Trasa Twojej podróży do Indii może prowadzić przez najbardziej mistyczne miejsca subkontynentu indyjskiego, bardzo mocno powiązane z trzema wielkimi religiami regionu: hinduizmem, buddyzmem i islamem, gdzie można dotknąć zarówno dawnej indyjskiej kultury jak i zobaczyć życie współczesnych Hindusów.
Na zakończenie wyjazdu do Indii spędzisz kilka dni na plażach Kerali aby odpocząć po zwiedzaniu centrum kraju, które na pewno będzie bardzo intensywne.

Kiedy jechać do Indii?

Wyjazd do Indii warto polanować wczesną wiosną lub jesienią – w centrum kraju nie będzie strasznie gorąco, a na plażach i tak będzie ponad 30 stopni. Planując wyjazd należy uniknąć monsunu, który przemieszcza się z południa na północ. Pora deszczowa zaczyna się na Kerali w czerwcu, i trwa przez kolejne dwa miesiące przesuwając się na północ.
Po monsunie zieleń jest przepiękna, a cała przyroda wraca do życia.

Jaki planować budżet na podróż po Indiach?

W Indiach kontrasty społeczne są bardzo widoczne, i tak samo można podróżować. Ceny w Indiach są dużo niższe niż w innych krajach Azji, a do wyboru są hotele i środki transportu w niemal każdej cenie. Biorąc pod uwagę, że poniższy plan zakłada spędzenie kilku nocy w pociągu, dobrze będzie wykupić klimatyzowane, wygodne kuszetki. Nocleg na wysokim poziomie można dostać za 10 – 20 USD, posiłek w bardzo dobrej restauracji nie będzie kosztował więcej niż $10 – $15 zł. Przemieszczanie się również nie jest drogie, nawet pociągami w wysokim standardzie.

Na wakacje w Indiach na dobrym poziomie możesz zaplanować ok. $50 – $65 na dzień, ale da się też podróżować taniej.

Czy wyjazd do Indii jest dla mnie?

Wyjazd do Indii jest idealny dla osób przygotowanych na poznanie innego świata, innej kultury, innego sposobu życia. Trzeba przygotować się na szok, na konfrontację własnych wyobrażeń o świecie z rzeczywistością, na poznanie czegoś nowego. Trzeba zaakceptować że jest brudno, że śmierdzi, że jest chaos, i doszukać piękna i doświadczyć niesamowitych wrażeń po akceptacji Indii takimi, jakimi są.

Proponowana trasa jest dla osób lubiących bardzo intensywne zwiedzanie.

Indie Jaipur, dziedziniec pałacu

Jeśli masz trzy tygodnie na podróż do Indii i chciałbyś zobaczyć w tym czasie główne atrakcje subkontynentu, to przyleć do Delhi, a wyleć z Kochi na południu. Pierwszy tydzień spędzisz na północy Indii, drugi w centrum, a trzeci na południu poznając w tym czasie trzy wielkie regiony. Weź pod uwagę, że taka podróż wymaga sporo przemieszczania się – odległości są bardzo duże, a samoloty i pociągi niekoniecznie punktualne. Poruszanie się po Indiach zajmuje zwykle dużo więcej czasu, niż by wynikało z rozkładu komunikacji. Jeśli nie chcesz się zbyt dużo przemieszczać, to zdecyduj się albo na północ i loty z Delhi, albo tylko na południe i lotu z Bombaju lub Kochi.
Twoją podróż po Indiach zaplanujemy w taki sposób, żebyś przemieszczał się dokładnie tyle, ile lubisz.

Zwiedzanie Delhi

Stolica Indii wbrew pozorom nie jest piękna ani fascynująca, i nie ma sensu spędzać w niej więcej niż jeden – dwa dni, aby się zaaklimatyzować i zobaczyć główne zabytki pozostałe po Wielkich Mogołach – dawnych muzułmańskich władcach północnych Indii – grobowiec Humajuna, Czerwony Fort Lal Qila, Jama Masjid – główny meczet Delhi, oraz minaret Kutb Minar.
Warto odwiedzić sikhijską świątynię – Gurudwarę Bangla Sahib oraz nowy kompleks świątyń hinduistycznych, ulokowany nad brzegiem Jamuny – Swaminarayan Akshardham.

Jaipur i okolice – 5 dni

Na pustynnych terenach Radżastanu zobaczysz kolorowe, pustynne miasta porty, dawne siedziby Radżów i Radżpuckich władców.  Przejedziesz zapiaszczonymi ulice, po których obok samochodów chodzą wielbłądy i słonie i zjesz jedne z najostrzejszych potrwa w swoim życiu.

