Nara jest pierwszą stałą stolicą Japonii, pełniącą funkcje stołeczne w latach 710-784. Do dziś nie zachował się ani pałac cesarski, ani stara zabudowa, a samo miasto jest dość bezbarwne. Na szczęście pozostały starodawne świątynie buddyjskie i shintoistyczne, stojące na terenie wielkiego parku pełnego stawów, drzew i ścieżek pomiędzy kamiennymi latarniami, gdzie oswojone daniele, według shintoizmu posłańcy bogów, podchodzą do ludzi i proszą o jedzenie.

Świątynie, wśród nich pięciopiętrowe pagody i oktagonalne pawilony są drewniane, często pokryte białą i czerwoną farbą, lub pozostawione w naturalnym kolorze. Typowo dla japońskiej architektury harmonijnie wpasowane w otoczenie dają poczucie spokoju i zachęcają do refleksji
Najważniejszym zabytkiem Nary przepiękna buddyjska świątynia Todaiji, będąca największym drewnianym budynkiem sakralnym na świecie. Do 1988 roku była w ogóle największym budynkiem drewnianym na świecie, ale straciła ten tytuł m.in. na rzecz również japońskiego cyprysowego stadionu baseballowego (!) z prefektury Akita.
Świątynia Todaiji została zbudowana w VIII wieku, ale spłonęła i popadła w ruinę w wyniku działań wojennych i walk między lordami feudalnymi w XVI. wieku. Na początku wieku XVIII została odbudowana zgodnie z pierwotnym wyglądem, niemniej jednak zmniejszono ją o 1/3. Obecny budynek ma 57 m długości oraz 50 m szerokości. W środku znajduje się niemal 15-metrowa statua Buddy Wajroczany.

Świątynia Todaiji w Narze

Todaiji jest największą świątynią w Narze, ale nie jedyną wartą uwagi. W parku rozsianych jest siedem innych przepięknych drewnianych świątyń i wiele innych o mniejszym znaczeniu, stojących w miejscach o magicznej atmosferze. Znajduje się też skarbiec Shosoin – budowla z VIII wieku, gdzie przechowywane były, i są do dzisiaj, skarby świątyni oraz cesarstwa. Część przedmiotów jest wystawiana na dorocznej wystawie skarbów Shosoinu w muzeum w Narze, ale część zawartości skarbca nie jest jeszcze nawet zbadana i opisana.
W 2010 roku, z okazji obchodów 1300 lat Nary, ukończono rekonstrukcję części komplesku pałacowego na jego dawnym terenie. Można obejrzeć olbrzymią salę tronową, główną bramę oraz część ogrodu i statek, jakim japońscy posłańcy udawali się do Chin.

Na zwiedzanie Nary dobrze jest przeznaczyć dwa dni, by móc spokojnie delektować się atmosferą i obejrzeć wszystkie miejsca godne uwagi, w tym także jedno z najlepszych japońskich muzeów.

Planujesz wyjazd do Japonii? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Martyna Jankowska

Author Martyna Jankowska

More posts by Martyna Jankowska