Zwiedzanie Turcji – Side – plażowanie z widokiem na historię

Autor: w Turcja

Zwiedzanie Turcji – Side – plażowanie z widokiem na historię

Lubisz starożytne ruiny i opalanie? Tureckie Side w pobliżu Anatolii powinno być dla Ciebie idealne – tu pozostałości po Helladzie stoją na pięknej, piaszczystej plaży. Niemal można opalać się w amfiteatrze.
Do niedawno Side było zapomnianą przez Boga i świat małą, śródziemnomorską rybacką wioską, jednak w latach 80. przemysł turystyczny odkrył to miejsce, które nagle zaroiło się od turystów.

Helleńskie i rzymskie ruiny na śnieżnobiałym piasku zachwycają zarówno Turków, którzy masowo przyjeżdżają tu z Ankary na weekend, jak i zagranicznych turystów. Ruiny sprzed 2000 lat witające wjeżdżających do Side rekompensują olbrzymią ilość stoisk z pamiątkami i ubraniami, które zajęły miejsce łodzi rybackich.
Turystów przyciągają też lokalne knajpki, a w miasteczku znajdzie się nocleg na każdą kieszeń.

W śród ruin największe wrażenie robi grecki Amfiteatr w rzymskim stylu (ze względu na brak wzgórza, na jakim Grecy mogliby go zbudować po swojemu), który mieścił około 15 000 ludzi, a za czasów Biznancjum pełnił funkcję sanktuarium pod otwartym niebem. Mury miejskie zachowały się dość dobrze, dzięki czemu do miasta wjeżdża się przez liczącą 2300 lat bramę – nie wiadomo, czy to samochody nie pasują do niej, czy ona do samochodów. Zachowały się też dawne łaźnie, pełniące dziś funkcję muzeum.
Na Agorze sprzedawano niewolników – na morzu szalało piractwo i rozbój, dzięki któremu miasto kwitło za panowania Greków. Szczyt swojego rozwoju przeżywało w I wieku p.n.e., kiedy piraci założyli na nim swoją główną „bazę marynarki wojennej” i centrum handlu niewolnikami.
Od IV wieku Side stopniowo podupadało, nie mogąc oprzeć się atakom górali z Taurusu i z małymi wyjątkami aż do niedawna było spokojną, pięknie usytuowaną rybacką wioską. Nawet wykopaliska archeologiczne rozpoczęto tu dopiero w latach 70., dlatego wciąż odkrywane są nowe rzeczy.
Najpiękniejszym widokiem, jaki można zobaczyć w Side jest świątynia Apolla na tle Słońca zachodzącego nad krystalicznymi wodami Morza Śródziemnego.

Planujesz wyjazd do Turcji? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Interesujące? Podziel się!