcją, jeśli zrezygnujesz z San Blas albo wybierzesz karaibskie wyspy na koniec wyjazdu. Bocas del Toro jest także świetnym miejscem na kilkudniowy postój jeśli z Panamy do Kostaryki chcesz jechać lądem a nie lecieć samolotem – dojazd zajmie Ci co prawda całą noc, ale nie zmarnujesz czasu, a z Bocas do Puerto Viejo w Kostaryce jest dobry dojazd.

W Bocas del Toro możesz wybrać nocleg na głównej wyspie, bardziej zurbanizowanej i imprezowej, albo na pobliskiej, dużo spokojniejszej Bastimentos.

resort w Bocas del Toro

Atrakcje Bocas del Toro

 • Rejs lub spacer do Polo Beach na Bastimentows – spokojna plaża z małą ilością ludzi, świetne miejsce do snorkelingu w rafie. Mieszka tam jedna osoba – pan Polo – za kilka dolarów dostaniesz tam obiad. Spacer z centrum wyspy to ok. 2 godziny w jedną stronę ale jest to najpiękniejsza plaża na wyspie, bo popularna Red Frog Beach już się zabudowuje betonem.
 • Wycieczka na snorkelling – operator weźmie Cię w kilka miejsc, zazwyczaj w planie wycieczki jest wyspa Zapatilla, a oprócz niej Dolphin Bay gdzie jest szansa na zobaczenie delfinów oraz lasy namorzynowe
 • Playa Bluff – z Bocas dojazd rowerem lub taxi a następnie łódź – idealne miejsce na snorkelling, plażowanie i kolację.
 • Cayo Zapatilla – niezamieszkała karaibska wyspa, snorkelling nie jest tu najlepszy, ale plaże są rewelacyjne. Warto wziąć lunch ze sobą.

Podróż do Kostaryki – 2 tygodnie

tukan na drzewie, Kostaryka

Z Bocas del Toro przejazd do Kostaryki, do miejscowości Puerto Viejo. Możesz wybrać shuttle bus – przejazd z przekroczeniem granicy zajmie ok. 4 godzin.

Kostaryka – Puerto Viejo – atrakcje

 • Jaguar Rescue Center La Ceiba
  Bardzo dobrze, profesjonalnie prowadzony rezerwat jaguarów i świetni przewodnicy. Zwiedzanie z grupą – „Public Tour” trwa 1,5h i odbywa się parę razy dziennie. Jest tu też fantastyczny ale drogi nocny spacer po La Ceiba, gdzie wypuszczają na wolność uratowane zwierzęta. Zaczyna się kolacją o 18:30, potem 2-godzinny spacer. Jest to jedna z większych atrakcji regionu.
 • Relaks na playa Cocles, 2 km od miasta. Jest tu mało ludzi, nie ma barów ani żadnej infrastruktury, piękna karaibska plaża i las. Jaguar Rescue Center jest przy Cocles Beach, więc można to połączyć w całodniową wycieczkę.
 • Plażowanie i snorkelling na Playa Chiquita, 3 km od centrum miasta.
 • Wycieczka do Chocorart Cacao Plantation – organiczna plantacja kakaowców.
 • Finca La Isla – plantacja kakaowców, pieprzu i owoców tropikalnych.
 • Wycieczka do Cahuita National Park , oddalonego o 16 km od Puerto Viejo. Park powstał w celu ochrony rafy koralowej, a na wybrzeżu są lasy deszczowe i namorzyny. Na plażach Cahiura składają jaja żółwie skórzaste, żółwie zielone oraz żółwie szylkretowe, a w lasach możesz spotkać leniwce, szopy pracze, wyjce, kajmany czy pancerniki. W parku są piekne plaże, koniecznie zabierz strój kąpielowy i maskę do snorkellingu.

Park Narodowy Tortuguero – 3 dni

Z Puerto Viejo można skusić się na wycieczkę do najbardziej znanego kostarykańskiego Parku Narodowego Tortuguero. Dojazd tam jest tylko małym samolotem albo łodzią – prawdziwa dżungla, a brak dojazdu samochodem to tylko zaleta.
Rejs łodzią z Puerto Viejo trwa 4 – 5 godzin, wcześniej godzina vanem.
Na miejscu spędź 1 – 2 dni, cała wycieczka zajmie Ci około 3 – 4 dni.
Tortuguero jest słynne dzięki żółwiom morskim – są tu gniazda czterech gatunków – żółwia skórzastego, szylkretowego, zielonego i karetta. Park eksploruje się głównie z łodzi, kajaka czy kanu, którym pływasz przez labirynt kanałów, rzek i lagun w dżungli. Tutejsze żółwie wylęgają się między majem a październikiem – warto w tym okresie pójść na parugodzinny spacer z przewodnikiem, które pokaże Ci miejsca, gdzie możesz zobaczyć żółwie.
W Tortuguero są także plaże oraz świetna flora i fauna – szczególnie miłośnicy ptaków tu się odnajdą – można zaobserwować zagrożone ary oliwkowe, tukany czy czaple a ze zwierząt żyją tu kajmany, wydry i małpy.
Niedaleko leży Barra del Colorado Wildlife Refuge – tu także znajdziesz bagna, lasy tropikalne z mnóstwem gatunków roślin oraz sieć kanałów i rzek z wyspami o długości niemal 50 km.

