Wyjazd do Wietnamu – Delta Mekongu

Autor: w Wietnam

Wyjazd do Wietnamu – Delta Mekongu

Delta Mekongu, zwana ryżowym koszykiem Wietnamu, dla Wietnamczyków jest regionem uprawnym, gdzie ryż zbiera się trzy razy do roku, a oprócz niego można też uprawiać trzcinę cukrową, kokosy, owoce, no i hodować ryby rzeczne.
To dla Wietnamczyków. A co dla turystów? Tarasowe pola ryżowe wyglądają przepięknie, ale do zwiedzania to trochę mało.
Główną atrakcją jest Rzeka. Mekong. I tysiące kanałów i małych rzeczek odpływających od niego i rozlewających się w wielką deltę, tworząc wiele wysepek. Dla tych kanałów w środku dżungli, po których pływa się małymi, tradycyjnymi łodziami zwanymi sampang, tysiące turystów przyjeżdżają co roku do delty. Są tu wioski na wodzie i floating markets – „centra handlowe” na małych łódkach, których właściciele oferują wszelkie niezbędne artykuły. Ciekawostką jest, że delta Mekongu, mimo sporej turystów, nie jest bardzo skomercjalizowana. Pływające rynki są nastawione na lokalnych odbiorców, nie na turystów, a jeśli ktoś się zagłębi w małe uliczki nadrzecznych miejscowości, to odkryje zupełnie inny od naszego świat.

Zwiedzanie Delty Mekongu

Głównym miastem regionu jest Ho Chi Minh City, niegdyś nazywane Sajgonem i zwykle to ono jest miejscem, skąd rozpoczyna się wycieczki do Delty.
Popularne miejscowości w samej delcie to My Tho, najpopularniejsze wśród turystów miejsce, skąd można łatwo udać się na jedno- lub kilkudniową przejażdżkę łodzią. Po drodze często mija się sady z ogrodami tropikalnymi. Wadą My Tho są olbrzymie ilości turystów. Miasteczko, z domami ustawionymi wzdłuż linii wody, do których dopływa się łodziami, jest handlowym ośrodkiem regionu – jest tu olbrzymi rynek, gdzie świeże ryby oraz owoce z sadów dostarcza się na stragany prosto z łodzi.

Kolejnym popularnym miejscem jest Vinh Long, położone 65 km od My Tho. Vinh Long jest głośne, pełne skuterów i samochodów, i samo w sobie nie jest ciekawym miejscem, ale za to jest bramą do odkrywania atrakcji delty. Stąd można udać się na wycieczki kanałami, do sadów mango i cytrusów, które zajmują większość okolicznych wysepek, można popłynąć na pływający rynek Cai Be, a także na wycieczkę w głąb delty, aby zamieszkać z wietnamską rodziną (homestay), co jest bardzo ale to bardzo polecane. Rynek Cai Be jest miejscem, gdzie sprzedawcy sprzedają towary prosto z łodzi, z której „na zachętę” wystaję wędka, do której przywiązano przykładowy towar. W drodze powrotnej do Vinh Long można się zatrzymać w którymś z małych warsztatów, gdzie pracują kowale, wytwórcy bambusowych koszy i kapeluszy, a nawet producenci trumien.

Kolejne 30 km dalej w głąb delty znajduje się miasteczko Can Tho, największe miasto na Mekongu, z wąskimi uliczkami, szerokimi bulwarami i oczywiście frontami domów zwróconymi w stronę wody. 6 km od Can Tho jest największy na Mekongu rynek na wodzie – Cai Ran. Warto udać się w rejs przerobioną barką ryżową, wożącą turystów na podziwianie wschodu i zachodu Słońca na rzece. Tuż za miastem, w That Not jest rezerwat ptaków, gdzie mieszka wiele gatunków czapli i kormoranów, wieczorami zbierających się na czubkach drzew.

Jedno z najciekawszych miejsc na delcie jest tuż przy przejściu granicznym z Kambodżą, w Chau Doc. Można stamtąd popłynąć łodzią lub statkiem do stolicy Phnom Penh. Miasteczko jest bardzo zróżnicowane etnicznie, mieszkają tu Chamowie, Khmerzy oraz Chińczycy – każda grupa ma swoją kulturę i religię, a nawet odmienną architekturę. W okolicach miasta znajduje się wiele farm rybnych, gdzie ryby hoduje się „zagrodach” bezpośrednio w rzece.

Dla osób nie lubiących tłoku i dużej ilości turystów polecamy małą wioskę Bon Tre – jest to poza typowymi szlakami turystycznymi, a rejs tamtejszymi kanałami pełnymi świetlików będzie niezapomnianym przeżyciem.

Na zwiedzanie Mekongu warto poświęcić kilka dni, aby zobaczyć różne miejsca, przespać się u lokalnej rodziny i zobaczyć jak najwięcej wysp i kanałów, obserwując, jak życie tu toczy się swoim rytmem, niemal nie zmienionym od pokoleń. Wiele firm oferuje jedno- dwu- i trzydniowe zorganizowane wyjazdy w głąb delty. Warto rozważyć skorzystanie z takiej usługi, szczególnie jak się nie ma dużo czasu – wycieczki są sprawnie zorganizowane i zabierają turystów w najciekawsze miejsca.
Planujesz wyjazd do Wietnamu? Skontaktuj się z nami! Zaoszczędzimy Ci duużo pracy! Zobacz, jak możemy Ci pomóc!

Interesujące? Podziel się!