Wynajmujesz samochód za granicą? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze porady, dzięki którym Twoje wakacje nie zmienią się w kosztowny koszmar.

1. Zdecyduj, czy wynajmujesz samochód bezpośrednio czy korzystasz z pośrednika.

Czym to się różni w praktyce? Pośrednicy działają podobnie jak strony do wyszukiwania lotów czy hoteli – zbierają jedynie oferty wielu firm, tak więc jakość obsługi zależy tylko i wyłącznie od wypożyczalni, na jaką „trafimy”. Nie ma tu niestety reguły, jednak jeżeli pośrednik oferuje 2 razy niższą cenę niż renomowana wypożyczalnia, np. AVIS czy Europcar, to warto sprawdzić opinie o wypożyczalni z tak dobrą ofertą.

Wynajęcie samochodu z pominięciem pośrednika daje nieco większą pewność, ponieważ mamy do czynienia z podmiotem, który posiada pojazdy. Renomowane firmy (przykłady wymienione wyżej) mają zwykle większa pulę pojazdów, więc w sytuacji, gdy zarezerwowany dla klienta samochód nie jest dostępny, są w stanie podstawić inny pojazd. Małe firmy z niskimi cenami (i przez to dużym obłożeniem) niestety nie mają tego komfortu.

Jeżeli Twoje wakacje bardzo mocno zależą od dostępności pojazdu, warto skorzystać z oferty firmy z większą flotą.

2. Dowiedz się, jaki jest wkład własny w razie wystąpienia szkody (CDW).

Należy zwrócić uwagę na 2 rzecz: czy w cenie wynajmu samochodu jest CDW (collision damage waiver) oraz jaką kwotą będziemy obciążeni w razie szkody.
CDW samo w sobie jest nie tyle ubezpieczeniem, ile rezygnacją firmy z domagania się pełnej wartości straty przy „drogich” zdarzeniach, takich jak poważna kolizja. Ogranicza ono kwotę, którą wynajmujący może być obciążony do ok. 500 – 1500 Euro (kwota zależna od firmy i modelu samochodu).
Kwota obciążenia zależy najczęściej od klasy pojazdu, który wynajmujemy – informacji tej należy poszukać w warunkach wypożyczenia.

3. Dowiedz się ile zapłacisz w przypadku kradzieży samochodu.

Ponownie istotne są 2 rzeczy: czy w cenie wynajmu samochodu jest ubezpieczenie przed kradzieżą (TP – Theft Protection) oraz jaką kwotą zostaniemy obciążeni w przypadku kradzieży.
TP (podobnie jak CDW) ogranicza odpowiedzialność finansową kierowcy do określonej kwoty (zwykle wyższej o ok. 500-1000 Euro niż w przypadku CDW).

4. Przeczytaj, co obejmuje dodatkowe ubezpieczenie.

Wypożyczalnie często oferują ubezpieczenie Super CDW oraz Super TP (lub o podobnej nazwie), które chroni wynajmującego przed poniesieniem kosztów w przypadku kolizji lub kradzieży (naliczane za każdy dzień wypożyczenia). Lepszą ofertę da się zwykle uzyskać w polskich firmach ubezpieczeniowych i to rozwiązanie rekomendujemy.
Nie mniej istotnym elementem jest zakres ubezpieczenia – czy obejmuje ono cały pojazd, czy wyłączone są opony, dach i lusterka?

5. Przeczytaj uważnie warunki umowy.

Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • Limit kilometrów – czy możemy przejechać tylko określoną ilość kilometrów dziennie, czy nie ma limitu?
  • Paliwo – zwykle odbiera się pojazd zatankowany „do pełna” i w takim stanie należy go zwrócić; w przeciwnym wypadku zapłacimy za brakujące paliwo z dodatkową marżą (nawet do 30%!).
  • Dodatkowe ubezpieczenie – czy nie płacimy więcej za ubezpieczenie, które już mamy lub którego nie potrzebujemy?
  • Godziny pracy firmy – zapłacimy więcej za wynajęcie lub oddanie pojazdu poza godzinami pracy.

Przestrzegamy również przed zakupem dodatkowych opcji na miejscu, w trakcie odbierania pojazdu – sprzedawcy często próbują „wcisnąć” klientom element oferty, który i tak jest już w cenie wynajmu (np. CDW), tak więc warto mieć wydrukowany listing z pełną ofertą.

6. Sprawdź, czy nie zapłacisz za swój wiek.

Kierowcy młodsi niż 25. lat (zwykle, jednak zależne jest to od kraju) będą musieli dodatkowo zapłacić za wynajęcie pojazdu. Kwota często nie jest podawana we wstępnym rozliczeniu, tak więc trzeba uważnie czytać podsumowanie.

7. Zapoznaj się z warunkami płatności.

Praktycznie wszystkie firmy wymagają płatności kartą płatniczą – bardzo rzadko istnieje możliwość płatności gotówką. Dodatkowo, płacąc kartą kredytową, zwykle płaci się 2% prowizji (karty te są mniej „wygodne” dla firm wynajmujących, gdyż poszkodowany klient może zwrócić się do banku z prośbą o anulowanie transakcji w przypadku nieuczciwych praktyk). Można wybrać płatność on-line lub na miejscu, jednak zawsze jest to płatność kartą.
Częstym zwyczajem jest również pobieranie kaucji – w przypadku karty kredytowej kwota nie jest zabierana, a jedynie blokowana. Wysokość kaucji wynosi zwykle od 100 do 400 Euro, jednak zdarzają się wyższe – ponownie, zależy do od konkretnej firmy.

8. Zrób zdjęcia przed podpisaniem umowy.

W momencie odbioru pojazdu (szczególnie przy korzystaniu z usług pośrednika) bardzo dokładnie obejrzyj pojazd (nawet przez kilka minut) oraz zrób co najmniej kilka zdjęć, zwracając szczególną uwagę na uszkodzenia zarówno karoserii, jak i kół i opon – zdjęcia będą dowodami przy ewentualnym sporze z firmą.

9. Zrób zdjęcia podczas oddawania pojazdu.

Przy oddaniu pojazdu warto zrobić zdjęcia (najlepiej z włączoną datą) – w przypadku nieuczciwych zagrań ze strony firmy będą „twarde” dowody z datą i godziną.

10. Monitoruj transakcje na Twojej karcie kredytowej.

Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy kaucja za samochód została zwrócona (w przypadku blokady środków – czy została cofnięta). Przed kilka tygodniu obserwuj również wszystkie transakcje – w Internecie można znaleźć opis nieciekawych sytuacji, w których firma po kilku dniach od zwrócenia pojazdu pobiera pieniądze z karty kredytowej, argumentując to rzekomymi „uszkodzeniami” (których oczywiście nie było). W takich sytuacjach zdjęcia pojazdu przed i po oddaniu będą na wagę złota!

Na koniec jedna „bonusowa” porada: zachowaj zdrowy rozsądek i stosuj metodę ograniczonego zaufania, a wszystko powinno ułożyć się pomyślnie. Szerokości!

Mateusz Paprocki

Author Mateusz Paprocki

More posts by Mateusz Paprocki
  • Seba

    Ciekawe rzeczy od siebie dodam, oprócz paliwa to ważne czy samochód ma być umyty czy nie. I co znaczy normalne zużycie, a co nie należy do tego bo można się wkopać na minię bo opony przy hamowaniu się mocniej zdarły 😉 Szczególnie na Cyprze są różne dziwne zapisy i dla nas nie standardowe. Paliwo płaci się wcześniej za pełny bak, a jak nie wyjeździsz to przepadło 😉

    W Berlinie korzystam z naszej dużej wypożyczalni Panek, więc wiem z czym to się je.

    • Dzięki @465605b88fdcddc8ddf2fec063c238d3:disqus, dobre rady!

      • jj72

        Witam. Właśnie szykuję się do wynajmu auta w Usa na kilka dni i zastanawiam się nad ochroną.
        Tzn. oba „ubezpieczenia” (SLI i LDW w Budget/Avis) są bardzo drogie. SLI czyli ala nasze OC 15.72$ za dzień a LDW czyli AC/kradzież aż 27.99$ za dzień. W stanach posiadacze polic AC i OC często mają zapis, że ochroną objęte jest nie tylko ich auto lecz również auto z wypożyczalni (jak również ryzyka odp. cywilnej).

        Dodatkowo często posiadając np. kartę AMEX (tylko prywatne- korporacyjne nie mają takich możliwości) można wykupić u nich takie ubezpieczenie na 30dni w cenie 25$ czyli taniej niż jeden dzień w wypożyczalni a dodatkowo oferuje ono ochronę medyczną.

        Czy Polskie polisy OC i AC również oferują ochronę rozszerzoną o auta z wypożyczalni? a jeśli tak to czy tylko w Polsce czy też za granicą?

        Jestem już w usa i nie pamiętam dokładnie ale chyba mam komplet ubezpieczeń OC i AC w HDI.
        Pozdrawiam serdecznie.

        • Witam,

          Dziękujemy za podzielenie się opinią!

          Wg nas najlepiej brać auta z Hertz – mają obowiązkowe LDW dla Polaków, a ceny aut są zazwyczaj najlepsze lub niewiele droższe.

          Odpowiedzialność cywilna – niekoniecznie polecam, lepiej skorzystać z tej zawartej w ubezpieczeniu podróżnym, jeżeli takowa istnieje i obejmuje jazdę wypożyczonym samochodem za granicą.
          Co do kart zgadza się – bardzo często dają one dodatkowe bonusy dla posiadaczy.

          Polskie polisy OC/AC nie oferują żadnej ochrony – są one przypisane tylko i wyłącznie do samochodu, na które są wystawione (inaczej niż w stanach, gdzie ubezpieczenie przypisane jest do człowieka, nie pojazdu).

          Serdecznie pozdrawiam!

  • Marek

    Apropos paliwa to np. na Kanarach odbiera się auto z pełnym bakiem a oddaje z pustym, więc to też zależy od kraju.

    Jeśli chodzi o ubezpieczenie to warto wziąć full AC wtedy ominie nas stres w razie ewentualnej stłuczki. Trzeba za to dopłacić, ale za to akurat warto zapłacić.

    Jeśli chodzi o wypożyczanie to warto porównać ceny sieciowych wypożyczalni z lokalnymi.
    Ostatnio jak leciałem do Portugalii na wakacje szukałem właśnie takich małych firm. Znalazłem dużo taniej, autko prawie nowe i obsługa była dodatkowo bardzo miła. Znalazłem ich przez RentMama Wypożyczalnia Samochodów (www.rentmama.com).
    Oczywiście można szukać też pojedynczo w konkretnym kraju przez google, ale ta strona naprawdę bardzo mi ułatwiła.

    Pozdrawiam,
    Marek z Warszawy

  • Marek Sadczak

    Ja mam pytanie odnoszące się nieco do wynajmu auta w Polsce i wyjazdu nim za granicę. Taka ofertę znalazłem tu: http://carnet.pl/kontakt/wypozyczalnia-samochodow-slask/katowice ale nie znalazłem informacji jakich dokumentów muszę dostarczyć i mieć przy siebie i czy assistance trzeba wykupić? No i sprawa pieniężna – tu lepiej wynająć czy jednak od razu za granicą? Bo nie znam dobrze angielsiego i boję się nieco że wcisną mi coś co będzie mnie potem kosztować. A w Polsce jestem w stanie sprawdzić wszystko 🙁

  • MrPedawdaw

    Ale zdjęcia to chyba słaby dowód – zawsze można podważyć autentyczność daty ich zrobienia. Nie lepiej po prostu napisać w protokole uszkodzony/nieuszkodzony?. No chyba, że przy wypożyczaniu porysowanego auta dopiszemy w protokole, że jest uszkodzony, a wszystkie uszkodzenia wypożyczający udokumentował na zdjęciach szt. 6

    • Szymon

      Istnieją systemy trusted timestamping, oznaczamy zdjęcie takim stemplem i po sprawie.

  • Mariusz Gromczak

    Ja powiem, że wypisane porady w zasadzie stosować też należy w większosci do wypożyczalni polskich. Czasami się o tym zapomina i myśli, ze w PL się nie natniemy na chore zapisy. Ja dlatego korzystam ze sprawdzonych marek – np. Panek. Nie mam wtredy stresu o jakieś dziwne koszta.

  • kejkej

    Czy ktoś rezerwował samochód przez arguscarhire albo rentalcars? Mam pytanie dotyczące odpowiedzialności do kwoty. Wynajmując Peugeota 107 na stronie Hertza udział własny podany jest do 1000 Euro, a na tych wyszukiwarkach do 12500zł. Chcę wykipić pełne ubezpieczenie, ale mój limit na karcie to 5000zł i nie chciałbym zostać na lodzie z powodu zbyt małego limitu. Resaumując: czy rezerwując przez pośrednika blokowana jest inna kwota względem regulaminu wypożyczalni? Czy pośrednik ma zapisaną taką kwotę do wszystkich klas oferowanych samochodów i przy najwyższej sięga ona 12500zł?

  • Benedykt

    Osobiście polecam http://www.wypozyczalnia24.net, tanio i bezproblemowo 🙂

  • Ola Camp

    hmmm, coraz bardziej popularne staje się wypożyczanie aut, ostatnio tak własnie zrobiliśmy lecąc do Trójmiasta, – auto z http://autosmok.pl podstawione gratis na lotnisko, tylko przesiadka i w drogę. Jestem pod wrażeniem, bo u nas te serwisy też sa porządne, na wysokim poziomie, a auta zadbane, w dobrym stanie technicznym.