Zwiedzanie Jaipuru – 2 dni

W Jaipurze, jak w innych miastach Radżastaanu, wciąż zachowała się typowa dla regionu architektura. W Różowym Mieście, nazwanym tak ze względu na charakterystyczny kolor murów obronnych jest przepiękny pałac dawnych władców – Radźputów, niegdyś rządzących Radżastanem, oraz broniące pałacu i miasta trzy forty na wzgórzach: Amber, Jaigarh i Narhargarh.
Jaipur bywa nazywany Różowym Miastem ze względu na charakterystyczny, różowawy kolor zachowanych do dzisiaj murów miejskich, otaczających miasto.
Udaj się też do przepięknej Świątyni Małp – Galtaji – nieco oddalonej od centrum świątyni na wzgórzu, słynnej z setek żyjących tam małp.

Zwiedzanie Puszkaru

Puszkar, święte miasto hinduistów, położone nad jeziorem o uświęconych wodach, leży godzinę drogi od Jaipuru. W listopadzie odbywa się tam słynny targ wielbłądów. Miasto jest małe, można je zwiedzić w jeden dzień, jest też idealne na zakupy – w centrum jest długi rynek pełen odzieży, ozdób i przypraw w bardzo niskich cenach.
W mieście są też dobre restauracje, a atmosfera świętego miasta i widok krów okupujących ulice są niezapomniane.
W Puszkarze można wynająć wielbłąda z przewodnikiem i udać się na kilkugodzinną przejażdżkę po pustynnej okolicy.

Zwiedzanie Udaipuru – 2 dni

Udaipur to piękne, spokojnie miasteczko z błękitną zabudową i jeziorem w centrum. Warto po prostu spędzić dwa dni chodząc po wąskich uliczkach, robiąc zakupy na straganach (przepiękne wyroby srebrne!) oraz smakując lokalnych specjałów w którejś z wielu restauracji na dachach domów.

Zwiedzanie Udaipuru:

  • Rejs łodzią po jeziorze Pichola – pływają niedrogie, publiczne łodzie, a widoki są piękne; zwiedzanie świątyni na jeziorze – start przy Lake Pichola Boating Point
  • Spacer przez stargany – świetne miejsce na zakupy – przede wszystkim biżuteria, materiały, ale też ubrania – można zrobić zakupy na cały wyjazd. Jeśli chcesz kupić biżuterię na prezenty też najlepiej zrobić to w Udaipurze.
  • Świątynia Ekling Ji – 20 km od centrum miasta, dojazd tuk-tukiem; VIII-wieczna świątynia poświęcona Sziwie, najsłynniejsza świątynia miasta;
  • Zwiedzanie City Palace;
  • Świątynia Jagdish poświęcona Wisznu;
  • Zachód słońca nad jeziorem Fateh Sagar – dużo rodzin przychodzi tam na wieczorne pikniki a turystów jest mniej – Dewali Sunset Point.

Zwiedzanie Agry – Tadż Mahal – 2 dni

Z Delhi lub Jaipuru dojedziesz do Agry pociągiem, czas podróży – ok. 4 godzin.
W Agrze nie ma sensu zostawać na dłużej niż jedną noc – oprócz Taj Mahalu oraz Czerwonego Fortu nie ma tam wiele do zwiedzania. Warto zobaczyć Taj w promieniach wschodzącego słońca – widok jest przepiękny, i nie ma tam wówczas aż takich tłumów.
Jeśli masz dodatkowe pół dnia zwiedź Fathepur Sikri – to XVI-wieczna stolica władcy Wielkich Mogołów – Akbara, jedne z lepiej zachowanych kompleksów architektonicznych tego okresu, zbudowana dookoła grobowca sufickiego świętego Salima Chishti. Dojazdy i zwiedzanie zajmą 5 – 6 godzin.
W Agrze trzeba mocno uważać na oszustów i złodziei, których niestety tam nie brakuje.
W Indiach generalnie trzeba się bardzo mocno targować, zarówno przy zakupach, jak i opłatach za taksówkę,rykszę, a nawet przy kupnie biletów pociągowych, oraz uważać na naciągaczy, ale w Agrze – miejscu odwiedzanym przez miliony turystów – jest szczególnie wielu oszustów.