Kostaryka – San Jose – 3 dni

Kostaryka erupcja wulkanu Arenal

Autobus do San Jose z Puerto Viejo jedzie ok. 4 – 5 godzin i odjeżdża kilka razy dziennie.
Stolica Kostaryki wbrew pozorom jest warta spędzenia w niej kilku dni. Koniecznie zwiedź Katedrę, Prekolumbijskie Muzeum Złota czy Teatr Narodowy.
Dzień spędź na trekkingu na wulkan, kolejnego dnia udaj się na rafting, a jeśli będziesz mieć więcej czasu to spędź dzień w eksplorując starówkę i restauracje San Jose lub pojedź na pobliską plantację kawy.

Atrakcje San Jose:

 • Wejście na szczyt wulkanu Poas; należy wziąć nieprzemakalną kurtkę, główną atrakcją jest wulkaniczny krater wypełniony wodą, wygląda jak sztuczny ;). Na miejscu jest także sporo świetnych, niedługich tras trekkingowych. Wizyta na kraterze jest ograniczona do 45 minut a bilety należy zakupić online z wyprzedzeniem. Na wulkan najlepiej wybrać się wcześnie rano. Dojazd z San Jose zajmie około półtorej godzin – droga nie jest najlepsza;
 • Rafting – jedna z głównych atrakcji San Jose, ale można też wybrać się na rafting w La Fortuna;
 • Wycieczka na plantację kawy;
 • Zwiedzanie Starego Miasta.

Wycieczka na wulkan Arenal w La Fortuna de San Carlos

Kolejnym etapem wakacji w Kostaryce jest przejazd do La Fortuna, który zajmie 4 godziny autobusem.

 • Wspinaczka na wulkan Arenal – ok. 2 godzin w obie strony plus dojazd taksówką, ok. 20 min.
  Nie musisz wchodzić na sam szczyt; w dżungli wokół wulkanu jest dużo tras trekkingowych na różnym poziomie zaawansowania
  Można także przejść z Arenal Observatory do Cerro Chato wymagająca opcja, ale warta wysiłku. Najlepsza pora na wejście na wulkan Arenal to luty – kwiecień
 • Arenal Hanging Bridges 20 km od miasteczka.
  15 mostów wiszących z widokiem na dżunglę i wulkan, można chodzić bez przewodnika, ale warto zapłacić $20 za oprowadzanie. Czas: 2 – 3 godziny.
 • Relaks w gorących źródłach – w okolicy jest ich dużo, różnią się ceną i standardem. Dobrą opcją są darmowe Free Natural Hot Springs, 12 km od miasta. Piękna sceneria i przyjemnie, jest tu dość dużo ludzi, ale głównie Kostarykańczyków. Jeśli będziesz tam po zmroku, to dobrze wziąć latarkę.

Monteverde 2 – 3 dni

dżungla Monteverde

Do Monteverde z La Fortuna da się dostać się łodzią lub autobusem. Łódź jest zdecydowanie szybszą opcją.
Główną atrakcję jest tu las mglisty – jeden rzadszych ekosystemów na ziemi.
Fauna i flora w Monteverde też jest niesamowita – zobaczysz tu  pumy i jaguary, ale jest to też raj dla miłośników ptaków – koniecznie weź ze sobą lornetkę. W Monteverde flora jest również niesamowita, między innymi 420 gatunków orchidei.
W pobliżu jest także Santa Elena Cloud Forest Reserve – kolejny las mglisty, mniej zatłoczony niż bardzo popularne Monteverde.

 • Cloud forest – Monteverde. Przewodnik nie jest obowiązkowy, lokalnie przewodnicy są dobrze przeszkoleni i mają olbrzymią wiedzę. Wycieczka trwa ok 3h, potem będziesz mieć dużo czasu na chodzenie po lesie w swoim tempie. Całość tras ma 13 km.
 • Reserva Bosco Nuboso Santa Elena – Santa Elena jest mniej zatłoczona i są nieco lepsza widoki na Arenal, na miejscu jest 15 km szlaków. Na spacer warto przeznaczyć ok. 3 godzin;
 • Pomiędzy Cloud Forest a Santa Elena jest świetne motylarium – Monteverde Butterfly Garden;
 • Park tyrolek nad lasem deszczowym – koniecznie, jeśli lubisz adrenalinę;
 • Ogród orchideowy;
 • Frog Pond gdzie zobaczysz różne gatunki ropuch.

Po zwiedzaniu Monteverde możesz pojechać dalej, do Nikaragui, albo wrócić do San Jose i wylecieć w drogę powrotną.

Świetną opcją jest też przelot do parku narodowego Manuel Antonio, słynącego z dzikich plaż i fantastycznej roślinności – tu możesz odpocząć w jednym z najpiękniejszych zakątków naszej planety.

Jeśli wybierasz się do Ameryki Środkowej lub na Karaiby i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twój wyjazd do Panamy zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Ameryki Środkowej?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska