Zorza Polarna na Północy Europy

Autor: w Finlandia, Norwegia, Rosja, Szkocja, Szwecja, Wyspy Owcze

Zorza Polarna na Północy Europy

Aurora borealis, czyli zorza polarna, jest naturalnym świetlnym zjawiskiem, które obserwować można głównie za kołem podbiegunowym. Magiczna gra świateł na nocnym niebie jest widokiem, które każdy podróżnik prędzej czy później powinien dodać do swojej listy rzeczy „do zobaczenia”
Zorzę najlepiej obserwować od października do marca, kiedy księżyc jest w nowiu.
Północ Europy jest idealnym miejscem na zimową wycieczkę – alternatywę dla wyjazdu na narty – może i jest ciemno i zimno, ale za to te widoki!

Zorza Polarna w Szwecji

Zorza Polarna w Szwecji

Zorza Polarna w Szwecji


W Szwecji najlepsze miejsca do podziwiania zorzy to Kiruna – najbardziej wysunięte na północ miasto z lotniskiem, oraz Abisko w Laponii. Długie, ciemne noce w Parku Narodowym Abisko są idealne do podziwiania nieba, szczególnie że długie na 70 km jezioro Torneträsk tworzy słynną „błękitną dziurę Abisko” – fragment nieba pozostaje czysty niezależnie od pogody.

Zorza Polarna w Norwegii

Zorza Polarna w Norwegii w Salangen

Zorza Polarna w Norwegii w Salangen


W Norwegii najlepsze miejsca na podziwianie północnych świateł to Tromsø za kołem podbiegunowym, Alta, gdzie znajduje się lodowy hotel, Svalbard oraz Finnmark.
Tromsø ma lotnisko, więc dostanie się tam nie jest problemem. Oglądanie zielonej zorzy można połączyć z rejsem po okolicznych fjordach – kapitan budzi gongiem turystów kiedy niebo rozświetli się kolorowo. Tromsø, miasteczko warte odwiedzenia, szczyci się najbardziej wysuniętym na północ uniwersytetem, planetarium i browarem.

Zorza Polarna w Finlandii

Zorza Polarna w Finlandii - Laponia

Zorza Polarna w Finlandii – Laponia


W Finalndii, gdzie zorza przybiera czasami purpurowe barwy, najlepiej jest oglądać aurorę w Laponii – w Luosto, Nellim przy jeziorze Inari, Utsjoki, Ivalo, gdzie znajduje się lotnisko, oraz w Kakslauttanen.
W hotelach w Luosto w hotelu dostaje się specjalny „budzik” który dzwoni, kiedy na niebie pojawią się kolorowe światła.

Zorza Polarna na Islandii

Zorza Polarna - Islandia

Zorza Polarna – Islandia


Całe terytorium Islandii jest dobre do oglądania zorzy polarnej – można dolecieć do Reykjaviku i oglądać niesamowite światła z miasta, albo pojechać dalej od cywilizacji, do Parku Narodowego Þingvellir.
Z Islandii wypływają statki wycieczkowe, gdzie podziwianie zorzy łączy się z obserwowaniem narwali w okolicach Grenalandii. Na lodowcach i wśród spektakularnych fjordów Grenlandii można też zobaczyć niedźwiedzie polarne.

Zorza Polarna w Szkocji

Zorza Polarna - Szkocja

Zorza Polarna – Szkocja


Szkocja dużo bardziej kojarzy się z mżawką i mgłą niż z północnymi światłami, niemniej na północy Szkocji, w okolicach Aberdeen, Thurso, Isle of Skye, Northern Highlands, Dunnet Head, zimą, kiedy przypadkiem gruba warstwa chmur zniknie na chwilę, można podziwiać aurorę. Może nie jest to idealne miejsce na wyjazd tylko po to, aby oglądać zorzę, ale jeśli jest się w okolicy – warto spróbować.

Zorza Polarna w Rosji

Zorza Polarna w Rosji - Murmańsk

Zorza Polarna w Rosji – Murmańsk


Nie trzeba jechać na Syberię, aby w Rosji podziwiać zorzę – można udać się do Murmańska nad Morzem Barentsa na Półwyspie Kolskim.

Zorza Polarna w Danii – Wyspy Owcze

Zorza Polarna na Wyspach Owczych

Zorza Polarna na Wyspach Owczych


Wyspy Owcze, znane głównie z maskonurów oraz owiec, które wg farerskiego kodeksu drogowego zawsze mają pierwszeństwo na drodze, są też świetnym miejscem do oglądania zorzy polarnej – widać ją na każdej z wysp archipelagu.

Planujesz jechać na północ podziwiać zorzę? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Interesujące? Podziel się!

 • O proszę, Szkocja? :>
  Zrobiłem niedawno taką mapę ad vocem -> http://gdziewyjechac.pl/9848/zorza-polarna-w-2013-bedzie-wyjatkowa-gdzie-mozna-ja-zobaczyc.html

  • Bardzo fajna produkcja, gratuluję! Akcent z niedźwiedziami rozbrajający 🙂
   Za kilka dni spotykam się ze znajomym, który właśnie wybiera się do Szwecji podziwiać zorzę i jestem niesamowicie ciekawy opinii (przed i po).
   PS. Bardzo fajny serwis!

   • Dzięki!
    Paradoksalnie podobno najtaniej ze wszystkich miejscówek „zorzowych” wychodzi właśnie Szwecja. Polecieć do Skavsta za kilka zł, potem przez Sztokholm dostać się pociągiem nocnym do Kiruny i gotowe

 • AFerry. PL

  Jeśli ktoś ma ogromne szczęście, to Aurora Borealis widoczna jest też z promów kursujących między Helsinkami i Sztokholmem lub na Alandy