Zwiedzanie Turcji: księżycowy krajobraz Kapadocji

Autor: w Turcja

Zwiedzanie Turcji: księżycowy krajobraz Kapadocji

Kapadocja, kraina geograficzna w Turcji, w rejonie Centralnej Anatolii, jest znana przede wszystkim z fantastycznych formacji skalnych, budzących skojarzenia z księżycowym krajobrazem. Mierzące od 1,5 do 40 metrów formacje, nazywane po polsku „bajecznymi kominami„, powstały z tufu – miękkiej skały wulkanicznej, a ich kształt jest porównywany do grzybów lub ananasów.

Historia skalnych kominów w Kapadocji sięga 2 milionów lat, kiedy wulkan Erciyes oraz inne okoliczne wulkany były bardzo aktywne, a wypływająca z nich lawa zalewała przestrzeń o powierzchni 20 000 km2.
Po zastygnięciu warstwa lawy oraz popiołów przekształciła się w miękką tufową warstwę skalną o grubości 150 metrów, która erodowała pod wpływem wiatru, rzek i wody deszczowej, prowadząc do powstania „bajecznych kominów” a także wzgórz i wąwozów, które możemy podziwiać dzisiaj. Charakterystyczne „pokrywki” na czubkach wielu kominów to twarda bazaltowa skała, która nie uległa erozji.

Dzięki fantastycznym kominom Kapadocja stała jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych Turcji. Do najbardziej znanych miejsc należy miasto Goreme, gdzie w skale wykuto domy, prawosławne kościoły i klasztory ozdobione bizantyjskimi freskami, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Najwcześniejsze wykute przez ludzi jaskinie datuje się na IV w n.e., a najsłynniejsze i najlepiej zachowane świątynie pochodzą z XI wieku.

W miękkiej skale drążono całe podziemne miasta. Największe z nich, podziemne miasto Derinkuyu, ma pięć kondygnacji sięgających głębokości 60 m i mogło być schronieniem dla 20 000 ludzi wraz ze zwierzętami i dobytkiem. Miasto wykuto w wulkanicznej skale już około VIII – VII wieku p.n.e., a następnie powiększono za czasów rządów Rzymian. Podziemne tunele łączyły Derinkuyu z innymi podziemnymi miastami Kapadocji. Tunel o długości 8 km prowadził do Kaymakli, miasta, które miało siedem poziomów. Część jego pomieszczeń do dziś jest wykorzystywana jako składy, stajnie oraz piwnice a cztery z siedmiu kondygnacji można zwiedzać.
Wszystkich miast na terenie Kapadocji było ponoć 200. Wiele z nich budowali wcześni chrześcijanie jako schronienie w czasach, kiedy Kapadocja była pod rządami Rzymian, a chrześcijaństwo było religią zakazaną. W podziemnych korytarzach mieścił się system pułapek, takich jak otwory w suficie, przez które obrońcy miasta atakowali najeźdźców włóczniami, oraz kamienie blokujące wyjście. W późniejszych czasach miasto służyło chrześcijanom za schronienie przed muzułmanami a w XIII wieku – przed Mongołami. Dziś około połowa dawnego podziemnego miasta Derinkuyu jest otwarta dla turystów.

W skałach oprócz miast i klasztorów wykuwano też zamki, takie jak zamek Uchisar ok. 5 km od Goreme, zbudowany na najwyższym punkcie Kapadocji. Z jego szczytu rozpościera się przepiękna panorama m.in. na górę Erciyes. Komnaty są wydrążone w skale i połączone korytarzami, ale ze względu na postępującą erozję nie da się dostać do wszystkich pomieszczeń olbrzymiego, wielopoziomowego zamku. Pomieszczenia na północnej ścianie są używane jako gołębniki, a okoliczni farmerzy zbierają odchody ptaków i używają jako naturalnego nawozu.
W Dolinie Gołębi, które łączy Goreme i Uchisar jest wiele takich gołębników, a skalne jaskinie zostały w wielu miejscach pomalowane na kolory przyciągające ptaki.

Kapadocję można zwiedzać pieszo, rowerem, samochodem lub podziwiać ją z góry – z gondoli balona. Można nawet spać w hotelu wykutym w skale wzorem dawnych siedzib. Trekking w licznych kapadockich dolinach będzie niezapomnianym przeżyciem, warto jednak wybrać chłodniejszą porę roku, bo latem słońce jest bezlitosne. Oprócz skalnych miast i kościołów warto też odwiedzić winiarnie i spróbować wina z lokalnych winogron.

Planujesz wyjazd do Turcji? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Interesujące? Podziel się!