Zwiedzanie Khajuraho – 2 dni

widok na świątynię w kompleksie Khajuraho w Indiach

Z Agry pojedź nocnym pociągiem do Khajuraho – miasta, gdzie zachowały się świątynie tantryczne oraz dżinijskie zbudowane między X a XII wiekiem n.e., zwane potocznie „świątyniami kamasutry” ze względu na charakterystyczne zdobienia o mocno erotycznej tematyce. W Khajuraho najlepiej wynająć tuk tuka na cały dzień – kierowca zawiezie Cię do wszystkich świątyń i poczeka przed nimi.

Kompleksy świątyń w Khajuraho są oddalone od siebie o kilka kilometrów i dzielą się na wschodni i zachodni, a zwiedzanie zajmie cały dzień. Rykszarz dowiezie Was do jednego kompleksu, tam około 3 godzin zwiedzania i przejazd do kolejnego, następnie przejazd do miasteczka na nocleg.

Grupa Zachodnia jest większa i bardziej znana, najpopularniejsze świątynie to Kandariya Mahadeo, Devi Jagadambi Temple, ChausatH Yogini Temple, Chitragupta Temple ale wszystkie są blisko siebie, żadnej nie przeoczysz.

Grupa Wschodnia jest mniejsza, tu zaplanuj około godziny zwiedzania, zobaczysz kolejne fantastycznie zdobione świątynie.

Waranasi i Bodhgaya 2 – 3 dni

widok na brzeg Gangesu i ghaty w Waranasi

Varanasi to Indie w miniaturze – jedno z najbardziej brudnych i najbardziej śmierdzących, a jednocześnie najbardziej fascynujących miejsc, jakie można odwiedzić. Waranasi jest małe, całe życie miasteczka skupia się dookoła ghatów – kamiennych schodów prowadzących do wód świętej rzeki – Gangesu, u wybrzeży której toczy się życie. Ludzie myją siebie i swoje zwierzęta, piorą ubrania, piją wodę i wrzucają do niej prochy zmarłych.
W Waranasi koniecznie trzeba wynająć łódź o wschodzie i zachodzi słońca, obserwując miasto i ceremonie hinduistyczne z wody, a poza tym pochodzić wąskimi uliczkami i obserwować życie toczące się na ulicach miast.

W Varanasi życie toczy się przy ghatach – kamiennych schodach prowadzący w dół do Gangesu; są ich dziesiątki, przy nich obok siebie płoną zwłoki, ludzie się kąpią, robią pranie i myją bawoły.

Zwiedzanie Waranasi

Najbardziej znane ghaty Varanasi to:

  • Panchganga Ghat – punkt spotkania pięciu rzek;
  • Manikarnika Ghat – główne miejsce kremacji – to tu dzień i noc płoną stosu pogrzebowe; pamiętaj, że jest tu zakaz robienia zdjęć!
  • Dasaswamedh Ghat – największy ghat, główne miejsce wieczornej ceremonii światła aarti.
  • Rana Ghat.
  • Kedar Ghat – bardzo kolorowy, główne miejsce kąpieli.
  • Assi Ghat – w okolicach Assi Ghat jest sporo restauracji i barów. Warto podejść do Assi Ghat o wschodzie słońca, kiedy miasto budzi się do życia. Piękne światło, bardzo klimatyczny czas. Można wypłynąć łodzią na rzekę albo po prostu obserwować ludzi – pielgrzymi schodzą do wody na rytualną kąpiel.

W Varanasi zwiedź także lokalne świątynie, w tym Kaal Bhairav – Awatary Shivy symbolizującej śmierć. Kupuje się czarne nitki jako opaskę chroniącą przed złem – to jedna z najstarszych świątyń Waranasi, oraz Świątynię Sankat Mochan – świątynię Hanumana.

Wieczorem weź udział w Ganga Aarti – ceremonii światła przy ghacie Dashwahmed . Dobrze jest wynająć łódź na 60-90 minutowy rejs o zachodzie słońca,
Przy ghacie czekają operatorzy łodzi, znalezienie chętnego nie będzie trudne. Zwykle sternik opowie Wam też o ceremonii oraz o walorach zdrowotnych wody z Gangesu, dostaniesz też małe świeczki do puszczenia na wodę.

40 minut drogi od Waranasi jest Bodh Gaya -jedno z czterech głównym miejsc buddyzmu, gdzie budda Gautama osiągnął oświecenie. Obecnie stoi tam świątynia znajdująca się na liście dziedzictwa UNESCO.

W Varanasi i Bodh Gai warto spędzić 3 dni, ale osoby zafascynowane kulturą indyjską spokojnie mogą spędzić więcej czasu nad brzegiem Gangi.

Hampi – 2 dni

świątynie w Hampi

Z Waranasi możesz kontunuować wyjazd do Indii lecąc do Bangaloru – możesz zostawić sobie dzień na zwiedzanie miasta gdzie zobaczysz nowoczesne budynki, centra handlowe, luksusowe butiki czy mikrobrowary – po tygodniu na północy Indii to będzie ciekawe.

Zobacz ISKCON Temple – Hare Krishna – jedna z ich największych świątyń, oraz odpoczniej w zielonej części miasta – są świetne ogrody botaniczne Lalbagh.

Wieczorem wsiądź w nocny pociąg do Hampi, dawnej stolicy państwa dynastii Vijayanagara z XV wieku, miejsca, które jest zupełnie inne, niż reszta miejsc na Twojej trasie.

Zwiedzanie Hampi podziel na dwa dni, do większości miejsc dojdziesz pieszo, do dalszych świątyń będziesz mógł podjechać rykszą.

Zwiedzanie Hampi

  • Świątynia Ugra Narasimha z posągiem Lakshmi Narasimha przy wejściu;
  • Sri Krishna Temple – Bala Krishna Temple – jedna z najważniejszych świątyń w Hampi;
  • Kadalekalu Ganesha Temple – bardzo ciekawa świątynia z rzeźbą Ganeszy jednej bryły kamienia;
  • Hemakuta Hill Temple Complex;
  • Virupaksha Temple – najważniejsza świątynia;
  • Achyutaraya Temple – jedna z późniejszych budowli, zmierzch dynastii Vijayanagara
  • Vittala Temple / Vijaya Vittala Temple – do dwóch godzin, najsłynniejsza budowla – XV wiek, niesamowita architektura.
  • Pattabhirama Temple;
  • Queen’s Bath – łaźnia dla członkiń rodu królewskiego;
  • Stepped Tank – typowa dla Indii, bardzo ciekawa wielka studnia schodkowa;
  • Royal Enclosure – ufortyfikowane ruiny pałacu królewskiego;
  • Zenana Enclosure – ufortyfikowana część miasta dla kobiet z rodu królewskiego;
  • Stajnie dla słoni;
  • Malyavanta Raghunathaswamy Temple – świątynia Ramy na szczycie wzgórza.

Z Hampi powrócisz do Bangaloru a następnie polecisz do Kochi.

Wycieczka do Kerali – 4 dni

Houseboat na rzece w Kerali, palny na brzegu

Dalszy etap wakacji w Inidach to przejazd z Kochi do Aleppey, któy zajmie około 2 – 3 godzin samochodem.
Podczas pobytu w Kerali zaplanuj dwudniową wycieczkę na backwaters – rozlewiska Kerali – jedne z najpiękniejszych miejsc w Indiach.
W Aleppey wynajmiesz łódź – houseboat – kettuvallam – razem z kapitanem i popłyniesz w rejs po rozlewiskach – polecamy dwa dni; spanie i posiłki są na wodzie.
Płynie się małymi kanałami, po drodze zobaczysz tropikalne lasy, plantacje, pola ryżowe i małe wioski.

Plażowanie w Kerali

W Kerali znajdziesz wiele plaż, każda z inną atmosferą – wybierzemy dla Ciebie tę, która będzie najbardziej poasować do Twojego stylu wypoczynku.

Kovalam Beach jest dobra do surfowania, dużo się dzieje, życie nocne, kluby – jest tu najlepsza infrastruktura, Kovalam to najbardziej popularna plaża Kerali;

Varkala Beach – nieco spokojniejsza, przepiękna sceneria, romantyczna atmosfera – tu przyjeżdżają głównie pary;

Marari Beach – nieco mniej zurbanizowana, blisko Alleppey, wśród palm kokosowych, na miejscu zajęcia jogi, Ayurveda.

Z Kerali wrócisz do Kochi, skąd wrócisz do Polski albo będziesz kontynuować podróż po Indiach

Plan można łatwo dopasować do swoich potrzeb i spersonalizować – każde z opisanych miejsc oferuje bardzo wiele różnorodnych możliwości spędzania czasu w zależności od zainteresowań i budżetu podróżnika. Jeśli masz tylko dwa tygodnie w Indiach i chcesz je spędzić na północy kraju, kliknij tutaj
Jeśli wybierasz się do Indii i chciałbyś, żebyśmy pomogli Ci w przygotowaniu wyjazdu, to skontaktuj się z nami – Twoje azjatyckie wakacje zaprojektujemy zgodnie z Twoimi oczekiwaniami!

Wybierasz się do Indii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska