Patagonia jest jednym z najpiękniejszych zakątków świata, z jednymi z najbardziej znanych i bardzo często odwiedzanych przez turystów cudów natury, jak chociażby Torres del Paine, ale spora jej część wciąż pozostaje mocno odizolowana od głównych szlaków turystycznych.

Kiedy jechać do Patagonii?

Do Patagonii najlepiej jest jechać między październikiem a kwietniem, czyli wiosną a jesienią na południowej półkuli. Wtedy jest też najlepszy okres na trekking i wszelkiego rodzaju sporty. Najwięcej turystów decyduje się na wyjazd w okolicach stycznia i wtedy jest tam bardzo tłoczno.
Fani narciarstwa mogą tam się wybrać od czerwca do października.
Jadąc do Patagonii warto pamiętać, że pogoda jest tam bardzo nieprzewidywalna i może się zmienić w każdym momencie.

Jaki planować budżet na podróż po Patagonii?

Patagonia, a szczególnie Ziemia Ognista to bardzo drogie miejsca, jeśli planujesz spacer po lodowcu czy wycieczkę łodzią to jedna wycieczka będzie kosztować $80 – $200.
Noclegi to koszt około $50 – $70 za dobę (średni ale dobry standard), na jedzenie dobrze liczyć $30 – $40 na osobę.
Wynajem samochodu – Cena zaczyna się od ok. $100 na dobę plus ok. $140 jednorazowo za przekraczanie granic (opłaty administracyjne + ubezpieczenie) a loty wewnętrzne to ok $300 – $500 na osobę za kilka połączeń.

Czy podróż po Patagonii jest dla mnie?

Patagonia jest polecane przede wszystkim dla miłośników trekkingu i wspinaczki – oprócz lodowców i Torres del Paine jest wiele mniej znanych szlaków trekkingowych. Niemniej jednak osoby preferujące zwiedzanie zza kierownicy samochodu również świetnie odnajdą się w Patagonii. Wypożyczenie samochodu nie jest problemem, a trasy należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Ciekawą opcją jest wypożyczenie samochodu z napędem na 4 koła i przejechanie przez mniej znane i mniej uczęszczane regionu Patagonii, gdzie drogi jeszcze nie są pokryte asfaltem.

Dwa tygodnie w Patagonii to dobra ilość czasu na zwiedzanie regionu. Podróż zaczniesz w Punta Arenas, jeśli kontynuujesz podróż z Santiago de Chile, albo w El Calafate, jeśli przylatujesz w Buenos Aires.

Punta Arenas 1 dzień

Ze względu na transport wycieczkę po Patagonii zwykle zaczyna się w Punta Arenas, po stronie argentyńskiej. Tam można albo wykupić wycieczkę na lodowiec lub rejs po fiordach. Następnie można wypożyczyć samochód lub kupić bilet na autobus i ruszyć na południe – do Ziemi Ognistej, lub na północ – do Torres del Paine, El Calafate i Bariloche.

Będąc tu koniecznie udaj się do pingwiniarni Isla Magdalena Pinguinera.
Wycieczka trwa 5 godzin – po dwie godziny na promie w każdą stronę, i 1 godzina na wyspie.

W Punta Arenas możesz także odwiedzić najbardziej wysunięty na północ browar na świecie – Nueva Austral oraz prywatne muzeum marynistyczne Nao Victoria z replikami statków dawnych odkrywców.

Jeśli masz nieco więcej czasu, to udaj się na przejażdżkę do Fortu Bulnes – godzina jazdy od miasta wzdłuż wybrzeża. Jest to ciekawy, zrekonstruowany stary fort u wybrzeży Cieśniny Magellana. Piękne krajobrazy, fort sam w sobie wart odwiedzanie – sporo też można dowiedzieć się o historii regionu.

Ziemia Ognista i Ushuaia 3 dni

Dojazd na południe, do Ushuaia, zajmie cały dzień autobusem lub dwa dni samochodem – na szczęście widoki po drodze zrekompensują długi transport.
Poniżej przykładowy plan na kilka dni dla osób, które nie przepadają za intensywnym trekkingiem.

Parque Nacional Tierra del Fuego

W Parque Nacional Tierra del Fuego są świetne trasy trekkingowe dla osób o każdym poziomie sprawności fizycznej. Słynnego „pociągu na koniec świata” raczej nie polecamy – bardzo komercyjna impreza.

Ten rewelacyjny park narodowy jest oddalony o kilkanaście kilometrów od Ushuaia. Dojazd taksówką, minibusem lub rowerem.

Najlepiej wysiąść przy Visitors Center, tam zaczynają się dobrze oznaczone szlaki.
Dojdź aż do Bahia Lapataia, gdzie jest piękny widok na Beagle Channel. Kolejny klasyczny punkt widokowy to Ensenada Zaratiegui.
Warto rozważyć także wejście na szczyt Cerro Guanaco.
Kolejna trasa to Glacier Martial – trasa na 3 godziny, w tym dwie pod górę.

Rejs po pobliskich wyspach – Isla Lobos lub Isla Parajos

W Ushuaia warto wykupić rejs niewielkim statkiem wycieczkowym, przez Beagle Channel oraz naokoło Isla de Los Lobos, gdzie można podziwiać kolonie lwów morskich, dalej Isla de Los Pájaros, gdzie dla odmiany są kolonie ptaków.
Hammer Island Penguin Rookery – warto rozważyć wizytę u pingwinów Magellana na wyspie, gdzie mają swoje gniazda.

Z Ushuaia przelot do Iguazu z przesiadką w Buenos Aires.

Torres del Paine i Puerto Natales 3 dni

Aby dostać do Puerto Natales niedaleko Torres del Paine należy wrócić przez Punta Arena.
Tam można zrobić albo 3-dniową lub 7-dniową pieszą pętlę dookoła Torres del Paine, albo spędzić 2 – 3 dni w parku narodowym i okolicach, przemieszczając się głównie samochodem, ewentualnie robiąc krótkie piesze wycieczki.

Trasa samochodem przez Torres del Paine

Przejazd Routa Y-290 (szutrowa droga), powrót wieczorem lub następnego dnia drogą nr 9 tak, żeby zrobić pętlę.

Po drodze przejedziesz wzdłuż Lago El Toro, dalej pojedziesz nad Lago Grey, gdzie możesz pójść do Mirador Ferrier 2,5 – 4 godziny drogi. Dalej czeka Cię przejazd przy Jeziorze Pehoe o Mirador Salto Grande, prosty, krótki trek z fantastycznym widokiem.

Po drodze jest Refugio Chileno – będzie można kupić gorący posiłek czy wodę do herbaty.
Widoki są niezapomniane na całej trasie, ale jeśli będzie zła pogoda, to można w dowolnym momencie zawrócić – wraca się tą samą trasą.
Powrót samochodem do Puerto Natales – ponad dwie godziny jazdy, albo nocleg na terenie parku lub w okolicy.

Z Punta Arenas powrót do Santiago.

Jeśli planujesz zobaczyć także argentyńską Patagonię, kliknij!

Trekking – Mirador Las Torres – Trzy Wieże

Start z Hotel Las Torres – przy nim kończy się droga i zaczyna trasa trekkingowa – oznaczona, raczej nie da się zgubić.

Trasa ma 18 km, powinna zająć ok. 8 godzin w obie strony. Najtrudniejsze jest ostatnie podejście do podnóża wież Mirador Las Torres – jest dość stromo, może się osypywać żwir, ok. 45 min wspinaczki po głazach, ale nie jest niebezpiecznie.
Blisko punktu widokowego jest pole namiotowe Campamaneto Las Torres- jedno z najpiękniejszych na świecie.
Po drodze jest Refugio Chileno – będzie można kupić gorący posiłek czy wodę do herbaty.
Widoki są niezapomniane na całej trasie, ale jeśli będzie zła pogoda, to można w dowolnym momencie zawrócić – wraca się tą samą trasą.
Powrót samochodem do Puerto Natales – ponad dwie godziny jazdy, albo nocleg na terenie parku lub w okolicy.

Z Punta Arenas powrót do Santiago.

Jeśli planujesz zobaczyć także argentyńską Patagonię, kliknij!

Zorganizowana wycieczka na lodowiec

Patagońskie lodowce się szybko cofają, warto je zobaczyć, póki jeszcze można.
Można wykupić całodzienny rejs statkiem z widokiem na lodowce, choć jest to dosyć droga przyjemność – US$142 za osobę.
Można również wybrać się na spacer na lodowiec lub w jego okolicę (Glacier Grey – 3,5 godziny w jedną stronę, dość trudna trasa.)

El Calafate i Petito Moreno oraz Bariloche 3 – 7 dni

Poleca się spędzenie kilku dni w rejonie El Calafate i jednego z najbardziej znanych i najpiękniejszych lodowców Ameryki Południowej, ale jeśli nie ma na to czasu – warto zostać na dwa dni, przejść się po lodowcu i pochodzić po parku narodowym.
Jest kilka zwiedzania: rejs łodzią i podziwianie lodowca z dołu, spacer po lodowcu; wycieczka do punktu widokowego – w miarę możliwości warto spróbować każdej opcji.
Miasteczko Bariloche, jeszcze bardziej na północ, u podnóża Andów jest mocno komercyjne, z atmosferą nieco przypominająca szwajcarskie resorty, ale widoki – jeziora oraz góry – są przepiękne. Na samym trekkingu warto tam spędzić kilka dni przed powrotem do Polski.

Wybierasz się do Patagonii?

Zobacz naszą ofertę!
Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska