Zwiedzanie Uzbekistanu: Samarkanda

Autor: w Uzbekistan

Zwiedzanie Uzbekistanu: Samarkanda

Samarkanda, liczy sobie 2500 lat, co czyni ją jednym z najstarszych miast na świecie. Usytuowana na Jedwabnym Szlaku, pomiędzy Wschodem a Zachodem, na terenach dzisiejszego Uzbekistanu Samarkanda kwitła nie tylko jako miasto handlowe, ale też jako centrum nauki islamskiej.
Legenda głosi, że to tutaj dwaj chińscy zakładnicy zdradzili Arabom w VIII wieku sekret wytwarzania papieru. W mieście powstała pierwsza papiernia, a sztuka wytwarzania papieru rozprzestrzeniła się najpierw na świat islamu, a następnie na Europę.
Dziś na samarkandzkiej starówce zachwycają wieże minaretów i kopuły meczetów stojące w otoczeniu monumentalnych budowli pozostałych po dawnym władcy Timurze Chromym. Timur, który podbił Azję Centralną, Zachodnią oraz Południową, zabijając przy okazji 5% ówczesnej światowej populacji, był założycielem dynastii Tymurydów, rządzącej dużą częścią Azji Centralnej. Tymurydzi dali początek dynastii Wielkich Mogołów, rządzącej północnymi Indiami i to właśnie im zawdzięczamy Taj Mahal, jedną z najpiękniejszych budowli na świecie. Guri Amur, mauzoleum z lazurową kopułą, w którym Timur oraz jego synowie i wnuki są pochowani, zapoczątkowało styl architektoniczny, który zaowocował stworzeniem właśnie wspomnianego Taj Mahal, mauzoleum jednego z władców dynastii Wielkich Mogołów.

Głównym zabytkiem i najważniejszą atrakcją Samarkandy, Uzbekistanu oraz jednym z najpiękniejszych miejsc całej Azji Centralnej jest Registan. Registan to plac, otoczony przez trzy medresy, czyli teologiczne szkoły muzułmańskie, które zachowały się do dzisiaj w niemal idealnym stanie. Najstarsza z nich, Medresa Uług Bega, pochodzi z 1420 i była jednym z najlepszych religijnych uniwersytetów ówczesnego świata arabskiego. Uług Beg, wnuk Timura, był wybitnym uczonym, matematykiem i astronomem, fundatorem pierwszego na świecie obserwatorium astronomicznego, którego pozostałości można do dziś w Samarkandzie oglądać.
Pozostałe dwie medresy pochodzą z XVII wieku. Wszystkie są przepięknie i bogato zdobione majoliką (rodzajem fajansu) oraz lazurowymi mozaikami.
Wielki plac pomiędzy nimi prawdopodobnie pełnił funkcję bazaru, ale również placu zebrań, gdzie obwieszczano edykty władców oraz dokonywano egzekucji skazańców.
Trzy budowle są najstarszymi zachowanymi medresami na świecie, wszystkie pozostałe zostały zburzone przez Dżyngis Chana. Warto docenić kunszt twórców budowli, które oparły się wielu trzęsieniom ziemi nawiedzającym region.

Do innych architektonicznych atrakcji Samarkandy zaliczają się meczet Bibi-Khanym, zbudowany przez Timura na przełomie XIV i XV wieku. Ponoć do jego budowy użyto kamieni szlachetnych, zdobytych przez władcę przy podboju Indii. 90 słoni miało przywieźć łupy na swoich grzbietach, aby meczet mógł. Niestety, nie został on wykonany tak precyzyjnie jak medresy – prawdopodobnie zbudowano go zbyt szybko – i częściowo zawalił się w 1897 roku po trzęsieniu ziemi. Obecna budowla jest rekonstrukcją.

Kolejnym z wielu ciekawych miejsc jest nekropolia Shah-i-Zinda, w skład której wchodzi mauzoleum oraz rytualne budowle, między innymi wg tradycji jest tu pochowany kuzyn Mahometa, Kusam ibn Abbas. Najwcześniejsze budowle pochodzą z XI-XII. wieku, ale pozostały po nich głównie fundamenty i nagrobki. W wiekach XVII – XIX. dokonano rekonstrukcji cmentarza, ale nie miała ona wpływu na jego układ i wygląd. Zachowały się do dzisiaj mauzolea z wieków XIV – XVI oraz XVI-wieczny meczet, a także brama z XV. wieku, zbudowana przez Uług Bega.

W mieście znajduje się więcej miejsc godnych uwagi. Na zwiedzanie warto przeznaczyć minimum 2-3 dni, mimo że poza starówką miasto jest zbudowane w typowo radzieckim, socjalistycznym stylu. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane ze stolicą Uzbekistanu, Taszkientem, oraz z Bukharą – kolejnym fascynującym uzbeckim miastem.

Planujesz wyjazd do Uzbekistanu? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Interesujące? Podziel się!