Wyjazd na Filipiny – nurkowanie wśród rekinów wielorybich

Autor: w Filipiny

Wyjazd na Filipiny – nurkowanie wśród rekinów wielorybich

Na Filipinach, na południowym krańcu wyspy Luzon leży mała miejscowość Donsol, której mieszkańcy utrzymywali się z rybołówstwa, uprawy ryżu i copry – suszonego mleka kokosowego. W okolicznych wodach od ponad 100 lat pojawiały się olbrzymie rekiny wielorybie, uważane przez mieszkańców za niebezpieczne stworzenia, do których nie należy się zbliżać. Wioska żyła swoim spokojnym rytmem.
Wszystko się zmieniło w 1998 roku, kiedy grupa nurków pod przewodnictwem instruktora weszła do wody i zaczęła pływać wśród zwierząt, jednocześnie filmując swoje poczynania. Od tamtego czasu Donsol zyskał przydomek „Stolicy Rekinów Wielorybich” i każdego roku pojawiają się tu tysiące turystów, pragnących popływać wśród olbrzymich rekinów. Ich długość dochodzi do 12 metrów, ale olbrzymy, mimo posiadania wielkiej paszczy, żywią się wyłącznie planktonem i są bardzo spokojne, zupełnie nie zwracając uwagi na pływające wśród nich małe istotki z rurkami.
Zdecydowana większość osób wychodząc z wody określa przeżycie pływania wśród rekinów jako najbardziej niesamowitą rzecz, jakiej doświadczyli w życiu.

Pływanie wśród rekinów wielorybich w Donsol

Sezon na podziwianie rekinów trwa od listopada do czerwca, a największe prawdopodobieństwo na spotkanie tych zwierząt jest od lutego do początku maja.
Do Donsolu najlepiej dostać się lecąc z Manili do Legaspi jedną z trzech filipińskich tanich linii lotniczych, a następnie z lotniska dostać się jeepem lub busem do Donsolu (jazda trwa mniej niż dwie godziny).
Aby wypłynąć na rejs należy zgłosić się do Visitor’s Center znajdującego się w Barangay Dancalan, odpowiedzialnego za zezwolenia i organizację wycieczek. Na pokładzie wszystkich łodzi wypływających w morze musi znajdować się zapewniony przez Visitor’s Center Butanding Interaction Officer, który pilnuje, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Cena to PHP 300 za osobę i PHP 3500 za łódź, na którą może wsiąść do 6 osób.

Nurkowanie w Donsol

Nurkowanie w Donsol nie jest dozwolone, można jedynie pływać z rurką, co ma na celu zapewnienie zwierzętom bezpieczeństwa.
Aby nurkować można zrobić sobie wycieczkę do pobliskiego Manta Bowl, gdzie można spotkać płaszczki olbrzymie, lub do San Miguel Island w Ticao.

Wieczorne rozrywki w Donsol to przede wszystkim nocne wycieczki po rzece Donsol i Ogod, gdzie żyją olbrzymie stada świetlików, rozświetlające całe drzewa. Kolejną atrakcją są nocne rejsy na połów krewetek. Obie rzeczy można zarezerwować na miejscu.

Będąc na Filipinach w okresie, kiedy można spotkać się z rekinem wielorybim oko w oko zdecydowanie warto wykorzystać tę możliwość i udać się na kilka dni do Donsolu.

Wyjazd na Filipiny - Donsol - nurkowanie z rekinem

Donsol – nurkowanie z rekinem

Interesujące? Podziel się!