  • Kama Kambo

    ale ale, u nas też już mozna wyjeżdżać samochodami z wypożyczalni poza granice, – pelne ubezpieczenie, dobry stan techniczny. Słowem komfort , właśnie jestem w Skandynawii autem od http://tylczynscy.com i ma to sens. Sprawny, duży pojazd.

  • kasia.r

    Regulamin i wszystkie punkty trzeba przeczytać w każdej wypożyczalni, zarówno w Polsce jaki i zagranicą. Niedawno sprawdziłam polską firmę Arka rent-a-car http://arkarentacar.pl/ i jestem bardzo zadowolona. Ubezpieczenie i stan techniczny jak najbardziej w porządku. Przy ostatecznym rozliczeniu nic mnie nie zaskoczyło.

  • Karol Pecz
  • Karol Pecz

    Uwaga na bezczelnego oszusta.Chania Kreta .Malymi literkami zaznaczył na drugiej stronie umowy niebotyczne opłaty za przekroczenie limitu kilometrow .W efekcie pozbawił nas połowy kaucji…pomijam fakt ze auto było poprostu niesprawne . https://uploads.disquscdn.com/images/bec031fce401578da9c6afdfc53cfe1dddb4b1b13573c37457c2c246f1ce8f1e.jpg

  • Uważajcie na GOLDCAR proszę!!! http://dookolakuli.pl/2017/12/15/goldcar/2/ To uszuści i skamerzy!

  • Maciek

    Przede wszystkim należy przeczytać uważnie regulamin. Każda wypożyczalnia samochodów powinna zamieścić wszystkie szczegóły dotyczące warunków wynajmu samochodu poza granicami Polski. Osobiście mogę polecić wypożyczalnię, która udostępnia auta do użytkowania za granicą:
    http://car-rental-lublin.sitey.me

  • Waldek Krasuski

    Najlepsze jest wcześniejsze wybranie polecanej przez znajomych albo mającej dobre opinie wypożyczalni. Można przylecieć spokojnie na miejsce i odebrać z lotniska samochód. Te wypożyczalnie z lotniska są dwa razy droższe od znalezionych w necie. Sprawdź, czy mają ubezpieczenie na całą flotę z AC i zapytaj o udział własny w szkodzie ac. To jasne, że uszkodzenie samochodu musi kosztować, ale chce zawsze wiedzieć z góry ile … wiadomo, oględziny, naprawa , przestój pojazdu, koszt naprawy, ale niech to nie będzie opłata np. 1000 Euro. https://uploads.disquscdn.com/images/64a2ca17cad2fabbd9bbcebe662fec46d061862d7d9723d815d1521a11ef6829.jpg
    Ja tam korzystam zawsze z jednej wypożyczalni https://www.best-rent.pl/ 90 zł z podstawieniem na lotniska nowiutkiego kombi z zestawem głośnomówiącym, co roku biorę co innego, co roku o czasie odbiór /podstawienie na chopina

  • Paweł Felisiak

    Dla przykładu że można normalnie traktować klienta. https://autohasan.pl
    wypożyczalnia z Słupska, mojego miasta. Za odpryski na masce czy nawet
    odprysk na szybie nie musiałem płacić nic dodatkowo pomimo że nie miałem
    pełnego ubezpieczenia. To się po prostu zdarza i firma to rozumie.

  • Konstantin Opol

    Gdańsk Lotnisko Wypożyczalnia samochodów
    Jesteśmy w stanie zaproponować Wam wynajem samochodu po dobrej cenie, na określony okres czasu – czy to jednej doby, czy kilku dni, to już zależy od Was.

  • Agnieszka Wiśniewska

    Bardzo dobry artykuł wyjaśniający dokładnie o co chodzi z wynajmem i co jest ważne. Wynajem auta za granicą jest teraz tak popularną formą zwiedzania jak kiedyś autobus, ale ważne zrobić rozeznanie na rynku tam gdzie się jedzie, bo uwaga! różnica jest ogromna. USA ma swoje prawa, a Europa inne, jeszcze inne Japonia. Moje doświadczenia są super z tymi firmami, które polecam z czystym sercem (można też sprawdzić opinie, co polecam zawsze robić gdziekolwiek się jedzie). USA – https://www.budget.com/ wynajem z Costa Mesa, Japonia – https://niconicorentacar.jp/ i Europa / MAlaga – https://malagaudrive.com/pl/

  • Roman Solovyanchyk

    Jeśli dzierżawa samochodów to tylko ten serw – https://www.bocubo.com/wypozyczalnia-samochodow/greece-crete-airport-heraklion

  • Malaga U Drive

    Warto korzystać (jeśli takie istnieją w danym kraju) z wypożyczalni aut które oferują wynajem bez karty kredytowej.