Historia tequili

W stóp wulkanu Tequila, w dolinie rzeki Rio Grande położonej na wysokości 1500 m n.p.m. rozpościerają się olbrzymie przestrzenie porośnięte błękitną agawą, świetnie przystosowaną do wzrostu na wulkanicznej glebie. Od co najmniej dwóch tysięcy lat z tej dziko rosnącej rośliny wytwarzano tkaniny oraz sfermentowane napoje, a od XVI wieku trwa produkcja tequili. W pobliskich miastach – Tequila, Arenal i Amatitan znajdują się destylarnie, z których alkohol z błękitnej agawy jest wysyłany w świat, a plantacje zajmują dzisiaj około 35 000 hektarów gruntu. Co roku zbiera się 300 milionów roślin. Do produkcji alkoholu używa się serca 12-letniej agawy, ważącego od 36. do 91. kg.

W XVI wieku Hiszpanie podbili Meksyk i na terenie dzisiejszej prowincji Jalisco założyli miasto Santiago de Tequila. Osadnicy cierpieli z powodu niedostatku alkoholu, który trudno było dostarczyć z Europy w satysfakcjonujących ilościach, i szybko zaczęli eksperymentować z napojami wytwarzanymi przez ludność lokalną. Sfermentowany napitek Indian ich nie zadowolił, ale już jego destylacja przyniosła dobre efekty i tak powstało vino de mezcal. Mezcal wkrótce przemianowano na tequilę, która jest wytwarzana wyłącznie z błękitnej agawy, podczas gdy mezcal, produkowany głównie w południowym Meksyku, może powstać też z innych gatunków tej rośliny. Proces produkcji również nieznacznie się różni.
W XVII wieku powstały pierwsze oficjalne destylarnie oraz założono plantacje agawy, które rozszerzały się wraz ze wzrostem popularności napoju.

Tequila tourism

Jalisco i destylarnie tequili są dziś znaczącą atrakcją turystyczną. W większości tamtejszych hacjend możne spróbować lokalnego trunku w wielu odmianach. Jedną z atrakcji jest pociąg Tequila Express, odjeżdżający dwa razy w tygodniu z miasta Guadalajara do okolic miasta Tequila.
Pierwszy drink jest serwowany po 15. minutach od wyruszenia ze stacji, a w międzyczasie z głośników dobiega głos opowiadający o różnicach pomiędzy poszczególnymi gatunkami tequili a 80-osobowa grupa muzyków mariachi rozpoczyna koncert śpiewając o pięknych krajobrazach za oknem.
Podróż trwa dwie godziny, w których trakcie tequila jest serwowana na zmianę z przekąskami. Po dojechaniu w okolice Tequili (miasta) pasażerowie udają się na wycieczkę po okolicznych hacjendach i destylarni, w której produkuje się 30 000 litrów tequili dziennie. Po degustacji alkoholu przychodzi czas na obiad w restauracji. Jak nietrudno się domyślić, turystom wszędzie towarzyszy tequila oraz mariachi, a także tancerze i meksykańscy kowboje. Pod koniec dnia, kiedy wsiada się do pociągu powrotnego, mało kto ma ochotę na więcej tequili. Taka wycieczka kosztuje 72 euro (2012).

Zwiedzanie Meksyku - Pole Agawy

W 2006 roku region obejmujący plantacje agawy, destylarnie, dolinę rzeki Rio Grande oraz wulkan Tequila został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska